Συμβουλές για αγορά ολοκληρωμένου ενισχυτή

Μηνύματα
11
Reaction score
6
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

σκέφτηκα να επενδύσω και να αναβαθμίσω το σύστημά μου με την αγορά ενισχυτή.
ψάχνω για ενιαία λύση, ώστε να έχω πάνω το πικάπ μου και να συνδέω απευθείας στον ενισχυτή και την τηλεόραση (είτε με οπτικό είτε με hdmi arc) και να μπορώ να συνδέομαι και με BT ή/και wifi.
το ταβάνι budget μου είναι 700€.

ενδεικτικά έχω δει τους παρακάτω:
  • Cambridge Audio AXR100D Stereo Receiver
  • YAMAHA R-N600A
  • Pioneer SX-N30AE Network Stereo Receiver

ο εξοπλισμός που έχω τώρα είναι:
  1. Πικάπ Thorens TD-318 mk2
  2. Ηχεία Monitor Audio Silver RX1
  3. Ενισχυτής Sony STR-GX315
Αναμένω τις προτάσεις σας, καθώς λόγω έλλειψης γνώσεων αδυνατώ να επιλέξω :)
 

Μηνύματα
146
Reaction score
111
Καλησπερα Μιχαλη.
επειδη ο ενισχυτης θα εχει απο οτι καταλαβαινω και phono stage πανω, αλλα και dac ενσωματωμενα, και απο οσο εχω δει, στο μπατζετ σου, αξιοπρεπης λυση δεν υπαρχει, δινεις σε καποιο απο τα 2 προτεραιοτητα? πχ στο phono stage? ή απλα σε νοιαζει να κανεις τη δουλεια σου και τελος?
 

Μηνύματα
11
Reaction score
6
Καλησπερα Μιχαλη.
επειδη ο ενισχυτης θα εχει απο οτι καταλαβαινω και phono stage πανω, αλλα και dac ενσωματωμενα, και απο οσο εχω δει, στο μπατζετ σου, αξιοπρεπης λυση δεν υπαρχει, δινεις σε καποιο απο τα 2 προτεραιοτητα? πχ στο phono stage? ή απλα σε νοιαζει να κανεις τη δουλεια σου και τελος?
ο χρόνος που ακούω μουσική είναι περίπου μοιρασμένος σε βινύλιο και Spotify, αν και γέρνει κάπως προς το Spotify. Μάλλον θα έδινα βάση στο phono stage μιας και Spotify και λοιπές πλατφόρμες έχουν έτσι και αλλιώς χαμηλή ποιότητα ήχου.
αν υπάρχει λύση ενισχυτή με phono stage και ξεχωριστό DAC στο αντίστοιχο σύνολο δε με ενοχλεί
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

σκέφτηκα να επενδύσω και να αναβαθμίσω το σύστημά μου με την αγορά ενισχυτή.
ψάχνω για ενιαία λύση, ώστε να έχω πάνω το πικάπ μου και να συνδέω απευθείας στον ενισχυτή και την τηλεόραση (είτε με οπτικό είτε με hdmi arc) και να μπορώ να συνδέομαι και με BT ή/και wifi.
το ταβάνι budget μου είναι 700€.

ενδεικτικά έχω δει τους παρακάτω:
  • Cambridge Audio AXR100D Stereo Receiver
  • YAMAHA R-N600A
  • Pioneer SX-N30AE Network Stereo Receiver

ο εξοπλισμός που έχω τώρα είναι:
  1. Πικάπ Thorens TD-318 mk2
  2. Ηχεία Monitor Audio Silver RX1
  3. Ενισχυτής Sony STR-GX315
Αναμένω τις προτάσεις σας, καθώς λόγω έλλειψης γνώσεων αδυνατώ να επιλέξω :)
Αν και σιγουρα μπορεις να κανεις τη δουλεια σου και με κατι φτηνοτερο, θα σου προτεινα να ανεβεις λιγο σε τιμη και να πας στον Yamaha R-N800A που διαθετει επιπλεον και room calibration που θα σου φανει πολυ χρησιμο (θα ελεγα εκ των ουκ ανευ) αν κανεις και την επομενη και πιο ουσιαστικη αναβαθμιση που ειναι η προσθηκη subwoofer (επισης εκ των ουκ ανευ).
 

