Συνδέσεις υψηλής ταχύτητας στην Ε.Ε.


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.021
Reaction score
84.492
Ο χαμηλός μέσος όρος ταχύτητας της Ελλάδας οφείλεται κυρίως στην αργή μετάβαση στις οπτικές. Όσες χώρες έχουν μεγάλο αριθμό ενεργών FTTH συνδέσεων τραβάνε τον μέσο όρο προς τα πάνω.

Πέρα από τα γνωστά ελληνικά προβλήματα που καθυστερούν τις αλλαγές (δήμοι, οργάνωση, έλεγχοι κλπ), επικρατεί αδιαφορία από τους δυνητικούς πελάτες. Σε περιοχές που ήδη υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης FTTH η ζήτηση είναι πολύ μικρή. Οι πολίτες δείχνουν να βολεύονται με τις μικρότερες ταχύτητες και δεν βρίσκουν λόγο για αναβάθμιση. Είναι και ο φόβος για το καινούργιο με ό,τι τεχνικά προβλήματα και καθυστερήσεις προκύψουν, όπως και η υψηλότερη τιμή για κάτι που ήδη έχουν και δεν χρειάζονται (ακόμα) το καλύτερο.

Από τον Μάρτιο του 23:

Screenshot 2024-02-20 083940.png
 

Μηνύματα
20.209
Reaction score
14.217
Πολύ σωστό, ήδη οι τηλεπικοινωνιακοί λογαριασμοί είναι μεγάλοι, κινητή, σταθερή, πέρα από τους άλλους. Αν δεν έχεις κάποιο σοβαρό λόγο δεν πας σε μεγαλύτερη ταχύτητα με fiber, αν είναι να πληρώνεις κι άλλα. Άσε τη φασαρία για την εγκατάσταση, πέρασμα οπτικής ίνας στο σπίτι με όποια μερεμέτια, άσε που στις πολυκατοικίες (από ό,τι καταλαβαίνω, γιατί δεν μένω σε πολυκατοικία) πρέπει να συμφωνήσουν οι περισσότεροι για να μπει οπτική, και τρέχα γύρευε δηλαδή. Πολλά τα θέματα που πρέπει να αντιμετωπιστούν.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.021
Reaction score
84.492
Πολύ σωστό, ήδη οι τηλεπικοινωνιακοί λογαριασμοί είναι μεγάλοι, κινητή, σταθερή, πέρα από τους άλλους. Αν δεν έχεις κάποιο σοβαρό λόγο δεν πας σε μεγαλύτερη ταχύτητα με fiber, αν είναι να πληρώνεις κι άλλα. Άσε τη φασαρία για την εγκατάσταση, πέρασμα οπτικής ίνας στο σπίτι με όποια μερεμέτια, άσε που στις πολυκατοικίες (από ό,τι καταλαβαίνω, γιατί δεν μένω σε πολυκατοικία) πρέπει να συμφωνήσουν οι περισσότεροι για να μπει οπτική, και τρέχα γύρευρε δηλαδή. Πολλά τα θέματα που πρέπει να αντιμετωπιστούν.

Είμαι επιτέλους στη φάση που έληξε το παλιό συμβόλαιο και μπορώ να κάνω αίτηση για οπτική. Περίμενα τη στιγμή από πέρσι και μετρούσα ανάποδα. Τώρα που είμαι εδώ και 10 μέρες "ελεύθερος" δεν έχω ακόμα κάνει την κίνηση. Έχω 100άρα VDSL εδώ και χρόνια και κλειδώνω πάνω από 94.

Στην ερώτηση μου για τη μετάβαση σε οπτική ο μέσος χρόνος ολοκλήρωσης της διαδικασίας στην περιοχή μου είναι από 10 μέρες έως ...3 μήνες. Ξέρεις ότι δεν τα πάω καλά με τα τηλεφωνήματα, τα παράπονα και γενικότερα ό,τι με βγάζει από τη βολή μου. Επίσης όταν αγοράζω κάτι το θέλω ...χθες! Έτσι λοιπόν με έχει κυριεύσει η αναβλητικότητα. :biggrin:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.166
Reaction score
31.778
Δοκιμή από το κινητό μου:

Screenshot_20240220_084114_org.zwanoo.android.speedtest_edit_1523662602445106.jpg

σπίτι ( nic tech πρόγραμμα 35/10)

Screenshot_20240220_101048.jpg

γραφείο ( vodaphone vdsl 50ρα)

Screenshot_20240220_101207.jpg

(σύνδεση κινητής, δεδομένα)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.002
Reaction score
43.859
Και βρίζει και τον καλύτερο πρωθυπουργό της χώρας! :mad: :biggrin:
Δλδ τώρα τι περιμέντς, επειδή με έφερε γρήγορο ίντερνετ, να τον ψηφίσω κιόλας? :roflmao:
 

Μηνύματα
20.209
Reaction score
14.217
Δοκιμή από το κινητό μου:

View attachment 322870
σπίτι ( nic tech πρόγραμμα 35/10)

View attachment 322869
γραφείο ( vodaphone vdsl 50ρα)

View attachment 322868
(σύνδεση κινητής, δεδομένα)
Κι εγώ από το κινητό μου με δεδομένα, cosmote... (χρησιμοποιώντας το ως... ρούτερ στο pc. Οι ταχύτητες βέβαια παίζουν, δεν είναι σταθερά υψηλές πάντα, ανάλογα με την ώρα και άλλη κίνηση δικτύου).

