Ποδήλατο


Μηνύματα
1.282
Reaction score
2.257
Σειρά εμείς τα γερόντια σήμερα το απόγευμα εδώ στην Λάρσα για το τοπικό ΤΤ 25χλμ με δυστυχώς ελάχιστη συμμετοχή στους masters με μόλις 15 άτομα από όλη την την κεντρική Ελλάδα
Υπάρχει λόγος που γίνεται αυτό @PasxosC και τον ξέρουν οι ίδιοι καλύτερα από τον οποιονδήποτε... επειδή όμως οι Λαρισαίοι και ειδικά ο Δαλαβίκας είναι "δικοί μας" δεν θέλω να επεκταθώ - να προσέξουν κάποια πράγματα για του χρόνου και θα μαζευτούμε πάλι. Αν τρέξεις στείλε ριπόρτ να μάθουμε τι έγινε.
Στο αγωνιστικό θα το καθαρίσει ο Άλεξ εύκολα με το shiv και με διαφορά, τα γνωστά...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.002
Reaction score
43.856
Αλήτες ποδηλάτες!!


 

Μηνύματα
15.231
Reaction score
21.200
Απλά και καθαρά τσίμπησε άλλη μια πρωτιά ο πογατσας.
Ότι θέλει κάνει
 


Μηνύματα
20.208
Reaction score
14.217
Αλήτες ποδηλάτες!!


Στημένη τους την είχε, όπως φαίνεται για να τραβάει βίντεο από πιο μπροστά! Παράβαση βέβαια αυτοί, παραβάτης προφανώς κι αυτή αφού τραβάει με το κινητό την ώρα που οδηγεί (φαίνεται καθαρά ότι είναι από τη θέση του οδηγού η γωνία, όχι συνοδηγού). Παρεμπιπτόντως, μάλλον πρέπει να τους ξέρω, το φανάρι είναι στην Κάτω Σούδα, στο ΣΥΝΚΑ μπροστά (και με ποδήλατο ακόμα και κόκκινο μικρές οι πιθανότητες ατυχήματος από τα αυτοκίνητα που ξεκινούν από την Πλωτάρχου Μαριδάκη), πρέπει να πήγαιναν σε ένα μπρεβέ που ξεκινούσε από το λιμάνι σήμερα το πρωί, τιμώντας τον Μπικάκη που σκοτώθηκε στη Λάρισα από τον τοίχο που έπεσε πάνω του.
Για πχιόν λες?
Τον Pogacar λέει...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.002
Reaction score
43.856
Θα ήθελα να γράψω δγιό λογάκια για τη ποδηλατική περίοδο που διανύω.
Βασικά εδώ και χρόνια ακολουθώ ένα προπονητικό πρόγραμμα που έχει να κάνει με υψηλό στροφάρισμα με αρκετό πάτημα, διαλλειματικές στο όριο κλπ.
Αυτό είχε ως συνέπεια να σιάξω ένα καλό καρδιοαναπνευστικό, αντοχή και άλλο όριο στο γαλάκτωμα των ποδιών.
Εδώ και ένα χρόνο παλεύω να ξεπεράσω τα κατάλοιπα του covid, πέρασα μια πολύ δύσκολη περίοδο με ακανόνιστο hr, άπαξ και πήγαινα να πατήσω, σκαρφάλωμα άμεσα σε παλμούς που δεν μπορούσα να διαχειριστώ, 190+
Σε αυτά τα νούμερα και ηλικιακά έβγαινα κατευθείαν off και δεν μπορούσα κάν να συνεχίσω, έπρεπε κυριολεκτικά να κατέβω από το ποδήλατο, είχα ξενερώσει εντελώς και επειδή κράτησε πολύ καιρό, σκέφτηκα να τα παρατήσω.
Ευτυχώς δεν το έκανα, εδώ και κάνα δγιό μήνες άρχισα να επανέρχομαι στα παλιά καλά επίπεδα, ξαφνικά και χωρίς να το καταλάβω τα ξεπέρασα κατά πολύ.
Πλέον ακολουθώ ένα τελείως διαφορετικό προπονητικό πρόγραμμα, περιλαμβάνει χαμηλότερες στροφές με πχιο βαρύ πάτημα, είναι πολύ εντυπωσιακή η διαφορά στα νούμερα, έχω επιπλέον 60-70 βατ διαθέσιμα ανά πάσα στιγμή, αυτό σημαίνει οτι το διασκεδάζω με τη ψυχήμ, έχοντας ξανά το έλεγχο στους καρδιακούς παλμούς. Μπορώ άνετα να βγάζω προπονήσεις που πριν ήταν βάσανο, μπορώ να τις επαναλάβω σε σύντομο διάστημα χωρίς περιορισμούς, ακόμα και τη επόμενη μέρα.
Όπου πάω κατεβάζω το προσωπικό χρόνο στο χαλαρό, δεν παίζω με τα όρια και όμως οι επιδόσεις είναι εκεί.
Είμαι πολύ χαρούμενος γιά τη εξέλιξη αυτή και είπα να τη μοιραστώ :)


