Πόσες ταινίες έχει δει ο Βογιατζάκης;

Πόσες ταινίες έχει δει ο Βογιατζάκης;

  • Καμμία (οι ταινίες βλάπτουν σοβαρά την υγεία)

    Votes: 5 12,8%
  • Αποσπάσματα (Van Helsing Ch. 2, κλπ)

    Votes: 4 10,3%
  • Μία (το "DVE" του John Kane)

    Votes: 18 46,2%
  • 2 - 10

    Votes: 2 5,1%
  • 11 - 50

    Votes: 3 7,7%
  • 51+

    Votes: 7 17,9%

  • Total voters
    39

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Re: Πόσες ταινίες έχει δει ο Βογιατζάκης;

Όσο για hardcore patterns φυσικά και υπάρχουν, δεν είναι τέτοια αυτά του DVE HD-DVD;! :shock:
Εκείνα με τη μελέτη γεωμετρίας κύκλων, παραβολικών καμπυλών και ταλαντευόμενου εκκρεμούς στα 24/50/60p; :cool_11:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Re: Κλαδική του ΠΑΣΟΚ!...

Ορίστε, φαγωθήκατε όλοι σας για το πόσες ταινίες έχω δει. Χτες βράδυ αργά λοιπόν, λέω, δεν βάζω το HTPC να δω κανένα πατερνάκι, κανένα καουμπόικο κτλ.! Ανάβω λοιπόν το HTPC ανάβω και τον BenQ και παίρνω μια ωραιότατη καταπράσινη εικόνα, παρόμοια με αυτή της photo!!! Ε, τι, πως, αμάν αμάν, τι έγινε ρε παιδιά;;;
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p> </o:p>
Αρχίζω να σκαλίζω τα καλώδια, τον switcher κτλ., τίποτα, η εικόνα πάντα ένα καταπράσινο λιβάδι! Που να πάρει σκέφτηκα, το γκαντέμιασα το HTPC κι άρχισε τα κόλπα; Ανοίγω τον Humax 2000 και παίρνω μια από τα ίδια, ουφ ησύχασα, τουλάχιστον το HTPC είναι ok. Ανοίγω το Toshiba E1 και εκεί τα ίδια, μάλλον χειρότερα εκεί, η εικόνα εκτός από καταπράσινη ήταν και γεμάτη θόρυβο! Οι πηγές μου λοιπόν ήταν όλες εντάξει, άρα πάμε παρακάτω…
<o:p> </o:p>
Γυρνάω την είσοδο σε component και παίρνω κανονική εικόνα από τον Humax 2000 που τον έχω συνδεδεμένο και μέσω component. Μου έμεναν οι εξής ύποπτοι: ο switcher, ο αντάπτορας HDMI σε DVI, το Oehlbach DVI καλώδιο και φυσικά, ανατρίχιαζα και μόνο στη σκέψη, η ψηφιακή είσοδος του BenQ! Μπα σκέφτομαι, ο κ…λο switcher ή ο αντάπτορας θα είναι, τι περιμένεις τώρα από φτηνοπράγματα;! :mad_3:
<o:p> </o:p>
Συνδέω λοιπόν απευθείας το HTPC στον BenQ με το Oehlbach, παρακάμπτοντας switcher και αντάπτορα, και δυστυχώς παίρνω πάλι καταπράσινη εικόνα! Και τώρα τα φίδια με έχουν ζώσει πια για τα καλά, οι δύο ύποπτοι που απομένουν πλέον, είναι μόνο το Oehlbach και η DVI είσοδος του BenQ, όλα τα άλλα μας τελείωσαν! wall_1
<o:p> </o:p>
Τελευταία και κρίσιμη δοκιμή: Βγάζω το Toshiba E1 από το ρακ, το βάζω σε μια ψηλή βάση που έχω και το συνδέω στον BenQ με το δίμετρο καλώδιο DVI σε HDMI που χρησιμοποιώ κανονικά από το HTPC στον switcher, ευτυχώς έφτασε τσίμα τσίμα, αλλιώς θα κατέβαζα τον BenQ από το ταβάνι, σιγά μην πήγαινα για ύπνο χωρίς να έχω ανακαλύψει τι συμβαίνει! Ευτυχώς για την ψυχική μου υγεία, παίρνω αμέσως μια χαρά εικόνα!!!
<o:p> </o:p>
Το πανάκριβο δεκάμετρο Oehlbach DVI καλώδιο αποφάσισε εντελώς ξαφνικά, μετά από τρεισήμισι χρόνια άψογης λειτουργίας να γίνει μέλος της κλαδικής του ΠΑΣΟΚ! Ότι κι αν έκανα σήμερα, το έβγαλα, το ξανάβαλα, το έσφιξα προσεκτικά στις επαφές, τίποτα! Η ίδια αυτή χαριτωμένη καταπράσινη εικόνα της photo.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Αν ξαναγοράσω ποτέ μου ακριβά καλώδια, να μου τρυπήσετε τη μύτη! Όσο πιο φτηνά υπάρχουν, των 10 ευρώ αν γίνεται, όταν παραδίδουν το πνεύμα τους τουλάχιστον να μην κλαίω τα λεφτά που έδωσα... :prof:
 

