Τα σημαντικοτερα ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ...ever.

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Ο Nilsson έχει άλλα αριστουργήματα δικά του.
Οπως αυτό.
Το διασκεύασαν οι Three Dog Night και το απογείωσαν με τη σειρά τους.
Αυτά ήταν τα 60's - 70's.
Μύθοι της Μουσικής, επηρέαζαν ο ένας τον άλλον και ωφελημένη έβγαινε μόνο η Μουσική (και εμείς ;) ).

Ανατρίχιασα που το ξανάκουσα.
Τι ΥΜΝΟΣ!
Τι στίχοι!
Τι μελωδία!
Απ' τα σημαντικότερα!

Harry Nilsson - One (1967)

 
Last edited:

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
SLADE - CUM ON FEEL THE NOIZE (1973)

Δεν εχουμε πιασει βεβαια ακομα και το Glam Rock (οχι οτι ηταν τιποτα το σπουδαιο), αλλα οπως και να το κανουμε μεγαλωσαν με αυτο ολοκληρες γενιες.
Απο τα σημαντικοτερα τραγουδια του ειδους το Cum on feel the noize.

SWEET - THE BALLROOM BLITZ (1973)


Mαζι με τους Slade οι Sweet υπηρξαν τα πιο επιτυχημενα και εμπορικα συγκροτηματα του glam rock.

 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
SLADE - CUM ON FEEL THE NOIZE (1973)

Δεν εχουμε πιασει βεβαια ακομα και το Glam Rock (οχι οτι ηταν τιποτα το σπουδαιο), αλλα οπως και να το κανουμε μεγαλωσαν με αυτο ολοκληρες γενιες.
Απο τα σημαντικοτερα τραγουδια του ειδους το Cum on feel the noize.

Τι λες; Σιγά μην δε σε προλάβαινα στο glam.
Εδώ το δισκάδικό μου και τόλεγα bubble gum...εδώ θα κόλλωνα; :roflmao:

http://www.avsite.gr/forum/threads/Τα-σημαντικοτερα-ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ-ever.139342/page-23#post-1885379
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
Οπως αυτό.
Το διασκεύασαν οι Three Dog Nigtht και το απογείωσαν με τη σειρά τους.
Αυτά ήταν τα 60's - 70's.
Μύθοι της Μουσικής, επηρέαζαν ο ένας τον άλλον και ωφελημένη έβγαινε μόνο η Μουσική (και εμείς ;) ).

Ανατρίχιασα που το ξανάκουσα.
Τι ΥΜΝΟΣ!
Τι στίχοι!
Τι μελωδία!
Απ' τα σημαντικότερα!

Harry Nilsson - One (1967)

HARRY NILSON - WITHOUT HER (1967)

Φοβερο το One, αλλα για μενα το σημαντικοτερο τραγουδι του Nilsson ηταν το Without her.


που το διασκευασαν και με εναν φοβερο τροπο οι Blood Sweat & tears την επομενη χρονια το 1968.

 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
HARRY NILSON - WITHOUT HER (1967)

Φοβερο το One, αλλα για μενα το σημαντικοτερο τραγουδι του Nilsson ηταν το Without her.


που το διασκευασαν και με εναν φοβερο τροπο οι Blood Sweat & tears την επομενη χρονια το 1968.

Τι λες τώρα; Κομματάρα!
Οχι όμως καλύτερο (και σημαντικότερο) απο το One.
Σεβαστή όμως η γνώμη σου.
Αλλες κομματάρες του (και διασκευές) εδώ: http://www.phorum.gr/viewtopic.php?p=3539399#p3539399
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
Μπορεί οι Chicago να είναι group των 60'ς,
CHICAGO TRANSIT AUTHORITY - I'M A MAN (1969)

Φιλε castra τωρα θα σε μαλωσω εγω (οπως με εχεις μαλωσει και εσυ).
Οι Chicago ηταν ενα καθαρα 70'ς συγκροτημα.
Στα τελη 60'ς εβγαλαν μονο το παρθενικο τους album, (και μαλιστα με το ονομα Chicago Transit Authority), και μετα η δεκαετια του 70 τους ανηκε.
Με την ευκαιρια η φοβερη και τρομερη διασκευη που εκαναν τοτε στα πρωτα τους βηματα τους οι Chicago το 1969, πανω στην συνθεση του Steve Winwood, το Ι'm a man.