Screenshot-2024-02-20-at-10-18-50-Speedtest-by-Ookla---The-Global-Broadband-Speed-Test.jpg
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.055
Reaction score
95.762
Δλδ τώρα τι περιμέντς, επειδή με έφερε γρήγορο ίντερνετ, να τον ψηφίσω κιόλας? :roflmao:

Όταν σου φέρει την 1000άρα θα τον ψηφίσεις. :biggrin:
 



Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.166
Reaction score
31.778
Θα μπορούσε η κυβέρνηση νομοθετικά, αφού με τον νόμο περί γάμου έδειξε ότι δεν θέλει να μένει πίσω από την υπόλοιπη Ευρώπη, να ορίσει ότι όποιος πάροχος εντός 6 μηνών δεν αναβαθμιστεί να προσφέρει, στα ίδια χρήματα, τις ίδιες ταχύτητες με την αμέσως επόμενη χώρα της ΕΕ, θα του αφαιρείται η άδεια. Εάν διαβάζω καλά τον χάρτη που ανέβηκε, η αμέσως επόμενη είναι η Κροατία με 68mbps.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.002
Reaction score
43.859
σου χει κάνει και 2 αυξήσεις επίσης
Κι άλλη μία θα γίνει τον Απρίλιο φέτος. 8-)

Οι αυξήσεις που με έδωσε ο αγαπητό σας πρωθυπουργός, παίζει να φτάσουν για να βάλω γρήγορο ίντερνετ, ίσως περισσεύουν και κάτι ψιλά να αγοράσω και ένα σακούλι κατεψυγμένες μπάμιες. :biggrin:
 

Μηνύματα
15.231
Reaction score
21.202
το 2005 είχα αν θυμάμαι καλά 4mbps γραμμή στην Ελλάδα και 128kbps στην Πολωνία και τους κορόιδευα...
Οι αυξήσεις που με έδωσε ο αγαπητό σας πρωθυπουργός, παίζει να φτάσουν για να βάλω γρήγορο ίντερνετ, ίσως περισσεύουν και κάτι ψιλά να αγοράσω και ένα σακούλι κατεψυγμένες μπάμιες. :biggrin:
και έκπτωση στο ρεύμα θυμίζω
δηλαδή εύκολα μια μπαταρία di2 να την βάλεις οπου θες
 

Μηνύματα
20.209
Reaction score
14.217
Και η ΔΕΗ μέσα σε λίγο καιρό, και καλό φαίνεται όπως το λέει αν υλοποιηθεί...

 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.472
Reaction score
94.523
Και η ΔΕΗ μέσα σε λίγο καιρό, και καλό φαίνεται όπως το λέει αν υλοποιηθεί...

Πάνω που πέρασε οπτική η Cosmote στο Μαρούσι, τσουπ και η ΔΕΗ πέρασε δική της στις κολώνες του ρεύματος. Ας δούμε ταχύτητες και χρεώσεις και βλέπουμε.
 

Μηνύματα
15.231
Reaction score
21.202
σε μας συνδέσανε ήδη, πάει ένα κουτί στα ρολόγια κοντά για να μπορεί να συνδεθεί με τα έξυπνα (όταν γίνει ο διαγωνισμός και προμηθευτούν και τοποθετηθούν) , αρκετά γρήγορα πάντως.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.993
Reaction score
28.487
Και η ΔΕΗ μέσα σε λίγο καιρό, και καλό φαίνεται όπως το λέει αν υλοποιηθεί...

Με αυτό τον τρόπο η Cosmote (ως βασικός ανταγωνιστής) βάζει όλο το μη αστικό πελατολόγιο της σε μια διαδικασία για δεύτερες σκέψεις για το αν θα μείνει ή θα φύγει, αφού έτσι κι αλλιώς οπτική δεν θα δουν ποτέ για Χ λόγους ανά περιοχή. Δεν νομίζω πως θα κρατήσει πολύ αυτό. Δηλαδή, ή θα συνεργαστεί, ή θα βάλει και η Cosmote οπτική κολόνα - κολόνα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.906
Μηνύματα
2.880.982
Members
37.963
Νεότερο μέλος
Fanis T
Top