Ποια ηχεία για το χώρο μου;


Μηνύματα
150
Reaction score
66
υπαρχει αντιπροσωπια b&w στο χαλανδρι δες στις αγγελιες στις προσφορες καταστηματων για τηλ κ διευθυνση ! εκει ισως βρεις κ ενισχυτη κ ηχεια...
 

Μηνύματα
54
Reaction score
18
Σήμερα λοιπόν έγινε η ακρόαση κάποιων από τα προαναφερόμενα ηχεία. Συγκεκριμένα ακουσα τα klipsch rb 81 κι rb 61, τα focal chorus 705 (ολα αυτα με ενισχυτη τον nad c356bee), τα chario syntar 520 (με exposure 1010 και με atoll in80se) και τα monitor audio silver rx2 ( με atoll in80se). Συμπεράσματα; 1) Απογοήτευση απο τα klipsch. Πολύ τσιριχτό. Ιδιαίτερα αλλά κουραστικά για μένα ηχεία. Ακόμη και σε metal κομμάτια τα ηχεία δεν εδωσαν αυτο που περίμενα να ακουσω. 2) Τα focal αν μιλούσαμε για χώρο 15 ή 20 τμ το συζητούσαμε. Ζεστός γεμάτος ήχος αλλά ψόφια για τα δεδομένα της περιπτωσης μου. 3) Τα monitor audio έκαναν την έκπληξη, αφού δεν περίμενα κάτι ιδιαίτερο από αυτά. Πολύ ξεκάθαρος κι αναλυτικός ήχος. 4) Τα CHARIO μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση και θεωρω οτι ταιριάζουν απόλυτα στα γουστα μου.
Οποτε αναμεσα σε monitor audio και chario και πάμε για ενισχυτη!!!!!
 

Μηνύματα
150
Reaction score
66
τα chario δεν ειναι καθολου επιθετικα κ γενικα δεν θα σε κουρασουν ποτε απλα θελουν καλα ρευματα απο την μερια του ενισχυτη atoll k nad θα τα καταφερουν μια χαρα.
τα monitor audio προσεξε τα λιγο γιατι αρχικα εντυπωσιαζουν αλλα ειναι αρκετα επιλεκτικα τα πανε παρα πολυ καλα με atoll k arcam k καθολου καλα με φωτεινους κ λεπτοηχους ενισχυτες
καλη συνεχεια...
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Σαφως και τα Delphinus ειναι η βελτιστη επιλογη για ηχειο βασεως μεχρι τα 1500 ευρω (και με τιμη πληρωτεα 990 ευρω) . Οπως και το Syntar 520 ετσι και το Delphinus , δεν κουραζουν και η "αγρια" Rock θα ακουγεται πιο ευχαριστα και για περισσοτερο χρονο αλλα και σε υψηλοτερες εντασεις , σε σχεση με αλλα ηχεια .

Σημειωτεον οτι τα Delphinus ειναι κατασκευασμενα απο HDF (High Density Fiberboard) και οχι απο το συνηθες MDF (Medium Density Fiberboard) και απο μασιφ καρυδια . Τα πολυ συμπαγεστερα τοιχωματα εξασφαλιζουν μηδενικους χρωματισμους καμπινας , κατι που σε περιεχομενο υψηλης εντασης ειναι ζητουμενο ;)

 
Last edited:

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Επειδή και γω προσανατολίζομαι προς τα δελφίνια, αλλά θέλω και να τα χρησιμοποιήσω και στο home cinema (για να μην μείνουν και τα dali zensor 3) θεωρείτε ότι ο denon avr x2000 θα μπορεί να τα κουνήσει για ταινίες ή θα κλείνει μένοντας από ρεύματα?
 

Μηνύματα
150
Reaction score
66
πολυ δυσκολα τα πραγματα για τον denon .....χωρις τελικο που νομιζω δεν παιρνει δεν θα ακουσεις κατι που να δικαιολογει τα χρηματα των δελφινιων .
αληθεια για πες εντυπωσεις απο τα zensor 3
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Nτάξει για τα λεφτά του δεν το συζητώ είναι πολύ τίμια επιλογή. Καταρχήν τα οδηγούσα με τον denon και για μουσική εκτός από τις ταινίες. Στην συνέχεια μπήκε για δικάναλη φάση ο xindak 6900se 2011. E εκεί ντάξει έδεσε το γλυκό, ότι ήταν να δώσουν τα ηχεία το έδωσαν. Το μπάσο έσφιξε και μεγάλωσε (πριν ακουγόταν σαν κούφιο :p) τα μεσαία γίναν πιο ανθρώπινα όπως και τα πρίμα που γλύκαναν. Σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι ταιριάζει καλύτερα σε ηλεκτρονική μουσική και όχι σε metal - rock που ακούω εγώ. Θα το χαρακτήριζα λίγο λαμπρό ψηλά οπότε μάλλον θέλει ματσάρισμα με αντίστοιχο ενισχυτή που θα είναι μαλακός εκεί. Πάντως σε κάτι dsd αρχεία τύπου depeche mode πραγματικά παίζει πολύ καλά
 

Μηνύματα
150
Reaction score
66
αρα στα 340 δεν τα παει κ ασχημα !
κ εσενα σε βλεπω συντομα με αλλα ηχεια!
το κακο ειναι οτι για να παρεις αυτο το κλικ καλυτερης συνολικα εικονας απο ενα ηχειο πρεπει να πας σε τουλαχιστον διπλα χρηματα... αλλα αυτα ειναι τα καλα κ τα κακα της αρρωστιας μας:headbang:

καλη συνεχεια σε ολους!
 