Στημένη τους την είχε, όπως φαίνεται για να τραβάει βίντεο από πιο μπροστά! Παράβαση βέβαια αυτοί, παραβάτης προφανώς κι αυτή αφού τραβάει με το κινητό την ώρα που οδηγεί (φαίνεται καθαρά ότι είναι από τη θέση του οδηγού η γωνία, όχι συνοδηγού). Παρεμπιπτόντως, μάλλον πρέπει να τους ξέρω, το φανάρι είναι στην Κάτω Σούδα, στο ΣΥΝΚΑ μπροστά (και με ποδήλατο ακόμα και κόκκινο μικρές οι πιθανότητες ατυχήματος από τα αυτοκίνητα που ξεκινούν από την Πλωτάρχου Μαριδάκη), πρέπει να πήγαιναν σε ένα μπρεβέ που ξεκινούσε από το λιμάνι σήμερα το πρωί, τιμώντας τον Μπικάκη που σκοτώθηκε στη Λάρισα από τον τοίχο που έπεσε πάνω του.
Θα γράψω μια λέξη για τη οδηγό.

Ξινή!!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.017
Reaction score
84.482
Θα ήθελα να γράψω δγιό λογάκια για τη ποδηλατική περίοδο που διανύω.
Βασικά εδώ και χρόνια ακολουθώ ένα προπονητικό πρόγραμμα που έχει να κάνει με υψηλό στροφάρισμα με αρκετό πάτημα, διαλλειματικές στο όριο κλπ.
Αυτό είχε ως συνέπεια να σιάξω ένα καλό καρδιοαναπνευστικό, αντοχή και άλλο όριο στο γαλάκτωμα των ποδιών.
Εδώ και ένα χρόνο παλεύω να ξεπεράσω τα κατάλοιπα του covid, πέρασα μια πολύ δύσκολη περίοδο με ακανόνιστο hr, άπαξ και πήγαινα να πατήσω, σκαρφάλωμα άμεσα σε παλμούς που δεν μπορούσα να διαχειριστώ, 190+
Σε αυτά τα νούμερα και ηλικιακά έβγαινα κατευθείαν off και δεν μπορούσα κάν να συνεχίσω, έπρεπε κυριολεκτικά να κατέβω από το ποδήλατο, είχα ξενερώσει εντελώς και επειδή κράτησε πολύ καιρό, σκέφτηκα να τα παρατήσω.
Ευτυχώς δεν το έκανα, εδώ και κάνα δγιό μήνες άρχισα να επανέρχομαι στα παλιά καλά επίπεδα, ξαφνικά και χωρίς να το καταλάβω τα ξεπέρασα κατά πολύ.
Πλέον ακολουθώ ένα τελείως διαφορετικό προπονητικό πρόγραμμα, περιλαμβάνει χαμηλότερες στροφές με πχιο βαρύ πάτημα, είναι πολύ εντυπωσιακή η διαφορά στα νούμερα, έχω επιπλέον 60-70 βατ διαθέσιμα ανά πάσα στιγμή, αυτό σημαίνει οτι το διασκεδάζω με τη ψυχήμ, έχοντας ξανά το έλεγχο στους καρδιακούς παλμούς. Μπορώ άνετα να βγάζω προπονήσεις που πριν ήταν βάσανο, μπορώ να τις επαναλάβω σε σύντομο διάστημα χωρίς περιορισμούς, ακόμα και τη επόμενη μέρα.
Όπου πάω κατεβάζω το προσωπικό χρόνο στο χαλαρό, δεν παίζω με τα όρια και όμως οι επιδόσεις είναι εκεί.
Είμαι πολύ χαρούμενος γιά τη εξέλιξη αυτή και είπα να τη μοιραστώ :)
Αυτά είναι τα θέματα που με εξιτάρουν. :)

