Σύνδεση Nova Pvr με TV, ενισχυτή

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Καλησπέρα σας,

έχω μία μικρή ερώτηση για τον τρόπο συνδεσμολογίας του αποκωδικοποιητή.

1. σκέψη είναι να συνδέσω με scart τον αποκωδικοποιητή με την tv και με οπτική με τον ενισχυτή.
2. απλά συνδέω με scart με την τηλεώραση και τον ήχο τον παίρνω στον ενισχυτή μέσω του rca (left και right έξοδος tv) που είναι ήδη συνδεδεμένη. Τον ενισχυτή τον έχω συνδέσει να κάνει 5.1 αναπαραγωγή τον input από tv.

Θα κερδίσω τίποτε σε ποιότητα αν συνδέσω με οπτική τον αποκωδικοποιητή στον ενισχυτή;

Τέλος, γνωρίζει κανείς αν το scart το έχει μέσα ο αποκωδικοποιητής ή να πάω να το πάρω? Αύριο θα παραλάβω τον εξοπλισμό.

Ευχαριστώ.
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: Σύνδεση Nova Pvr με TV, ενισχυτή

φίλε vagdouk,
εαν θέλεις πολυκάναλο ήχο πρέπει να στραφείς σε λύσεις HDTV.
Η Nova δεν στέλνει πολυκάναλο ήχο μέσα απο το δέκτη της, γιατι πολύ απλά δεν τον εκπέμπει...
Στέλνει μέσα απο την οπτική στερεοφωνικό ήχο.
Δεν θα δεις και τρομερή διαφορά μεταξύ αναλογικού και ψηφιακού ήχου γιατι πολύ απλά είναι συμπιεσμένος έτσι ώστε να μην τρώει πολύ απο το bandwidth.

Τωρα πολύ απλά συνδεσε την εξοδο scart του δέκτη με την TV σου και την αναλογική στερεοφωνική έξοδο RCA με τον ενισχυτή σου, ή την αντίστοιχη ψηφιακή SPDIF ή coaxial.
Οι δυνατότητες αυτού του δέκτη σταματούν εκεί...
Τωρα εαν έχει ή όχι scart η συσκευασία , δεν ξέρω αλλα ενα καλό scart κάνει 5-10 ευρώ. Εχω δεί να το πουλάνε και σε πολυκατάστημα με 2 ευρώ...

Περισσότερα τεχνικά στοιχεία για τον NOVA PVR εδώ...
http://www.nova.gr/gr/pvr/page7.asp
 

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Ευχαριστώ πάρα πολύ.
Λέω να συνδέσω scart, όπως λες και εσύ, για να μην αλλάζω και τον ενισχυτή θέση όταν αλλάζω από tv σε nova.
Αφού δεν κερδίζω και τίποτε ουσιαστικό, το πολύ πολύ να πάρω κανένα καλύτερο scart.
Ερώτηση, αν και μπορεί χαζή, εφόσον η έξοδος της τηλεόρασης είναι rca (left, right) στερεοφωνικός δεν είναι ο ήχος? Άρα στερεοφωνικό input μέσω scart, στερεοφωνικό output? Οπότε, αφού και η ποιότητα είναι συμπιεσμένη... καμία διαφορά πιστεύω.
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: Re: Σύνδεση Nova Pvr με TV, ενισχυτή

Ευχαριστώ πάρα πολύ.
Λέω να συνδέσω scart, όπως λες και εσύ, για να μην αλλάζω και τον ενισχυτή θέση όταν αλλάζω από tv σε nova.
Αφού δεν κερδίζω και τίποτε ουσιαστικό, το πολύ πολύ να πάρω κανένα καλύτερο scart.
Ερώτηση, αν και μπορεί χαζή, εφόσον η έξοδος της τηλεόρασης είναι rca (left, right) στερεοφωνικός δεν είναι ο ήχος? Άρα στερεοφωνικό input μέσω scart, στερεοφωνικό output? Οπότε, αφού και η ποιότητα είναι συμπιεσμένη... καμία διαφορά πιστεύω.
επέλεξε ενα καλύτερο scart, με επίχρυσους ακροδέκτες, γύρω στα 20 ευρώ.
Αντίστοιχα επέλεξε στον δέκτη της NOVA, την επιλογή RGB για το SCART.

