Ποιό μουσικό κομμάτι ακούτε τώρα;





Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Paul McCartney - I've Got Only Two Hands from LP "Chaos Amd Creation In The Backyard" (2005) Capitol Records

https://m.youtube.com/watch?list=PL82D93DAD13B789A0&params=EAIYATgBSAFYD2ILa280SGdDLTRPd1FoDQ%3D%3D&v=XJorG76bryw&mode=NORMAL


Ειχα μυριστεί κατι με το "Drivin Rain" του 2001, ενα πολυ καλο album απο τον Paul μετα απο ουτε και θυμάμαι ποσά χρονια, αφου έβγαζε το ενα μέτριο μετα το αλλο για πολλα χρονια, απο τις αρχές των 70's, και χωρίς να είχε βγαλει βέβαια ποτε το πολυ μεγάλο album. Το 2005 λοιπόν, κυκλοφορεί το "Chaos And Creation In The Backyard" και κόκαλο ο cosmarpan. Ενα album ώριμο σαν παλιό καλο κρασί, με συνθεςεις πολυ υψηλού επιπέδου, διεισδυτικες μεχρι το μεδούλι, ψαγμένες μεχρι εκει που δεν παίρνει, μια παραγωγή για σεμινάριο και φυσικα τον Paul να αποπνέει μια σοβαρότητα και αυτοπεποίθηση που ειναι διάχυτη σε όλο το album. Κι ολ λογος νομιζω ειναι απλός. Όσο κι αν φαίνεται περίεργο δεν είχε πια να αποδείξει τιποτα και σε κανένα, νομιζω οτι το ήξερε και ο ίδιος οτι τα albums του ηταν σε καθοδική πορεία εδω και χρονια και ποτε δεν είχε καταφέρει να αποτυπώσει την κλάση του σε προσωπικό διςκο. Αφου το ξεπέρασε αυτο ο δρόμος ηταν ορθάνοιχτος. Όπερα κι εγενετω, απλά ενα καταπληκτικό album. Και δεν θα σταματούσε εκει, θα μας κολαγε στον τοίχο ξανά 2 μολις χρονια αργότερο με το επιςης αριστουργηματικο "Memory Almost Full"
Δυστυχώς εχουν μπλοκάρει τα κοματια στο YT, όποτε απο τα 2-3 διαθέσιμη διάλεξα αυτο.
Πόσο δίκιο έχεις...... από το 82 μέχρι το album του 97 που έχει καλά κομμάτια είναι έτσι όπως τα λες. 17 χρόνια χάλια χωρίς να είμαι υπερβολικός και μετά έρχεται η απογείωσης.....:)

 


Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
.... από το 82 μέχρι το album του 97 που έχει καλά κομμάτια είναι έτσι όπως τα λες. 17 χρόνια χάλια χωρίς να είμαι υπερβολικός και μετά έρχεται η απογείωσης.....:)
Φυσικά και διαφωνώ κάθετα.
Μόνο το Off the Ground του '93 να είχε βγάλει, θα έφτανε.
Ενα "I Owe It All to You", βγαίνει κάθε 100 χρόνια

Και δεν έβγαλε μόνο το Off the Ground ξέρεις...;)
Και φυσικά like μόνο γιά το If you wanna :)
 
Last edited:



Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Φυσικά και διαφωνώ κάθετα.
Μόνο το Off the Ground του '93 να είχε βγάλει, θα έφτανε.
Ενα "I Owe It All to You", βγαίνει κάθε 100 χρόνια

Και δεν έβγαλε μόνο το Off the Ground ξέρεις...;)
Και φυσικά like μόνο γιά το If you wanna :)
.....εντάξει υπερβολικός είμαι όσο αφορά τον ιππότη "paul" και για τα "χάλια" που ανέφερα. Απλά ήθελα να πω ότι εκτός από συγκεκριμένα κομμάτια που άξιζαν, σε ολόκληρο άλμπουμ, τα υπόλοιπα δεν έλεγαν κάτι. Σαν να τα έβαλαν απλά να γεμίσουν το κάθε άλμπουμ.

Εμένα δεν μου φτάνει όλο αυτό ειδικά όταν μιλάμε για τον συγκεκριμένο καλλιτέχνη. Δεν έχεις έμπνευση; άστο μην βγάλεις άλμπουμ βγάλε το χιτ και τέρμα. Διαφορετικά βγάλε κάτι ολοκληρωμένο.

