Τι είδαμε, τι θα δούμε


Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.510
ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΠΟΝΤΙΚΙΑ / Of Mice and Men 1992


......ο Τζον Στάϊνμπεκ δημιούργησε ένα δυνατό και συγκινητικό πορτραίτο δύο ανδρών που αγωνίζονται να κατανοήσουν τη δική τους μοναδική θέση στον κόσμο.
Έχοντας μόνο ο ένας τον άλλο μέσα στη μοναξιά και την αποξένωση τους, ο Τζόρτζ και ο απλοϊκός φίλος του Λένι ονειρεύονται, όπως συχνά κάνουν οι περιπλανώμενοι, ένα δικό τους σπίτι.
Τελικά βρίσκουν δουλειά σε ένα ράντσο στην Κοιλάδα Σαλίνας.
Ωστόσο, οι ελπίδες τους είναι καταδικασμένες καθώς ο Λένι, αντιμέτωπος με τη σκληρότητα, την παρανόησης και τη ζήλια, γίνεται θύμα της ίδιας του της δύναμης.


 

Μηνύματα
511
Reaction score
454
Περί survivor ο λόγος ....
Μεγάλα όνειρα με μικρό budget. Ένα 5άκι από μένα.
Να τη δεις και να μας πεις τη γνώμη σου.Και προσοχή στις.....κάμερες! Η πρωταγωνίστρια κρυβόταν διαρκώς.....μπροστα στις κάμερες !?:rolleyes:
Τι πράγμα κι αυτό ...την κυνηγούσε !!!!!
Μέτριο 5,0/10
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.941
Reaction score
41.210
Απιστευτη φολα που δεν βλεπεται με τιποτα. Σεναριο, σκηνοθεσια, καστ, ερμηνειες ολα για τα μπαζα.

uploadfromtaptalk1434368877841.jpg
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.575
Reaction score
30.963
Jurassic World 7/10 +1 γιατι εχω αδυναμια στους δεινοσαυρους, +1 γιατι αρεσε και στην Αλε = 9 /10

Sue απο το μουσειο φυσικης ιστοριας του Σικαγου
IMG_2624.JPG

 

Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
Variola Vera




http://www.imdb.com/title/tt0083275/?ref_=fn_al_tt_1



Σερβικος κινηματογραφος με σεναριο βασισμενο στο ξεσπασμα επιδημιας ευλογιάς στη Γιουγκοσλαβια.

Παρουσιαζει τα γεγονοτα που ακολουθουν την εμφανιση του περιστατικου σε ενα μεγαλο νοσοκομειο του Βελιγραδιου.
Η ταινια οπως πολυ σωστα γραφει η Wikipedia εχει αρκετα στοιχεια "Ταινιας τρομου".

Στην εποχη του HD προφανως και θα ενοχληθειτε απο την εικονα αλλα σε μερικα λεπτα θα συνηθισετε.
Επισης θα πρεπει να βολευτειτε με Αγγλικο υποτιτλο.

Προσωπικες αποψεις
:
Ο Goran Markovic δινει τα ρεστα του σκηνοθετικα.Μαεστρος.
Ο Rade Serbedzija στον καλυτερο του ρολο.Εκπληκτικος ηθοποιος.
Ξεχαστε φωτισμους,ηχους,φωτογραφιες κ.τ.λ.Εδω απλα μας συνεπαιρνει η "ταινια".
Προφανως και δεν κοιταξα ρολοι .Ευκολο 8,5/10.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.326
Reaction score
93.912
La famille Bélier (2014)

La-Famille-B.jpg


Σε μια οικογένεια κωφαλάλων, η κόρη είναι η μόνη που ακούει και μιλάει, έχοντας αναλάβει την επικοινωνία της οικογένειας με την τοπική κοινωνία. Τι θα γίνει όταν ανακαλύπτει ότι έχει χαρισματική φωνή;

Συμπαθέστατη γαλλική κωμωδία. 7,5/10
 



Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
Κι εξηγω:

Εχω δημιουργησει ένα ριτσιουαλ / εθιμο με το γιο μου, οποτε βρισκόμαστε να βλέπουμε μαζι μια η δυο η τρεις ταινιες δικης μου επιλογης.

Ταινιες που δεν γνωριζει / παλαιοτερες εννοω / και από μονος του ισως να μην τις διαλεγε ποτε: ειτε από αγνοια ειτε λογω υπερπληροφορησης / υπερπροσφορας στο διαδικτυο.

Διανυει την τριτη δεκαετια της ζωης του,κανει ονειρα για το μελλον του κι εχει πολλες επιθυμιες.

Θα ηθελα μερικους τιτλους ταινιων με αισιοδξο μηνυμα στο τελος.

