Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)


Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Γιατί ξύλο και όχι κάποιο υλικό πχ ελαφρύτερο, να φανταστώ θέμα ομορφιάς!!
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Γιατί ξύλο και όχι κάποιο υλικό πχ ελαφρύτερο, να φανταστώ θέμα ομορφιάς!!
Εγώ από την άλλη αναρωτιέμαι που υπάρχουν τέτοιες γυναίκες που τους αρέσουν τέτοιες παρεμβάσεις στο σαλόνι τους......μπας και δεν μας λέει (όλη) την αλήθεια;:o
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.388
Reaction score
79.512
Γιατί ξύλο και όχι κάποιο υλικό πχ ελαφρύτερο, να φανταστώ θέμα ομορφιάς!!
Δεν είμαι κανένας βαθύς γνώστης, ειδα ομως πολλές ξυλοκατασκευες στο ιντερνετ.

Δεν ξέρω τι επίδραση θα εχουν αλλα υλικά, ας πει κάποιος άλλος αν το εχει μελετήσει περισσότερο.

Σίγουρα το αισθητικό που αναφερεις έπαιξε ρόλο, πρέπει να ειναι αρεστά και στην σύζυγο.
[DOUBLEPOST=1468587866][/DOUBLEPOST]
Εγώ από την άλλη αναρωτιέμαι που υπάρχουν τέτοιες γυναίκες που τους αρέσουν τέτοιες παρεμβάσεις στο σαλόνι τους......μπας και δεν μας λέει (όλη) την αλήθεια;:o
Σοβαρα της αρεσε δεν κάνω πλακα.
Απο περιέργεια δείξτε στη σύζυγο φωτό απο τετοια skyline diffusers ξύλινα, να κάνουμε έρευνα αντιδράσεων . Όμορφα φαίνονται, σαν αφηρημένη τέχνη γλυπτό ενα πραμα...

Υπόψιν δεν ειναι το κυριως σαλόνι του σπιτιού. Αν τα έβαζα εκεί ισως να μην συμφωνούσε.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Δεν είμαι κανένας βαθύς γνώστης, ειδα ομως πολλές ξυλοκατασκευες στο ιντερνετ.

Δεν ξέρω τι επίδραση θα εχουν αλλα υλικά, ας πει κάποιος άλλος αν το εχει μελετήσει περισσότερο.

Σίγουρα το αισθητικό που αναφερεις έπαιξε ρόλο, πρέπει να ειναι αρεστά και στην σύζυγο.
[DOUBLEPOST=1468587866][/DOUBLEPOST]

Σοβαρα της αρεσε δεν κάνω πλακα.
Απο περιέργεια δείξτε στη σύζυγο φωτό απο τετοια skyline diffusers ξύλινα, να κάνουμε έρευνα αντιδράσεων . Όμορφα φαίνονται, σαν αφηρημένη τέχνη γλυπτό ενα πραμα...
Έχω πάρει 2 τεμάχια aritherm με ωραίο κάλυμμα, ώστε να φτιάξω 2 πάνελ πίσω από τα ηχεία (το κάλυμμα στο χρώμα σχεδόν του τοίχου ώστε να μην δείχνει). Όλα αυτά μετά από μετρήσεις και ενημέρωση. Μόνο που δεν μου τα έφερε στο κεφάλι (ακόμα δεν τα έχω φτιάξει).
Αν της είχα φέρει ότι εσύ, θα ήθελα ειδική παραγγελία σαρίκι!!!:idk:
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Εγώ από την άλλη αναρωτιέμαι που υπάρχουν τέτοιες γυναίκες που τους αρέσουν τέτοιες παρεμβάσεις στο σαλόνι τους......μπας και δεν μας λέει (όλη) την αλήθεια;:o
Μετά από μετρήσεις στον δικό μου χώρο έχω αποφασίσει ότι πρέπει να μπει-μπουν μερικά από τα παραπάνω skyline.
Αντίστοιχα έχω κάνει διαπραγματεύσεις όπου κατέληξαν σε τραγωδία όταν ήμασταν στα λόγια.:punish: Αλλά όταν της έδειξα φωτογραφίες με αντίστοιχες κατασκευές και σωστό φωτισμό αναθεώρησε.

Απλά χρόνο θέλω να βρω και όρεξη.
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Και να μη σου πέσουν στο κεφάλι.
Είναι πολύ βαριές κατασκευές αυτές.
Θέλουν προσοχή στη στερέωση.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
η πυκνοτητα του υλικου αντιστοιχα αυξομειωνει την απορροφηση, με το ξυλο εχεις πολυ μικροτερη φυσικα...
αν θες απορροφηση στους 32 , το πολυ πολυ να περπατας γονατιστος στο σπιτι , γιογκα ξερεις?:o:D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.388
Reaction score
79.512
η πυκνοτητα του υλικου αντιστοιχα αυξομειωνει την απορροφηση, με το ξυλο εχεις πολυ μικροτερη φυσικα...
αν θες απορροφηση στους 32 , το πολυ πολυ να περπατας γονατιστος στο σπιτι , γιογκα ξερεις?:o:D
Δεν κάνουν αυτα για απορρόφηση στους 32, πρέπει να γίνουν τεράστια οπως λες.

