Προβολέας σε μικρό χώρο.

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.073
Reaction score
8.083
Ο κ Μανώλης όμως θα κάνει την εγκατάσταση & τα σετικά.
[DOUBLEPOST=1470587968][/DOUBLEPOST]συγνώμη, γράφω από κινητό, τα σχετικά εννοώ παραπάνω.
 

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874

Μηνύματα
12.863
Reaction score
10.076
Βρε άνοιξέ τον στις 110"
Με τις 84 θα είσαι πολύ φωτεινός άκου κι εμάς. Πάρε γκρι οθόνη, δε θα το μετανιώσεις, τα ματάκια σου θα σε ευχαριστούν.
Με τον 1070 ήμουν σε λευκή και πήγα σε σκούρα γκρι και δε το μετάνιωσα. Δε θα ξαναγύριζα στη λευκή.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.073
Reaction score
8.083
Θα τα αναφέρω στην εταιρεία.

Αλλαγή στις διαστάσεις, δυστυχώς δεν με παίρνει προς το παρόν.



Όσο για την οθόνη, το εξετάζω!
 
Last edited:




Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.073
Reaction score
8.083
Όλες οι περιπτώσεις θα εξετασθούν.

Σχετικά με το φίλτρο, μπορείτε να μου εξηγήσετε τον τρόπο που επεμβαίνει, τον σκοπό, αλλά και ένα δείγμα , διότι στο ιντρενετ δεν βρίσκω άκρη.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.689
Reaction score
94.723
ND (neutral density) λέγεται το φίλτρο και το βρίσκεις σε μαγαζί με φωτογραφικά.

Θα κόψει το υπερβολικό φως του βιντεοπροβολέα και ταυτόχρονα θα βελτιώσει το μαύρο.

Δεν ξέρω όμως αν το πετυχαίνει πάντα αυτό.

Θα σου πει ο Μανώλης περισσότερα.

https://en.wikipedia.org/wiki/Neutral-density_filter
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.073
Reaction score
8.083
Προχθές έγινε συνάντηση με ειδικό του είδους.
Τα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται στις φωτογραφίες.

Με κάποιες μικρές επεμβάσεις στον χώρο, καθώς και με την σωστή ρύθμιση θα υπάρχει αξιοπρεπές αποτέλεσμα!

Πράγματι πρέπει για πράγματα που δεν γνωρίζουμε να συμβουλευόμαστε ειδικούς. Πχ η panasonic μου ήταν τελείως αρρύθμιστη με αποτέλεσμα να χάνω αρκετή πληροφορία από το σήμα. Όπως και ο ήχος του συστήματος,
βελτίωση στην ποιότητα γενικά. Τα klipsch πχ δεν χρειάζεται να έχουν μεγάλη κλήση (αντίθετα από ότι πίστευα), έτσι με την συμβουλή του, τακτοποιήθηκε ένα μικρό τσίρισμα που υπήρχε σε κάποια δύσκολα αρχεία.
Ένα δεύτερο πρόβλημα με αυτά τα ηχεία, όπως είχα και παλαιότερα αναφέρει, είναι και το ενοχλητικό κατ εμέ, ανέβασμα κατά 5 - 6 db στα χαμηλά (γύρω στους 60 κύκλους), (άλλους ίσως αυτό τους ευχαριστεί). Και αυτό τακτοποιήθηκε ύστερα από την συμβουλή του.

Μόλις λοιπόν έρθουν τα μηχανήματα, και πραγματοποιηθούν οι απαραίτητες εργασίες, θα ανεβάσω φωτογραφίες.
Όλα αυτά φυσικά μετά τις 20 Αυγούστου. Προς το παρόν κρίνεται αναγκαίο ένα διάλυμα, για κανένα ουζάκι ή τσιπουράκι μετά του απαραίτητου μεζέ, πλάι στο κύμα!
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.073
Reaction score
8.083
Ακόμη δεν έκανα τίποτα.
Όλα τα παρελκόμενα έχουν παραληφθεί (προβολέας κλπ) εκτός από το φίλτρο.
Αμέσως μετά την παραλαβή θα γίνει εγκατάσταση και παραμετροποίηση από τον αγαπητό φίλο Μανώλη.. (για σιγουριά).
 