Μηνύματα
146
Reaction score
111
ο χρόνος που ακούω μουσική είναι περίπου μοιρασμένος σε βινύλιο και Spotify, αν και γέρνει κάπως προς το Spotify. Μάλλον θα έδινα βάση στο phono stage μιας και Spotify και λοιπές πλατφόρμες έχουν έτσι και αλλιώς χαμηλή ποιότητα ήχου.
αν υπάρχει λύση ενισχυτή με phono stage και ξεχωριστό DAC στο αντίστοιχο σύνολο δε με ενοχλεί
βρισκεις εξαιρετικα dac πλεον με 120 ευρω. μη σου πω και πιο κατω. οποτε οποιος φιλος ειναι γνωστης, καλυτερα να σου προτεινει καλο ενισχυτη με καλο φονο στειτζ στα 600 θα προτεινα. δεν κατεχω απο μοντερνους ενισχυτες οποτε δε μπροω να βοηθησω παραπανω. καλημερα
 

Μηνύματα
165
Reaction score
213
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

σκέφτηκα να επενδύσω και να αναβαθμίσω το σύστημά μου με την αγορά ενισχυτή.
ψάχνω για ενιαία λύση, ώστε να έχω πάνω το πικάπ μου και να συνδέω απευθείας στον ενισχυτή και την τηλεόραση (είτε με οπτικό είτε με hdmi arc) και να μπορώ να συνδέομαι και με BT ή/και wifi.
το ταβάνι budget μου είναι 700€.

ενδεικτικά έχω δει τους παρακάτω:
  • Cambridge Audio AXR100D Stereo Receiver
  • YAMAHA R-N600A
  • Pioneer SX-N30AE Network Stereo Receiver

ο εξοπλισμός που έχω τώρα είναι:
  1. Πικάπ Thorens TD-318 mk2
  2. Ηχεία Monitor Audio Silver RX1
  3. Ενισχυτής Sony STR-GX315
Αναμένω τις προτάσεις σας, καθώς λόγω έλλειψης γνώσεων αδυνατώ να επιλέξω :)
Καλησπέρα, ανέβα λίγο σε τιμή και καθάρισες
 

Μηνύματα
11
Reaction score
6
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. δυστυχώς δεν είναι εφικτό να ανέβω τόσο πολύ στο μπάτζετ ώστε να φτάσω τα 1.000€.

ερώτηση: αν πάω σε σετ ενισχυτή και εξωτερικό DAC, θα μπορώ θέματα συνδεσιμότητας να τα λύσω μέσω του DAC; πχ η βασική ψηφιακή πηγή που παίζει είναι η τηλεόραση. υπάρχουν DAC που να έχουν σύνδεση με οπτική; έχουν άλλες συνδεσιμότητες;
θα μπορούσα να πάω για παράδειγμα στον YAMAHA A-S501 και με ένα DAC να καλύψω τις ψηφιακές πηγές; είναι αρκετός για να οδηγάει τα Monitor Audio Silver RX1 που έχω;
 

gid

Μηνύματα
7.452
Reaction score
8.678
Ο 501 μπορεί να οδηγήσει τα ηχεία σου καλύτερα από τον Σονυ που έχεις, αλλά το σύστημά σου πάσχει πιο πολύ από έλλειψη σαμπ παρά από ενισχυτή.
 

Μηνύματα
13.654
Reaction score
6.621
ενισχυτής (με αρκετά καλό phono)


streamer


dac


και κάτι λίγα για ένα coaxial καλώδιο (ψηφιακή σύνδεση streamer-dac) και ένα τροφοδοτικό για το smsl.
(απλά δεν θα βγεις για ένα Σαββατόβραδο για να καλύψεις την διαφορά από τα 700)
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. δυστυχώς δεν είναι εφικτό να ανέβω τόσο πολύ στο μπάτζετ ώστε να φτάσω τα 1.000€.

