Προβολέας σε μικρό χώρο.

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Αν μεγαλώσω την απόσταση από την οθόνη, πχ στα 3,5- 4,0 μέτρα βοηθά την κατάσταση?
τότε η εικόνα θα είναι πανω απο 92". όσο πιο πισω οασ, τόσο πιο μεγαλη η εικόνα. 'Ενα ND (neutral density φιλτρο απο ένα μαγαζί με φωτογραφικα να πάρεις και εισαι οκ. Το πόσα στοπ θα είναι θα σου πει ο καλιμπράτορας.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.721
Σχετικά με την tv, όχι δεν έχω κάνει αυτήν την κίνηση. Όμως έχω ασχοληθεί αρκετά, και με προσωπικές όσο και αυτές που προτείνουν χρήστες στο internet έχω καταφέρει να έχω αυτό που θέλω ως προς την απόδοση.
Στην εικόνα δεν υπάρχει, ευτυχώς, "αυτό που θέλω". Ένα είναι το σωστό και απο τη συσκευή εξαρτάται το πόσο θα πλησιάσει όταν ρυθμιστεί.

Άρα σχετικά με τον προβολέα, δεν προτείνεται η θέαση σε τελείως σκοτεινό περιβάλλον, ευτυχώς υπάρχει ροοστάτης στον χώρο για τον φωτισμό του, οπότε θα "δουλεύει" έτσι.
Απάντησε ο abcd.
Ξαναδιάβασα το δικό μου post μήπως ήμουν ασαφής. :whistling:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.392
Reaction score
79.523
Στην εικόνα δεν υπάρχει, ευτυχώς, "αυτό που θέλω". Ένα είναι το σωστό και απο τη συσκευή εξαρτάται το πόσο θα πλησιάσει όταν ρυθμιστεί.
Και όχι μονο στην εικόνα...
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
μονο στην εικονα γιατρε μου.....

Ιακωβε υπαρχει ενας χ35 στις αγγελιες.....παρτον
θα δωσεις κατι παραπανω αλλα θα εχεις καλο κομματι και θα ευχαριστηθεις ταινιες...
....με ολους τους αλλους που ψαχνεις θα εχεις αρκετα κατωτερη εικονα...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.049
Reaction score
8.069
Δυστυχώς αγαπητέ Κώστα είναι αρκετά πάνω από το baget που δύναμαι να επενδύσω για τον σκοπό αυτό. Είναι ψυχολογικό πιο πολύ και όχι οικονομικό. Αν ήταν πριν από δύο χρόνια όταν δηλαδή ήμουν ενεργός πολίτης, τα πράγματα θα ήταν αλλιώς (για να καταλάβετε όταν αγόρασα την pana, σπίτι είπα 500 ευρώ (και με απόδειξη) και κόστισε 2500). Τώρα πλέον συνταξιούχος, τι να κρύψεις και τι να πεις. Ανέφερα για την καινούργια μου τρέλα κάποιο ποσό και δυστυχώς δεν ξεφεύγω πολύ από αυτό, διότι δεν αντέχω την σχετική γκρίνια από τους υπολοίπους. >:(
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Οποσδήποτε σε τελείως σκοτεινό χώρο. Από τα 3,2 μέτρα με τελειώς narrow το Ζοομ, θα έχεις τις ίντσες που θέλεις, αλλά αν έχεις πλάτος, σίγουρα θα τον ανοίξεις τέρμα, όπως έκανα κι εγώ! (Τον 1070).
Τώρα για την πολλή φωτεινότητα, εγώ επέλεξα να βάψω τον τοίχο σκούρο γκρί, οπότε μειώθηκαν κατά πολύ οι ανακλάσεις από το υπόλοιπο δωμάτιο (ντουλάπες, τοίχοι, ταβάνι).
 



Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
αμα εχεις κανεναν να υποστηριζει βασιμα το αντιθετο απο αυτο που λεω φερτον απο δω να τα πουμε :D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.392
Reaction score
79.523
Είμαι περίεργος να διαβάσω τα επιχειρηματά σου για το αντίθετο. Ξέρω και πολλα αλλα μέλη που θα εχουν την ίδια απορία για το τι εννοείς.

Μάλλον περί παρεξήγησης ή κακής διατύπωσής σου πρόκειται, ή κατι αλλο εννοείς.

Στην εικόνα δεν υπάρχει, ευτυχώς, "αυτό που θέλω". Ένα είναι το σωστό και απο τη συσκευή εξαρτάται το πόσο θα πλησιάσει όταν ρυθμιστεί.
Αυτη η πρόταση σαφώς και ειναι το κεντρικό νόημα και στο hifi. Μάλλον πρόκειται περί παρεξήγησης, δεν μπορει να εννοείς κατι αλλο. Ας το αφήσουμε εδώ.
 



loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.769
Αυτη η πρόταση σαφώς και ειναι το κεντρικό νόημα και στο hifi. Μάλλον πρόκειται περί παρεξήγησης, δεν μπορει να εννοείς κατι αλλο. Ας το αφήσουμε εδώ.
Θα συμπληρώσω απλά ότι δεν εξαρτάται αποκλειστικά απ' τη συσκευή, αλλά σε μεγάλο βαθμό κι απ' το χώρο κι όταν μιλάμε για βιντεοπροβολή κι απ' την οθόνη.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.049
Reaction score
8.069
Πάει και ο jvc...

Έτσι ξανα-γυρίζουμε στην κατηγορία μας...

