Πολυκάναλος με όριο τα 1300 ευρώ

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Για το οικονομικό εσύ ξέρεις. Παντως καλυτερα απο το να δώσεις 1300 ευρώ για ενισχυτή που δεν χρειαζεσαι.

Δες και αυτα
https://www.thomann.de/gr/prod_AR_402777.htm?ref=search_rslt_Adam+77_402777_3
Ακόμα και αυτα για πιο οικονομικά
https://www.thomann.de/gr/adam_f7.htm?ref=search_rslt_Adam+77_281513_4
Προτιμώ τα 77 κατα πολυ παντως

Αρκεί να φύγουν τα πεντα-ίντσα.

Για το ταίριασμα...πουλάς και τα αλλα κλιπς αν δεν σου κάτσει...:D
σε μπελάδες με βάζεις παλι..
χαλάλι σου :D
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Αυτά τα Triad έχουν μόλις 10,1 cm βάθος.
Στείνεις τα τρία μπροστινά,φτιάχνεις και ένα τελαράκι να κάτσει η ηχοπερατή πάνω(πάρε πληροφορίες και από τον Susano αν θες) για να την φτιάξεις μόνος σου ή πάρε έτοιμη και πιστεύω ότι θα είσαι κομπλέ.
Αν παίζεις σε υψηλές στάθμες,θες και κανά τελικό!
 



Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Αυτά τα Triad έχουν μόλις 10,1 cm βάθος.
Στείνεις τα τρία μπροστινά,φτιάχνεις και ένα τελαράκι να κάτσει η ηχοπερατή πάνω(πάρε πληροφορίες και από τον Susano αν θες) για να την φτιάξεις μόνος σου ή πάρε έτοιμη και πιστεύω ότι θα είσαι κομπλέ.
Αν παίζεις σε υψηλές στάθμες,θες και κανά τελικό!
Βασικά κυριολεκτικά με την αγορά του xtz 3x12 ήθελα να μπορεί να σπάσει το τζάμι του παραθύρου (ένα μόνο λεπτό σε πολύ παλιό κούφωμα, αυτά που είναι με καρφάκι και στοκο) με απογοήτευσε..

Για το μικρό μου χώρο 3m x 4,70m δεν νομίζω να χρειάζεται τελικός. Αν και παίζω μέχρι εκεί που αρχίζει ο ήχος να παραμορφώνει συνήθως 74-84% στο ενισχυτή. Και θα ήθελα και άλλο... Αλλά.. Νομίζω ότι δεν το επιτρέπει ο μικρός χώρος. Αν και σε πολυκατοικία δεν υπάρχει θέμα όσο δυνατά και αν παίξω. Νταξ έχω ντράμερ απο κάτω.. Και πιο κάτω τρομπετίστα και πιο κάτω έναν με πνευστά και κάτι άλλα περίεργα. Σαν ωδείο ένα πράμα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.395
Reaction score
79.548
Το σαμπ σου ειναι σούπερ. :superman:

Στάθμες χωρίς παραμόρφωση με τα μικρά ηχεία που εχεις για LRC σε αυτη την αποσταση δεν μπορείς να πιάσεις, και φταίνε τα ηχεία, όχι η έλλειψη τελικου. Απλως δεν γίνεται.

Εαρ, Βαλε μια φωνή εδώ, αυτός κυνηγάει την ουρά του
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
για να μην ανοίγω νέο νήμα

αξίζει ο ONKYO TX-RZ900
στα 1150€?
ή μηπως να περιμένω για κανεναν yamaha 3060 στα 1500-1700€
Εγώ πάντως θα απαντήσω στην ερώτηση που έκανε εξαρχής ο άνθρωπος ;)

Νομίζω ότι δεν θα σε καλύψει μακροπρόθεσμα ο ONKYO. Eίναι επτακάναλος και δεν θα μπορείς να έχεις 5.1.4 ούτε με τελικό.
Γιατί όταν θα βάλεις ATMOS δεν θα σου φτάνουν τα 2 ηχεία οροφής. Είναι κρίμα σε dedicaded χώρο να μην έχεις τουλάχιστον 5.1.4.
Περίμενε λίγο και πάρε τον 3060 ή έστω τον 2060.
 



Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Βασικά κυριολεκτικά με την αγορά του xtz 3x12 ήθελα να μπορεί να σπάσει το τζάμι του παραθύρου (ένα μόνο λεπτό σε πολύ παλιό κούφωμα, αυτά που είναι με καρφάκι και στοκο) με απογοήτευσε..
Δεν παίζει τα αναμενόμενα δηλαδή?Calibration ειδικού,διάφορες θέσεις και τα σχετικά έχουν παίξει?
Μου κάνει εντύπωση 3 12άρια να μην παίζουν!Μάλλον τα room modes και τα σχετικά(αυτά της επικαιρότητας) φταίνε και όχι το sub.
Για το μικρό μου χώρο 3m x 4,70m δεν νομίζω να χρειάζεται τελικός. Αν και παίζω μέχρι εκεί που αρχίζει ο ήχος να παραμορφώνει συνήθως 74-84% στο ενισχυτή. Και θα ήθελα και άλλο... Αλλά.. Νομίζω ότι δεν το επιτρέπει ο μικρός χώρος. Αν και σε πολυκατοικία δεν υπάρχει θέμα όσο δυνατά και αν παίξω. Νταξ έχω ντράμερ απο κάτω.. Και πιο κάτω τρομπετίστα και πιο κάτω έναν με πνευστά και κάτι άλλα περίεργα. Σαν ωδείο ένα πράμα.
Τον τελικό λέω ότι τον χρειάζεσαι για να οδηγηθούν όπως πρέπει γιατί είναι λίγο αναίσθητα!
 