Εντελώς θεωρητικά, θα έλεγα ότι από τους 3 τύπους μυικών ιστών (type 1, 2A, 2B) είχες επικεντρωθεί στο παρελθόν στους type 1 (αερόβιους) και είχες "παραμελήσει" τους 2Α (ενδιάμεσους). Η αναλογία τους στο σώμα είναι γενετικά προκαθορισμένη και είναι αυτή που καθορίζει τις ειδικότητες του ποδηλάτη (αντοχή, sprinter, λίγο απ' όλα).

Αν το σώμα σου έχει μεγάλο ποσοστό 2Α, το πιο βαρύ πάτημα τους "ξύπνησε" και τους ανέπτυξε.

Επίσης το στροφάρισμα έχει πάρει κατά τη γνώμη υπερβολική αξία. Δουλεύει στους επαγγελματίες που είναι σαν ακτινογραφίες και έχουν τρελά VO2 max. Μεγάλο ποσοστό αθλητών δουλεύει πιο αποδοτικά σε χαμηλότερες στροφές ~85rpm στην ευθεία και αρκετά πιο κάτω στις ανηφόρες.


Όσο για τον κορωνοϊό, δυστυχώς είχες αρκετά από τα συμπτώματα του "long covid". Αν και δεν έχουν καταλήξει πού οφείλεται και μάλλον είναι πολυπαραγοντικό πρόβλημα, μία από τις υποθέσεις λέει ότι προκαλεί δυσλειτουργία στα μιτοχόνδρια, τα εργοστάσια του αερόβιου μεταβολισμού.

Long COVID: mechanisms, risk factors and recovery - PMC (nih.gov)
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.017
Reaction score
84.482
Απλά και καθαρά τσίμπησε άλλη μια πρωτιά ο πογατσας.
Ότι θέλει κάνει
Δεν ξεκόλλησε να κάνει κι άλλη διαφορά στη γενική. Μάλλον τον έχουν φρενάρει από την ομάδα. Στοχεύουν και στους δύο μεγάλους Γύρους (Ιταλίας και Γαλλίας) και παρόλο που έχουν ένα μήνα κενό ενδιάμεσα, αν καείς στον πρώτο θα βγει στον δεύτερο.

Δεν έχει διαφορά αν κερδίσει με 3 ή με 13 λεπτά από τον δεύτερο.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.091
Reaction score
20.642
Δεν ξεκόλλησε να κάνει κι άλλη διαφορά στη γενική. Μάλλον τον έχουν φρενάρει από την ομάδα. Στοχεύουν και στους δύο μεγάλους Γύρους (Ιταλίας και Γαλλίας) και παρόλο που έχουν ένα μήνα κενό ενδιάμεσα, αν καείς στον πρώτο θα βγει στον δεύτερο.

Δεν έχει διαφορά αν κερδίσει με 3 ή με 13 λεπτά από τον δεύτερο.
Γνήσια απορία: Αυτός ο Ολλανδός που κέρδισε το TdF back to back με την Jumbo Visma, τι κάνει; Δεν συμμετέχει αυτός ή/και η ομάδα του στο Giro;
 

Μηνύματα
15.231
Reaction score
21.200
Δεν ξεκόλλησε να κάνει κι άλλη διαφορά στη γενική. Μάλλον τον έχουν φρενάρει από την ομάδα. Στοχεύουν και στους δύο μεγάλους Γύρους (Ιταλίας και Γαλλίας) και παρόλο που έχουν ένα μήνα κενό ενδιάμεσα, αν καείς στον πρώτο θα βγει στον δεύτερο.

