Ποδήλατο




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Ο Άγιος Βασίλης ήρθε νωρίς φέτος...

Το καινούριο μου ποδήλατο είναι το BMC GranFondo GF02 Ultegra! Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι από λάθος των Ελβετών, στάλθηκε στον αντιπρόσωπο ο σκελετός του BMC GranFonfo GF02 105, με τα εξαρτήματα της σειράς Ultegra!:) Δεν με ενόχλησε καθόλου, διότι τα χρώματα του σκελετού του 105 μου άρεσαν πιο πολύ από αυτά του Ultegra.:dance2:

Ήδη έχω κάνει γύρω στα 300χλμ με το καινούριο μου ποδήλατο και μπορώ να πω ότι η εμπειρία οδήγησης road bike με έχει συνεπάρει! Το αίσθημα της "απόδρασης" είναι μοναδικό!
 

Μηνύματα
522
Reaction score
408
Ο Άγιος Βασίλης ήρθε νωρίς φέτος...

Το καινούριο μου ποδήλατο είναι το BMC GranFondo GF02 Ultegra! Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι από λάθος των Ελβετών, στάλθηκε στον αντιπρόσωπο ο σκελετός του BMC GranFonfo GF02 105, με τα εξαρτήματα της σειράς Ultegra!:) Δεν με ενόχλησε καθόλου, διότι τα χρώματα του σκελετού του 105 μου άρεσαν πιο πολύ από αυτά του Ultegra.:dance2:

Ήδη έχω κάνει γύρω στα 300χλμ με το καινούριο μου ποδήλατο και μπορώ να πω ότι η εμπειρία οδήγησης road bike με έχει συνεπάρει! Το αίσθημα της "απόδρασης" είναι μοναδικό!
πολυ ωραιο!!!!
 

Μηνύματα
522
Reaction score
408
εχετε δει αυτους που κανουν ποδηλατο τις κυριακες στο πεζοδρομιο στην παραλιακη? για πολλες φαπες μιλαμε. το οτι ειναι ασχετοι το ξεπερναω. το οτι φορανε εξοπλησμο κρανη κλπ και απλα πανε στο πεζοδρομιο το ξεπερναω. αυτο που μου τη δινει ειναι οτι πανε 2-3 διπλα διπλα και περιμενουν να πανε ολοι ακρη ακρη για να περασουν αυτοι...

και διπλα, στην παραλιακη στο δρομο περνανε κατι κουρσες, μικρες παρεες συνηθως 3-4 ατομα, σφαιρα!
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
21ος Ποδηλατικός Γύρος της Αθήνας, Κυριακή 06 Απριλίου 2014.

"Ο 21ος Ποδηλατικός Γύρος της Αθήνας θα διεξαχθεί την Κυριακή (06/04) στην πρωτεύουσα και όπως είθισται σε τέτοιες περιπτώσεις, θα υπάρξει σταδιακή διακοπή της κυκλοφορίας σε κεντρικούς δρόμους από τις 09:00 έως το πέρας της διοργάνωσης."

Κυκλοφοριακές ρυθμίσεις και περισσότερες πληροφορίες

Θα πάει κάποιος συμforumίτης;
 

Μηνύματα
522
Reaction score
408
τελικα πλακα πλακα ακομα και με το ποδηλατο μπορει να παθεις μεγαλη ζημια απο τουμπα. πεμπτη καθως εφευγα απο τη δουλεια στην εξοδο του πειραια, ηταν ολα σταματημενα μια λουριδα μονο περπαταγε. μετα απο μιση ωρα που εφτασα εκει, ηταν ενας ποδηλατης ξαπλα στην ασφαλτο και καποιος απο πανω του κραταγε εναν ορο ψηλα...