Επιμένετε λοιπόν ότι δεν πράττω σωστά εφ όσον διαθέτω 700 800 ευρώ για καινούργιο μηχάνημα. Διότι τα μηχανήματα αυτής της κατηγορίας έχουν σοβαρές ελλείψεις.

Με λίγα λόγια για ένα αξιοπρεπές μηχάνημα (καινούργιο) το κατώφλι ξεπερνά τα 2000.

Οκ ας πούμε ότι έτσι έχουν τα πράγματα.
Μπορείτε συνοπτικά να αναφέρετε τα ελαττώματα της χαμηλής κατηγορίας που κινούμαι, ώστε να έχω μία ιδέα στο τι θα αντιμετωπίσω μελλοντικά. Διότι δεν είναι και πρέπον να πληρώσω 700 800 ευρώ και σε 5 6 μήνες να ψάχνω για κάτι ποιοτικότερο!

Καλύτερα δηλαδή ίσως είναι να περιμένω!
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Διότι δεν είναι και πρέπον να πληρώσω 700 800 ευρώ και σε 5 6 μήνες να ψάχνω για κάτι ποιοτικότερο!

Καλύτερα δηλαδή ίσως είναι να περιμένω!
ετσι .....
....καλυτερα γεμισε λιγο ακομα τον κουμπαρα σου για να παρεις κατι καλυτερο .....
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.625
Σιγά μη γεμίσει ο κουμπαράς με αυτή τη κυβέρνηση! :whistling:
 


Μηνύματα
689
Reaction score
184
Πάει και ο jvc...

Έτσι ξανα-γυρίζουμε στην κατηγορία μας...

Επιμένετε λοιπόν ότι δεν πράττω σωστά εφ όσον διαθέτω 700 800 ευρώ για καινούργιο μηχάνημα. Διότι τα μηχανήματα αυτής της κατηγορίας έχουν σοβαρές ελλείψεις.

Με λίγα λόγια για ένα αξιοπρεπές μηχάνημα (καινούργιο) το κατώφλι ξεπερνά τα 2000.

Οκ ας πούμε ότι έτσι έχουν τα πράγματα.
Μπορείτε συνοπτικά να αναφέρετε τα ελαττώματα της χαμηλής κατηγορίας που κινούμαι, ώστε να έχω μία ιδέα στο τι θα αντιμετωπίσω μελλοντικά. Διότι δεν είναι και πρέπον να πληρώσω 700 800 ευρώ και σε 5 6 μήνες να ψάχνω για κάτι ποιοτικότερο!

Καλύτερα δηλαδή ίσως είναι να περιμένω!
ΤΟ ΜΑΥΡΟ Ιακωβε , ΤΟ ΜΑΥΡΟ.....ειναι το πρωτο ζητουμενο στους προβολεις .Ειναι κατι οπως λεμε για τα ηχεια ,ΜΠΑΣΑ εχουν ? Βεβαιως το πλουσιο μαυρο εχει σαν αμεσο αποτελεσμα αυξημενο Contrast, και περισσοτερο στο ON-OFF Contrast,κλπ Επισης οι ευκολιες που παρεχει ενας προβολεας,και ειδικα οι ευκολιες εγκαταστασης οπως ευρος ZOOM και LENS SHIFT. Επισης η ποιοτητα των οπτικων , και ειδικωτερα του φακου . Κατα τα αλλα συμφωνω με τη συμβουλη του Οπλαρχηγου . Παρακαλα o Allllexis να σταματηση να κοβει Συνταξεις, μηπως και γεμισει ο κουμπαρας.....
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.049
Reaction score
8.069
Με έπεισες, βρήκες το αδύνατό μου σημείο! Το μαύρο πραγματικά είναι αυτό που έχει τον μεγαλύτερο βάρος για την ποιότητα ενός μέσου προβολής. Όταν φύγαμε από τις crt, πέσαμε απότομα σε ένα συνεχές κινηγητό. Προσωπικά κάθε τόσο έψαχνα, αγόραζα πωλούσα μέχρι που πήρα την vt. Εκεί κάπως διορθώθηκαν τα πράγματα. Η pioneer δε, ήταν πάντα το άπιαστο όνειρο!

Ευτυχώς υπάρχει το site μας και μέσω αυτού αλληλοπροστατευόμαστε πλέον! Πχ στην προκειμένη περίπτωση ήδη θα είχα αγοράσει κάποιο μοντέλο, και θα ευρισκόμουν σε διαδικασία αλλαγής, εφ όσον σίγουρα δεν θα με ικανοποιούσε!

Σε αναμονή λοιπόν... Ούτως ή άλλως η περίοδος δεν ενδείκνυται (προσωπικά), για τέτοιες ασχολίες,33- 34 βαθμοί δυστυχώς υπάρχουν επί 24 ώρες στο σπίτι για 3 συνεχείς περίπου μήνες, έτσι δεν είναι ότι καλύτερο για να βλέπω Godzilla πχ !
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.049
Reaction score
8.069
Περί alllexis, άστα σωθήκαμε - δεν θέλω να ακούω κουβέντα, θα περιμένουμε πολύ διότι μόνο σε περίπτωση αλλαγής υπάρχει περίπτωση να δούμε λίγο φως. Δυστυχώς δεν είναι μόνος του, ρίξτε μια ματιά στον συρφετό (και το επιστημονικό επίπεδό του) που τον συμπληρώνει!
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.341
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top