Μηνύματα
411
Reaction score
648
Σπύρο μιάς και έχουμε περίπου τον ίδιο χώρο θα σου πρότεινα yami2060 ή έναν αντίστοιχο άλλης μάρκας και έναν τελικό(απο τις αγγελίες) για την τριάδα μπροστά.Αλλα θα συμφωνήσω με τα παιδιά :rolleyes: πως με τα συγκεκριμένα front left/right ηχεία μην περιμένεις θαύματα αλλάζοντας avr.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
για να καταλάβω και εγω ο αδαής
για να έχουμε μεσαία μπάσα απο τα 3 μέτρα απόσταση, πρεπει να έχουμε ηχεία πανω απο 7 woofer;

και τα bookself 160m με τα παρακάτω χαρακτηριστικά για ποιά απόσταση και χρήση είναι;

@Dimifoot τα adam που μου παράθεσες (και πολύ καλά έκανες) ειναι dual 7" (αν δεν κάνω λάθος)

τα 160m που έχω τώρα, ειναι 6.5" Cerametallic Cone Woofer, ενω το 450c
εχει Quad 5.25" Cerametallic Cone Woofers..

τόσο μεγάλη διαφορά θα έχω με τα dual 7" των adam;
όταν τα άκουσες, οπως ειχα πει δεν ειχα κάνει καμία ρύθμιση στον avr,
πέρα απο την απόσταση των ηχείων.
μηπως απλά ειναι θέμα ρύθμισης;


@Timaras τα 96dB SENSITIVITY που έχουν, θεωρούνται αναίσθητα;
νομιζω οτι ειναι το αντίθετο.


FREQUENCY RESPONSE
45-25kHz +/- 3dB

SENSITIVITY
96dB @ 2.83V / 1m

POWER HANDLING (CONT/PEAK)
100W/400W

NOMINAL IMPEDANCE
8 Ohms Compatible

CROSSOVER FREQUENCY
1500Hz

HIGH FREQUENCY DRIVER
1" Titanium LTS Tweeter with Hybrid Tractrix Horn

LOW FREQUENCY DRIVER
6.5" Cerametallic Cone Woofer

ENCLOSURE TYPE
Bass Re ex via rear- ring Tractrix port

FREQUENCY RESPONSE
58-25kHz +/- 3dB

SENSITIVITY
97dB @ 2.83V / 1m

POWER HANDLING (CONT/PEAK)
150W/600W

NOMINAL IMPEDANCE
8 ohms compatible

CROSSOVER FREQUENCY
500Hz/1500Hz

HIGH FREQUENCY DRIVER
1" Titanium LTS Tweeter with Hybrid Tractrix Horn

LOW FREQUENCY DRIVER
Quad 5.25" Cerametallic Cone Woofers

ENCLOSURE TYPE
Bass Re ex via rear- ring Tractrix port


γιατί δεν βγάζουν ενα οδηγό που να τα εξηγούν όλα αυτα ωστε να επιλέγουμε ηχεία πιο σωστά, συμφωνα με την απόσταση που έχουμε απο τα ηχεία και το χώρο που θέλουμε να καλύψουμε.
ισως καποιο πρόγραμμα/app που θα σου προτείνει τα κατάλληλα ηχεία, και δεν θα πηγαίνουμε στα τυφλά.

ευχαριστώ όλους για τον χρονο σας!

Απο 80-200 ομως το απόλυτο κενό.
κακίες :p
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.395
Reaction score
79.548
για να καταλάβω και εγω ο αδαής
για να έχουμε μεσαία μπάσα απο τα 3 μέτρα απόσταση, πρεπει να έχουμε ηχεία πανω απο 7 woofer;

και τα bookself 160m με τα παρακάτω χαρακτηριστικά για ποιά απόσταση και χρήση είναι;

@Dimifoot τα adam που μου παράθεσες (και πολύ καλά έκανες) ειναι dual 7" (αν δεν κάνω λάθος)

τα 160m που έχω τώρα, ειναι 6.5" Cerametallic Cone Woofer, ενω το 450c
εχει Quad 5.25" Cerametallic Cone Woofers..

τόσο μεγάλη διαφορά θα έχω με τα dual 7" των adam;
όταν τα άκουσες, οπως ειχα πει δεν ειχα κάνει καμία ρύθμιση στον avr,
πέρα απο την απόσταση των ηχείων.
μηπως απλά ειναι θέμα ρύθμισης;


@Timaras τα 96dB SENSITIVITY που έχουν, θεωρούνται αναίσθητα;
νομιζω οτι ειναι το αντίθετο.


