Τι θα γινει με την εγκληματικοτητα?

ika

News
Μηνύματα
14.504
Reaction score
13.348
Τίποτα δεν θα χρειαζόταν να αλλάξει στη νομοθεσία εάν είχαμε δικαστές και εισαγγελείς που να εφαρμόζουν σωστά τις αόριστες προβλέψεις του νόμου...
Ακριβώς αυτό θα πρέπει ν' αλλάξει. Οι επίτηδες αόριστες νομοθεσίες.
Αλλά που?
Δεν βολεύει.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.467
Reaction score
32.280
Μια χαρά λειτουργούσαν το 1950. Δεν μπορεί να προβλεφθεί αλλιώς η άμυνα εκτός εάν μπουν παράμετροι λχ castle law, που δεν υπάρχει λόγος εάν οι δικαστές εφαρμόζουν σωστά τον νόμο και δεν ζουν εκτός της κοινωνίας.
 
Last edited:



Μηνύματα
6.746
Reaction score
5.277
Ένα ηθικό κωλυματάκι θα προκύψει μόνο αν χρειαστεί να αποτελειώσει τυχόν τραυματίες πριν εξαφανίσει τα πτώματα.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.467
Reaction score
32.280
Τίποτα δεν χρειάζεται.
Απλώς να καθιερωθεί νομολογιακή γραμμή ότι η άμυνα εντός της οικίας σου κατά κανόνα νομίμως προβάλλεται και οδηγεί σε αθώωση.

Καταστάσεις και εικόνες όπως να άγεται σιδηροδέσμιος ο γέρος (85χρονος νομίζω) που του επιτέθηκαν δύο 30ρηδες μέσα στην ίδια την αυλή του και έβγαλε όπλο, δεν τιμούν καθόλου τον θεσμό που θέλει να καλείται Ελληνική Δικαιοσύνη.

Ιδίως ενόψει της αποδεδειγμένης αδυναμίας της ΕΛ.ΑΣ να προστατέψει τον πολίτη ακόμη και έξω από το αστυνομικό τμήμα. Ω ναι. Το τελευταίο θα το χτυπάμε ως συντριπτική απόδειξη ξεχαρβαλώματος, ας πρόσεχαν.
 

ika

News
Μηνύματα
14.504
Reaction score
13.348
Δηλαδή αν πάει να σε μαχαιρώσει κάποιος στον δρόμο (πχ μπροστά σε αστυνομικό τμήμα) και ξέρεις κουνγ φου και τον στείλεις αδιάβαστο, δεν είναι νόμιμη άμυνα?

Ακόμα και αν έλθει μάρτυρας ο αστυνομικός φρουρός που κοιτούσε?
 
Last edited:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.467
Reaction score
32.280
Δεν υπάρχει διάκριση στον νόμο μεταξύ οικίας και δρόμου.
Οι περιστάσεις που λες -επιτιθέμενος που φέρει όπλο- δικαιολογούν άμυνα με τα χέρια, τώρα εαν είσαι ο Ζαμπίδης σίγουρα αξιολογείται για αυτό που λέμε υπέρβαση άμυνας.
 

Μηνύματα
6.746
Reaction score
5.277
Δηλαδή αν μου ρίξει ένας σφαλιάρα, θα πρέπει να του ρίξω κι εγώ μόνο σφαλιάρα, και θα σφαλιαριζόμαστε μέχρι να βαρεθούμε, για να μην υπάρξει υπέρβαση άμυνας.
 