Μηνύματα
54
Reaction score
18
Ερώτησις αδαούς και με το μπαρδόν: Το Chario Syntar 520 έχει 90db ευαισθησία στα 4Ω, το Monitor Audio RX2 Silver 90 db στα 6Ω. Ποιο θεωρείται πιο εύκολο στην οδήγηση με οποιονδήποτε ενισχυτή τα οδηγεί έστω και οριακά;
 

Μηνύματα
168
Reaction score
58
πολυ δυσκολα τα πραγματα για τον denon .....χωρις τελικο που νομιζω δεν παιρνει δεν θα ακουσεις κατι που να δικαιολογει τα χρηματα των δελφινιων .
αληθεια για πες εντυπωσεις απο τα zensor 3
Μιά ερώτηση αν και λίγο off topic:
Ο denon δεν έχει εξόδους προενίσχυσης, αλλά δεν μπορούμε στην έξοδο zone2 να συνδέσουμε τελικό( για δικάναλο ήχο).
 


Μηνύματα
150
Reaction score
66
japan μερια...( κατα την γνωμη μου παντα) κ οχι πανω απο χιλιαρικο σε αξια
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Μιά ερώτηση αν και λίγο off topic:
Ο denon δεν έχει εξόδους προενίσχυσης, αλλά δεν μπορούμε στην έξοδο zone2 να συνδέσουμε τελικό( για δικάναλο ήχο).
Μπορείς αρκεί η πηγή σου να είναι αναλογική. Για ταινίες από hdmi κ.λ.π. ξέχνα το σ' αυτό δηλαδή που θα πρεπε κανονικά. Κωλο-denon >:(
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Ερώτησις αδαούς και με το μπαρδόν: Το Chario Syntar 520 έχει 90db ευαισθησία στα 4Ω, το Monitor Audio RX2 Silver 90 db στα 6Ω. Ποιο θεωρείται πιο εύκολο στην οδήγηση με οποιονδήποτε ενισχυτή τα οδηγεί έστω και οριακά;
To monitor audio.
 


Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326

Εγώ στη θέση σου θα άκουγα και τα delphinius και τα 523 και τα 520

Επειδή ακούμε και την ίδια μουσική που έχει ιδιαιτερότητες θα λεγα να το ψάξεις περισσότερο
 

Μηνύματα
168
Reaction score
58
Μπορείς αρκεί η πηγή σου να είναι αναλογική. Για ταινίες από hdmi κ.λ.π. ξέχνα το σ' αυτό δηλαδή που θα πρεπε κανονικά. Κωλο-denon >:(

Εντάξει'λίγο το κακό.Σε αυτή τη κατηγορία τιμής δεν μπορεί να τα έχουμε όλα.
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Ερώτησις αδαούς και με το μπαρδόν: Το Chario Syntar 520 έχει 90db ευαισθησία στα 4Ω, το Monitor Audio RX2 Silver 90 db στα 6Ω. Ποιο θεωρείται πιο εύκολο στην οδήγηση με οποιονδήποτε ενισχυτή τα οδηγεί έστω και οριακά;
Θεωρητικά, το Monitor δείχνει ελαφρά ευκολότερο, πρακτικά είναι τόσοι οι παράγοντες που θα έκαναν το ένα ευκολότερο του άλλου που δεν είναι εύκολο να απαντηθεί η ερώτηση χωρίς κάποιος να κοιτάξει και άλλα χαρακτηριστικά.
Λέμε τώρα...Για το 520, 4Ω αλλά τα 4Ω είναι το χαμηλότερο σημείο αντίστασης ή το ηχείο κινείται σε αυτό το επίπεδο συνεχώς με ελάχιστες διακυμάνσεις και μικρή μεταβολή φάσης.
Αντίθετα το RX2 έχει σημαντικές διακυμάνσεις αντίστασης και σημαντικές μεταβολές φάσης...
Για ένα ενισχυτή που κινείται οριακά στην οδήγηση τους το 520 θα είναι ευκολότερο στη διαχείριση του από το RX2.
Υπόθεση είναι όλα τα παραπάνω, δεν ισχύουν ή δεν ξέρω αν ισχύουν:)
 

Μηνύματα
54
Reaction score
18
Εγώ στη θέση σου θα άκουγα και τα delphinius και τα 523 και τα 520

Επειδή ακούμε και την ίδια μουσική που έχει ιδιαιτερότητες θα λεγα να το ψάξεις περισσότερο
Ο χώρος μου είναι μεγάλος και δεν νομίζω να τον καλύψουν τα συγκεκριμένα. Εκτός αυτού, είναι εκτός Budget μου.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.395
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top