Attachments


ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Δεν χρειαζοταν να μπεις σε τετοιο κοπο.
Αν μας ελεγες απο την αρχη οτι σου εβγαζε πρασινο χρωμα θα σου ελεγα πως ειναι καλωδιο.
Ρωτα και εμενα που αλλαζω καθε εβδομαδα απο το βαλε-βγαλε
3,5 χρονια?
Και εχεις και παραπονο?:happy_4:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.234
Reaction score
27.828
Απάντηση: Πόσες ταινίες έχει δει ο Βογιατζάκης;

Όταν πρωτοβγήκαν οι οπτικές ίνες για τη σύνδεση ήχου, αγόρασα μία με μήκος 0,5 μ. με 90 ευρώ.
Πέρυσι αγόρασα 5μετρη με 18 ευρώ. Διαφορά; Καμμία.
Από τότε παίρνω κι εγώ φτηνά καλώδια και είναι μια χαρά.
Π.χ. καλώδιο 2μετρο HDMI με 6 ευρώ. Κι ας μην είναι χρυσό. Παρόλο που ο χρυσός μας φέρνει πιο κοντά. (Fa Ca Doro).
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Re: Κλαδική του ΠΑΣΟΚ!...

Ορίστε, φαγωθήκατε όλοι σας για το πόσες ταινίες έχω δει. Χτες βράδυ αργά λοιπόν, λέω, δεν βάζω το HTPC να δω κανένα πατερνάκι, κανένα καουμπόικο κτλ.! Ανάβω λοιπόν το HTPC ανάβω και τον BenQ και παίρνω μια ωραιότατη καταπράσινη εικόνα, παρόμοια με αυτή της photo!!! Ε, τι, πως, αμάν αμάν, τι έγινε ρε παιδιά;;;
<o:p></o:p>
Αρχίζω να σκαλίζω τα καλώδια, τον switcher κτλ., τίποτα, η εικόνα πάντα ένα καταπράσινο λιβάδι! Που να πάρει σκέφτηκα, το γκαντέμιασα το HTPC κι άρχισε τα κόλπα; Ανοίγω τον Humax 2000 και παίρνω μια από τα ίδια, ουφ ησύχασα, τουλάχιστον το HTPC είναι ok. Ανοίγω το Toshiba E1 και εκεί τα ίδια, μάλλον χειρότερα εκεί, η εικόνα εκτός από καταπράσινη ήταν και γεμάτη θόρυβο! Οι πηγές μου λοιπόν ήταν όλες εντάξει, άρα πάμε παρακάτω…
<o:p></o:p>
Γυρνάω την είσοδο σε component και παίρνω κανονική εικόνα από τον Humax 2000 που τον έχω συνδεδεμένο και μέσω component. Μου έμεναν οι εξής ύποπτοι: ο switcher, ο αντάπτορας HDMI σε DVI, το Oehlbach DVI καλώδιο και φυσικά, ανατρίχιαζα και μόνο στη σκέψη, η ψηφιακή είσοδος του BenQ! Μπα σκέφτομαι, ο κ…λο switcher ή ο αντάπτορας θα είναι, τι περιμένεις τώρα από φτηνοπράγματα;! :mad_3:
<o:p></o:p>
Συνδέω λοιπόν απευθείας το HTPC στον BenQ με το Oehlbach, παρακάμπτοντας switcher και αντάπτορα, και δυστυχώς παίρνω πάλι καταπράσινη εικόνα! Και τώρα τα φίδια με έχουν ζώσει πια για τα καλά, οι δύο ύποπτοι που απομένουν πλέον, είναι μόνο το Oehlbach και η DVI είσοδος του BenQ, όλα τα άλλα μας τελείωσαν! wall_1
