Φίλτρο νερού

Μηνύματα
509
Reaction score
85
Πριν από περίπου 9 μήνες έβαλα μια βρύση tri flow της Franke. Δεν ήθελα χωριστό βρυσάκι στον πάγκο. Για φίλτρο ένα matrikx CR1. Όταν ρώτησα σε δύο διαφορετικά μαγαζιά και οι δύο μου είπαν πως δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω για την περιοχή που μένω. Η γεύση του νερού είναι άψογη (έχει φύγει η γεύση από χλώριο που είχε πριν...) Έβαλα και ένα απλό φίλτρο στην κεντρική παροχή για να κρατάει τα χοντρά και να μην φτάνουν στο φίλτρο της κουζίνας. Δεν νομίζω ότι χρειάζομαι κάτι παραπάνω.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
παιδια τον τελευταιο καιρο και εγω ψαχνω για φιλτρο νερου.Αυτα που προτεινετε και λετε ειναι πολύ μέτρια.Αμα ψάξετε μπορειτε να βρειτε και πιο αξιοπιστα και σε καλες τιμες :


 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Brita Maxtra και τελειώνεις με άλατα, περίεργες γεύσεις, σωματίδια κ.λπ.. Έχει το μειονέκτημα ότι είναι σχετικά αργό και φιλτράρεις μέσω της κανάτας και όχι από την παροχή της βρύσης, αλλά συνηθίζεται. Εγώ το χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια και είμαι απόλυτα ενθουσιασμένος (σε σημείο που μυρίζουν πλέον τα περισσότερα νερά - μην πω για τον καφέ που φτιάχνεις).

Δείτε κι εδώ (στην Αμερική η Brita ονομάζεται Mavea).
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Σκέφτομαι τώρα που θα γυρίσω να βάλω φίλτρο νερού. Γενικά είμαι σκεπτικός ως προς αυτά μιας και δε ξέρω τι μπορεί να περνάει στο νερό από τα φίλτρα και τι μικροοργανισμούς μπορεί να αναπτύσσει εσωτερικά με τη πάροδο του χρόνου
Για αντίστροφη όσμωση δε θα ήθελα αν και σίγουρα είναι η καλύτερη μέθοδος φιλτραρίσματος αλλά αφαιρεί τα πάντα από το νερό και μετά προσθέτει ξανά τεχνιτα ότι αφαιρέθηκε και μας είναι χρήσιμο. Δεν έχω λοιπόν εμπιστοσύνη
Ο προβληματισμός μου είναι με τόσες φωτιές πως η στάχτη θα περάσει στο πόσιμο νερό. Θα υπάρχει επαρκή φιλτρανση από το πάροχο; αμφιβάλλω αν έχει μεριμνήσει για κάτι τέτοιο χωρίς να το γνωρίζω με σιγουριά
Έχετε να προτείνετε κάτι κάτω πάγκου που να έχει μεταλλικό (ανοξείδωτο ατσάλι) περίβλημα;
 



Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Olympus. Πολύ απλή εγκατάσταση. Μόνος μου το πέρασα.
Εκεί που είσαι το νερό είναι περίεργο.
Στη θέση σου θα έβαζα φίλτρο-φίλτρα κεντρικής παροχής.
Πχ , atlas filtri.
 


Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Εκεί που είσαι το νερό είναι περίεργο.
Στη θέση σου θα έβαζα φίλτρο-φίλτρα κεντρικής παροχής.
Πχ , atlas filtri.
Εγώ προς τα μέρη εκείνα έχω ψύκτη νερού. Αν έπινα νερό από τη βρύση θα έπινα μόνο αν έβαζα αντίστροφης όσμωσης.
Πολύ περίεργο νερό με ιδιαίτερη γεύση όσες φορές έχω δοκιμάσει από περιέργεια. Μέχρι και ο καφές δεν πίνεται αν βάλεις κατευθείαν από τη βρύση

Μπήκα να μαζέψω τη συγκεκριμένη εταιρεία
Σε βάζει να απαντήσεις κάποιες ερωτήσεις για να σου βγάλει πιο φίλτρο είναι κατάλληλο για εσένα
Αν δεν έχεις κάνει χημική ανάλυση πως θα ξέρεις;
Έχει κάνει κανείς ανάλυση νερού πριν και μετά;
Η είστε σαν κι αυτούς που ακούνε διάφορα στον ήχο αλλάζοντας το καλώδιο τροφοδοσίας της συσκευής; :p
 
Last edited:

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Αν εισαι εντος Αττικης το olympus μια χαρα δουλεια κανει και ειναι και οικονομικο.
Ολα τα φιλτρα αναφερουν λιτρα που μπορουν να φιλτραρουν καθως και χρονικη περιοδο, και αν θελεις υπαρχει και μετρητης γι αυτο.
 


Μηνύματα
208
Reaction score
166


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.111
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top