Θα επιθυμουσα να δουμε μαζι ταινιες που θα του καρφωθουν στο μυαλο και ισως να θελησει στο μελλον να κανει το ιδιο με τα δικα του παιδια.

Θα ηθελα ταινιες βγαλμένες από τη ζωη που ν απευθύνονται σε ανθρώπους και να κανουν εκκληση και στη λογικη και στο συναισθημα.

Θελω ταινιες με δυνατο αποηχο!


Τι, η ποια ταινια σας ερχεται αυτόματα στο μυαλο?


Ευχαριστω εκ των προτερων!:)



The day after tomorrow
και
War of the worlds



Η προσπαθεια του μπαμπα να σωσει τα παιδια του
 

Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.510
Force Majeure



Μια “ιδανική” σουηδική οικογένεια κάνει τις διακοπές της σ’ένα πολυτελές χιονοδρομικό θέρετρο των γαλλικών Άλπεων. Όμως, ένα τυχαίο συμβάν βγάζει στην επιφάνεια υποβόσκοντα προβλήματα, και τα πράγματα μόνο ιδανικά δεν εξελίσσονται.
Ένα ασυνήθιστο και ασυνήθιστα δυνατό δράμα, πραγματικό ηφαίστειο συναισθημάτων κάτω από το παγωμένο τοπίο. Ταυτόχρονα, μια κυνική και πανέξυπνη σάτιρα της σύγχρονης δυτικής οικογένειας, που δε χαρίζεται σε κανένα.

Σας συνιστώ εμφατικά να προτείνετε στη σύντροφό σας να το παρακολουθήσετε μαζί. Στο τέλος, θα δείτε τα μάτια της να λάμπουν από υπερηφάνεια για το πόσο γεμάτος ευαισθησία κι ενσυναίσθηση είναι ο άντρας με τον οποίο επέλεξε να μοιράζεται τη ζωή της. :D
Την ειδα εχθές κι ανέσυρε άλλου είδους αναμνησεις στο συνειδητό μου...στις χειμερινές διακοπές εγκυμονούν κίνδυνοι κάθε φύσης,γι αυτο και τις σταματησα...:D

Βρισκεται κανεις κυριολεκτικά στο έλεος ανεξέλεγκτων δυνάμεων της φύσης ...

7,5/10
 





Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
Κι εξηγω:

Εχω δημιουργησει ένα ριτσιουαλ / εθιμο με το γιο μου, οποτε βρισκόμαστε να βλέπουμε μαζι μια η δυο η τρεις ταινιες δικης μου επιλογης.

Ταινιες που δεν γνωριζει / παλαιοτερες εννοω / και από μονος του ισως να μην τις διαλεγε ποτε: ειτε από αγνοια ειτε λογω υπερπληροφορησης / υπερπροσφορας στο διαδικτυο.

Διανυει την τριτη δεκαετια της ζωης του,κανει ονειρα για το μελλον του κι εχει πολλες επιθυμιες.

Θα ηθελα μερικους τιτλους ταινιων με αισιοδξο μηνυμα στο τελος.

Θα επιθυμουσα να δουμε μαζι ταινιες που θα του καρφωθουν στο μυαλο και ισως να θελησει στο μελλον να κανει το ιδιο με τα δικα του παιδια.

Θα ηθελα ταινιες βγαλμένες από τη ζωη που ν απευθύνονται σε ανθρώπους και να κανουν εκκληση και στη λογικη και στο συναισθημα.

Θελω ταινιες με δυνατο αποηχο!


Τι, η ποια ταινια σας ερχεται αυτόματα στο μυαλο?


Ευχαριστω εκ των προτερων!:)




Σωτηρη αν δεν το εχετε ηδη δει καντε το.Υπεροχη ταινια.

Εννοειται πως προτεινεται σε ολους.8,5/10



29th Street



29th-street-movie-poster-1991-1020271692.jpg

550.jpg
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.326
Reaction score
93.912
Qu'est-ce qu'on a fait au Bon Dieu? (2014)

ή αλλιώς "Serial (Bad) Weddings" ή "Θεέ μου, τι σου κάναμε;"
474265.jpg

Δεύτερη γαλλική κωμωδία που βλέπω σε μια εβδομάδα.

Ένα ευυπόληπτο ζευγάρι Γάλλων παντρεύει τη μια κόρη τους με Άραβα. Ακολουθεί ο γάμος της δεύτερης με Εβραίο και της τρίτης με Κινέζο.
Ευτυχώς η τέταρτη βρίσκει κάποιον καθολικό με γαλλικό όνομα. Επιτέλους, όλα καλά. Ή μήπως όχι;

Ξεκαρδιστική, διασκεδαστική, απολαυστική. 8/10
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top