Βέβαια όλα τα παραπάνω είναι στα πλαίσια του προσωπικού μου "γούστο" οπότε μην με παρεξηγάς:).!!!

Alligator

 
Last edited:

Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
Πήγε πουθενά το video ή χάθηκε στη μαυρίλα; :D
Εχμμμμ.....χαθηκε στη βιασυνη μου.Και σωστα με επαναφερεις στην ταξη :wink:
Για να επανορθωσω και για να το απολαυσουμε ολοι μαζι καλυτερα,σας το δινω απο συναυλια με αστειρευτο παλμο του κοινου.
Υ.Γ.Θυμαμαι τον τυπο στο 2:51 απο την συναυλια στην Αθηνα.Πραγματικος showman.Ειχε εισπραξει σχεδον το ιδιο χειροκροτημα με την Turner.


 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
.....εντάξει υπερβολικός είμαι όσο αφορά τον ιππότη "paul" και για τα "χάλια" που ανέφερα. Απλά ήθελα να πω ότι εκτός από συγκεκριμένα κομμάτια που άξιζαν, σε ολόκληρο άλμπουμ, τα υπόλοιπα δεν έλεγαν κάτι. Σαν να τα έβαλαν απλά να γεμίσουν το κάθε άλμπουμ.

Εμένα δεν μου φτάνει όλο αυτό ειδικά όταν μιλάμε για τον συγκεκριμένο καλλιτέχνη. Δεν έχεις έμπνευση; άστο μην βγάλεις άλμπουμ βγάλε το χιτ και τέρμα. Διαφορετικά βγάλε κάτι ολοκληρωμένο.

Βέβαια όλα τα παραπάνω είναι στα πλαίσια του προσωπικού μου "γούστο" οπότε μην με παρεξηγάς:).!!!

Alligator

Μη νομίζεις φίλε μου...
Κι' εγώ είμαι απ 'αυτούς που προτιμούν τις δουλειές του Mακά μέχρι το '78-79
Και ήμουν πολύ αυστηρός μαζί του (ειδικά στο McCartney II το '80)
Ομως, πάντα ο Paul μας εξέπληττε με πολλά (και όχι 1) "χιτάκια" που ανεδείκνυαν αυτήν την βάφτιση στη μαρμίτα της απώτατης και παντοτινής (και μοναδικής) έμπνευσης.
Τπτ δεν είχε να αποδείξει ο Paul και σε κανέναν από τα 60's και μετά.
Εδωσε τόσα στη Μουσική, όσο κανείς άλλος και ήταν και τυχερός να ταιριάξει με ενα άλλο φαινόμενο (τον John Lennon).
Δεν ξέρω άν έχεις δεί και το αφιέρωμα που είχα κάνει παλαιότερα στον Paul http://www.avsite.gr/forum/threads/paul-mccartney.104188/

Μπορώ να μιλάω χρόνια γιά τον Paul γι΄αυτό σταματώ εδώ
Σεβασμός και εκτίμηση είναι απεριόριστα
Και επαναλαμβάνω: Δεν έχει και δεν είχε τπτ να αποδείξει.

Υ.Γ. Δεν μπορώ να μην το γράψω...μιάς και ανέφερα το Off the Ground...
Στίχο και τραγούδi σαν το Hope of Deliverance, δεν είχε ξαναγράψει ο Paul. Περίπου πλησίασε τον Lennon
Εχω ανοίξει και νήμα γιά το Hope of Deliverance και την σημειολογία του
Αμ το C'Mon People...
Χα χα! Σταματάω εδώ :laugh:

Και δεν χρειάζεται να μου λες να μην σε παρεξηγήσω
Εστω και μόνο που ασχολείσαι με τον Paul, φτάνει :)

Τι να πρωτοβάλω τώρα από το "αποτυχημένο" Pipes of Peace του 1983; (με την μία πλευρά με καινούργια καρέκλα και την άλλη με παλιά. Το ίδιο και στις ετικέττες του βινυλίου μέσα)
Τι κάνει ο "άνθρωπας" εδώ ρε συ! :)
Εννοείται τέρμα τα ηχεία ε; ;)


Paul McCartney - Tug Of Peace (1983)

 










Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.650
Μηνύματα
2.868.875
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top