 
Last edited:

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
CHICAGO TRANSIT AUTHORITY - I'M A MAN (1969)

Φιλε castra τωρα θα σε μαλωσω εγω (οπως με εχεις μαλωσει και εσυ).
Οι Chicago ηταν ενα καθαρα 70'ς συγκροτημα.
Στα τελη 60'ς εβγαλαν μονο το παρθενικο τους album, (και μαλιστα με το ονομα Chicago Transit Authority), και μετα η δεκαετια του 70 τους ανηκε.
Με την ευκαιρια η φοβερη και τρομερη διασκευη που εκαναν τοτε στα πρωτα τους βηματα το 1969, πανω στην συνθεση του Steve Winwood, το Ι'm a man.

SPENCER DAVIS GROUP - I'M A MAN (1967)

Δε μπορω να μην παρουσιασω και την πρωτη εκτελεση αυτης της τραγουδαρας απο ενα συγκροτημα που επαιξε πολυ σημαντικο ρολο στα 60'ς της Μεγαλης Βρετανιας. (Steve Winwood κλπ κλπ)

 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
CHICAGO TRANSIT AUTHORITY - I'M A MAN (1969)

Φιλε castra τωρα θα σε μαλωσω εγω (οπως με εχεις μαλωσει και εσυ).
Οι Chicago ηταν ενα καθαρα 70'ς συγκροτημα.
Στα τελη 60'ς εβγαλαν μονο το παρθενικο τους album, (και μαλιστα με το ονομα Chicago Transit Authority), και μετα η δεκαετια του 70 τους ανηκε.
Με την ευκαιρια η φοβερη και τρομερη διασκευη που εκαναν τοτε στα πρωτα τους βηματα το 1969, πανω στην συνθεση του Steve Winwood, το Ι'm a man.

Εχεις δίκιο. Δεν ξέρω όμως αλλά τους έχω ταυτίσει με τα 60's πριν το If you leave me now...
Bέβαια, το '67 ιδρύθηκαν και οι πρώτες τoυς επιτυχίες και ηχογραφήσεις έγιναν στα τέλη 60's.

Πού σε μάλωσα βρε; :p
 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
SPENCER DAVIS GROUP - I'M A MAN (1967)

Δε μπορω να μην παρουσιασω και την πρωτη εκτελεση αυτης της τραγουδαρας απο ενα συγκροτημα που επαιξε πολυ σημαντικο ρολο στα 60'ς της Μεγαλης Βρετανιας. (Steve Winwood κλπ κλπ)

Και μην ξεχνάμε αυτό ε;

The Spencer Davis Group - Gimme Some Lovin' (1966)

 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
Εχεις δίκιο. Δεν ξέρω όμως αλλά τους έχω ταυτίσει με τα 60's πριν το If you leave me now...
Bέβαια, το '67 ιδρύθηκαν και οι πρώτες τoυς επιτυχίες και ηχογραφήσεις έγιναν στα τέλη 60's.

Πού σε μάλωσα βρε; :p
Τοτε που "εχασα" με το πρωτο κομματι της ισταριας της Disco.
Ελα πλακα κανουμε, και οχι μονο πλακα κανουμε εχουμε και πολυ γελιο.
Οσοι μας διαβαζουν...θα λενε αυτοι οι τυποι ειναι Tree Birds (τρια πουλακια).
 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Τοτε που "εχασα" με το πρωτο κομματι της ισταριας της Disco.
Ελα πλακα κανουμε, και οχι μονο πλακα κανουμε εχουμε και πολυ γελιο.
Οσοι μας διαβαζουν...θα λενε αυτοι οι τυποι ειναι Tree Birds (τρια πουλακια).
Και γιατί 3 πουλάκια Γιώργο;
Γιά μουσική δεν μιλάμε;
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
Και γιατί 3 πουλάκια Γιώργο;
Γιά μουσική δεν μιλάμε;
Ε τωρα εχεις δικιο.
Δε λεμε και για τιποτα κακο.

Πιο πανω μου θυμισες τους AMERICA.
Παω να βαλω το κατ εμε σημαντικοτερο album τους.
 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
3 David κυριάρχησαν στα 70's είχε πεί ο Boy George.
Ο David Bowie, ο David Cassidy και ο David Essex.