Το SCART μεταφέρει εικόνα και ήχο, στερεοφωνικό αναλογικό. Δεν χρειάζεσαι κάτι επιπλέον. Τη σύνδεση με τον ενισχυτή θα την κάνεις με το RCA στερεοφωνικό καλώδιο.
Ειναι ίδια ποιότητα.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Ευχαριστώ πάρα πολύ.
ήδη πήρα ένα scart 20€... με επίχρυσους ακροδέκτες.
Από σήμερα ξεκινάω την εγκατάσταση και ελπίζω να καταφέρω να βρω τον δορυφόρο χειροκίνητα.. γιατί 130€... μου φαίνονται εξωπραγματικά για την εγκατάσταση.
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: Σύνδεση Nova Pvr με TV, ενισχυτή

και η ευρεση του δορυφόρου είναι ευκολη υπόθεση.
Αφού στήσεις την κεραία με κατευθυνση πρός τον νότο, ύψωσε την στις 43-44 μοίρες κάθετα. Κατόπιν δες καμιά άλλη κοντινή και προσπάθησε να την ευθυγραμίσεις με εκείνη.

Πρέπει να στοχεύσεις τις 13ο που είναι ο Hotbird, σε αυτό θα σε βοηθήσει και ο δέκτης σου με το σήμα που θα ανιχνεύσει.
Εχε το μόνιμα σε μια τηλεόραση για να βλέπεις τι απόδοση σήματος θα έχεις.
Πάντως το σημαντικότερο σε μια κεραία είναι η σωστή στερέωση της.
Προσπάθησε να είναι όσο το δυνατόν πιο σταθερή.
Εδω είμαστε για επιπλέον βοήθεια...
Καλή δύναμη...:109:
 

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Και μία ερώτηση για τη σύνδεση του πιάτου, το lnb έχει 4 εξόδους και ο αποκωδικοποιητής 3 εισόφους, να φανταστώ πως οποιεσδήποτε εισόδους και να συνδέσω είναι το ίδιο.
Έχω άδικο;

Συγγνώμη αν η ερώτηση είναι αστεία.. αρχάριος στο άθλημα.
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: Σύνδεση Nova Pvr με TV, ενισχυτή

ναι, δεν υπάρχει πρόβλημα που θα πάει τί.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Η ακρίβεια στο 100% και η ποιότητα σήματος 64% με 68%.. αλλά δυστυχώς δεν κατεβάζει όλα τα μπουκέτα.

Μάλλον θέλει και άλλο ρύθμισμα.. άντε να δούμε.

Έχει κανένας καμία άλλη πρόταση? Δεν είναι περίεργο που η ακρίβεια είναι 100% αλλά δεν κατεβάζει τα μπουκέτα?
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: Σύνδεση Nova Pvr με TV, ενισχυτή

ρύθμισε και το πάνω-κάτω, παίξε απο 42-45 μοίρες.
Εαν έλθεις σε 75-77% είσαι μια χαρά.
Επίσης προσπάθησε να περιστρέψεις δεξιόστροφα ή αριστερόστροφα μονο το LNB επάνω στην βάση του, αφού έχεις ολοκληρώσει την προηγούμενη ρύθμιση και εχεις παρει το μέγιστο..

Εισαι σίγουρος ότι δεν πιάνεις όλα τα μπουκέτα της NOVA?
To 100% μπορεί να είναι και μια μικρή παραπλάνηση...
προσπάθησε να το κεντράρεις όσο περισσότερο μπορείς, σιγά και σταθερά.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Αυτό με το lnb δεν το έχω δοκιμάσει.. το μέγιστο που έχω πιάσει είναι 68%.. θα προσπαθήσω και θα ενημερώσω με νεότερα... :):):)

Ευχαριστώ πολύ.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.868.020
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top