Ο καλύτερος προβολέας του 2007;

Ο καλύτερος προβολέας του 2007;

  • BenQ W9000

    Votes: 3 2,9%
  • Epson EMP-TW1000

    Votes: 5 4,9%
  • InFocus IN82

    Votes: 13 12,7%
  • JVC DLA-HD1

    Votes: 22 21,6%
  • Marantz VP-15S1

    Votes: 11 10,8%
  • Optoma HD-80

    Votes: 4 3,9%
  • Panasonix PT-AX200

    Votes: 10 9,8%
  • Sony VPL-AW15 (Topaz)

    Votes: 8 7,8%
  • Sony VPL-VW60

    Votes: 20 19,6%
  • Άλλος

    Votes: 6 5,9%

  • Total voters
    102
Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Η υψηλή ανάλυση - στο οικιακό σινεμά - έκανε το ντεμπούτο της τον Νοέμβριο του 2005, με τον θρυλικό Sony VPL-VW100, γνωστό ως "Ruby". Στα μέσα της επόμενης χρονιάς, κυκλοφόρησε ο Sim2 HT3000, και ένα μήνα αργότερα ο Optoma HD81. Ακολούθησαν οι Mitsubishi HC5000, Sharp XV-Z21000, Sony VPL-VW50 (Pearl), BenQ W10000 και Panasonic PT-AE1000.

Η σοδειά του 2007, κάθε άλλο παρά φτωχότερη μπορεί να χαρακτηριστεί. Πολλά μοντέλα, όλων των τεχνολογιών, οικονομικά και μη, βρήκαν στέγη σε πολλά ελληνικά σπίτια. Καταλυτικός παράγοντας, υπήρξε και η άνθιση των BluRay και HD-DVD. Τη χρονιά που μας πέρασε, βγήκαν 4 μοντέλα 720x1280 (BenQ W500, Optoma HD73, Panasonic PT-AX200, Sony VPL-AW15 Topaz) και 12 μοντέλα 1080x1920 (BenQ W9000, CineVersum BlackWing Two, Epson EMP-TW1000, Epson EMP-TW2000, InFocus IN82, JVC DLA-HD1, Marantz VP-15S1, Optoma HD80, Optoma HD81-LV, Panasonic PT-AE2000, Sanyo PLV-Z2000, Sony VPL-VW60)!

Σύμφωνα με το καθιερωμένο έθιμο της κατηγορίας, καλείστε να ψηφίσετε τον προβολέα εκείνο που θεωρείτε ότι αξίζει τον τίτλο "προβολέας της χρονιάς". Το κριτήριο είναι ελεύθερο. Μπορεί να είναι η τεχνολογική υπεροχή, η δημοτικότητα, η καινοτομία, το value for money, η απλά η πρωτιά στα συγκριτικά μας.

Με βάση την προηγούμενη παράγραφο, έχουμε 16 μοντέλα παραγωγής 2007. Αν συνυπολογίσετε και τα μοντέλα που ενώ παρήχθησαν το 2006, εμείς τα είδαμε αργότερα (όπως οι εξαίρετοι, ο καθένας στην κατηγορία του, Mitsubishi HD1000 και Sharp XV-Z21000), αντιλαμβάνεστε πως η λίστα των 10 επιλογών max, που έχουμε στη διάθεσή μας για το poll, δεν μπορεί παρά να είναι περιορισμένη. Παρόλα αυτά είναι αρκετά ενδεικτική. Περιέλαβα σχεδόν όλα τα μοντέλα, που με τον έναν ή τον άλλο τρόπο διακρίθηκαν στις δοκιμές μας, και ουσιαστικά άφησα απ' έξω την ομάδα των "διχίλιαρων" (Epson, Panny και Sanyo).
 


ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Ομολογω πως διστασα αναμεσα απο Sharp, Infocus και Marantz αλλα, οπως ειχα υποσχεθει και απο την στιγμη που δεν εχω δει τον 200αρη της Sony ακομα, η ψηφος μου πηγε στον τελευταιο.
Κυριως για την ευκρινεια και τα υπεροχα χρωματα του!:cool_4:
 


Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
Εγώ πάντως ακολούθησα το ρηθέν "Τίμησε το σπίτι σου..μην πέσει και σε πλακώσει"
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
απο αυτούς έχω δει τον Sharp, τον Optoma και τον BenQ που ειμαι και ευτυχής κάτοχος. Α, ναι. και τον dila.

