Το σύστημα του Wizzy




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.494
Δύσκολος είναι αλλά όπως και να χει θα είναι έτη φωτός καλύτερος από οποιοδήποτε σαλόνι.
Συμφωνώ κι επαυξάνω. Ειδικά εάν πας πιο πίσω στο thread και δεις φωτογραφίες του χώρου, θα καταλάβεις... Δεν άκουγα τα ηχεία μου. Άκουγα την κολώνα του σαλονιού, το τραπεζάκι μεταξύ του sweet spot και των ηχείων, την τηλεόραση, το κενό από τη μία πλευρά, το παράθυρο/κουρτίνα από την άλλη... Άσε, δράμα!

Το καλύτερο δεν σας το είπα. Στο νέο χώρο μεταξύ των ηχείων και της μίας (!!!1!!!) πολυθρόνας που θα κάθομαι, δεν θα μεσολαβεί απολύτως τίποτα - ούτε καν τραπεζάκι για τα τηλεκοντρόλ!:D Σύμφωνα με το σχεδιασμό, το σύστημα θα είναι πίσω μου κι οι ενισχυτές δίπλα στα ηχεία και θα ενώνονται με το Lyngdorf με καλώδια τερματισμένα σε XLR. Χλιδή!
Τι θα ελεγαν οτι ειναι ευκολος?:cautious:
Εάν έλεγαν ότι ήταν "εύκολος" δεν θα συνεργαζόμουν μαζί τους. Ο προσδιορισμός "δύσκολος" έγκειται στο γεγονός ότι οι δύο από τις τρεις διαστάσεις του χώρου είναι πολύ παρόμοιες (διαφέρουν κατά λίγα εκατοστά) κάτι το οποίο εξ αρχής βάζει εμπόδια στην όποια προσπάθεια. Αυτά τα εμπόδια, μεταξύ άλλων, η εταιρία κλήθηκε να αντιμετωπίσει και τα αποτελέσματα θα φανούν στην πράξη.
μπράβο....:) καιρός ήταν να ακούσεις σωστά τις μηχανές σου....;)
Αυτό περιμένω κι εγώ φίλε Βασίλη! Μπορεί το τελικό αποτέλεσμα να μην πιάνει τα standards του χώρου σου, αλλά σίγουρα θα είναι καλύτερο από την παρούσα κατάσταση.
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Αποθήκευση??? Πωωωω και τι θα κανεις μεχρι το καλοκαιρι?

Σου ΄χω ακουστικά αν θέλεις!
 
  • Like
Reactions: PPG

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.494
Αποθήκευση??? Πωωωω και τι θα κανεις μεχρι το καλοκαιρι?

Σου ΄χω ακουστικά αν θέλεις!
Αποθήκευση ρε φίλε, τι να κάνω.... Αφενός για να μην τραυματιστούν από ατυχήματα κατά τη διάρκεια των εργασιών κι αφετέρου για να μην σκονίζονται. Τα ακουστικά πού να τα βάλω ρε, στον culo μου;:gotcha:

Άσε, το μόνο που "χρυσώνει" το χάπι είναι η σκέψη ότι όταν βγουν από τα κουτιά και στηθούν εκ νέου, θα ακούσω, στην κυριολεξία, άλλο σύστημα.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Το ποσο δυσκολο ειναι γνωριζω πολυ ,λιγο κατι τις..
Αν μου ελεγαν οτι ειναι ευκολο εγω θα τους προτιμουσα παντως :D
Ολοι κρινονται εκ του αποτελεσματος και οχι των λεγομενων, φανταζομαι οτι γιαυτο τους επελεξες...
Δηλαδη εαν σου ελεγαν οτι ειναι ευκολο και ειχαν στη λιστα τους παπαδες δημιουργιες δε θα τους επελεγες?:cautious:
Θα μπορουσαν απλα να μην πουν τιποτε περι δυσκολιων, οι ποσοστωσεις κρινονται απο τριτους και δεν αυτοπροσδιοριζονται. Χωρις αυτο να μειωνει την προσπαθεια, τεχνικη ικανοτητα απλα ως γενικοτερη προσεγγιση... ειναι ...καπως :D αυτα τελοςπαντων καλη αρχη!!
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.494
Αποθήκευση ρε φίλε, τι να κάνω.... Αφενός για να μην τραυματιστούν από ατυχήματα κατά τη διάρκεια των εργασιών κι αφετέρου για να μην σκονίζονται. [...]
Η συσκευασία των μηχανημάτων έλαβε χώρα αυτό το Σαββατοκύριακο. Η αποθήκευση έπεται.
1) Το phono stage της Musical Fidelity
20171209_120434.jpg


2) To Lyngdorf
20171209_121306.jpg


3) Ένας από τους τελικούς ενισχυτές της Anthem
20171209_121927.jpg


4) Όλα μαζί (φωτογραφία από το Σάββατο), πλην του πικ απ, το οποίο συσκευάστηκε αργότερα (την Κυριακή).
20171209_142733.jpg


