Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Flávio's bitch. :p
O Flavio μιλησε

- in general I prefer the vertical positioning but results can vary in accordance with the directivity pattern of your speakers, your room and your preferences... so before getting into validation with REW you should make your choice of mic orientation

Οταν μιλαει ο Flavio τελειωνουν ολα

90 μοιρες λοιπον απο δω και μπρος
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.800
Reaction score
11.043
Στις μετρησεις του dirac παντα 90 μοιρες (καθετα ως προς το δαπεδο). Αν το μικροφωνο ειναι οριζοντιο, πως θα προλαβεις να το κατευθυνεις προς καθε ηχειο οταν τα sweeps που κανει το προγραμμα εναλλασονται μεταξυ καναλιων χωρις διακοπη;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Στις μετρησεις του dirac παντα 90 μοιρες (καθετα ως προς το δαπεδο). Αν το μικροφωνο ειναι οριζοντιο, πως θα προλαβεις να το κατευθυνεις προς καθε ηχειο οταν τα sweeps που κανει το προγραμμα εναλλασονται μεταξυ καναλιων χωρις διακοπη;
Ναι απο δω και μπρος κάθετο!

Μεχρι τωρα το άφηνα να κοιτάει ευθεία μπροστα.
Αλλα οπως έδειξα με διαγράμματα και στο http://www.avsite.gr/forum/threads/Σταδιακή-Αναβάθμιση-Ηχοσυστήματος.149534/page-11#post-2084963
Αλλα και δυο ποστς μετα, οι διαφορές ειναι μικρές.

Τέλος πάντων, πείστηκα, ειναι οπως λες, το είπε και ο Flávio: κάθετο.
End of story.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Χτες ειχα επιθεώρηση στο σπίτι απο δυνάμεις του Ελληνικού Στρατού, συγκεκριμένα απο το Σώμα Υγειονομικού...if you know what I mean....;)

Αρχικά ακούσαμε απο τα Rogers. Τον ρώτησα αν κινδυνεύω να πεθάνω ακούγοντας απο αυτα τα ηχεία, και είπε όχι. "Παίζουν καλυτερα απο οτι πρέπει, για Rogers". Μαλιστα.

Και έβαλε χέρι στο Dirac και έφτιαχνε φίλτρα...δεν του άρεσαν τα δικά μου, ήθελε πιο κατηφορικό house curve.

Μετα άρχισε να πηγαίνει γύρω γύρω στο δωμάτιο, να σέρνεται στα πατώματα, να σηκώνεται στις μύτες στις γωνιές, να ακούει τα επιπλα (με τη μουσική να παίζει) και τις μπαλκονόπορτες . Και πρότεινε επιπλέον treatment, καποια απο αυτα που συζητήσαμε εδώ στις προηγούμενες σελίδες, καποια διαφορετικά , αλλά στην ίδια γραμμή σκέψης.

Κατόπιν ηταν η σειρά των B&W Matrix 2. Τους άλλαξε τα φώτα, εεεεεε συγγνώμη τα crossover εννοούσα.
Τα έβαλε κάτω και τα χειρουργούσε. Ειναι αυτο που λέμε "Επεμβατική Ακτινολογία".:o
Μουρμουρουσε πως "αυτοί οι πυκνωτές οι ηλεκτρολυτικοι που εχει μέσα δεν κάνουν ούτε για τροφοδοτικά " ή κατι τέτοιο. Δεν κατάλαβα. Τους ξήλωσε και έβαλε κατι άλλους, με ονοματεπώνυμο. Είπε πως οι διαφορές με καλής ποιότητας πυκνωτές στο cross ειναι σαφώς ακουστές, και πως το ηχείο θα βελτιωθεί πολυ. Και μετα έλεγε να το πετάξουμε το cross, να τα κάνουμε ενεργά!