Δεν είπα αυτο. Είπα resonator (συνηχητης)
[DOUBLEPOST=1468596350][/DOUBLEPOST]
Έχω πάρει 2 τεμάχια aritherm με ωραίο κάλυμμα, ώστε να φτιάξω 2 πάνελ πίσω από τα ηχεία (το κάλυμμα στο χρώμα σχεδόν του τοίχου ώστε να μην δείχνει). Όλα αυτά μετά από μετρήσεις και ενημέρωση. Μόνο που δεν μου τα έφερε στο κεφάλι (ακόμα δεν τα έχω φτιάξει).
Αν της είχα φέρει ότι εσύ, θα ήθελα ειδική παραγγελία σαρίκι!!!:idk:
:roflmao::roflmao::roflmao:
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
ξεχωριστες προτασεις ειναι η πρωτη σχολιο για τους διαχυτες.

οσο για τους συνηχητες θελουν αποσταση εκει χαμηλα παλι δε τη γλιτωνεις τη γιογκα ...
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.388
Reaction score
79.512
Το πριν είναι με η χωρίς room treatment?
[DOUBLEPOST=1468599591][/DOUBLEPOST]Οι μετρήσεις είναι απο το αριστερό ή το δεξί ηχείο?
Καλα κανεις και ρωτας, γιατι το ποστ μου #181 ειναι επιπολαιο, μη ενημερωτικο, με τσαπατσουλικη μετρηση και επεξηγηση. ΓΤΠ. Ξεχαστε το.

Τα εκανα ξανα....

Ας τα παρουμε απο την αρχη.

Ολα ΜΕ room treatments, 1/3 smoothing (εδω χωραει πολυ συζητηση κατα ποσο αυτο αρκει ειδικά για τα χαμηλα, τελος παντων ειναι ενας αποδεκτος τροπος για να περιγραφεις full range σε forum και να γινεσαι αντιληπτος απο ολους, ακομα και οσους δεν ειναι εξοικειωμενοι).

Αριστερο (πρασινο)-δεξι (χρυσο) Rogers, crossed απο τον processor στους 100Hz (εκει παιζουν), χωρις DIrac:

R-L.jpg





Και τα δυο Rogers μαζι (παντα crossed), χωρις DIrac:

both.jpg




Μαζι με το sub, με Dirac (πρασινο) και χωρις Dirac (κοκκινο)

dirac.jpg




Τωρα ισως εγινα λιγο πιο ενημερωτικος ελπιζω, sorry για πριν, μετριο ποστ :(.

Καλα παιζουν παντως.
[DOUBLEPOST=1468616127][/DOUBLEPOST]
για πες
Απο wiki

A knowledge of the frequencies of resonances which require damping is needed before designing and constructing a resonating bass trap. This can be done by calculation of the room's modes or by direct measurement of the room itself.

A simple panel resonator can be built to hang on a wall by building a wooden frame, adding a couple of inches of mineral wool to the inside and adding a sheet of plywood over the top attached only at the edges. A small gap should be left between the panel and the acoustic insulation so that the panel is free to resonate. Panel resonance can be enhanced by reducing the point of connection between the panel and the frame by means of narrow spacer material such as a loop of wire or welding rod run along the edge of the frame so that the panel is perched on a thin edge. Approximate full sheet [4' × 8'] plywood panel resonances when mounted on a 1×4 frame 3.5" deep are:

  • 1/8" plywood = 150 Hz
  • 1/4" plywood = 110 Hz
  • 3/8" plywood = 87 Hz
Ψαξε google: Panel Resonator
 





zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Οι μετρήσεις που δείχνεις δεν συμβαδίζουν με την ανομοιομορφία του χώρου σου και με τα 3μ. απόσταση από τα ηχεία.
Μήπως μετράς κάτι λάθος?

Αναφέρομαι σε αυτήν την μέτρηση
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.388
Reaction score
79.512
Οι μετρήσεις που δείχνεις δεν συμβαδίζουν με την ανομοιομορφία του χώρου σου και με τα 3μ. απόσταση από τα ηχεία.
Μήπως μετράς κάτι λάθος?

Αναφέρομαι σε αυτήν την μέτρηση
Δεν νομίζω πως μετράω κατι λαθος. Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα γινόταν να εχει γίνει λαθος...
Σκέφτεσαι κατι; Πες το μηπως βοηθήσει.

Το μικρόφωνο μπαίνει ακριβως στη θέση και ύψος ακροασης (στα τρία μετρα), κοιτώντας ευθεία μπροστά στη μέση.

Εχω ρίξει πολυ σκέψη και εφαρμογή της στον χώρο, παρόλο που με πρώτη ματιά φαινεται ανομοιόμορφος, μετα τις παρεμβάσεις μου συμπεριφέρεται αξιοπρεπέστατα. Δεν ειναι ούτε τυχαίο ούτε λαθος.
[DOUBLEPOST=1468620967][/DOUBLEPOST]Αν θες το αρχείο REW να το ρίξεις μια ματιά στο στέλνω με Mail...
[DOUBLEPOST=1468621055][/DOUBLEPOST]Φαντάζομαι εννοείς πως σου αρεσε;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.617
Μηνύματα
2.868.195
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top