ελπιζω να ειναι καλα τουλαχιστον.
 





lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Βρε abcd αυτη μοιαζει με αυτον


Αλλα γι΄αυτο που γραφει ο vass72 εχει μεγαλο δικιο; εδω (ΛΑρ΄σα καργα!) εχει πεζοδρομηθει σχεδον ολο το εμπορικο κεντρο, και οι εξυπνακηδες με τα ποδηλατα, που το παιζουν και...οικολογοι (του κ@λου, βεβαιως) βολταρουν μεσα στον κοσμο, στα παιδικα καροτσακια κλπ, κι εχουν την απαιτηση (χτυπουν και το κουδουνακι ντριν ντριν) να κανουμε στην ακρη οι πεζοι για να περασουν αυτοι. Προχθες εναν τον εστειλα να μαζευει τα πολυχρωμα βρακια του (ναιαιαιαι, φορουσε και φορμα ελεκτρικ ο μαλεας!) πανω στον πεζοδρομο, οταν μας ντριιιινιασε εμενα και την...3χρονη παρεα μου! Αλλα ειχα πλατες - τον 120κιλο κουμπαρο μου!:):):). Παντως ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!


Να ρωτησω και κατι πιο...επιστημονικο: τι ειναι προτιμητεον: ποδηλατο ή περπατημα; το ρωτω γιατι "βαρειεμαι" για το δευτερο, ενω το πρωτο (λογω των πολλων εναλλακτικων διαδρομων παραθαλασσιως) το προτιμω. Αλλα...απο σωματικη υγεια ποιο ειναι καλυτερο;
 

Attachments


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Το περπάτημα με ρυθμό, το ποδήλατο δύσκολο να έχει μέσα σε πόλη.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Κυριακή των Βαΐων για πολλούς σήμερα, ε, Κυριακή της ποδηλασίας για μένα, επιπλέον.

Διάρκεια 3 ώρες, απόσταση 67,41χλμ, 22.5χλμ μέση ωριαία ταχύτητα (πιάσαμε κι ένα max speed 63.9χλμ - κ@ύλα!) και 2470 θερμίδες καμένες! Μια χαρά!

@lakiss51: Η καταπόνηση των αρθρώσεων του ποδιού είναι μεγαλύτερη με το ποδήλατο σε σύγκριση με το περπάτημα. Οπότε, εάν έχεις οποιοδήποτε θέμα (π.χ. παλιοί τραυματισμοί κτλ) θα πρέπει να το κοιτάξεις. Από την άλλη, το ποδήλατο είναι πιο απαιτητικό, ως άσκηση, άρα θα έχεις περισσότερη εκγύμναση στους μύες των ποδιών (αναλόγως έντασης και διαδρομής βέβαια).
 

Μηνύματα
522
Reaction score
408
εξακολουθουν να ζητουνται γυαλι oakley και κρανος...

@wizzy που πηγατε???

@lakiss51 εγω δεν ειμαι κατα του να περνανε. δεν ειπα αυτο. ειπα για οταν πηγαινουν τρεις ο ενας διπλα στον αλλον και πρεπει εσυ να κανεις ακροβατικα για μην φας τιμονια.

γενικα κυριακες αν δεν βγεις πρωι πρωι η κατασταση ειναι αστα να πανε. οχι με τα ποδηλατα αλλα με ολους. ακομα και με τα λυτα σκυλια. αναγκαστηκα να σηκωσω τη δικια μου αγκαλια γιατι ερχοταν τσιουαουα λυτο με χιλια. και μου λεει η κυριουλα μη φοβαστε δεν δαγκωνει... δεν φοβαμαι για τον δικο μου σκυλο μανταμ... για το δικο σου φοβαμαι που θα τον επερνες χωρις κεφαλι... ε? τιποτα...


σημερα πηγα την πρωτη βολτα κανα 20 λεπτο και τα φτυσα. ολα καλα. το μονο που δεν μ αρεσε ηταν ενας πονος στο γονατο που με επιασε μετα. ειναι γνωστος πονος με επιανε και με το σκουοτ. ειναι στην κορυφη σχεδον της επιγονατιδας, αμεσως κατω αν το δερμα. δεν ειναι μεσα δλδ στην αρθρωση. νομιζω τενοντας ειναι αυτο.
 

Μηνύματα
522
Reaction score
408
ασχετο... κατι ατομα που πουλανε κατι mercier tour de france σε αγγελιες κλπ πως την εχουν δει ακριβως? ζητανε κατι 400αρια και 500αρια. ελεος δλδ.