ερώτηση: αν πάω σε σετ ενισχυτή και εξωτερικό DAC, θα μπορώ θέματα συνδεσιμότητας να τα λύσω μέσω του DAC; πχ η βασική ψηφιακή πηγή που παίζει είναι η τηλεόραση. υπάρχουν DAC που να έχουν σύνδεση με οπτική; έχουν άλλες συνδεσιμότητες;
θα μπορούσα να πάω για παράδειγμα στον YAMAHA A-S501 και με ένα DAC να καλύψω τις ψηφιακές πηγές; είναι αρκετός για να οδηγάει τα Monitor Audio Silver RX1 που έχω;
Εφοσον το budget ειναι περιορισμενο, μια αλλη εναλλακτικη λυση ειναι ο προενισχυτης-streamer της Yamaha σε συνδυασμο με ενα εξωτερικο Phono stage και εναν απο τους φτηνους αλλα πολυ καλους Class D ενισχυτες που εχουν κατακλυσει την αγορα λογω του εξωφρενικα καλου Value for money, πχ Fosi Audio V3.

Δευτερη εναλλακτικη, ξεχωριστα κομματια ολα.
Streamer
Phono stage
DAC
Ενισχυτης

To σημαντικο πλεονεκτημα σε αυτες τις λυσεις ειναι η δυνατοτητα αναβαθμισης αλλαζοντας μονο αυτο που δεν σε καλυπτει η προσθετοντας επιπλεον οτι χρειαζεσαι (πχ ενα MiniDSP αν θες DSP, bass management και room correction)
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.981
Reaction score
2.924
Καλησπέρα και από μένα και καλή χρονιά. Επειδή στην αγορά δεν είναι μόνο οι παραδοσιακοί κατασκευαστές εγώ θα σου πρότεινα να πας στον παρακάτω που τα έχει και ολα και συμφερει:

https://www.smsl-audio.com/portal/product/detail/id/834.html

Βάζεις και ένα ifi zen phono γισ το πικαπ και εισαι κομπλέ στα 400 το πολύ 500 ευρώ.

Εξαιρετικό dac και αρκετά γκάζια για δυνατό ήχο.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
7
Καλησπέρα και από μένα και καλή χρονιά. Επειδή στην αγορά δεν είναι μόνο οι παραδοσιακοί κατασκευαστές εγώ θα σου πρότεινα να πας στον παρακάτω που τα έχει και ολα και συμφερει:

https://www.smsl-audio.com/portal/product/detail/id/834.html

Βάζεις και ένα ifi zen phono γισ το πικαπ και εισαι κομπλέ στα 400 το πολύ 500 ευρώ.

Εξαιρετικό dac και αρκετά γκάζια για δυνατό ήχο.
Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
13.654
Reaction score
6.621
Καλησπέρα και από μένα και καλή χρονιά. Επειδή στην αγορά δεν είναι μόνο οι παραδοσιακοί κατασκευαστές εγώ θα σου πρότεινα να πας στον παρακάτω που τα έχει και ολα και συμφερει:

https://www.smsl-audio.com/portal/product/detail/id/834.html

Βάζεις και ένα ifi zen phono γισ το πικαπ και εισαι κομπλέ στα 400 το πολύ 500 ευρώ.

Εξαιρετικό dac και αρκετά γκάζια για δυνατό ήχο.
ή με τον


το ίδιο μηχάνημα στην ουσία,αλλά και με hdmi arc.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.981
Reaction score
2.924
ή με τον