Πλέον, απομένουν δύο αρκετά δύσκολες εργασίες. Η συσκευασία των ηχείων - ακούει κανείς από τους βλαμμένους της Κύπρου;:D - και η τοποθέτηση σε κουτιά των δίσκων, έτσι ώστε να πάνε όλα "πακέτο" στην αποθήκη. Οσονούπω...
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Πλέον, απομένουν δύο αρκετά δύσκολες εργασίες. Η συσκευασία των ηχείων - ακούει κανείς από τους βλαμμένους της Κύπρου;:D - και η τοποθέτηση σε κουτιά των δίσκων, έτσι ώστε να πάνε όλα "πακέτο" στην αποθήκη. Οσονούπω...
Ε να βοηθήσουμε βρε αδερφέ!
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.494
Ήρθε πριν από λίγο εκπρόσωπος της εταιρίας παροχής αποθηκευτικών λύσεων και χώρων. Μιλήσαμε, του εξήγησα αρκετά πράγματα, την Τετάρτη θα πάω να δω τις εγκαταστάσεις τους από κοντά κι αύριο περιμένω την προσφορά τους.

Άντε, να πάρει κι αυτή η υπόθεση το δρόμο της.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.494
"Έκλεισε" κι η υπόθεση με την αποθήκευση. Πέμπτη 21/12 έρχονται να φορτώσουν. Το Σαββατοκύριακο είχαμε "πανηγύρια"...

Ο @Gebreselassie με έναν φίλο εκτός forum ήρθαν το Σάββατο το πρωί και με βοήθησαν να συσκευάσουμε τα ηχεία. Μας πήρε λίγη ώρα, αλλά κάναμε καλή δουλειά.

Φωτογραφίες:

Δίσκοι, δίσκοι, δίσκοι, κούτες, κούτες, κούτες.:cry:

Ξεκίνησα να τους πακετάρω το Σάββατο, αμέσως μετά την επανασυσκευασία των ηχείων. Είπα στον @Gebreselassie να μείνει να με βοηθήσει. Περιέργως, ήταν πολύ ευγενικός στην απάντησή του. Περίμενα κάτι του style "Να σε βοηθήσω καλύτερα να τους πετάξεις στο skip που έχει απέξω;":D, αλλά με λυπήθηκε, φαίνεται - έπρεπε να φύγει κιόλας.

upload_2017-12-18_11-9-32.png


Συσκευές ήχου και ηχεία στις κούτες τους, στην τελική τους θέση πριν την μεταφορά τους. Χρειάστηκε να αναδιαταχθεί το σαλόνι, προσωρινά έστω.

upload_2017-12-18_11-9-55.png


Η άδεια δισκοθήκη...:cry::cry::cry:

upload_2017-12-18_11-10-12.png


...κι ο αγώνας προς ένα καλύτερο σπίτι, συνεχίζεται.
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Δηλώνω δημόσια ότι είμαι ρίψασπις διότι ενώ είπα ότι θα βοηθούσα στη μεταφορά, προέκυψε αλλαγή στο πρόγραμμά μου και δεν έφερα τον κόσμο ανάποδα για να τα καταφέρω.
@wizzy σου χρωστάω χάρη!
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.527
Η συσκευασία των μηχανημάτων έλαβε χώρα αυτό το Σαββατοκύριακο. Η αποθήκευση έπεται.
1) Το phono stage της Musical Fidelity
View attachment 85365

2) To Lyngdorf
View attachment 85366

3) Ένας από τους τελικούς ενισχυτές της Anthem
View attachment 85367

4) Όλα μαζί (φωτογραφία από το Σάββατο), πλην του πικ απ, το οποίο συσκευάστηκε αργότερα (την Κυριακή).
View attachment 85368

Πλέον, απομένουν δύο αρκετά δύσκολες εργασίες. Η συσκευασία των ηχείων - ακούει κανείς από τους βλαμμένους της Κύπρου;:D - και η τοποθέτηση σε κουτιά των δίσκων, έτσι ώστε να πάνε όλα "πακέτο" στην αποθήκη. Οσονούπω...
ununboxing
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.494
Χμ, κάπου τα ξέρω αυτά. ;)
Εάν το επίθετό σου είναι Κόλλιας, σίγουρα τα ξέρεις...!:)

ununboxing
Δηλαδή;

Δηλώνω δημόσια ότι είμαι ρίψασπις διότι ενώ είπα ότι θα βοηθούσα στη μεταφορά, προέκυψε αλλαγή στο πρόγραμμά μου και δεν έφερα τον κόσμο ανάποδα για να τα καταφέρω.
@wizzy σου χρωστάω χάρη!
No worries mate, θα βοηθήσεις στο ξεπακετάρισμα!:D
 
Last edited:





Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.382
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top