Το home cinema του Huey του Louie και του Diy


profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
έχετε δίκιο αλλά είναι οι μετρήσεις στην θέση ακρόασης.είναι 15" σε χώρο μικρό 36 κυβικά μέτρα.
το sealed σε μέτρηση με το μικρόφωνο 5cm από τον κώνο μετράει σαν sealed κανονικό
(η ανωμαλία στα 54 είναι από το eq που είχα ξεχάσει να βγάλω,δεν είχα κρατήσει την μέρτηση με το eq απενεργοποιημένο)
sealedclose.jpg

το ported δεν μπορεί να μετρηθεί μέσα στο δωμάτιο γιατί θέλει το μικρόφωνο στο 1 μέτρο κ πέφτει σχεδόν σε γωνία.
κανονικά θέλουν κ ανοιχτό χώρο οι μετρήσεις από κοντά αλλά κ σε κλειστό αν υπάρχει περιθώριο μια ιδέα quasi anechoic παίρνει κανείς.πολύ χοντρικά.

στην ακρόαση φαίνεται οτι είναι ο χώρος στα χαμηλά κ όχι το sub αυτό καθαυτό,δυστυχώς :oops:
(το παραπάνω συμπέρασμα βασίζεται σε μια σκηνή ταινίας που έχω δει κ εδώ κ στην Mitsy)
ή έχουν τελειώσει οι ρυθμίσεις που γνωρίζω εγώ να κάνω.


Όντως, είναι δυνατόν να μετράει έτσι στα 17 Hz? Είναι βέβαιο ότι το μικρόφωνο μετράζει σωστά χαμηλά;
νομίζω το umik δίνει ακριβείς μετρήσεις μέχρι 17?λίγο κάτω από 20hz τέλος πάντων.
κάπου πιο πισω στο νήμα έχει αναφερθεί.μέχρι είκοσι κοιτάω ... απλά έχω αφήσει το sweep να ξεκινάει απο τα 10 γιατί στην έναρξη πολλές φορές κάνει pop το πρόγραμμα.

πως παιζει μουσατε ;
λοιπόοον :oops:
i am not happy...sealed ported δεν καταλαβαίνω διαφορά.ένα ή δύο επίσης.
μόνο την βελτίωση στην ισοστάθμιση βλέπω κ αυτό στο REW όχι στο αυτί μου.
δεν ασχολήθηκα κ πολύ βέβαια ακόμα...θα δούμε.
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Είναι λίγο περίεργες οι μετρήσεις κάτω από τα 30 hz, ειδικά για το sealed.
καλα σου λεει ο Ηλιας βρε Χαρη....

δεν μπορεις να ξεχωρισεις τα γραφηματα εσυ ! :p
 
Last edited:

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
λοιπόοον :oops:
i am not happy...sealed ported δεν καταλαβαίνω διαφορά.ένα ή δύο επίσης.
μόνο την βελτίωση στην ισοστάθμιση βλέπω κ αυτό στο REW όχι στο αυτί μου.
δεν ασχολήθηκα κ πολύ βέβαια ακόμα...θα δούμε.
γιατι ;

ταβανι πρεπει ναχεις τα 20 - 25hz ..για δοκιμασε
 


Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
εννοω η σταθμη σε αυτα τα hz θα ειναι το υψηλοτερο σημειο......
...δλδ απο 20-25hz και κατω κοβεις db

εσυ ανεβαινεις αντι να κοβεις...:D
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
εννοω η σταθμη σε αυτα τα hz θα ειναι το υψηλοτερο σημειο......
...δλδ απο 20-25hz και κατω κοβεις db

εσυ ανεβαινεις αντι να κοβεις...:D
ζηλεύεις απλά :p:p:p

μου το είχες πεί κ σε πμ αλλά δεν το έχω κάνει.:oops:
η ζώνες του EQ έχουν νούμερα κ το OCD μου δεν μ'αφήνει να έχω το νουμερο 1 στα 45hz το νούμερο 2 στα 54hz κ το νούμερο 3 πίσω στα 25Hz o_O...κ πρέπει να τα αλλάξω όλα.
ο ενισχυτής με αφήνει πάντως.

χθες είδα κ ταινία,δεν ξέρω αν είναι ψυχολογικό αλλά νομίζω είναι πιο ομοιόμορφο με 2.
(μπορεί να φταίει κ η έλλειψη dynamic range μιας κ είδα το batman begins σε αρχείο 700mb :D)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
η ζώνες του EQ έχουν νούμερα κ το OCD μου δεν μ'αφήνει να έχω το νουμερο 1 στα 45hz το νούμερο 2 στα 54hz κ το νούμερο 3 πίσω στα 25Hz o_O...κ πρέπει να τα αλλάξω όλα.
Πώς σε νιώθω. :)

είδα το batman begins σε αρχείο 700mb :D)
Πώς δε σε νιώθω. Ξεφτίλα. >:(
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.628
Βρε συ, μίκρυνε λίγο το αρχείο να χωρέσει κι άλλες ταινίες το CDάκι σου! :p
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
Βρε συ, μίκρυνε λίγο το αρχείο να χωρέσει κι άλλες ταινίες το CDάκι σου! :p
δεν έχω dvd burner μόνο cd γι'αυτό :p

παίζοντας λίγο μουσική τώρα δοκίμασα με κλειστά τα main μόνο τα sub.
κ μου μπήκε μια πολύ πολύ κακή ιδέα....

