Τι είδαμε, τι θα δούμε

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.941
Reaction score
41.211
Interstellar 5/10...lost in physics...αδύναμο σενάριο...
Να λοιπόν που θα συμφωνήσω και μια φορά με τον κουμπάρο μου για ταινία.
Κάποιος να πει του νολαν να σταματήσει και αυτή τη μ@λακια με τις διαφορετικές διαστάσεις πλαισίου των σκηνών... και ο μακκοναχυ για τα μπάζα... χώρια την βλαχοπροφορα του νότου.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.575
Reaction score
30.963
Melina σταματα επειγοντως να γραφεις στο αλλο θεμα με την επομενη μερα :p
γιατι μετα οπου υπαρχουν παραλληλες διαστασεις θα τα παιρνεις στο κρανιο
και δεν θα μπορεις να βλεπεις πια scifi εργα :)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.941
Reaction score
41.211
:laugh::laugh::laugh:

ποιο scifi να μας πει ο nolan εδώ εμείς το ζούμε καθημερινώς....είμαστε εγκλωβισμένοι στο χωροχρόνο μας και κανείς δεν καταλαβαίνει τα μηνύματα που στέλνουμε...δεν υπάρχει αγάπη στον κόσμο λέμε :laugh::laugh::laugh:
 

Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.510
Το καναρινι ποδηλατο 1999




Βρισκόμαστε σε ένα δημοτικό σχολείο, με έντονα τα χαρακτηριστικά της κοινωνικής του ταυτότητας: κοινωνική σύνθεση του μαθητικού πληθυσμού, τυπικές παιδαγωγικές ενίσχυσης του ανταγωνισμού («η πρώτη θέση παίζεται»), της «αριστείας», των διακρίσεων, του ατομικισμού, κ.ά...

Πολύ σύντομα εντοπίζει, τυχαία, στο τελευταίο θρανίο τον Λευτέρη (ο πατέρας του ταξιτζής), που δεν μπορεί (στην έκτη τάξη!) να διαβάσει, να γράψει και να κάνει αριθμητικές πράξεις. Παρουσιάζει τα συμπτώματα που η σχετική βιβλιογραφία αποδίδει στη «δυσλεξία» ή στις λεγόμενες «μαθησιακές δυσκολίες»...http://www.chiourea.gr/2013/07/blog-post_3.html
 




Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Wild card (2015)
Μία ταινία απο τα ίδια του Ιάσωνα Στέϊθαμ,
με τη διαφορά οτι είχε χαζό & πολύ απότομο τέλος.Ξενέρωσα και εγώ και ενα φίλος που την είδαμε οπότε αντί 4/10 που θα έβαζα,για το απότομο τέλος και μόνο θα φάει 1/10.
Δείτε κάποια άλλη του που σας άρεσε για 2η φορά...καλύτερα.

*Άσχετο ο καινούριος τρανσπόρτερ τι μαυρο χάλι είναι!
Μας μεγάλωσαν με Στέϊθαμ για τρανσπόρτερ και έχουν ξαφνικά την απαίτηση να αποδεχτούμε τον κάθε πιτσιρίκο...
 

Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.510
The Best Offer - «Τέλειο Χτύπημα» 2013




Like taking part in an auction sale. You never know if your will be the best offer.

http://humbleavocado.com/2013/10/06/the-best-offer/

Ένας πανέξυπνος διοργανωτής δημοπρασιών πανάκριβων πινάκων θα εκμεταλλευθεί την πολύχρονη εμπειρία του στο επάγγελμα προς ίδιον όφελος. Φοράει γάντια για να προστατευτεί από κάθε ανθρώπινη επαφή γιατί δεν θέλει να αισθανθεί κανένα εξωτερικό ερέθισμα.......