το ίδιο μηχάνημα στην ουσία,αλλά και με hdmi arc.
Super και με sub out επίσης.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
6
με βάση τις προτάσεις σας αλλά και λίγο ψάξιμο που έχω κάνει μέχρι στιγμής, καταλαβαίνω πως ή πρέπει να ανέβω αρκετά σε budget ή να κινηθώ σε μια λύση με parts. βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσες τις προτάσεις με τα SMSL και θα ασχοληθώ. με μια τέτοια λύση όμως δε θα έχω τη δυνατότητα επέκτασης με κάποιο cd player πχ. θα το ψάξω περισσότερο
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.981
Reaction score
2.924
με βάση τις προτάσεις σας αλλά και λίγο ψάξιμο που έχω κάνει μέχρι στιγμής, καταλαβαίνω πως ή πρέπει να ανέβω αρκετά σε budget ή να κινηθώ σε μια λύση με parts. βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσες τις προτάσεις με τα SMSL και θα ασχοληθώ. με μια τέτοια λύση όμως δε θα έχω τη δυνατότητα επέκτασης με κάποιο cd player πχ. θα το ψάξω περισσότερο
Έχεις επιλογή χρησιμοποιώντας το cd player ως transport και συνδεοντας το στις ψηφιακές εισόδους coaxial ή optical αξιοποιώντας το πολύ καλύτερο dac του ενισχυτή.
Στην ουσία έχεις 5 εισόδους, 3 ψηφιακές, 1 αναλογική και 1 ασύρματη bluetooth.
 

Attachments


Μηνύματα
11
Reaction score
6
Έχεις επιλογή χρησιμοποιώντας το cd player ως transport και συνδεοντας το στις ψηφιακές εισόδους coaxial ή optical αξιοποιώντας το πολύ καλύτερο dac του ενισχυτή.
Στην ουσία έχεις 5 εισόδους, 3 ψηφιακές, 1 αναλογική και 1 ασύρματη bluetooth.
thanks! δεν σκέφτηκα πως μπορεί να γίνεται. είχα στο νου μου μόνο σύνδεση με RCA. ξεκίνησα ήδη να διαβάζω για τα SMSL.

το phono stage μπορεί να είναι αυτό πχ;
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.981
Reaction score
2.924
Σωστά το ifi είναι ένα εξαιρετικό phono stage σε πολύ καλή τιμή και θα σε καλύψει ακόμα και σε μελλοντική αναβάθμιση κεφαλης/βελόνας καθότι παίζει και mc και mm.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.819
Reaction score
2.235
thanks! δεν σκέφτηκα πως μπορεί να γίνεται. είχα στο νου μου μόνο σύνδεση με RCA. ξεκίνησα ήδη να διαβάζω για τα SMSL.

το phono stage μπορεί να είναι αυτό πχ;
To ZEN Phono, το βρίσκεις στην Ελλάδα σε πολλά μαγαζιά στην καλύτερη τιμή. Δεν χρειάζεται να το αγοράσεις από εξωτερικό.
Επίσης υπάρχει και η πρόταση του all-in-one ενισχυτή Shanling CA-80, μόλις κυκλοφόρησε και περιλαμβάνει και CD player, Bluetooth , DAC, USB drives αναπαραγωγή, ακουστικά, κλπ με application!

IMG_3299.jpeg




Τιμή 599€ (!)
 
Last edited:

Μηνύματα
521
Reaction score
1.154
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. δυστυχώς δεν είναι εφικτό να ανέβω τόσο πολύ στο μπάτζετ ώστε να φτάσω τα 1.000€.

ερώτηση: αν πάω σε σετ ενισχυτή και εξωτερικό DAC, θα μπορώ θέματα συνδεσιμότητας να τα λύσω μέσω του DAC; πχ η βασική ψηφιακή πηγή που παίζει είναι η τηλεόραση. υπάρχουν DAC που να έχουν σύνδεση με οπτική; έχουν άλλες συνδεσιμότητες;
θα μπορούσα να πάω για παράδειγμα στον YAMAHA A-S501 και με ένα DAC να καλύψω τις ψηφιακές πηγές; είναι αρκετός για να οδηγάει τα Monitor Audio Silver RX1 που έχω;
Μια χαρά γκαζακι έχει ο συγκεκριμένος. Αλλά θέλει φωνή, χαμηλόφωνα είναι λίγο στεγνός.
επίσης το dac του δεν είναι κακο. Αν είναι να πάρεις dac με 100 ευρω μείνε με το ενσωματωμένο
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.366
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top