Ποδήλατο


Μηνύματα
15.124
Reaction score
20.992
η λογική είναι οτι βασικά θα πάμε βόλτα σε μέρος της διαδρομής
το να δώ τον αγώνα από κοντά να σου πω δε με συγκινεί ιδιαίτερα.
έχει κανονίσει ο αρχηγός 4 εκδρομούλες ποδηλατικές ανάμεσα στις οποίες υπάρχει και η ανάβαση στο Stelvio, σε ρυθμούς brevet.
χαβαλές να γίνεται (και θα γίνει)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.617
Reaction score
42.879
Μου το πρότειναν και εμένα τα παιδιά, εμένα όμως δεν με αφήνει η μαμά μου να τρέχω στη Ιταλία.
Η θκιάμ πρόταση ήταν να βρεθούμε εδώ ένα τριήμερο και να κάνουμε μαγικές γυροβολιές. Διαδρομές άπειρες, όμορφες, γνωστές και απολαυστικές.
Ελπίζω να κανονιστεί κάποια στιγμή...
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.617
Reaction score
42.879
Ακόμα χειρότερα! :lolsign:
Έμα τι λέμε τώρα :biggrin:
Ωστόσο μιας και το ανέφερες, δεν έχω πάει σε κανέναν ποδηλατικό αγώνα, ούτε έχω κάτσει να παρακολουθήσω στη tv, βαριέμαι αφόρητα!!
Θα με πεις δεν έχεις κάποιο πρότυπο, φυσικά και έχω, τον Κρόκ!! :biggrin:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.881
Reaction score
84.074
Έμα τι λέμε τώρα :biggrin:
Ωστόσο μιας και το ανέφερες, δεν έχω πάει σε κανέναν ποδηλατικό αγώνα, ούτε έχω κάτσει να παρακολουθήσω στη tv, βαριέμαι αφόρητα!!
Θα με πεις δεν έχεις κάποιο πρότυπο, φυσικά και έχω, τον Κρόκ!! :biggrin:
Εμένα με νοιάζει μόνο το κορυφαίο επαγγελματικό επίπεδο. Παρακολουθώ τους αγώνες για τα νούμερα που βγάζουν οι καλύτεροι αθλητές σε κάθε διαδρομή.

Τοπία, ατμόσφαιρα, παρεάκια και λοιπά χασομέρικα με αφήνουν αδιάφορο. :biggrin:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.617
Reaction score
42.879
Εμένα με νοιάζει μόνο το κορυφαίο επαγγελματικό επίπεδο. Παρακολουθώ τους αγώνες για τα νούμερα που βγάζουν οι καλύτεροι αθλητές σε κάθε διαδρομή.
Ούτε αυτό με νοιάζει να κάτσω να ασχοληθώ, δεν βλέπω κάποιο ενδιαφέρον.
Παρόλο που ασχολούμαι με τη ποδηλασία δεν με τραβάνε οι αγώνες ή οι επιδόσεις των άλλων ή των αθλητών.
Αυτό ισχύει με όλα τα αθλήματα φυσικά, δεν παρακολουθώ κανένα άθλημα, ειδικά μπάλα, δεν υποστηρίζω καμία ομάδα, δεν ήμουν ποτέ οπαδός καμίας, αντιπαθώ τους γάυρους γιατί κάνουν πολύ φασαρία σε όλα τα επίπεδα...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.881
Reaction score
84.074
Ούτε αυτό με νοιάζει να κάτσω να ασχοληθώ, δεν βλέπω κάποιο ενδιαφέρον.
Παρόλο που ασχολούμαι με τη ποδηλασία δεν με τραβάνε οι αγώνες ή οι επιδόσεις των άλλων ή των αθλητών.
Αυτό ισχύει με όλα τα αθλήματα φυσικά, δεν παρακολουθώ κανένα άθλημα, ειδικά μπάλα, δεν υποστηρίζω καμία ομάδα, δεν ήμουν ποτέ οπαδός καμίας, αντιπαθώ τους γάυρους γιατί κάνουν πολύ φασαρία σε όλα τα επίπεδα...
Η μπάλα με εκνευρίζει. Ούτε φανατίζομαι με πρόσωπα και ομάδες. Βασικά σιχαίνομαι τους οπαδούς κι αυτό με έχει κάνει να αντιπαθήσω το ποδόσφαιρο.

Με τραβάνε οι κορυφαίοι σε κάθε δραστηριότητα. Όλοι οι άλλοι είναι σαν να μην υπάρχουν.