<o:p></o:p>
Τελευταία και κρίσιμη δοκιμή: Βγάζω το Toshiba E1 από το ρακ, το βάζω σε μια ψηλή βάση που έχω και το συνδέω στον BenQ με το δίμετρο καλώδιο DVI σε HDMI που χρησιμοποιώ κανονικά από το HTPC στον switcher, ευτυχώς έφτασε τσίμα τσίμα, αλλιώς θα κατέβαζα τον BenQ από το ταβάνι, σιγά μην πήγαινα για ύπνο χωρίς να έχω ανακαλύψει τι συμβαίνει! Ευτυχώς για την ψυχική μου υγεία, παίρνω αμέσως μια χαρά εικόνα!!!
<o:p></o:p>
Το πανάκριβο δεκάμετρο Oehlbach DVI καλώδιο αποφάσισε εντελώς ξαφνικά, μετά από τρεισήμισι χρόνια άψογης λειτουργίας να γίνει μέλος της κλαδικής του ΠΑΣΟΚ! Ότι κι αν έκανα σήμερα, το έβγαλα, το ξανάβαλα, το έσφιξα προσεκτικά στις επαφές, τίποτα! Η ίδια αυτή χαριτωμένη καταπράσινη εικόνα της photo.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Αν ξαναγοράσω ποτέ μου ακριβά καλώδια, να μου τρυπήσετε τη μύτη! Όσο πιο φτηνά υπάρχουν, των 10 ευρώ αν γίνεται, όταν παραδίδουν το πνεύμα τους τουλάχιστον να μην κλαίω τα λεφτά που έδωσα... :prof:
www.monoprice.com
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Πόσες ταινίες έχει δει ο Βογιατζάκης;

Παναγιωτη μην στεναχωριεσαι,αφου ηταν μονο το καλωδιο δεν τρεχει τιποτα!

Αποψη μου ειναι οτι πια τα HDMI καλωδια εχουν ωριμασει και ενα φτηνο κανει την δουλεια του μια χαρα.Μπορεις να βρεις 10μετρο με 18 ευρω.
 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Δεν ξερω τι λετε, παντως εγω ψωνιζω Monster απο το ebay στα ιδια λεφτα που λετε και ειμαι και χαιεντας :happy_9: :happy_5:
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Re: Πόσες ταινίες έχει δει ο Βογιατζάκης;

Δεν ξερω τι λετε, παντως εγω ψωνιζω Monster απο το ebay στα ιδια λεφτα που λετε και ειμαι και χαιεντας :happy_9: :happy_5:
Ρε c, είναι σίγουρα Monster ή... Nomster; :happy_9:
 


Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Πόσες ταινίες έχει δει ο Βογιατζάκης;

Παναγιωτη μην στεναχωριεσαι,αφου ηταν μονο το καλωδιο δεν τρεχει τιποτα!

Αποψη μου ειναι οτι πια τα HDMI καλωδια εχουν ωριμασει και ενα φτηνο κανει την δουλεια του μια χαρα.Μπορεις να βρεις 10μετρο με 18 ευρω.

