Τέλος στα Nexus; Google Pixel!


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.323
Reaction score
93.901
Αυτό πάλι που όλοι (Samsung, Google κλπ) κοστολογούν τα κορυφαία τους μοντέλα όπως η Apple...:idk:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.598
Τα κινητά της γκουγκλ, πρώην νεξους, δεν ήταν ποτέ τοπ κινητά όταν βγήκαν, ούτε είχαν το καλύτερο χαρτντγουερ, ούτε την καλύτερη ποιότητα κατασκευής, ούτε απολύτως κορυφαία κάμερα. Μόνο από σοφτγουερ εσκιζαν. Και πάντα ήταν σχετικά οικονομικά, με εξαίρεση το 6 που ξεκίνησε ακριβά και κατέληξε τζάμπα.

Η μόνη εξαίρεση σε κάποιους τομείς, το 6ρ, το οποίο είχε και έχει (για πρώτη φορά στα χρονικά) υψηλή ποιότητα κατασκευής και αξιόλογη φωτογραφική. Και γι'αυτό σε όλα τα κινητοτηλεφωνάδικα site έλεγαν επιτέλους ένα σοβαρό νεξους, για πρώτη φορά η γκουγκλ δείχνει να τα έχει κάνει όλα σωστά και τέτοια.

Αλλά και το 6ρ δεν είχε-εχει το τοπ χαρτντγουερ.

Τώρα με τα πίξελ, η γκουγκλ κυκλοφορεί τοπ τηλέφωνο, με τον 821 και με ότι πιο καινούριο υπάρχει. Οπότε η τιμολόγηση είναι αναμενόμενη, ακολουθεί τον όχλο των τοπ συσκευών.

Μάλιστα ειναι φτηνότερο από κάποιες άλλες συσκευές της κατηγορίας, χωρίς να έχει τίποτα να ζηλέψει από αυτές. Ισα ίσα το αντίθετο, οι άλλες συσκευές της τοπ κατηγορίας, έχουν να ζηλέψουν το σοφτγουερ της γκουγκλ.

Κι επειδή η γκουγκλ ξέρει πόση δύναμη της δίνει το σοφτγουερ, μάλλον κόβω την ιστορία να συνεχίσει αναβαθμίσεις μόνο για τα πίξελ, και να αφήσει τους υπόλοιπους στη σκιά της.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Καπως ετσι το βλεπω κι' εγω. Αλλα αυτο σημαινει οτι θα "κλειστει" στο οικοσυστημα της. Και αυτο ειναι αλλη μια μαλακια που βασιλισσα ειναι και παλι η Apple.

Αν καθε μεγαλος παικτης κλειστει στα δικα του "παιχνιδια" οι μονοι που βγαινουμε χαμενοι ειμαστε εμεις. Θα αλλαξουν οι τιμες, θα αρχισουν οι ασυμβατοτητες, θα αλλαξει το android οπως το γνωριζαμε...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Δηλαδή, η Google δεν έχει συμβατικές υποχρεώσεις προς τρίτους κατασκευαστές;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
Δηλαδή, η Google δεν έχει συμβατικές υποχρεώσεις προς τρίτους κατασκευαστές;
Τι υποχρεώσεις να έχει; Τους παραχωρεί δωρεάν λειτουργικό κι αυτοί το κάνουν pute.


------------------------------------------------------------------------------


Η πλάτη του Pixel είναι απαίσια πάντως.

 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
Είναι προφανές πως όλοι οι μεγάλοι κατασκευαστές smartphones έχουν ως πρότυπο το οικονομικό μοντέλο της Apple. Και είναι φυσιολογικό να προσπαθούν να το μιμηθούν. Δεν είναι όμως απλή η μετάβαση, όσο δυνατή οικονομικά κι αν είναι μία εταιρεία, κι όσο καλό κι αν είναι το προϊόν. Το brand name είναι υπεύθυνο για τη δημοφιλία, το μύθο, το ύψος της τιμής πώλησης.

