Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.945
Reaction score
43.698
H Canyon ανακοίνωσε ότι τα ποδήλατά της με τη νέα σειρά της Sram θα έχουν την ίδια τιμή με αυτά που φορούσαν την παλιά.
Ξέρεις που εστιάζει το παραπάνω που έγραψα, εγώ τώρα δουλεύω τη προηγούμενη γενιά di2, 11 speed.
Στη περίπτωση που συμβεί κάτι στο μέλλον, πχ. χαλάσει ένα ντεραγιέ, πάψει να λειτουργεί το ηλεκτρονικό μέρος, δεν θα μπορώ να βρω σε κατάσταση καινούριου όλο το ντεραγιέ να το αντικαταστήσω. Και κάπως έτσι θα πρέπει να περάσω αναγκαστικά στη νέα σειρά, αλλάζοντας τα πάντα με δυσθεώρητο κόστος. Γιατί μωρή κ@ριολα shimano σταματάς τη υποστήριξη, να καταλάβω τα firmware update, γιατί όμως, γιατί, γιατί!!??
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.989
Reaction score
84.405
Ξέρεις που εστιάζει το παραπάνω που έγραψα, εγώ τώρα δουλεύω τη προηγούμενη γενιά di2, 11 speed.
Στη περίπτωση που συμβεί κάτι στο μέλλον, πχ. χαλάσει ένα ντεραγιέ, πάψει να λειτουργεί το ηλεκτρονικό μέρος, δεν θα μπορώ να βρω σε κατάσταση καινούριου όλο το ντεραγιέ να το αντικαταστήσω. Και κάπως έτσι θα πρέπει να περάσω αναγκαστικά στη νέα σειρά, αλλάζοντας τα πάντα με δυσθεώρητο κόστος. Γιατί μωρή κ@ριολα shimano σταματάς τη υποστήριξη, να καταλάβω τα firmware update, γιατί όμως, γιατί, γιατί!!??
Γιατί είσαι τόσο σίγουρος; Πόσα χρόνια μετά εννοείς;

Όπου μπαίνουν ηλεκτρονικά εξαρτήματα αυτομάτως περνάμε σε ημερομηνία λήξης. Είτε επειδή σταματάει η υποστήριξη ή γιατί η τεχνολογία ξεπερνιέται πολύ γρήγορα μέσω νέων μοντέλων.

Το μεγαλύτερο κόστος των ακριβών σειρών δεν εγγυάται μακροζωία αλλά καλύτερες επιδόσεις για όσο είναι "καινούργιες".
Όπως στα κινητά, τις τηλεοράσεις κλπ.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.945
Reaction score
43.698
Γιατί είσαι τόσο σίγουρος; Πόσα χρόνια μετά εννοείς;
Ήδη έχει σταματήσει η παραγωγή της δικής μου σειράς από τη στιγμή που παρουσιάστηκε η νέα σειρά, θα εξαντληθεί ότι απόθεμα υπάρχει στη αγορά και μετά δεν θα μπορείς να βρεις τίποτα.
Και μη ξεχνάς ότι όλο αυτό έχει να κάνει και με τα υπόλοιπα εξαρτήματα εκτός από τη συμβατότητα των ηλ. εξαρτημάτων, κασέτα, αλυσίδα και δεν συμμαζεύεται.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.989
Reaction score
84.405
Ήδη έχει σταματήσει η παραγωγή της δικής μου σειράς από τη στιγμή που παρουσιάστηκε η νέα σειρά, θα εξαντληθεί ότι απόθεμα υπάρχει στη αγορά και μετά δεν θα μπορείς να βρεις τίποτα.
Και μη ξεχνάς ότι όλο αυτό έχει να κάνει και με τα υπόλοιπα εξαρτήματα εκτός από τη συμβατότητα των ηλ. εξαρτημάτων, κασέτα, αλυσίδα και δεν συμμαζεύεται.

Δεν πιστεύω να μην υπάρχουν ανταλλακτικά για τουλάχιστον μία πενταετία.

Αν βέβαια το συνδυάσεις με την τιμή αγοράς απευθύνεται σε όσους είναι άνετοι οικονομικά και αγοράζουν ό,τι καινούργιο βγαίνει την πρώτη μέρα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.945
Reaction score
43.698
Στα μεγάλα και γνωστά eshop εδώ και πολύ καιρό δεν υπάρχει τίποτα, μόνο μηχανικά εξαρτήματα υπάρχουν.
 