Οι αριθμοί είναι η αγάπη μου. Ταχύτητα, μέση ωριαία, ισχύς, παλμοί, βάρος, αεροδυναμική, σχέσεις... Και όλοι οι δυνατοί συνδυασμοί μέχρι να πετύχουμε το απόλυτο αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
38
Ούτε εμένα μου μου αρέσουν τα οπαδικά αθλήματα ειδικά ποδόσφαιρο το αποφεύγω ακόμα και στα ζάπινγκ στην tv, στην ποδηλασία όμως τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά , καθε αγώνας μονοήμερος ή τουρ είναι μια πραγματική γιορτή του αθλητισμου μια φιέστα όπου και αν πραγματοποιείται,χιλιάδες φίλαθλοι (ολοκληρες πόλεις και χώρια) στους δρόμους να παρακολουθήσουν και να εμψυχώνουν το πελοτον,χωρίς οπαδικές παρωπίδες απλά ως φίλαθλοι σε όποια ομάδα και αν είναι ο αθλητής η αγάπη του κόσμου είναι εκπληκτική,κάτι που δυστυχως το βλέπουμε μόνο στο εξωτερικό, ίσως φταίει που γεννήθηκα και μεγάλωσα Γερμανία και τα βλέπω τα πράγματα κάπως διαφορετικά , πάντως δεν είναι τυχαίο που στα ξένα κανάλια οι αγώνες Βαράνε κορυφή τηλεθέασης και σπάνε ρεκόρ σε σχέση με πιο δημοφιλή σπορ!
 
Last edited:

Μηνύματα
21
Reaction score
38
Ειδικά αν οι παρουσιαστές των μεταδόσεων είναι γνώστες και έχουν κέφια είναι μια ευκαιρία να ακούσεις και να μάθεις πράγματα για την ποδηλασία που ούτε σε σεμινάρια δεν τα βλέπεις.
Άλλο ένα θετικό είναι ότι έστω και Υποσυνείδητα μαθαίνεις να σέβεσαι όλους του αθλητές από τον 1ο ως τον τελευταίο για την υπερπροσπάθεια που καταβάλουν να επιβιώσουν στα πιο δύσκολα και απαιτητικά τερέν,έστω και για πολύ λίγο ένα κλάσμα νιώθεις τον πόνο τους που είναι κοινός για όλους τους ποδηλάτες όλων των επιπέδων από τον επαγγελματία ως τον τελευταίο ερασιτέχνη…ίσως αυτο κάνει το άθλημα της ποδηλασίας τόσο μοναδικό και δημοφιλές!
 
Last edited:


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.881
Reaction score
84.074
Ειδικά αν οι παρουσιαστές των μεταδόσεων είναι γνώστες και έχουν κέφια είναι μια ευκαιρία να ακούσεις και να μάθεις πράγματα για την ποδηλασία που ούτε σε σεμινάρια δεν τα βλέπεις.
Εδώ θα διαφωνήσω. Μιλάω για τους Έλληνες σχολιαστές.

Ακόμα και τα λίγα που ξέρουν δεν μπορούν να τα μεταδώσουν γιατί δεν ξέρουν να μιλούν ελληνικά. Με λεξιλόγιο 100 λέξεων προσπαθούν να βγάλουν τρίωρες μεταδόσεις. 8-) :biggrin:

Άλλο ένα θετικό είναι ότι έστω και Υποσυνείδητα μαθαίνεις να σέβεσαι όλους του αθλητές από τον 1ο ως τον τελευταίο για την υπερπροσπάθεια που καταβάλουν να επιβιώσουν στα πιο δύσκολα και απαιτητικά τερέν,έστω και για πολύ λίγο ένα κλάσμα νιώθεις τον πόνο τους που είναι κοινός για όλους τους ποδηλάτες όλων των επιπέδων από τον επαγγελματία ως τον τελευταίο ερασιτέχνη…ίσως αυτο κάνει το άθλημα της ποδηλασίας τόσο μοναδικό και δημοφιλές!
Το αγαπάς το ποδήλατο, μπράβο!