Δεν έχει διαφορά αν κερδίσει με 3 ή με 13 λεπτά από τον δεύτερο.
Ουσιαστικά η ομάδα τον πήγε καροτσάκι μέχρι το τελευταίο χιλιόμετρο, έκανε το λιγότερο δυνατό κόπο να μην μειωθεί η διαφορά ενώ ταυτόχρονα κατάφερε και να κερδίσει πρακτικά ανοίγοντας την διαφορά και άλλο
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.017
Reaction score
84.482
Γνήσια απορία: Αυτός ο Ολλανδός που κέρδισε το TdF back to back με την Jumbo Visma, τι κάνει; Δεν συμμετέχει αυτός ή/και η ομάδα του στο Giro;
Μάλλον εννοείς τον Vingegaard που είναι Δανός. Στις αρχές του Απριλίου στο Γύρο της Χώρας των Βάσκων είχε μαζί με άλλους μία πολύ άσχημη πτώση. Σε έξοδο κατηφορικής ολισθηρής στροφής υπήρχε μεγάλο χαντάκι, τσιμεντένια τοιχία και βράχοι. Έπεσαν αρκετοί και 3-4 χτύπησαν σοβαρά. Ανάμεσα σε αυτούς ήταν ο Vingegaard που έσπασε την κλείδα, αρκετά πλευρά και τρύπησε πνεύμονα. Άλλοι τραυματίες ήταν ο Evenepoel (σπασμένη κλείδα και ωμοπλάτη), o Roglic, o Jay Vine ( τρεις σπασμένοι σπόνδυλοι)





Ο Vingegaard ξανανέβηκε στο ποδήλατο πριν λίγες μέρες και άρχισε προετοιμασία για τον Γύρο της Γαλλίας!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.091
Reaction score
20.642
Μάλλον εννοείς τον Vingegaard που είναι Δανός. Στις αρχές του Απριλίου στο Γύρο της Χώρας των Βάσκων είχε μαζί με άλλους μία πολύ άσχημη πτώση. Σε έξοδο κατηφορικής ολισθηρής στροφής υπήρχε μεγάλο χαντάκι, τσιμεντένια τοιχία και βράχοι. Έπεσαν αρκετοί και 3-4 χτύπησαν σοβαρά. Ανάμεσα σε αυτούς ήταν ο Vingegaard που έσπασε την κλείδα, αρκετά πλευρά και τρύπησε πνεύμονα. Άλλοι τραυματίες ήταν ο Evenepoel (σπασμένη κλείδα και ωμοπλάτη), o Roglic, o Jay Vine ( τρεις σπασμένοι σπόνδυλοι)





Ο Vingegaard ξανανέβηκε στο ποδήλατο πριν λίγες μέρες και άρχισε προετοιμασία για τον Γύρο της Γαλλίας!
Ναι, αυτόν εννοούσα, έχεις δίκιο, Δανός είναι. Τραυματίστηκε κι ο Roglic, για αυτό ο μπουγάτσας "κάνει παιχνίδι" μόνος του στο Giro.

Πραγματικά, θέλω να δω σε τι κατάσταση θα είναι το ντουέτο της Jumbo Visma στο TdF, είμαι περίεργος να διαπιστώσω το πόσο γρήγορα μπορούν να ανακάμψουν από μια τέτοια πτώση και πόσο θα πλησιάσουν ή/και θα επανέλθουν στην πρότερη αγωνιστική τους κατάσταση.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.002
Reaction score
43.856
Ανόητο αλλά ήρθε η ώρα να θίξω το συγκεκριμένο θέμα, εσείς πόσα kom και top 10 έχετε στο strava?
Όλοι τάχαμου δεν τους δίνουν σημασία, αλλά όλο αυτό το διάστημα παρατηρώ ότι μας νοιάζει και μας κόφτει.
Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα, αν μια μέρα έχεις μια δυνατή επίδοση αλλά από τη διαδρομή που επέλεξες τα έχεις μαζέψει από άλλες φορές, τα ζητώ και τα μπράβο στα σχόλια είναι υποτονικα έως ανύπαρκτα. Αν όμως συμβεί να πας σε μια νέα διαδρομή και γεμίσει ο τόπος με κύπελα, γίνεται χαμός.
Εσείς τι γνώμη έχετε επί του θέματος?
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.102
Reaction score
6.981
Ανόητο αλλά ήρθε η ώρα να θίξω το συγκεκριμένο θέμα, εσείς πόσα kom και top 10 έχετε στο strava?
Εγώ μια φορά είχα μπει σε ένα top 5 νομίζω (απλά ήταν των γυναικών 😝 ).