Νίκο, όλα καλά. Σήμερα αγόρασα ένα δεκάμετρο HDMI σε HDMI και έναν αντάπτορα από HDMI σε DVI, όλα μαζί 80 ευρώ, 65 το καλώδιο και 15 ο αντάπτορας. Θα μου πείτε ότι υπάρχουν πολύ φτηνότερα καλώδια, αλλά μου άρεσε η ικανή διατομή του καλωδίου με πάχος ένα εκατοστό!
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p> </o:p>
Δοκίμασα όλο το setup με το καλώδιο βέβαια χύμα κάτω στο πάτωμα και δούλεψαν τα πάντα μια χαρά! :cool_4: Τώρα πρέπει βέβαια να λύσω τον γρίφο της τοποθέτησης του καλωδίου στο κανάλι. Μόνο που σκέφτομαι όλα όσα πρέπει να κάνω, με πιάνει πονοκέφαλος! wall_1
<o:p> </o:p>
Ο BenQ πρέπει να εγκατασταθεί τουλάχιστον 40 εκατοστά πιο πίσω, για να τηρήσει τις minimum προδιαγραφές της Firehawk που καταφτάνει οσονούπω! Το δεκάμετρο component καλώδιο που χρησιμοποιώ δεν θα φτάνει πλέον στον προβολέα και ή θα πρέπει να εγκαταλείψω οριστικά την component είσοδο σαν εναλλακτική λύση ή να αγοράσω άλλο μακρύτερο καλώδιο. Τα κανάλια πρέπει να κατέβουν όλα από το ταβάνι και να εγκατασταθούν εκ νέου! Τα χάπια μου!... :mad_3:
 


MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Re: Απάντηση: Πόσες ταινίες έχει δει ο Βογιατζάκης;

Νίκο, όλα καλά. Σήμερα αγόρασα ένα δεκάμετρο HDMI σε HDMI και έναν αντάπτορα από HDMI σε DVI, όλα μαζί 80 ευρώ, 65 το καλώδιο και 15 ο αντάπτορας. Θα μου πείτε ότι υπάρχουν πολύ φτηνότερα καλώδια, αλλά μου άρεσε η ικανή διατομή του καλωδίου με πάχος ένα εκατοστό!
<o:p></o:p>
Δοκίμασα όλο το setup με το καλώδιο βέβαια χύμα κάτω στο πάτωμα και δούλεψαν τα πάντα μια χαρά! :cool_4: Τώρα πρέπει βέβαια να λύσω τον γρίφο της τοποθέτησης του καλωδίου στο κανάλι. Μόνο που σκέφτομαι όλα όσα πρέπει να κάνω, με πιάνει πονοκέφαλος! wall_1
<o:p></o:p>
Παναγιώτη, στο monoprice που σου έγραψα, πουλάνε και κάτι φισάκια-γωνιές, που είναι ειδικά για να βάζεις χοντρό καλώδιο μέσα σε κανάλι, χωρίς να το τσακίζεις. Κάνουν περίπου 6€ το ένα, αν θυμάμαι καλά.
Ο BenQ πρέπει να εγκατασταθεί τουλάχιστον 40 εκατοστά πιο πίσω, για να τηρήσει τις minimum προδιαγραφές της Firehawk που καταφτάνει οσονούπω! Το δεκάμετρο component καλώδιο που χρησιμοποιώ δεν θα φτάνει πλέον στον προβολέα και ή θα πρέπει να εγκαταλείψω οριστικά την component είσοδο σαν εναλλακτική λύση ή να αγοράσω άλλο μακρύτερο καλώδιο. Τα κανάλια πρέπει να κατέβουν όλα από το ταβάνι και να εγκατασταθούν εκ νέου! Τα χάπια μου!... :mad_3:
Πάντως εγώ θα σου συνιστούσα να κάνεις μια δοκιμή και με το υπάρχον στήσιμο -αλλά τι λέω, βογιατζάκης είσαι εσύ, μάλλον στα 5 μέτρα προβλέπω να τον κρεμάς! :lol:
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Re: Απάντηση: Πόσες ταινίες έχει δει ο Βογιατζάκης;