Μηνύματα
13.048
Reaction score
15.091
Εμένα μου τη δίνει άσχημα όλο αυτό που γίνετε παντού, κάθε λίγο και λιγάκι τσούπ έρχετε το νέο προϊόν που συμπαρασύρει τις τιμές σαπάν, το προηγούμενο ήδη καλό προϊόν μένει χωρίς υποστήριξη και είσαι αναγκασμένος να πάρεις το καινούριο με ένα σκαζμό παράδες.
Σαν το audio δηλαδή (χειρότερα μάλλον). Υπάρχει συνάφεια (όχι η διαμοριακή, η άλλη) χα χα. Για αυτό είναι στο κατάλληλο μέρος - σπίτι του το νήμα. :D :D
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.945
Reaction score
43.698
Σαν το audio δηλαδή (χειρότερα μάλλον). Υπάρχει συνάφεια (όχι η διαμοριακή, η άλλη) χα χα. Για αυτό είναι στο κατάλληλο μέρος - σπίτι του το νήμα. :D :D

Έχω τα ίδια ηχεία 25 χρόνια, δεν έχουν πάθει τίποτα, λειτουργούν το ίδιο καλά σαν τη πρώτη μέρα, το ίδιο ισχύει σε CD player, τελικό ενισχυτή.
Γιατί να πάρω σε όλα τα παραπάν καινούρια, γενικά δεν αλλάζω κάτι αν αυτό με ικανοποιεί και λειτουργεί σωστά.
Πήρα φέτο ένα streamer και ελπίζω να πεθάνω με αυτό :biggrin:


Όλο υπερβολές. Δίσκο βραχίονα δε θα αλλαξεις
Άσε μας κουκλίτσα μου :lolsign:
 

Μηνύματα
13.048
Reaction score
15.091
Έχω τα ίδια ηχεία 25 χρόνια, δεν έχουν πάθει τίποτα, λειτουργούν το ίδιο καλά σαν τη πρώτη μέρα, το ίδιο ισχύει σε CD player, τελικό ενισχυτή.
Γιατί να πάρω σε όλα τα παραπάν καινούρια, γενικά δεν αλλάζω κάτι αν αυτό με ικανοποιεί και λειτουργεί σωστά.
Πήρα φέτο ένα streamer και ελπίζω να πεθάνω με αυτό :biggrin:




Άσε μας κουκλίτσα μου :lolsign:
Ναι διάβαζα και τις κριτικές σου για το streamer. Πολύ καλές και είσαι απο τους λίγους που "καταλαβαίνω" τι λένε κιόλας όσον αφορά την audio αναπαραγωγή. Βασικά οι άλλοι δεν λένε (καν) τίποτε χα χα. Παρουσίαση καλύτερη και απο ριβιούερ (καλό ριβιούερ κιόλας). 😍 Και όλα αυτά με κάτι rotel νομίζω έλεγες ; Φαντάσου να είχες ... και δεν ξέρω γώ τι.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.945
Reaction score
43.698
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αν και πιστεύω με κάνεις πλάκα, αλλά τέσπα :biggrin:
Εκεί που κατούρσαν οι ρεβιούερς φυτρωσα εγώ :roflmao:

Γενικά δεν είμαι ο τύπος που θα μπει στη διαδικασία αλλαγής, επειδή βγήκε ένα καινούριο φορμάτ κλπ. Έχω Av amp με υποστήριξη atmos και έχω 5 ηχεία, ούτε καν sub, τι να τα κάνω όλα αυτά από τη στιγμή που δεν βγαίνουν παραγωγές, με λες και ευτυχισμένο άνθρωπο :biggrin:
 

Μηνύματα
13.048
Reaction score
15.091
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αν και πιστεύω με κάνεις πλάκα, αλλά τέσπα :biggrin:
Εκεί που κατούρσαν οι ρεβιούερς φυτρωσα εγώ :roflmao:

Γενικά δεν είμαι ο τύπος που θα μπει στη διαδικασία αλλαγής, επειδή βγήκε ένα καινούριο φορμάτ κλπ. Έχω Av amp με υποστήριξη atmos και έχω 5 ηχεία, ούτε καν sub, τι να τα κάνω όλα αυτά από τη στιγμή που δεν βγαίνουν παραγωγές, με λες και ευτυχισμένο άνθρωπο :biggrin:
¨Οχι δεν κάνω πλάκα. Πλάκα δεν κάνω σε ανθρώπους που εκτιμώ (τουλάχιστον όχι τέτοιου είδους φθηνοπλάκα). Και ο Σώτος όπως βλέπεις κατάλαβε ότι τα τραγούδια είναι καλύτερα μη φορτωμένα με βλακείες απο παραγωγές ανθρώπων που δεν έχουν ιδέα τι έστι "ηχος" και μουσική. Ή μάλλον ξέρουν αλλά αυτό ζητάει ο κάθε άσχετος και κάγκουρας και αυτό του δίνουν χα χα. Και ας ακούνε δεκαετίες κιόλας. Και ο Σώτος το κατάλαβε σε δευτερόλεπτα. Λοιπόν τα πράγματα είναι απλά. Δυσκολο να αντισταθείς απο το να σου κάνουν το μυαλό "πουρέ". Λίγοι το καταφέρνουν (στα πάντα, όχι μόνο την μουσική, είναι και αυτή απλώς απόρροια άλλων) είτε απο απλότητα ή αφού μέσα απο την πολυπλοκότητα μετά περάσανε στην απλότητα (και πάλι).
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.989
Reaction score
84.405
Έχω τα ίδια ηχεία 25 χρόνια, δεν έχουν πάθει τίποτα, λειτουργούν το ίδιο καλά σαν τη πρώτη μέρα, το ίδιο ισχύει σε CD player, τελικό ενισχυτή.
Γιατί να πάρω σε όλα τα παραπάν καινούρια, γενικά δεν αλλάζω κάτι αν αυτό με ικανοποιεί και λειτουργεί σωστά.
Πήρα φέτο ένα streamer και ελπίζω να πεθάνω με αυτό :biggrin:
Είσαι ο εχθρός της σύγχρονης εποχής! :p:biggrin:
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.945
Reaction score
43.698
Είσαι ο εχθρός της σύγχρονης εποχής! :p:biggrin:
Μπορεί να είμαι σε σάιτ τεχνολογίας αλλά είμαι αρνητής αυτής. Δουλεύω για να με υπηρετούν τα αγαθά και όχι να υπηρετώ εγώ τις νέες τεχνολογίες. :biggrin:
Όταν βλέπω διαφημίσεις στη tv με τις νέες κυκλοφορίες κινητών και μας ανακοινώνουν με περίσσια άνεση τις τιμές, θέλω να πιάσω τη τηλεόραση και να τη πετάξω στο αυλαγά...
 
Last edited:

Μηνύματα
15.214
Reaction score
21.165
...αλλά τότε θα πρέπει να αγοράσεις καινούρια σαν αυτήν που διαφήμισαν λίγο πιο πριν και να γίνει μέλος της καταναλωτικής αυτής κοινωνίας

τώρα χωρίς πλάκα , ο τρόπος που ζεις σου επιτρέπει να απαλλαγείς από αυτές (και όχι μόνο αυτές) τις παπαριές αύριο το πρωί.
για τον περισσότερο κόσμο μια τέτοια στροφή είναι άπιαστη πρόκληση, άνθρωποι που δεν έχουν επαφή με τον πρωτογενή τομέα της οικονομίας (γεωργία κτηνοτροφία) άμα σβήσει η λάμπα έχουν περιορισμένες ελπίδες επιβίωσης, ενώ θα αποδειχτούν παντελώς ανειδίκευτοι ακόμα και ως βοηθοί.
άσχετο με το ποδήλατο - μπορεί και όχι- αλλά γενικά όλο και περισσότερος κόσμος κατευθύνεται προς μια κατεύθυνση όπου κάποια στιγμή η επιβίωσή του θα είναι επιλογή λίγων και εκλεκτών.

καλή η τεχνολογία αλλά δεν είναι κάπου χρειάζεται ένα μέτρο και plan b.

επανερχόμενος στη σχέση με το ποδήλατο, η απομάκρυνση από την σωματική άσκηση κάθε άλλο παρά βοηθάει στο plan b . από την άλλη ένα ποδήλατο εκτός από άσκηση είναι και εναλλακτικό μέσο μετακίνησης, και η δυνατότητα μετακίνησης είναι ένα κεφάλαιο για την δυνατότητα αυτονομίας, αυτό λοιπόν πρέπει να έχει μια αξιοπιστία και μια βιωσιμότητα, προφανώς πολλές τεχνολογίες αποκλείουν το ένα ή και τα δύο αυτά με την πάροδο του χρόνου.