Όλοι τάχαμου δεν τους δίνουν σημασία, αλλά όλο αυτό το διάστημα παρατηρώ ότι μας νοιάζει και μας κόφτει.
Όχι, δεν έχεις αφήσει κάποιο τέτοιο περιθώριο αμφιβολίας.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.091
Reaction score
20.642
εσείς πόσα kom και top 10 έχετε στο strava?
Κανένα, ούτε από το ένα, ούτε από το άλλο. Βασικά, στα @@ μου και τα δύο.

Στο Strava έκανα λογαριασμό, σε πρώτη φάση, για να βλέπω μια τρίτη ανάλυση της διαδρομής (εκτός του Garmin connect και του TrainerRoad) και, σε δεύτερη φάση, τον διατήρησα για να θαυμάζω και να επικροτώ διαδρομές και προσπάθειες φίλων και γνωστών - κάτι σαν ευκαιρία κοινωνικοποίησης κυρίως με ανθρώπους που έχουμε παρόμοια hobbies, αλλά δεν έχω την ευκαιρία να βρεθούμε από κοντά, κάνοντας το hobby μας.

Τώρα, ποιος κάνει "συλλογή" από ΚΟΜ και Top 10's και Local Legend, στα @@ μου. Στα @@ μου και τα kudos. Ούτως ή άλλως, δεν δίνω ποτέ (edit: πριν λίγο καιρό, έδωσα ένα, σε έναν φίλο, κατά λάθος :) ). Προτιμώ - και το κάνω - να γράψω ένα post και να πω του άλλου "Μπράβο".:)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.002
Reaction score
43.856
Εγω Γιώργη μπορώ να κατανοήσω ότι είναι ένα κίνητρο για κάποιους ώστε να βελτιωθούν και να συγκριθούν με κάποιους πχιο δυνατούς, αλλά μέχρι εκεί.
Παρατηρώ όμως ότι όλο αυτό έχει περάσει σε αρρωστημένες καταστάσεις...
Ύστερα πάλι, για όσους τα κυνηγάνε θα πρέπει να ξέρουν ότι ο έχων το kom δεν σημαίνει απόλυτος τίποτα, μπορεί σε βάθος χρόνου να περάσουν 10 τούμπανα και να μην είναι κάν μέσα στη δεκάδα.
Είναι πολύ αλλόκοτο όλο αυτό και συμβαίνει από μεγάλα παιδιά που ζούνε ανάμεσά μας...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.091
Reaction score
20.642
Εγω Γιώργη μπορώ να κατανοήσω ότι είναι ένα κίνητρο για κάποιους ώστε να βελτιωθούν και να συγκριθούν με κάποιους πχιο δυνατούς, αλλά μέχρι εκεί.
Αυτό το καταλαβαίνω και το εκτιμώ. Αλλά, μέχρι εκεί, όπως λες.

Παρατηρώ όμως ότι όλο αυτό έχει περάσει σε αρρωστημένες καταστάσεις...
Ύστερα πάλι, για όσους τα κυνηγάνε θα πρέπει να ξέρουν ότι ο έχων το kom δεν σημαίνει απόλυτος τίποτα, μπορεί σε βάθος χρόνου να περάσουν 10 τούμπανα και να μην είναι κάν μέσα στη δεκάδα.
Είναι πολύ αλλόκοτο όλο αυτό και συμβαίνει από μεγάλα παιδιά που ζούνε ανάμεσά μας...
Με την κατάσταση που περιγράφεις αρνούμαι να ασχοληθώ ή/και να σπαταλήσω χρόνο, διάθεση και τα πόδια μου για να πάρω ένα ΚΟΜ. Να "μετρούσε" κάπου, να το καταλάβω. Να "σκοτωθώ" για να πάρω ένα ΚΟΜ για να καμαρώνω σαν γύφτικο σκεπάρνι σε άλλους ποδηλάτες, ε, ποτέ.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.902
Μηνύματα
2.880.949
Members
37.962
Νεότερο μέλος
SWBiiLive
Top