Τα βάλαμε στην θέση των Rogers για να ακούσουμε λίγο. Πρότεινε να ακούω απο αυτα (B&W) και να στείλω παλι τα Rogers (μα του είχαν αρέσει βρε παιδί μου!) στο δεύτερο σύστημα. Και έφυγε, λέγοντας να πάρω "σοβαρά ηχεία".

Άντε παλι μετα μετρησεις- ρυθμίσεις Dirac και τα σχετικά. Έβαλα και το crossover του processor στα 50Hz να χαρεί ο Κεφάλας :D (μετρούσαν πολυ καλυτερα εκεί).

Και ακούω απο χθες με προσοχή.

Οφείλω να πω πως ναι, η διαφορά ειναι σαφής. Εντάξει υπαρχει το expectation bias και το placebo, το ξέρω, αλλα νομίζω πως το ηχείο ξαναζωντάνεψε και ανέβηκε κατηγορία. Θα τα ακούσω προσεκτικά και τις επόμενες μερες, και θα "του βάλω δύσκολα".

Costa ευχαριστώ για ολα...ειναι τύχη μεγάλη να εχω τέτοιους φίλους.

Και τωρα που τα έκανες να παίζουν έτσι γιατι να πάρω άλλα;

:idk:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Και τωρα που τα έκανες να παίζουν έτσι γιατι να πάρω άλλα;

:idk:
Γιατί μπορείς !

Άκουσες τι σημαίνει μικρή βελτίωση στο παθητικό κρος.
Το επόμενο βήμα είναι ολική αναβάθμιση του παθητικού κρος, που κάνει τρομερή διαφορά.
Αυτό το βήμα, μπορείς να το παραλείψεις.
Πάνε στο μεθεπόμενο βήμα , που είναι χωρίς παθητικό κρος.
Διότι, ... μπορείς.
Τι διαφορά έχει η έλλειψη παθητικού κρος; (Τα έχω γράψει κατ'επαναληψη). Βασικά, δεν υπάρχει καν σύγκριση. Χωρίς παθητικό κρος δε μιλάμε απλώς για "διαφορά", μιλάμε για ήχο άλλων προδιαγραφών τελείως.
Οπότε, κι αφού μπορείς, τι συζητάμε;
[DOUBLEPOST=1469037549][/DOUBLEPOST]Άνοιξε νέο θέμα με τις μετρήσεις rt60 του χώρου μου, να υπάρξει κουβέντα, μπας και ξυπνήσει κανας χαλιεντας!
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Με κατι τέτοιο τελειώνει. Μάλλον.
Γιαυτο το μισούν πολλοί.
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Κάποιος θα τολμήσει.
Όσοι φίλοι του το ακούσουν (αν ακούν), θα βάλουν αγγελίες ο,τι εχουν. Και οποίος προλάβει μετα.

Μπορει να κάνω και λαθος.
 







Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Για τι πράγμα μιλάτε όλοι εδώ;
Για Σταδιακή Αναβάθμιση Ηχοσυστήματος.

Και κάποιους τρόπους να την τερματίσεις :D
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.049
Reaction score
8.071
Αντε και μια μετρηση πριν-μετα Dirac για να παρετε μια ιδεα (1/3 smoothing)

View attachment 61371

Λοιπόν αυτήν την καμπύλη, κυρίως στα 60 με 70 hz την παρουσιάζουν και τα klipsch rf 62, όχι μόνο τα δικά μου (δηλαδή από απόψεως χώρου εννοώ) αλλά και στο διαδίκτυο παρατηρώντας είναι "κουσούρι" όλων των rf 62... http://www.hometheatershack.com/for...r-evaluation-home-audition-event-results.html

Το πρόβλημα το διόρθωσε σχετικά σε μεγάλο βαθμό ο marantz. Από την άλλη, ίσως είναι εσκεμμένη αυτή η κίνηση από τον κατασκευαστή, διότι σε χαμηλές - μεσαίες εντάσεις, αν όχι εντυπωσιάζει, τουλάχιστον γεμίζει ευχάριστα τον χώρο.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.401
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top