παρασκευή σήμερα ότι θέμε λέμε.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.989
Reaction score
84.405
Μπορεί να είμαι σε σάιτ τεχνολογίας αλλά είμαι αρνητής αυτής. Δουλεύω για να με υπηρετούν τα αγαθά και όχι να υπηρετώ εγώ τις νέες τεχνολογίες. :biggrin:
Όταν βλέπω διαφημίσεις στη tv με τις νέες κυκλοφορίες κινητών και μας ανακοινώνουν με περίσσια άνεση τις τιμές, θέλω να πιάσω τη τηλεόραση και να τη πετάξω στο αυλαγά...
Υπάρχει κι ένα καλό όμως. Μπορείς σήμερα να πάρεις ένα κινητό των ~400€ με καλύτερα χαρακτηριστικά από ένα flagship τριετίας.

Αυτό θα ήταν αδύνατο αν δεν υπήρχε η καπιταλιστική λογική με τις ετήσιες αλλαγές των ακριβών συσκευών και την ανταπόκριση του αγοραστικού κοινού.

Το ψυχολογικό πρόβλημα που δημιουργείται είναι ότι "όλοι" θέλουν το καλύτερο καινούργιο και αισθάνονται μειονεκτικά αν δεν μπορούν να το έχουν. Εκεί ισχύει η προσγείωση ότι δεν είμαστε όλοι για όλα.
από την άλλη ένα ποδήλατο εκτός από άσκηση είναι και εναλλακτικό μέσο μετακίνησης
Έλεος! :biggrin:
 

Μηνύματα
13.048
Reaction score
15.091
Σήμερα που βλέπω είναι "Παρασκευή ότι θέμε λέμε" βλέπω ότι έκανες (εάν κατάλαβα καλά γιατί έχω τρομάξει εδώ μέσα με αυτά που γράφονται χα χα) μια ξεκάθαρη και σωστή ισορροπημένη τοποθέτηση. Ο Μπαρλάς στοιχηματίζω ότι θα είναι χαρούμενος με αυτήν και με το δίκιο του. Το ίδιιο και εγώ.
Υπάρχει κι ένα καλό όμως. Μπορείς σήμερα να πάρεις ένα κινητό των ~400€ με καλύτερα χαρακτηριστικά από ένα flagship τριετίας.

Αυτό θα ήταν αδύνατο αν δεν υπήρχε η καπιταλιστική λογική με τις ετήσιες αλλαγές των ακριβών συσκευών και την ανταπόκριση του αγοραστικού κοινού.

Το ψυχολογικό πρόβλημα που δημιουργείται είναι ότι "όλοι" θέλουν το καλύτερο καινούργιο και αισθάνονται μειονεκτικά αν δεν μπορούν να το έχουν. Εκεί ισχύει η προσγείωση ότι δεν είμαστε όλοι για όλα.


Έλεος! :biggrin:
Ο μόνος που δεν είναι χαρούμενος βλέπω είναι ...ο Xfader. :D😍

Υ.Γ. : Xfader όσοι αισθάνονται μειονεκτικά έχουν δύο βασικούς δρόμους α) να το ρίξουν σε άλλες μορφές αναζήτησης π.χ. φιλοσοφία χα χα αλλά έχει και ακλύτερες σαν αυτήν του Μπρέτσου (Μπρετσόβια μέθοδος χα χα λόβ) και τότε παύουν να αισθάνονται για αυτά αλλά και για άλλα πράγματα μειονεκτικά και τα οποία μάλιστα δεν τελειώνουν ποτέ β) να έχουν αποκτήσει ήδη και στον καιρό τους (όχι άκαιρα ή επι όλης της ζωής τους) και άρα να μην του κάνει κουκου πλέον. Υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις πολλές ... όπως η δημιουργία πρώτα (original ιδεά και σκέψη) και τα δουλάκια μετά για να μας κάνουν αυτές τις δουλειές χα χα. Υπαρχουν και άλλες αλλά αυτές είναι οι βασικές που συναντάμε συνήθως στην ζωή και στην κοινωνία.

:D
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.945
Reaction score
43.698
Όχι δεν κατάλαβες γιατί μας τα γράφει όλα αυτά ο κρόκ.
Εγώ το μήνυμα το εξέλαβα ως αποχαιρετιστηριο, μπορεί τις επόμενες μέρες να έχει αφήσει τα κοκαλάκια κάπου στο passo del mortirolo ή passo del stelvio :biggrin:
Αντίο κρόκ, θα προσεύχομαι για σένα από το ζεστό μου σπίτι, κάπου στο Κερατσίνι!!
Ζακέτα να πάρς :lolsign:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.866
Μηνύματα
2.879.351
Members
37.959
Νεότερο μέλος
Sandofer
Top