Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.736
Reaction score
7.528
Γενικά συμφωνώ, αν και η διαφορά στο 2.35 απο 100 στις 83in είναι πολύ σημαντική. Και δεν θα έβαζα μεγαλύτερο πανί σε αυτήν την απόσταση ακόμα και αν χωρούσε. Είμαι ακριβως πάνω στο recommended για την αποσταση, και έτσι το αισθάνομαι κιόλας.
Αλλά γενικά, ναι, οι προτιμήσεις μου ειναι σαφώς προς τηλεόραση.

Στο μεταξύ η γραμμή σήμερα εξαφανίστηκε:
View attachment 274818 View attachment 274819

View attachment 274821

Αυτό με κάνει πιο αισιόδοξο πως διορθώνεται η βλάβη με μικρη παρέμβαση. Μήπως είναι μόνο κάποια σύνδεση στις ταινίες που θέλει έλεγχο.

Λογικα αύριο θα είναι πάλι εκεί η γραμμή. Το έχει ξανακάνει.
Ετσι μου εκανε και μενα Diμητσο.....εξαφανιζοταν για λιγο και αξαφνου νατο το καριολακι πεταγοταν στις 120 ιντζες μου.....τωρα εχει κατσικωθει σου λεω με την κολλητη της και κανουμε οι τρεις μας -δυο πρασινες γραμμες και εγω-καλο παρεακι.......παμε να παρουμε λεω εγω τους 9400 που υπaρχουν ακομα και μετα απο δυο χρονακια αντε τρια παμε για laser native 4k και τελος....αλλοιως θελουμε μπολικα φραγκα και εσυ και εγω για κανα jvc που χου...
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.452
Reaction score
94.468
Ετσι μου εκανε και μενα Diμητσο.....εξαφανιζοταν για λιγο και αξαφνου νατο το καριολακι πεταγοταν στις 120 ιντζες μου.....τωρα εχει κατσικωθει σου λεω με την κολλητη της και κανουμε οι τρεις μας -δυο πρασινες γραμμες και εγω-καλο παρεακι.......παμε να παρουμε λεω εγω τους 9400 που υπaρχουν ακομα και μετα απο δυο χρονακια αντε τρια παμε για laser native 4k και τελος....αλλοιως θελουμε μπολικα φραγκα και εσυ και εγω για κανα jvc που χου...
Άσε ρε Βλασούκο, αν δεν γίνουν 4 οι γραμμές δεν θα ξεκουνηθείς να αλλάξεις προβόλι... :tongue:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.530
Reaction score
80.246
Laser TV ουτε σαν σκεψη;
Είναι μια εναλλακτική, αλλά θελει και τις υποδομές. Μπελάς.
Επίσης δεν εχω καταλάβει αν μπορείς να το βάλεις πάνω απο την οθόνη.
 


billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.588
Reaction score
5.863
Είναι μια εναλλακτική, αλλά θελει και τις υποδομές. Μπελάς.
Επίσης δεν εχω καταλάβει αν μπορείς να το βάλεις πάνω απο την οθόνη.
Μπορείς να τον βάλεις πάνω από την οθόνη.
Υπό προϋποθέσεις:

1) Να υποστηρίζει image flipping ο προβολέας ή
1α) η πηγή σου να υποστηρίζει image flipping

2) αν έχεις ALR οθόνη... θα πρέπει να.. αναστραφεί το πανί :D Σε κανονική οθόνη δεν χρειάζεται αναστροφή :D

3) να μην σε ενοχλεί αν έχεις ψιλοτάβανο να παίξει βάση με "βραχίονα" για να βγάλεις την προβολή σου στο κατάλληλο ύψος
 

Μηνύματα
4.883
Reaction score
3.996
Νομιζω οτι για την αποσταση που ειναι ο καναπες απ το οπτικο μεσο και η μεγαλη τηλεοραση ειναι μια χαρα με ολα τα πλεονεκτηματα ευκολιας (και καλωδιων φυσικα). Οι πηγες που δινουν στην τηλεοραση ειναι ακριβως διπλα της. Διολου ασημαντο κι αυτο.

Στην αισθηση του κινηματογραφου επισερχεται και το placebo στο θεμα υπεροχης του προβολεα. Κατι σαν το βινυλιο. Οταν σβηνεις τα φωτα και βαζεις ταινια, εισαι προσηλωμενος σ αυτην (στο περιεχομενο της) τελεια και παυλα. Ουτε πανια κοιτας, ουτε περιβλημα. Το ματι κινειται εντος μια ακτινας που ειναι αποδεκτη για την αισθηση του κινηματογραφου, και με τη μεγαλη τηλεοραση. Οτι αγορα και να κανεις μετα απο μια πενταετια θα σε πιασει η αισθηση της ανανεωσης. Οποτε τα πραγματα τα βλεπουμε λιγο πιο χαλαρα.

