Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Τώρα μπήκες στην ουσία του προβλήματος.
Είναι φτηνό και το ενκορ και η μέτρικ. Δε γίνεται να έχουν μεταξένια πρίμα..
Και τώρα στα 2 χιλιαρικακια προσφορά η Metric.
 



Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Να μη δε ξέρεις τα metric;
30φ και Σεπτέμβριο με τον κηδεμόνα σου:D
Χαχ ο πρωτος ενισχυτης που πηγα και ακουσα πριν δυο χρονια οταν αποφασισα να αγορασω ασχετα αν αγορασα ποκυ μετα ηταν στον τσακιριδη οι λαμπατοι τους
Δεύτερος ο peachtree...
Των ακρων
Ομως για βοηθειστε το αδαη ρε παιδια...what is metric?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Χαχ ο πρωτος ενισχυτης που πηγα και ακουσα πριν δυο χρονια οταν αποφασισα να αγορασω ασχετα αν αγορασα ποκυ μετα ηταν στον τσακιριδη οι λαμπατοι τους
Δεύτερος ο peachtree...
Των ακρων
Ομως για βοηθειστε το αδαη ρε παιδια...what is metric?
https://www.athensproaudio.gr/el/metric-halo-lio-8.html#/product/32292
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εξωτερικη καρτα ηχου?
Δειχνει επαγγελματικης χρησης, μιλαει για κονσόλες κτλ
Η διαταξη ειναι προενισχυτης-τελικος ncore-καρτα ηχου-ηχεια ?
Και έχει και πολλά φωτάκια που αναβοσβήνουν..σαν μόντεμ μοιάζει...μακριά απο τέτοια κατασκευάσματα του διαβόλου!
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Εγώ την πούλησα. Άτιμο πράγμα τα ενεργά με ψηφιακές εισόδους. Καλά που με έβαλε ιδέες ο έαρ για 5.1 να την ξανά αγοράσω.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Δεν εχω καταλαβει ακριβως την διαταξη ενος τετοιου συστηματος
Θα μελετησω κ θα επανελθω
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Τελικά γιατρε μου δε μας ειπες αν άκουσες καμία διαφορά με το νέο κρος στα παλαίμαχα ηχεία σου!

Γιαααα φτυστα όλα!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.527
Τελικά γιατρε μου δε μας ειπες αν άκουσες καμία διαφορά με το νέο κρος στα παλαίμαχα ηχεία σου!

Γιαααα φτυστα όλα!

Αφου σου ειπα στο #339.

Απο χτες τα στρωνω- με Ολυμπιαδα :roflmao::roflmao::roflmao:. Δεν εκατσα να ακουσω μουσική, δεν το εχω ξεπερασει το κακο που μου εκανε η metric.

Μουσική το Σαββατο. Αν φερει και ο marios τα diffusers.

Δεν ελπιζω σε τοσο μεγαλη βελτιωση οπως οταν αλλαξες τους πυκνωτες. Αλλα και τη μιση (χοντρικα λεμε τωρα) να εχει, μια χαρουλα θα ειμαι. Και θα αλληθωριζω προς ncore μεριά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Πριν ειχαμε αλλάξει μόνο τους πυκνωτές εν σειρά στο κρος του τουιτερ, δηλαδή πρίμα.

Τώρα αλλάχτηκαν και οι αντιστάσεις εν σειρά στο κρος του τουιτερ, που θα έχουν κι αυτές μία ήπια βελτίωση στα πρίμα, αλλά όμως αναμενω τρελή βελτίωση στο συνολικό ήχο, λόγω της ολικής αλλαγής του κρος του γουφερ, που σημαίνει καινούριο μπάσο και πιο σημαντικό, άλλα μεσαία! Εκεί είναι η μουσική, στα μεσαία, αναμενω πιο μεγάλη αλλαγή από την προηγούμενη τροποποίηση του κρος.

Όσο για το σοκ της μέτρικ, δε ξεπερνιέται. Γιου λιβ γουιθ ιτ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.527
Τελικά γιατρε μου δε μας ειπες αν άκουσες καμία διαφορά με το νέο κρος στα παλαίμαχα ηχεία σου!
Λοιπον. Η πρώτη μου εντύπωση:

image.jpeg

Μπορει να κάνω και λαθος, μονο μια ωρα ακρόαση , δώστε μου δυο-τρεις μερες να σιγουρευτώ (όσο ειναι δυνατόν) πως δεν πλασεμπιαζομαι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Δεν.
Μπιν δερ, νταν δατ.
Ατάκα, σλαμ, παντς.
Τυπικά σχόλια για σλετζχαμερ.
Ο στιλ λαμινειτ πυρήνας του πηνίου έχει πολύ ψηλό σημείο κορεσμού, δε μασάει, και με τη χαμηλή dcr λογω πιο χοντρού πηνιοσυρματος βελτιώνει το χρήσιμο damping factor, όλα δουλεύουν πιο καλά.
Ξυπνάει το ζώο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.527
Και όχι μονο.
Χάζεψα στο "I have a dream" (The Persuasions- μονο φωνές, για όποιον δεν γνωρίζει).

Δεν το εχω ξανακούσει έτσι στο σπίτι μου. Ηταν περισσότεροι στην χορωδία σημερα :)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.973
Reaction score
20.493
Ο στιλ λαμινειτ πυρήνας του πηνίου έχει πολύ ψηλό σημείο κορεσμού, δε μασάει, και με τη χαμηλή dcr λογω πιο χοντρού πηνιοσυρματος βελτιώνει το χρήσιμο damping factor, όλα δουλεύουν πιο καλά.
Ξυπνάει το ζώο.
Άρχισες τα κινέζικα πάλι; :D:D

Dimifoot ζηλεύω το cross σου, καλή "χώνεψη" και καλές ακροάσεις!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.527
Ηρθαν τα super-sized Skyline Diffusers, κατασκευη marios. (Well Done!!!)
Πηραμε και τα τελικα μετρα για την κατασκευη του resonator, ελπιζω σε κανα δυο εβδομαδες να ειμαστε ετοιμοι.

IMG_6524.JPG


Εγινε και το Dirac απ την αρχη (πρασινο χωρις/ χρυσο με):

DIrac.jpg


Κατα την διαρκεια των sweeps, ειχα ενα ατυχηματακι...Τα βιδακια που συγκρατουν το τουιτερ παρεδωσαν πνευμα (παλι!!!) απο τους κραδασμους, και μου εμεινε το τουιτερ στο χερι :roflmao:.

Αυτα παθαινει ο παππους (το B&W) οταν μου θελει πιτσιρίκες (Dirac, sweeps, σταθμες και καινουργιο cross)...ξεβιδωνεται!!!

Και ετρεχα μεσα στην νυχτα στον costas EAR γιατι εγινε ολοκληρωτική καταστροφη....Ευτυχως ειχε την γνωση και την υπομονη, και ολα διορθωθηκαν, και μαλλον εχουμε εξασφαλισει και την μακροπροθεσμη σταθεροτητα του πλεον, με ενα ορθοπαιδικο τρικ :dance2:.

Παντως πραγματι ειναι καινουργιο ηχειο costas EAR, καμμια σχεση!!!

Thanks
:drinks:
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.373
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top