εγω τα κοιταζα σε καποια φαση γιατι μου αρεσουν εμφανισιακα πολυ και ετσι ηταν τα ποδηλατα στα νιατα μου και το συγκεκριμενο το ειχα καιμο απο μικρος (αυτο το μωβ) αλλα ελεος!!!. συλλεκτικο λεει σιγα τα αβγα...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584
Να ρωτησω και κατι πιο...επιστημονικο: τι ειναι προτιμητεον: ποδηλατο ή περπατημα; το ρωτω γιατι "βαρειεμαι" για το δευτερο, ενω το πρωτο (λογω των πολλων εναλλακτικων διαδρομων παραθαλασσιως) το προτιμω. Αλλα...απο σωματικη υγεια ποιο ειναι καλυτερο;
Αν και ποδηλάτης θα σου προτείνω περπάτημα. Και εξηγώ:

Το ποδήλατο έχει κάποια προαπαιτούμενα που δεν υπάρχουν στο περπάτημα (στον ίδιο βαθμό τουλάχιστον). Χρειάζεται στοιχειώδης ευλυγισία, σπονδυλική στήλη σε καλή κατάσταση, αυξημένη ικανότητα ισορροπίας και χειρισμού γενικότερα, κάποιες ελάχιστες τεχνικές γνώσεις και μία μίνιμουμ φυσική κατάσταση σε περίπτωση που οι διαδρομές δεν θα είναι εντελώς επίπεδες. Επίσης, δεν πρέπει να ξεχνάμε την αγορά και τη συντήρηση του ποδηλάτου που τρώνε χρήμα και χρόνο, όπως και την κατάλληλη ένδυση.

Η καταπόνηση των αρθρώσεων των ποδιών είναι ελάχιστη, αρκεί να έχει γίνει σωστό bike fitting.

Από την άλλη το περπάτημα είναι πανεύκολο γιατί δεν έχει σχεδόν καμία απαίτηση (ένα καλό ζευγάρι αθλητικά παπούτσια). Σε ήπιους ρυθμούς καίμε απλά θερμίδες (περίπου 100 ανά 2000 βήματα). Αν θέλουμε βελτίωση της φυσικής κατάστασης και της υγείας μας γενικότερα, χρειάζεται πιο έντονος ρυθμός, με προσοχή πάντα για να αποφύγουμε τραυματισμούς.

Προτείνω μία πολύ χρήσιμη εφαρμογή για το smartphone, το Moves. Μετράει βήματα, απόσταση, χρόνο, καταλαβαίνει το είδος της άσκησης, κρατάει ημερήσιο log file κλπ. Το μεγάλο της πλεονέκτημα είναι ότι τρέχει στο background και δεν χρειάζεται καμία απολύτως ρύθμιση. Είναι και δωρεάν. Το μόνο μειονέκτημα είναι η αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας που σε κάθε νέα έκδοση μειώνεται.

Με το Moves μπορούμε να θέτουμε κάποιους στόχους, π.χ. 4000 βήματα τη μέρα για αρχή.


Υ.Γ. Πριν κάνουμε οποιασδήποτε μορφής άσκηση πηγαίνουμε στο γιατρό για τις βασικές εξετάσεις αίματος και για ένα καρδιογράφημα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584
σημερα πηγα την πρωτη βολτα κανα 20 λεπτο και τα φτυσα. ολα καλα. το μονο που δεν μ αρεσε ηταν ενας πονος στο γονατο που με επιασε μετα. ειναι γνωστος πονος με επιανε και με το σκουοτ. ειναι στην κορυφη σχεδον της επιγονατιδας, αμεσως κατω αν το δερμα. δεν ειναι μεσα δλδ στην αρθρωση. νομιζω τενοντας ειναι αυτο.
Μάλλον πρόκειται για τενοντοπάθεια του επιγονατιδικού τένοντα. Αν ο πόνος επιμείνει πήγαινε σε γιατρό. Αν οφείλεται στην απότομη έναρξη της άσκησης θα φύγει σε λίγες μέρες. Αν υπάρχει ιστορικό θα χρειαστεί πιο σοβαρή αντιμετώπιση.

Σου υπενθυμίζω να κοιτάξεις τη ρύθμιση της θέσης σου πάνω στο ποδήλατό. Αν κάθεσαι πολύ χαμηλά ή πέφτει το βάρος του σώματος προς τα μπρος (από την κλίση της σέλας που φαίνεται στη φωτογραφία), ζορίσεις δυσανάλογα τα γόνατα.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.102
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top