Η υποθεση προβολεα και πολυ μεγαλης οθονης εχει δυσαναλογο πολυ μεγαλυτερο κοστος. Μπορει ο 9400 να ειναι μια καλη λυση, αλλα ....για τον κηπο μας, στο θερινο κινηματογραφο :lol: :rofl:

Επισης κατι σημαντικο, στον προβολεα αν βαλεις κατι γυαλιστερο ενδιαμεσα απ την οθονη προβολης δημιουργει ισχυρες αντανακλασεις. Αυτος ειναι και ο λογος που ο Κωστας ear, ΠΑΝΤΑ βλεπει ταινιες φορωντας καπελο η σκουφακι! Τα καλοκαιρια το μαγαζι κατω κλεινει. Με σκουφακι θα βγαλει την μπεμπελι. Αλλα αυτος τοτε κανει μπανιο στην πισινα. Εσυ Δημητρη εχεις πισινα? Για ξανασκεψου το. O Flash μιλαει εκ πειρας κι αυτος, τα δοκιμασε ολα. Κατι ξερει. Κι εγω εχω και προβολεα και πανι. Αλλα κατεληξα στην τηλεοραση. Σκεψου σε ποια κατηγορια ανηκεις. Βρες τη φυση σου!
 

Μηνύματα
3.174
Reaction score
10.480
Dimi
Στο τέλος θα σε στείλουν σε ψυχολόγο:roflmao::roflmao::roflmao:

ψηφίζω 9400
Για 2 χρόνια θα βολευτείς , μετά θα τον δώσεις σε μένα και εγώ θα σου σιάξω ένα dedicated χώρο στο «άλλο» σπίτι :whistling:

end
Να κλειδώσει πλιζζζζζ
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.950
Reaction score
28.405
Αλέξη εσύ μόνο που δίνεις σημασία στην αισθητική, πες μου ότι σε απασχόλησε σοβαρά να βάλεις ένα ωραίο κάδρο γύρω απο την επιφάνεια - περιοχή που εκπέμπει ο προβολέας. Είδα ένα και είναι πολυ ωραίο.
Όχι, ποτέ. Για να έχω σταθερή οθόνη σημαίνει ότι είτε έχω dedicated οπότε δεν με ενδιαφέρει γιατί θα ήταν κατάμαυρο περιμετρικά, ή θα την είχα στο σαλόνι και με κάποιο τρόπο θα εξαφανιζόταν.
 



Μηνύματα
7.248
Reaction score
4.632
Μπορεί να το πουλήσει όντως
Αλλά εάν πει ότι μου έκανε αυτό όμως εξαφανίστηκε και το δίνω σε μια λογική τιμή δεν θα τον κατηγορήσει κανεις κ θα πουληθεί άμεσα
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.245
Reaction score
78.170
update:
Σήμερα η γραμμή εμφανίστηκε για το πρώτο λεπτό, και μετά εξαφανίστηκε

WTF?
Αν ήταν ρώσικη τεχνολογία....θα σου έλεγα να το πατούσες μια μπάτσα να έστρωνε :roflmao:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.245
Reaction score
78.170
Ετσι μου εκανε και μενα Diμητσο.....εξαφανιζοταν για λιγο και αξαφνου νατο το καριολακι πεταγοταν στις 120 ιντζες μου.....τωρα εχει κατσικωθει σου λεω με την κολλητη της και κανουμε οι τρεις μας -δυο πρασινες γραμμες και εγω-καλο παρεακι.......παμε να παρουμε λεω εγω τους 9400 που υπaρχουν ακομα και μετα απο δυο χρονακια αντε τρια παμε για laser native 4k και τελος....αλλοιως θελουμε μπολικα φραγκα και εσυ και εγω για κανα jvc που χου...
κάντε τα πακέτο να πουληθούν μαζί....
στις 2 γραμμές...άλλες 2 δώρο :roflmao:
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.530
Reaction score
80.246
Αυτό που σκέφτομαι να κάνω (σοβαρά) είναι να το στείλω για επιδιόρθωση εάν το κόστος είναι λογικό και είναι κάτι που διορθώνεται (περιμένω εκτίμηση από γνωστό και αξιόλογο τεχνίτη), και να το πουλήσω μετά σε πολύ ανταγωνιστική τιμή.
Στο μεταξύ θα το έχω ήδη αντικαταστήσει με τον 9400.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.868
Μηνύματα
2.879.451
Members
37.959
Νεότερο μέλος
Sandofer
Top