Όσο καλή κι αν είναι π.χ. η Delsey στις τσάντες δεν μπορεί ξαφνικά να γίνει Louis Vuitton και να έχει επιτυχία στο αντίστοιχο εύρος τιμών. Ούτε μία πετυχημένη εταιρεία αυτοκινήτων π.χ. Renault μπορεί εύκολα να δημιουργήσει ένα best seller όχημα π.χ. στις λιμουζίνες.

Η Google έχει την οικονομική δύναμη, το Android και τη θέση της στο τεχνολογικό επίπεδο, προσόντα που της δίνουν τις βάσεις για μία προσπάθεια ένταξης στην κερδοφόρα αλλά απαιτητική niche market. Και μην ξεχνάμε ότι μέτριες πωλήσεις σε αυτό το κομμάτι της αγοράς μπορεί να φέρουν μεγαλύτερα κέρδη από την επιτυχία στη "φτήνια".

Η αρχή θα γίνει από τις ΗΠΑ και τους μεγάλους τηλεπικοινωνιακούς παρόχους και τα γνωστά διετή συμβόλαια με δωρεάν τη συσκευή.
Με ένα κόστος $30-$45/μήνα έχεις την επιλογή μεταξύ iPhone/Samsung/Pixel κλπ. Βοηθάει και η ψυχολογία του μέσου αγοραστή για το διαφορετικό ή για την αλλαγή γενικότερα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.598
Η γκουγκλ έκλεισε ήδη συμφωνία με τον μεγαλύτερο πάροχο τηλεπικοινωνιών στην αμερικάνικη αγορά, πράγμα που έγινε για πρώτη φορά στα χρονικά, καθώς ως τώρα τα ντιλ με τους παρόχους τα έκλειναν οι κατασκευάστριες εταιρείες των νεξους και όχι η ίδια η γκουγκλ, άρα για πρώτη φορά η γκουγκλ γίνεται άμεσος ανταγωνιστής στις άλλες φίρμες κατασκευής κινητών.

Το ότι είναι πλέον άμεσος ανταγωνιστής της σαμσουνγκ και της χουαβεϊ και των άλλων εταιρειών, σημαίνει ότι για πρώτη φορά θα έχει συμφέρον να μη παραχωρεί δωρεάν σοφτγουερ σε κανένα. ;)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
σημαίνει ότι για πρώτη φορά θα έχει συμφέρον να μη παραχωρεί δωρεάν σοφτγουερ σε κανένα.
Κάνεις λάθος, η Google δεν ενδιαφέρεται να βγάλει χρήματα απο κινητά και λειτουργικά. Βγάζει απο διαφημίσεις στο λειτουργικό που είναι εγκατεστημένο στο 85%+ των κινητών της παγκόσμιας αγοράς. Λες να θέλουν να μειωθούν τα κέρδη με τις αστείες πωλήσεις που θα κάνουν τα Pixel; :D

Είναι αποκλειστικά θέμα του να υπάρχει κινητό υψηλής κατηγορίας τιμής με καθαρό Android. Για το ονόρε. ;)
 


Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Για εμενα η google, long term, θα κοιταξει να "πηδηξει/καταργησει" τα πακετα τηλεφωνιας.

Με 4g/wifi θα σου εχει οτι ειδους επικοινωνια θελεις. Κλησεις. Μηνυματα. Ιντερνετ. Τα παντα.

Θα κλεινεις συμβολαιο με ΜΒ μονο. Δεν θα ασχολεισαι με χρονους ομιλιας κλπ.
 


Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Αρκετοί φίλοι μου πήραν nexus.
Συνήθως το αγόρασαν με την λογική του side by side comparison στα απόλυτα specs και την τιμή.

Οι πιο πολλοί έμειναν απογοητευμένοι. Του τελευταίου του έβγαλε το εξής bug μετά από update. Άνοιγε η κάμερα μόνη της χωρίς όμως να είναι ανοιχτή η εφαρμογή πράγμα που σημαίνει ότι σε καμια ωρέ είχε ξεκάνει την μπαταρία.

Το βασικό πρόβλημα με αυτά τα κινητά είναι ότι τα εκατοντάδες bugs που έχουν θάβονται μέσα στα φόρουμ και στα χιλιάδες ποστ. Κάποια λύνονται και κάποια ξεχνιούνται. Αντιθέτως αν για παράδειγμα συνέβαινε το ίδιο στην apple θα το βλέπαμε μέχρι και εξώφυλλο στην Καθημερινή.