είμαι σίγουρος οτι ακούω φωνές o_O


τα main παρ'όλο το cross στα 80 δημιουργούσαν θέμα στα 54,,,κ έχουν κ θέμα στα 108κατι που δεν μπορώ να κάνω κάτι.είναι room mode...
αυτό στα 54 λύθηκε βάζοντας το cross που έχουν πάνω τους τα m-audio στα 100 κ κλείνοντας τα Ports τους.
λογικά όμως έχω το ίδιο πρόβλημα με την μικρή κλίση του cross του AV ως προς το sub.(κ ακούω φωνές να μουρμουρίζουν μέσα στο κουτί)
μήπως λοιπόν αυτό στα 100κατι είναι η 2η αρμονική του room mode κ το πρόβλημα το δημιουργεί το sub??
η απάντηση ΟΧΙ να ξέρετε είναι απόλυτα αποδεκτή...αλλιώς θα έχω να κατανοήσω 3 crossover (AV,behringer m-audio) ... κ να τα κάνω να συνεργαστούν o_O

OCD LEVELS --> NUTS

επίσης όσο περισσότερο βλέπω τις κασέλες μέσα στο δωμάτιο τόσο περισσότερο μεγαλώνει η επίσης κακή ιδέα του Infinite baffle ... τι τις ήθελα...σε μία μέρα θα είχα ξεμπερδέψει
 


Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
κατι παιζει μουσατε μου ε.; :p


θα τα πουμε συντομα και για το προβολι...:)
......θα ερθω με τα δικα μου εργαλεια την επομενη φορα...:D

και τελειωσε το sealed..:whistling:
 


Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
εισαι καλα ; :roflmao:

νομίζω το umik δίνει ακριβείς μετρήσεις μέχρι 17?λίγο κάτω από 20hz τέλος πάντων.
κάπου πιο πισω στο νήμα έχει αναφερθεί.μέχρι είκοσι κοιτάω ... απλά έχω αφήσει το sweep να ξεκινάει απο τα 10 γιατί στην έναρξη πολλές φορές κάνει pop το πρόγραμμα.
.
θα ερθω με ...

:D

mic.jpg

θελω να δω και καποια πραγματακια στον ενισχυτη των sub
 
Last edited:

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
κατι παιζει μουσατε μου ε.; :p


θα τα πουμε συντομα και για το προβολι...:)
......θα ερθω με τα δικα μου εργαλεια την επομενη φορα...:D

και τελειωσε το sealed..:whistling:
Τι παίζει μουσάτε;
παίζει κάπως έτσι
τα sub
5-3-16 swr.jpg


κ το κεντρικό

5-3-16 center.jpg


σίγουρα πρέπει να προχωρήσει άμεσα το δέσιμο της πρώτης τσαπατσούλικης καμπίνας που είχα κάνει γιατί δεν την βλέπω να αντέχει πολλές δοκιμές ακόμα :D
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
εντυπωσεις με το πριν που το εχεις ζησει ?.....βασικα τις διαφορες που ειδες.:D

.....καποιες λεπτομεριες εχουν μεινει που θα γινουν με τα δικα μου εργαλεια :p .....βαλε και τα πισω πιο ψηλα για να εισαι ετοιμος.:dance:
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
πολύ καλύτερη ομοιομορφία στην ένταση σε όλο το φάσμα σε σχέση με πρίν οπότε τα εφέ ακούγονται πιο δυνατά χωρίς να τσιρίζουν οι διάλογοι.
επίσης είναι καλύτερη η αίσθηση του suround δίνοντας την εντύπωση μεγαλύτερου χώρου το οποίο με χαροποιεί ιδιαίτερα (σε σχέση με πριν εννοώ,όχι μεγαλύτερο χώρο από όσος πραγματικά είναι).
αυτά χωρίς να έχω ακούσει αρκετά ακόμα.

εντυπωσεις με το πριν που το εχεις ζησει ?.....βασικα τις διαφορες που ειδες.:D

.....καποιες λεπτομεριες εχουν μεινει που θα γινουν με τα δικα μου εργαλεια :p .....βαλε και τα πισω πιο ψηλα για να εισαι ετοιμος.:dance:
ε ναί ήρθες να δείς πρώτα μην κουβαλάς εργαλεία για diy άδικα :p

τα πίσω πόσο ψηλά??δεν με πειράζει να πάνε κ λίγο πιο ψηλά κ να έχουν κλίση
επίσης πως κ δεν ασχοληθήκαμε καθόλου με τοποθέτηση στα L C R??(πιο δεξιά πιο αριστερά εννοώ...πιο μακριά από τον τοίχο δεν τα πάω :) )
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
και πολλα καναμε βρε σε ενα 2ωρο...
......μια χαρα τα ειδα....αλλα επειδη καποιες λεπτομεριες για σιγουρια θελει το δικο μου εργαλειο θα τα πουμε συντομα πιστευω ......
Θα δουμε και τι θα κανεις στην εικονα με τον τοιχο(αποχρωση)μιας και πιανουν τα χερια σου .....
....να μετρησουμε και το προβολι.;)

και το rt60 πανω απο 200hz εναι πολυ καλο με λιγο εμφαση στην περιοχη 700 - 4khz
....απο εκει και κατω θελεις αποροφηση που ξερεις τι πρεπει να κανεις..

rt.jpg
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
α οκ,απλά δεν έχω ιδέα απο τοποθέτηση για αυτό ρώτησα.

πόσο ψηλά τα suround??θα προτιμούσα για πρακτικούς λόγους κ όχι ακουστικής να πάνε αρκετά ψηλά...170 - 180 ίσως?

η εικόνα θα αργήσει,θέλει 40 μέρες αυτό το χρώμα για να αποκτήσει την τελική του γυαλάδα,στην αρχή γυαλίζει έντονα.

έχω κ μια χειροκίνητη Draper στην αποθήκη που εύκολα γίνεται σταθερή αλλά είναι 120" κ την λυπάμαι να την κόψω στις 86" :(
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.364
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top