Χωρίς να έχω αντίρρηση με όσα έγραψες, να σου πω ότι ο μύθος που υπάρχει στους έξω δεν έχει μεγάλη σχέση με την πραγματικότητα. Στις ομάδες υπάρχει έντονος ανταγωνισμός, εντάσεις, παρεξηγήσεις, τσακωμοί. Επειδή όλοι όσοι έχουν φτάσει σε κορυφαίο επίπεδο έχουν αφιερώσει τη ζωή τους στο ποδήλατο από μικρή ηλικία, προσπαθούν να το εξαργυρώσουν με κάθε τρόπο.
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.617
Reaction score
42.879
Στις ομάδες υπάρχει έντονος ανταγωνισμός, εντάσεις, παρεξηγήσεις, τσακωμοί. Επειδή όλοι όσοι έχουν φτάσει σε κορυφαίο επίπεδο έχουν αφιερώσει τη ζωή τους στο ποδήλατο από μικρή ηλικία, προσπαθούν να το εξαργυρώσουν με κάθε τρόπο.
Όλα τα παραπάν είναι που με ξενερώνουν, και θα διαφωνήσω στο ότι έχουν αφιερώσει τη ζωή τους,ειδικά στο Ελλάδα είμαστε κομπλεξικοί με άρρωστο ανταγωνισμό και εγωισμό που βαράει ταβάνι, μέχρι πρότινος πίστευα ότι έχει να κάνει με τις παράδες που δαπανάμε στη ποδηλασία, εντέλει όχι, είμαστε κομπλεξικοί ως λαός, γιαυτό όλα καταρρέουν τριγύρω και εμείς στη κοζμάρα μας.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.881
Reaction score
84.074
Όλα τα παραπάν είναι που με ξενερώνουν, και θα διαφωνήσω στο ότι έχουν αφιερώσει τη ζωή τους,ειδικά στο Ελλάδα είμαστε κομπλεξικοί με άρρωστο ανταγωνισμό και εγωισμό που βαράει ταβάνι, μέχρι πρότινος πίστευα ότι έχει να κάνει με τις παράδες που δαπανάμε στη ποδηλασία, εντέλει όχι, είμαστε κομπλεξικοί ως λαός, γιαυτό όλα καταρρέουν τριγύρω και εμείς στη κοζμάρα μας.

Δεν μιλάω για την Ελλάδα αλλά για τις κορυφαίες επαγγελματικές ομάδες του εξωτερικού. Τις UCI World.

Εμείς είμαστε οι φτωχοί κομπλεξικοί συγγενείς, όπως σε όλα.
 



Μηνύματα
15.124
Reaction score
20.992
Όχι πάρα πολύ αλλά γενικά ναι.
Ένα χιλιαρικακι σε παπούτσια μπορείς να το φας κάθε χρόνο
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.617
Reaction score
42.879
Δεν μιλάω για την Ελλάδα αλλά για τις κορυφαίες επαγγελματικές ομάδες του εξωτερικού. Τις UCI World.

Εμείς είμαστε οι φτωχοί κομπλεξικοί συγγενείς, όπως σε όλα.


Εγω μιλάω για μας, θα μπορούσα ανά πάσα στιγμή να ασχοληθώ με το άθλημα αγωνιστικά, βλέποντας όμως πως συμπεριφέρεται ο κόζμος που το απαρτίζει, πόση υποκρισία και φθόνος παίζει, άσε ευχαριστώ, δεν θα πάρω.
Μία βόλτα να βγεί κανείς με ποδηλατική παρέα θα είναι το πρώτο πράμα που θα παρατηρήσει, μιλάνε με ποδηλατικους όρους, γνωρίζουν όλη τη θεωρία της ποδηλασίας, έχουν κανόνες κλπ.
Ψαρώνεις τώρα εσύ και λες, εδώ είμαστε το έχουν οι άνθρωποι, έρχετε η ανάβαση, τους πατάς όλους στο κεφάλι γιατί όπου ακούς για πολλά κεράσια το ίδιο συμβαίνει, τάχα μου μετά σε λένε μπράβο, είσαι γαμάτος, τιτανοτεράστιος και τέτοιες παπαριές και από πίσω ξεκινάει το θάψιμο...
Όχι πάρα πολύ αλλά γενικά ναι.
Ένα χιλιαρικακι σε παπούτσια μπορείς να το φας κάθε χρόνο
Ξερω κάτι άλλους με πολλές διακρίσεις στο χώρο που το βγάζουν με 120-130€ το χρόνο, μέχρι το χιλιάρικο τι?
Δεν συμφέρεις ούτε στο τρέξιμο φιλαράκι :lolsign:
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.709
Μηνύματα
2.873.288
Members
37.935
Νεότερο μέλος
dimos22
Top