Είναι δίκαιο αυτό? Ναι. Γιατί το νέξους είχε 300 ευρώ ενώ το ιphone 700.

Αν όμως οι ρόλοι αντιστραφούν και το νέξους πλησιάσει τα 700 ευρώ τότε περιμένω κάτι αντίστοιχα ποιοτικό του ιphone. Ειδάλλως θα αποτύχει όπως και χιλιάδες άλλα "iphone killers" να πετύχουν στην αγορά.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
Το βασικό πρόβλημα με αυτά τα κινητά είναι ότι τα εκατοντάδες bugs που έχουν θάβονται μέσα στα φόρουμ και στα χιλιάδες ποστ.
Μετά απο 5 Nexus συσκευές που έχω χρησιμοποιήσει τα τελευταία 4 χρόνια, δεν διαπίστωσα τίποτα τέτοιο.

Και για το θέμα της κάμερας, αν ο χρήστης δεν είναι ικανός να φτιάξει τα δικαιώματα εφαρμογής τρίτου, ας την αφαιρέσει ή ας πάρει iPhone. Η συσκευή πάντως και το λειτουργικό δε φταίνε.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Και για το θέμα της κάμερας, αν ο χρήστης δεν είναι ικανός να φτιάξει τα δικαιώματα εφαρμογής τρίτου, ας την αφαιρέσει ή ας πάρει iPhone. Η συσκευή πάντως και το λειτουργικό δε φταίνε.
Μπα αυτός που το έχει κάτι ξέρει... είναι bug μου λέει ότι το έχει δει ως άλυτο σε φόρουμ κτλ...

Ασχέτως με το nexus, τα προιόντα πληροφορικής είναι γεμάτα από bug, από drivers που έχουν θεματάκια, εκτυπωτές μη συμβατούς με συγκεκριμένους υπολογιστές κτλ. Δεν είναι το νέξους το πρώτο προιόν που τα έχει.
 

Μηνύματα
1.821
Reaction score
341
και εγώ μετά από 7 nexus , τέτοιο bug δεν έχω δει...τα περισσότερα που λες, δύσκολα θα τα αντιλαμβανόταν ο απλός καθημερινός χρήστης και το πιο πιθανόν να λύνονταν στην επόμενη αναβάθμιση , που ήταν σίγουρα σύντομα και όχι..ποτέ όπως αντίστοιχα τηλέφωνα των 700+...
Με λίγα λόγια, δεν είναι όλα για όλους...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.598
Κι η δική μου εμπειρία λέει ότι τα νεξους πήγαιναν ρολόι, αντιθέτως τα υπόλοιπα που δοκίμασα, όλα είχαν τα θέματά τους.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.598
Αυτό που είχα δεδομένο σε κάθε μη νεξους κινητό που πέρασε από τα χέρια μου ως τώρα, ήταν πως μετά από αρκετή χρήση, μετά από 1,5 ή το πολύ 2 χρόνια, ήθελε οπωσδήποτε ένα ρισετ για να μην έχει προβλήματα, να μη κολλάει, να επανέλθει η μπαταρία, για διάφορους λόγους τέλος πάντων.
Και έπαθα πλάκα όταν είδα νεξους 4 να δουλεύει 3,5-4 χρόνια χωρίς κανένα θέμα, με άπειρες εφαρμογές, χωρίς κανένα καθαρισμό κας, χωρίς τίποτα από μέρους του χρήστη. Και πήγα σε νεξους με τη μία, καρφωτα.
Κι από τότε που πήγα σε νεξους δε ξέρω τι θα πει πρόβλημα. Βέβαια το νεξους 6 ήταν το πρώτο μου νεξους, και το κράτησα 1,5 χρόνο, χωρίς ίχνος προβλήματος. Τώρα έχω το νεξους 6ρ, το οποίο πετάει, αλλά είναι ακόμα σχετικά φρέσκο. Οπότε η εμπειρία μου σε χρήση νεξους είναι μάλλον μικρή, αλλά έχω μακράν τις καλύτερες εντυπώσεις. ;)
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.316
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top