Συμβουλές για αγορά ολοκληρωμένου ενισχυτή

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.981
Reaction score
2.924
Το SU-1 που έχει κάτω από 100 ευρώ τα ρίχνει σε πολλά ακριβά dac.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
ή με τον


το ίδιο μηχάνημα στην ουσία,αλλά και με hdmi arc.
A γεια σου. Αυτον τον ειχα δει πριν λιγους μηνες αλλα δεν μπορουσα να θυμηθω ποιος ηταν και δεν τον εβρισκα.
Η καλυτερη επιλογη για χαμηλο μπατζετ με διαφορα.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
6
οπότε για να βγει η σούμα μέχρι στιγμής, αυτό που προτείνετε είναι:
να μην πάω σε έναν πιο φθηνό "επώνυμο" ενισχυτή + SMSL SU-1 DAC + iFi Audio Zen Air Phono σύνολο 550€ χοντρικά

αλλά να πάω στον SMSL AO300 + ifi Zen Phono (με πρόχειρη ψαχτική παίζει ταρίφα στα 199€ στα περισσότερα μαγαζιά) σύνολο 480€

και με τα ρέστα αναβαθμίζω και καμιά κεφαλή ή κανένα καλώδιο :p
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.981
Reaction score
2.924
οπότε για να βγει η σούμα μέχρι στιγμής, αυτό που προτείνετε είναι:
να μην πάω σε έναν πιο φθηνό "επώνυμο" ενισχυτή + SMSL SU-1 DAC + iFi Audio Zen Air Phono σύνολο 550€ χοντρικά

αλλά να πάω στον SMSL AO300 + ifi Zen Phono (με πρόχειρη ψαχτική παίζει ταρίφα στα 199€ στα περισσότερα μαγαζιά) σύνολο 480€

και με τα ρέστα αναβαθμίζω και καμιά κεφαλή ή κανένα καλώδιο :p
Σωστός και με χαμηλό ενεργειακό στίγμα.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
οπότε για να βγει η σούμα μέχρι στιγμής, αυτό που προτείνετε είναι:
να μην πάω σε έναν πιο φθηνό "επώνυμο" ενισχυτή + SMSL SU-1 DAC + iFi Audio Zen Air Phono σύνολο 550€ χοντρικά

αλλά να πάω στον SMSL AO300 + ifi Zen Phono (με πρόχειρη ψαχτική παίζει ταρίφα στα 199€ στα περισσότερα μαγαζιά) σύνολο 480€

και με τα ρέστα αναβαθμίζω και καμιά κεφαλή ή κανένα καλώδιο :p
Εγω θα σου ελεγα να μην παραξοδευτεις στο Phono stage και να παρεις το φτηνοτερο iFi Phono Air, να φυλαξεις τα λεφτα που περισσευουν και να παρεις κανενα sub μια ωρα αρχιτερα. Κεφαλες και καλωδια θα κοιταξεις αφου πρωτα εχεις καλυψει τα βασικα που ειναι η πληρης καλυψη του φασματος με σωστη ισοσταθμιση του χωρου. Με απλα λογια εχεις πολυ δρομο μεχρι να εχει νοημα η οποιαδηποτε αλλαγη καλωδιου η κεφαλης εκτος αν εχεις ορεξη για ανουσια χαιφιντελιστικα παιχνιδια της περασμενης δεκαετιας.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
6
Εγω θα σου ελεγα να μην παραξοδευτεις στο Phono stage και να παρεις το φτηνοτερο iFi Phono Air, να φυλαξεις τα λεφτα που περισσευουν και να παρεις κανενα sub μια ωρα αρχιτερα. Κεφαλες και καλωδια θα κοιταξεις αφου πρωτα εχεις καλυψει τα βασικα που ειναι η πληρης καλυψη του φασματος με σωστη ισοσταθμιση του χωρου. Με απλα λογια εχεις πολυ δρομο μεχρι να εχει νοημα η οποιαδηποτε αλλαγη καλωδιου η κεφαλης εκτος αν εχεις ορεξη για ανουσια χαιφιντελιστικα παιχνιδια της περασμενης δεκαετιας.
Χαιφιντελικια δε θέλω να κάνω, απλά η Elektra Goldring ίσως υποτιμάει το Thorens και τα καλώδια που έχω είναι του στερεοφωνικού που έχω πάρει από τον πατέρα μου (από εκεί μου ξέμεινε και Sony ενισχυτής) οπότε ίσως είναι "σάπια"
 

Μηνύματα
11
Reaction score
6
συνεχίζω το ψάξιμο και βλέπω και τον Rotel A11 tribute που διαβάζω καλές κριτικές. τον έχει κάποιος να μου πει γνώμη;

Βέβαια, θα χρειαστεί ένα μικρό άνοιγμα στο budget για να φτάσω στα 750€ μαζί με το SMSL SU-1 για DAC.
 

Μηνύματα
75
Reaction score
52
συνεχίζω το ψάξιμο και βλέπω και τον Rotel A11 tribute που διαβάζω καλές κριτικές. τον έχει κάποιος να μου πει γνώμη;

Βέβαια, θα χρειαστεί ένα μικρό άνοιγμα στο budget για να φτάσω στα 750€ μαζί με το SMSL SU-1 για DAC.
Καλησπέρα σας. Είχα τον Α11 για περίπου 2 χρόνια. Απόλυτα ικανοποιημένος. Πεντακάθαρος ήχος...!!!
 


Μηνύματα
11
Reaction score
6
Προχώρησα σε παραγγελία του Rotel A11 Tribute και τώρα κάπως ψάχνομαι για βύσματα ή/και καλώδια.
Τα καλώδια που έχω τώρα τα είχα ατερμάτιστα και στον ενισχυτή και στα ηχεία. Από αυτά που βλέπω ο Rotel έχει υποδοχή για μπανάνες και τα ηχεία μάλλον για δίχαλα. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Πουλάει κάποιος από το φόρουμ βύσματα ή και καλώδια (2,5 με 3μ)

ευχαριστώ
 

Μηνύματα
288
Reaction score
67
Αν και σιγουρα μπορεις να κανεις τη δουλεια σου και με κατι φτηνοτερο, θα σου προτεινα να ανεβεις λιγο σε τιμη και να πας στον Yamaha R-N800A που διαθετει επιπλεον και room calibration που θα σου φανει πολυ χρησιμο (θα ελεγα εκ των ουκ ανευ) αν κανεις και την επομενη και πιο ουσιαστικη αναβαθμιση που ειναι η προσθηκη subwoofer (επισης εκ των ουκ ανευ).
πολυ καλη η προταση σου
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.636
Μηνύματα
2.870.349
Members
37.924
Νεότερο μέλος
daemon76
Top