To διασκεύασαν οι Def Leppard, oι Smashing Pumpkins, oι Blondie και πολλοί άλλοι.
All time classic, άν και λατρεύω άλλες δουλειές του τιτάνα Essex

David Essex - Rock On (1973)

 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
1970 και ξαφνικά, από ένα τηλεοπτικό σήριαλ, ξεπηδά ένα από τα φαινόμενα της pop μουσικής.
Με τρομερούς και φτασμένους μουσικούς στο background και φωνητικά David Cassidy, το I think i Love you, σήμανε το ξεκίνημα των 70's και το φαινόμενο David Cassidy με fan club μεγαλύτερο των Beatles.
Τα κορίτσια να λιποθυμάνε και ντελϊριο παντού. Αυτό δεν είναι άλλωστε και το rock n' roll; ;)

The Partridge Family - I Think I Love You (1970)

 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Εκείνο το διάστημα της Cassidomania, υπήρχε και το αντίπαλον δέος...οι Osmonds, η Osmondmania και ο Donny Osmond.
Είχαν κάνει πολλές επιτυχίες και κόντραραν τον Cassidy άν και τους Jackson 5 στο λευκό ανταγωνίζονταν περισσότερο (χορευτικά κλπ).
Εβγαλαν πολλές επιτυχίες με κυριότερες τα One bad Appple, Υο Υο, Go away little girl (ρε τι τράβαγα από την αδερφή μου που τα τραγούδαγε συνέχεια...) και το Crazy Horse

The Osmonds - One bad apple (1971)

 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Τα σκήπτρα από Cassidy και Osmonds πήραν οι Bay City Rollers κι' έκαναν κι΄αυτοί το 1975, που ήδη ο Κάσσιντυ είχε αποσυρθεί λόγω ενός θανάτου κοπέλλας σε στάδιο και της ανεξέλεγκτης "τρέλλας", την Rollermania (όλα αυτά τα -mania, από την Beatlemania ξεκίνησαν ε; ).

Εβγαλαν μερικά hits πρίν το 1975, αλλά Cassidy και Osmonds ακόμα κυριαρχούσαν
To 1975 έβγαλαν το Saturday Night που εγκαθίδρυσε και επίσημα την Rollermania.

Περιττό να πώ ότι ήταν από τα λατρεμένα μου τραγούδια.

Bay city rollers - Saturday night (1975)

 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Μέσα σ' αυτό το "κλίμα" κινούνταν τότε οι Sweet, o Gary Glitter, οι T Rex, oι Mud, η Suzi Quatro και άλλοι πολλοί.

Η Suzi, από τις πολύ αγαπημένες

Suzi Quatro - Can The Can (1973)

 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Μετά το 1975 (κι' ενώ πρίν το '74 είχαν πάρει το 1ο βραβείο στην Eurovision), επικράτησε το φαινόμενο ΑΒΒΑ.
Οσο και να διαφωνεί κανείς μαζί τους, έγραψαν μερικά πολύ όμορφα και διαχρονικά τραγούδια που σημάδεψαν μιά εποχή.

Εγώ το καλύτερό τους θεωρώ το Gimme Gimme το '79.
Το Mamma Mia (και τα I do I do και SOS) σηματοδότησαν την διεθνή αναγνώρισή τους και στην Αμερική

Abba - Mamma Mia (1975)

 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
PETE SEEGER & THE WEAVERS - IF I HAD A HAMMER η ΤΗΕ ΗΑΜΜΕR SONG (1950)

Mαζι με τον Woody Guthrie, ο Pete Seeger και μονος του και με τα συγκροτημα του τους Weavers ηταν οι πρωτεργατες για την Αμερικανικη Folk που θα ακολουθουσε τα επομενα χρονια.
Εδω στο If i had a hammer ενα απο τα θρυλικοτερα κομματια του ειδους, συνθεση του ιδιου του Pete Seeger.

 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
PETE SEEGER - OH SUSANNA

Εκτος απο την καριερα του με τους Weavers o Pete Seeger ειχε και την προσωπικη του καριερα.
Το Oh Susanna που τραγουδησε (αυτος και πολλοι αλλοι) ηταν ενα απο τα πιο κλασσικοτερα "Αμερικανικα" τραγουδια που γραφτηκαν ποτε.

 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.623
Μηνύματα
2.868.434
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top