Νίκο, όλα καλά. Σήμερα αγόρασα ένα δεκάμετρο HDMI σε HDMI και έναν αντάπτορα από HDMI σε DVI, όλα μαζί 80 ευρώ, 65 το καλώδιο και 15 ο αντάπτορας. Θα μου πείτε ότι υπάρχουν πολύ φτηνότερα καλώδια, αλλά μου άρεσε η ικανή διατομή του καλωδίου με πάχος ένα εκατοστό!
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
Δοκίμασα όλο το setup με το καλώδιο βέβαια χύμα κάτω στο πάτωμα και δούλεψαν τα πάντα μια χαρά! :cool_4: Τώρα πρέπει βέβαια να λύσω τον γρίφο της τοποθέτησης του καλωδίου στο κανάλι. Μόνο που σκέφτομαι όλα όσα πρέπει να κάνω, με πιάνει πονοκέφαλος! wall_1
<o:p></o:p>
Ο BenQ πρέπει να εγκατασταθεί τουλάχιστον 40 εκατοστά πιο πίσω, για να τηρήσει τις minimum προδιαγραφές της Firehawk που καταφτάνει οσονούπω! Το δεκάμετρο component καλώδιο που χρησιμοποιώ δεν θα φτάνει πλέον στον προβολέα και ή θα πρέπει να εγκαταλείψω οριστικά την component είσοδο σαν εναλλακτική λύση ή να αγοράσω άλλο μακρύτερο καλώδιο. Τα κανάλια πρέπει να κατέβουν όλα από το ταβάνι και να εγκατασταθούν εκ νέου! Τα χάπια μου!... :mad_3:
Βασικα θα πρεπει να εχεις και component......γιατι ποτε δεν ξερεις με αυτα τα καλωδια και pc αν θα μπορεσεις να δεις ενα εργο την συγκεκριμενη ωρα στιγμη:crazy_3:

Μπορουμε με καποιο τροπο να δουμε αν τελικα η component παιζει 1080p...!!!!!!
Απο περιεργια βεβαιως-βεβαιως....και δεν θελω σχολια......
Αυτο το ερωτημα ειναι μαλλον για τον Νικο....

Οσο για της ταινιες παιδες που βλεπει ο Παναγιωτης θα ελεγα οτι βλεπει πολλες αλλα κατα το 1/3 του εργου.....τα 2/3 χαζευει τα προβληματα εικονας......Που θα παει ομως θα στρωσει .....!!!!!!

Ειδικα τωρα και με τον ερχομο της καινουριας οθονης θα βλεπει το 1/5 του εργου....ασε που θα κανει πατατα στην τοποθετηση της και θα χτυπαει το:crazy_1:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.234
Reaction score
27.828
Απάντηση: Re: Απάντηση: Πόσες ταινίες έχει δει ο Βογιατζάκης;

Οσο για της ταινιες παιδες που βλεπει ο Παναγιωτης θα ελεγα οτι βλεπει πολλες αλλα κατα το 1/3 του εργου.....τα 2/3 χαζευει τα προβληματα εικονας......Που θα παει ομως θα στρωσει .....!!!!!!
:cool_11::cool_11::cool_11::cool_11::cool_11:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Επιτελους!
Την απαντηση την εδωσε μονος του.
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=57395

Εχει ολοκληρη συλλογη αλλα οι περισσοτερες...ειναι στην ζελατινα τους:142:


Αυτο που ηθελα να ξερω ειναι αν καποιος επιδοξος αγοραστης του πει
"Τα αγοραζω ολα αλλα θα μου βαλεις μεσα και την συλλογη απο τα
πατερνακια σου", τι θα γινει?:121::142:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Πόσες ταινίες έχει δει ο Βογιατζάκης;

Σκαφάτε, εννοείται ότι ο υποψήφιος αγοραστής θα πάρει μαζί σαν δώρο και μια ολόκληρη συλλογή από δισκάκια αναφοράς, λες να τον αφήσω παραπονεμένο;! :142:

Όχι σαν τον Βάγγο που τολμάει να κάνει ερωτήσεις που έχουν αυτονόητες απαντήσεις! Με παίρνει τηλέφωνο πριν από κανένα μήνα και με ρωτάει:"Έχεις το τάδε δισκάκι αναφοράς;" :111:

Γιατί, θα ήταν μήπως δυνατόν να μην το είχα;! :204:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top