Μηνύματα
12.863
Reaction score
10.076
Ο ειδικός που αναφέρεις 4-5 ποστς πιο πριν ήταν ο Μανώλης;
Ο ειδικός που αναφέρεις σου είπε να πάρεις και ND;
Καλό θα ήταν να μας πεις και περισσότερες πληροφορίες για τη ρύθμιση από το Μανώλη και τη γνώμη του για το ND σε αντιδιαστολή με τη γκρι οθόνη.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.585
Reaction score
30.996
Βλεποντας την χθεσινη φωτο με το πανι στο δωματιο με πιανει sensory overload απο τα πολλα αντικειμενα :)
Σιγουρα δεν μπορεις να το ξελαφρωσεις καπως?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.073
Reaction score
8.083
Δύσκολο!

Προς το παρόν δεν γίνεται τίποτα - 125 τμ σε αυτή την κατάσταση.
Μελλοντικά... ίσως!

Πάντως από ήχο δεν έχω παράπονο. Επίσης και σαν απόδοση στην εικόνα δεν μπορώ να πω ότι έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.
Ίσως δεν έχω πολλές απαιτήσεις.

Αναλυτικά:

Ο ήχος διαμορφώνεται από τα klipsch. Δηλαδή, απόλυτη διαφάνεια, ήχος live, και δυναμικά εκεί που χρειάζονται.
Σε αυτό βοηθάνε πολύ τα ενισχυτικά και οι επεξεργαστές (marantz).

Σε περίπτωση που χρησιμοποιηθεί ο pro και όχι ο av, υπάρχει περισσότερη διαφάνεια, φυσικότητα στον ήχο, αλλά λόγω χώρου και σε σε συνδυασμό μιας "ύψωσης" στη περιοχή των 60- 70 hz των klispch σε κάποια κομμάτια (κυρίως ηλεκτρονικής)... κουράζει το σύστημα.

Σε περίπτωση που χρησιμοποιηθεί ο marantz για χρήση pro τότε έχω καλή διαφάνεια, ελάχιστα χειρότερη από του pro, (και απείρως ανώτερη από τον προηγούμενο av yamaha rv 767), αλλά διόρθωση του παραπάνω προβλήματος.

Έτσι προτιμώ τον συνδυασμό, τελικός Advance σε συνδυασμό με marantz - pure direct ή και music dts neo.

Ως προς την εικόνα τώρα.

Δεν είχα μέχρι πρότινος εμπειρία κινηματογράφου για το σπίτι. Την θεωρούσα περιττή, εφ όσον υπήρχε η pana 50 vt20....Κάκιστα φυσικά.

Έτσι είμαι ενθουσιασμένος. Το όποιο θέμα με την διαχείριση του μαύρου λόγω χώρου αλλά και benq, παρ όλο που είμαι παράξενος, δε με ενοχλεί ιδιαίτερα, διότι δεν είναι εμφανές και τουλάχιστον σε απόλυτο σκοτάδι, δεν διαφέρει και πολύ από την tv μου που παίρνει άριστα σε αυτήν την παράμετρο.

Τώρα άν είχα καλύτερο χώρο, οθόνη 100" και έναν JVC, φυσικά και θα ήμουν ευτυχής! Όμως πρέπει να κάνουμε υπομονή. Έχει και αυτή η κατάσταση την χάρη της.Έχω δηλαδή την δυνατότητα να ελπίζω σε κάτι, για το μέλλον και αυτό με ευχαριστεί. (Αρκεί να μην βάλει το χεράκι του το παιδί το γεμάτο χαρά, και μας αφαιρέσει και αυτήν την δυνατότητα βέβαια :))
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.439
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top