Aπο τη Συνέντευξη που εδωσε ο Τζουζέπε Τορνατόρε στον Ιάκωβο Γωγάκη στο Φεστιβάλ Βερολίνου 2013:

Θα έλεγε κανείς ότι ο τίτλος «Τέλειο Χτύπημα» μπορεί να θεωρηθεί παραπλανητικός. Παραπέμπει στον κόσμο της τέχνης αλλά η ταινία δεν έχει ακριβώς αυτό το περιεχόμενο. Ανήκει κι αυτός μέσα στο γενικότερο πλαίσιο των αλληγορικών μηνυμάτων του έργου;

http://screeneye.net/tzouzepe-tornatore/
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.234
Reaction score
27.828
Εγώ εχθές είδα το interstellar. Βαθμολογία 1/10.
Απο τις χειρότερες που είδα ποτέ,βαρετό,πολύ δυσνόητο,σε μπερδευε,πολύ μπλα μπλα,χωρίς αγωνία-δράση-εφέ,σε κάποια σημεία δεν καταλάβαινα τι γινόταν προπαντώς η σκηνή στο τέλος που ο πρωταγωνιστής κοιτούσε την κόρη του μέσα απο τη βιβλιοθήκη και αυτή έλεγε..."ήσουν το φάντασμα μου" ανάθεμα και αν κατάλαβα τι γίνεται...
Βρε Οδυσσέα τι δεν κατάλαβες; Τόσο πολύπλοκο ήταν;
Μάλλον δεν το πρόσεχες όσο έπρεπε ή δεν γνωρίζεις καθόλου την θεωρία της σχετικότητας του Αϊνστάϊν.
Να πάς να την μάθεις όλη και μετά να έρθεις για εξετάσεις εδώ.
Θα βάλω πρόχειρο διαγώνισμα.
 



spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.575
Reaction score
30.963
The Best Offer - «Τέλειο Χτύπημα» 2013 , απο τις πολυ καλες ταινιες ! 8 στα 10 ανετα !!

The Water Diviner , πολυ μετρια προς ψιλομαπα :errwhat: 4 με 5 το πολυ!

Unbroken Ειχα διαβασει το μισο βιβλιο και το βαρεθηκα ,αλλα το εργο καλο 7-8 !
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.326
Reaction score
93.916
The imitation game (2014)

Ενα συναρπαστικό επεισόδιο στην ιστορία της επιστήμης και των ανθρώπινων δικαιωμάτων.
Παρά την ταλαιπωρία της ταινίας από το σκηνοθέτη θα δώσω 10!

Alan Turing
10/10 και απο εμένα , τρομερή ταινία απορώ πώς πήρε μόνο ένα oscar.
Η ερμηνεία toy Benedict Cumberbatch είναι εκπληκτική.
Πολύ ωραία ταινία, εξαιρετικός o Cumberbatch.
9/10
 

Μηνύματα
511
Reaction score
454
Να προσθέσω ότι μ΄άρεσε πολύ το Interstellar και είναι μέσα στις ταινίες που για μένα είναι αριστούργημα.
Τα σέβη μου στον Cristopher Nolan.
Συμφωνώ το είδα χτές και μου άρεσε πάρα πολύ.
9/10 λοιπόν.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Χτες που λετε περασε ενας φιλος απο το σπιτι και με πηρε να παμε σε ενα μπαρακι να πιουμε μια νεα μαρκα ουισκι (εχω αδυναμια σε αυτα γενικως..)που τελευταια εχει κανει εντυπωση σε πολλους, ε ειπα και εγω να δοκιμασω εστω ενα ποτηρακι και να τα πουμε αντε κανα δυορο.το πολυ...
Το θεμα ηταν οτο χωρις να καταλαβω ποτε περασε ενα 3ωρο , κατεβασαμε ολη τη φυαλη , και ..... το ονομα αυτης INTESTELLAR!!!
 

Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.510
Table No.21 2013

7,5 / 10





Ναι, είναι Μπολλυγουντ - ευτυχως για μενα τραγουδανε μονο μια φορα - και προτείνεται για θεαση .

Αφεθείτε στην εκπληξη.....Το νεαρο ζευγαρι, κατ αρχας, κερδιζει ένα ονειρεμενο ταξιδι στα νησια Φίτζι...
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
παιζει ρολο ποτε το εβαλε , εαν ηταν προεκλογικα, ειχε τα θεματακια του στις βαθμολογιες:D
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.941
Reaction score
41.211
Before I Go to Sleep (2014), 6/10

το δίδαγμα της ταινίας είναι ότι οι γυναίκες δεν πρέπει να κερατώνουν τους άντρες τους γιατί μπορεί να μπλέξουν σε φρικιαστικές καταστάσεις με ανυπολόγιστες ζημιές...τάδε έφη η σύζυγος και επαυξάνω :D
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top