FREQUENCY RESPONSE
45-25kHz +/- 3dB

SENSITIVITY
96dB @ 2.83V / 1m

POWER HANDLING (CONT/PEAK)
100W/400W

NOMINAL IMPEDANCE
8 Ohms Compatible

CROSSOVER FREQUENCY
1500Hz

HIGH FREQUENCY DRIVER
1" Titanium LTS Tweeter with Hybrid Tractrix Horn

LOW FREQUENCY DRIVER
6.5" Cerametallic Cone Woofer

ENCLOSURE TYPE
Bass Re ex via rear- ring Tractrix port

FREQUENCY RESPONSE
58-25kHz +/- 3dB

SENSITIVITY
97dB @ 2.83V / 1m

POWER HANDLING (CONT/PEAK)
150W/600W

NOMINAL IMPEDANCE
8 ohms compatible

CROSSOVER FREQUENCY
500Hz/1500Hz

HIGH FREQUENCY DRIVER
1" Titanium LTS Tweeter with Hybrid Tractrix Horn

LOW FREQUENCY DRIVER
Quad 5.25" Cerametallic Cone Woofers

ENCLOSURE TYPE
Bass Re ex via rear- ring Tractrix port


γιατί δεν βγάζουν ενα οδηγό που να τα εξηγούν όλα αυτα ωστε να επιλέγουμε ηχεία πιο σωστά, συμφωνα με την απόσταση που έχουμε απο τα ηχεία και το χώρο που θέλουμε να καλύψουμε.
ισως καποιο πρόγραμμα/app που θα σου προτείνει τα κατάλληλα ηχεία, και δεν θα πηγαίνουμε στα τυφλά.

ευχαριστώ όλους για τον χρονο σας!



κακίες :p
Ας απαντήσει κανένας Εαρ κανένας μπουτχιας κανένας Ζαπ για τις οδηγίες

Για μένα τα 5.25 γουφερ στα τρία μέτρα είναι ανεπαρκή και έτσι ακούστηκαν κιόλας. Και όχι μόνο σε μένα. Το κεντρικό με τα τέσσερα γουφερ κάπως διασώθηκε.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Ας απαντήσει κανένας Εαρ κανένας μπουτχιας κανένας Ζαπ για τις οδηγίες

Για μένα τα 5.25 γουφερ στα τρία μέτρα είναι ανεπαρκή και έτσι ακούστηκαν κιόλας. Και όχι μόνο σε μένα. Το κεντρικό με τα τέσσερα γουφερ κάπως διασώθηκε.
dimifoot 6.5 αρια εχει left-right.
96 db εχουν στα χαρτια , στην πραγματικοτητα ειναι πιο χαμηλα και οσο κατεβαινεις συχνοτητες ακομα περισσοτερο γιαυτο και παραμορφωνεις.
maestro οπως λενε και τα παιδια το καλυτερο ειναι να ειχες αλλα ηχεια , οπου θα μπορουν να ακολουθησουν το κτηνος sub που εχεις στα χαμηλα.
επειδη αυτο ειναι ακριβη λυση , θα σου προτεινα να παρεις εναν inuke nu4-6000 να οδηγησεις την τριαδα και μετα σιγα σιγα να αλλαξεις ηχεια με βασικοτερο το κεντρικο .
https://www.idealo.de/preisvergleich/MainSearchProductCategory.html?q=klipsch+rc+64+ii
https://www.thomann.de/gb/behringer_inuke_nu4_6000_amplifier.htm
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880



και ενα παραδειγμα για τις ευαισθησιες:
το rf7ii το δινουν 101db , δες στο πρωτο διαγραμμα τι γινεται και
στο απο κατω δες που βουτανε τα ohm , που σημαινει οτι το ηχειο παρολη την υψηλη ευαισθησια χρειαζεται σοβαρο και δυνατο ενισχυτη για να αποδωσει τα αναμενομενα.
 


Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Ας απαντήσει κανένας Εαρ κανένας μπουτχιας κανένας Ζαπ για τις οδηγίες

Για μένα τα 5.25 γουφερ στα τρία μέτρα είναι ανεπαρκή και έτσι ακούστηκαν κιόλας. Και όχι μόνο σε μένα. Το κεντρικό με τα τέσσερα γουφερ κάπως διασώθηκε.
το κεντρικό εχει τεσσερα 5,25"
τα left/right εχουν απο ένα 6,5"


Ναι αβλεψία μου...αλλά και πάλι πολύ μικρά ακούστηκαν
φαρμάκι απαπαπα..
τα θελει και μένα ο πoπουλης μου ομως αφου μπαινω εδω και ρωτάω.

παντως χθες κατευχαριστήθηκα ηχο με το hacksaw ridge, μεγαλη σαχλαμάρα ταινια αλλα ο ήχος (ή μαλλον το sub?) το έσωσε λιγάκι.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.639
Μηνύματα
2.868.687
Members
37.944
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top