ika

News
Μηνύματα
14.504
Reaction score
13.348
Κάτι θα πρέπει να αλλάξει στη νομοθεσία. Έρχονται τέσσερις με τσεκούρια για να σε κλέψουν, και αυτός που πυροβολεί αμυνόμενος κατηγορείται για ανθρωποκτονία με δόλο, ενώ οι επίδοξοι ληστές απλώς για απόπειρα ληστείας.
:errwhat: :errwhat: :errwhat:
Δηλαδή αν μου ρίξει ένας σφαλιάρα, θα πρέπει να του ρίξω κι εγώ μόνο σφαλιάρα, και θα σφαλιαριζόμαστε μέχρι να βαρεθούμε, για να μην υπάρξει υπέρβαση άμυνας.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.467
Reaction score
32.280
:errwhat: :errwhat: :errwhat:
Ντροπή για δημοσιογραφικο μέσο, να δίνει βήμα σε εγκληματίες να λένε τα αίσχη τους μπας και σωσουν το τομάρι τους. Μην ξεχνάμε ότι είναι σεσημασμενοι κατηγορουμενοι τουλαχιστον για απόπειρα ληστείας μπορεί και για άλλα.
 

ika

News
Μηνύματα
14.504
Reaction score
13.348


Εκεί που είχαμε μια περηφάνεια με τους 2 τόνους από το Νουρ 1, έχουμε πέσει σε ψιλικατζίδες πια...
 


ika

News
Μηνύματα
14.504
Reaction score
13.348
ε, να διαμαρτυρόμαστε μόνο για αναποτελεσματικότητα στην πράξη.
από γνώσεις πάνε καλά.
:party:
 
Last edited:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.467
Reaction score
32.280
Ντροπή για δημοσιογραφικο μέσο, να δίνει βήμα σε εγκληματίες να λένε τα αίσχη τους μπας και σωσουν το τομάρι τους. Μην ξεχνάμε ότι είναι σεσημασμενοι κατηγορουμενοι τουλαχιστον για απόπειρα ληστείας μπορεί και για άλλα.

Κατά τη γνώμη μου πρέπει η δικηγόρος των Γεωργιανων να ελεγχθεί πειθαρχικα.
Έμαθαν οι εγκληματίες με το meetoo και τσουπ ως αλλοθι βάζουν βιασμούς και παιδεραστίες, πάντα βεβαια, σουπράιζ, "σε απόπειρα".
Τέτοιες ψευδείς κατηγορίες, ακόμη και οταν εκστομιζονται από συνήγορο (δεν είναι δουλειά του δικηγόρου τα δελτία) θα πρέπει να έχουν επιπτώσεις, είναι η άλλη όψη του να τιμωρούνται τόσο αυστηρά κάποιες πράξεις (μια και η ποινή για βιασμό ανηλίκου πήγε σε ισόβια).
 

Μηνύματα
3.852
Reaction score
3.030
Βαρέθηκα να διαβάζω τα συνήθη:

"γνώριμος των αρχών"
"πλούσιο εγκληματικό παρελθόν"
"πρόσφατα αποφυλακισθής"
"γνωστός στην αστυνομία"

κατά τα άλλα, καλά, όλα καλά.

αφέθηκε με τη σύμφωνη γνώμη ανακριτή και εισαγγελέα
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.467
Reaction score
32.280

Μπράβο.
Πρέπει να αποδίδονται και τα εύσημα όταν η δικαιοσύνη λειτουργεί όπως πρέπει.
Ας είμαστε ρεαλιστές, δεν είναι δυνατόν να μην παραπεμφθεί στη χώρα μας σε δίκη κάποιος που παίρνει ανθρώπινη ζωή, έστω και καταφανώς αμυνόμενος.
Τώρα μένει να κάνει και το δικαστήριο τη δουλειά του και να εφαρμόσει σε επαφημε την πραγματικότητα τον νόμο.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.467
Reaction score
32.280

Δράστες γράφει το άρθρο 3 ημεδαποί, εντοπίστηκαν τελικά σε οικισμό των Διαβατών. Εγώ λέω ότι ηταν Επτανήσιοι.
 

ika

News
Μηνύματα
14.504
Reaction score
13.348


Τα θαλασσινά έχουν την τιμητική τους τελευταία.
Θα πέρασε η μπογιά της μπανάνας
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.005
Μηνύματα
2.885.115
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top