εεε, Benq. Γιατί εχει μικρό κόστος και αν και δεν ειναι το ιδιο φωτεινός με τον HD80, μου άρεσαν περισσότερο τα χρώματα του. Και ενα κατιτίς παραπάνω στην ευκρινεια.
και με 2 χιλιαρικάκια. ενω ο σαρπ και ο ντίλας... εε... βγαινουν ακριβοί.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.234
Reaction score
27.828
Απάντηση: Ο καλύτερος προβολέας του 2007;

Εγώ ψήφισα τον Marantz.
Όπως και να το κάνουμε ήταν ο πιο καλός από όσους είδα και αυτό το λίγο που είδα με έπεισε ότι είναι πολύ δύσκολο κάποιος άλλος να σφετεριστεί το θρόνο του.
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
εχω δει αποσματικα μονο τον epson 1000 & τον sony vw60 ποτε ψηφιζω τον δευτερο...
ασε που εχει και καλη τιμη....
 


Μηνύματα
186
Reaction score
0
Απάντηση: Ο καλύτερος προβολέας του 2007;

Η δική μου ψήφος πήγε στον Infocus In82. Εκπληκτικό μηχάνημα σε "προσιτή" τιμή... Δεν τον έχω (δυστυχώς :sad:) αλλά τον ...ονειρεύομαι.
Άπειρες ευχές σε όλους μας να αποκτήσουμε κάποτε το μηχανάκι των ονείρων μας.:bravo:.


Χρόνια Πολλά.
Φιλικά
Γιώργος Δενδρόπουλος.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Μονο 39 ψηφισαν?
Πααααμε!


Υ.Γ. Ψιτ, το τι ανακουφιση νοιωθω που ΔΕΝ θα βγει και φετος Panasonic
δεν λεγεται:prof:
 

Μηνύματα
167
Reaction score
0
Απάντηση: Ο καλύτερος προβολέας του 2007;

Εγώ ψήφισα Topaz μίας και αυτόν επέλεξα πριν από λίγο καιρό <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
ύστερα από την εμπειρία μου στο γραφείο του Μιχάλη Μελίδη.<o:p></o:p>
Να είσαι καλά ρε Μιχάλη!!!!:cool_4:
<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Πάντως στα 720p και κοντά στο χιλιάρικο που έψαχνα <o:p></o:p>
πιστεύω ότι το μηχάνημα ΑΞΙΖΕΙ !!!
<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
ΥΓ. Θα ανοίξω και ένα θέμα για την εγκατάσταση και ρύθμιση <o:p></o:p>
που κάναμε μαζί με τον Ανδρέα (cinemusic):respect: στον προβολέα <o:p></o:p>
και της εντυπώσεις μου όταν ολοκληρώσω κάποιες λεπτομέρειες <o:p></o:p>
ώστε να μπορέσω να βγάλω τις σωστές φωτογραφίες.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
JVC DLA-HD1 "δαγκωτό", γιατι ειναι ο ΜΟΝΟΣ ΜΗ-DLP προβολεας που ΔΕΝ εχει να ζηλεψει κατι απο τους DLP.... :prof:

Το μονο αρνητικό είναι η τιμή του... :crazy_1:
 


Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Υ.Γ. Ψιτ, το τι ανακουφιση νοιωθω που ΔΕΝ θα βγει και φετος Panasonic
δεν λεγεται:prof:
Τί είναι αυτό; Αντίστροφη ψυχολογία για να έρθουμε όλοι οι άσχετοι να ψηφίσουμε τον Panasonic; :cool_11:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Τί είναι αυτό; Αντίστροφη ψυχολογία για να έρθουμε όλοι οι άσχετοι να ψηφίσουμε τον Panasonic; :cool_11:
Οχι βρε συ.
Απλα τρια χρονια τωρα βιντεοπροβολεας της χρονιας βγαινει καποιο μοντελο της Panasonic.
Δεν θελει και πολυ για να σου βγει το ονομα...
 

Μηνύματα
2.318
Reaction score
0
Απάντηση: Ο καλύτερος προβολέας του 2007;

Topaz , γιατί είναι ο πλέον προσιτός που θα ικανοποιήσει τον απαιτητικό ! για τους πιο απαιτητικούς υπάρχουν τα θηρία !
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Οχι βρε συ.
Απλα τρια χρονια τωρα βιντεοπροβολεας της χρονιας βγαινει καποιο μοντελο της Panasonic.
Δεν θελει και πολυ για να σου βγει το ονομα...
Πλάκα έκανα, χρόνια πολλά!! :cool_4:
 

Μηνύματα
25
Reaction score
0
Οπτομα γιατι αυτον αγορασα :p
στην αρχη ομολογω οτι απογοητευτηκα απο το rainbow αλλα μετα τις
ρυθμισεις (και το συνηθισα κιολας !!!) ολα καλα.

και καλη χρονια σε ολους
 

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
Απάντηση: Ο καλύτερος προβολέας του 2007;

Ψηφησα HD1. Αν και ο IN82 εχει ελαφρα καλυτερη overall εικονα και στοιχιζει και λιγοτερα, ο JVC ειναι πιο φιλικος σε ολες τις περιπτωσεις και προσφερει επισης καταπληκτικη εικονα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.417
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top