Φώτα...κάμερα...γύρισμα...πράξη 1η

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Έστω και καθυστερημένα (sorry zizik), τα πρώτα βήματα στο "άθλημα"...

Εξοπλισμός

Benq W1200
Elite CineGrey 92"
Denon 4311
Parasound Halo A51
Philips BDP 3225
Monitor Audio Apex-Avance
B&W PV1x2
Tsakiridis Atlas-Athina
Καλώδια : Kimber - Synergistic

και επειδή ακούμε και μουσική

Marantz sa-11

Επιμέλεια-τοποθέτηση κλπ κλπ : Καστρούνης Μανώλης (τον οποίο και ευχαριστώ για όλα)

Το παρόν είναι πια παρελθόν :116:....τουλάχιστον εν μέρη....ξεκίνησα το καλοκαίρι και το διέλυσα πριν κάνα 2μηνο..το κεντρικό δε το έβαλα ποτέ :116::116:...
αλλαγές έχουν ξεκινήσει στο ηχεία και τα της εικόνας...παρελθόν αποτελούν τα ηχεία και ο προβολέας....ακουλουθεί η οθόνη:102:

Υ.Γ. συγνώμη για τις φώτο, αλλά ήταν χωρίς τρίποδο...
 

Attachments



PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Απάντηση: Φώτα...κάμερα...γύρισμα...πράξη 1η

Πολυ ωραίος μπράβο μια χαρα ξεκίνησες!!! :607:

Δεν μας λες με τι ηχεια όμως θα παίξει η ενισχυταρα που έχεις!!!
Καλή συνέχεια ......
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Φώτα...κάμερα...γύρισμα...πράξη 1η

καλα τελειωματα....

απο τις κινησεις σου βλεπω οτι θα εχεις υψηλου επιπεδου αποτελεσμα σε εικονα και ηχο με βαση τον χωρο σου.
 

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Απάντηση: Φώτα...κάμερα...γύρισμα...πράξη 1η

'Αντε σύντεκνε....πάμε γερά !!!!

Για να είχες οθόνη 92'' και να ψάχνεσαι για 100'' σημαίνει ότι ο καναπές δεν πάει πιο πίσω;...και λίγο δεξιότερα,αμαρτία είναι....τόσος τοίχος υπάρχει για να γεμίσει με εικόνα:107:...πόση είναι η απόσταση θέασης;


Α51 :404:
Τον συγκεκριμένο τον έχω ακούσει περισσότερες ώρες από τον 'Gkat'-ενισχυτάρα !!!!!
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Απάντηση: Φώτα...κάμερα...γύρισμα...πράξη 1η

ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια...

ξεκίνησα κάπως άτσαλα, αφού έριξα βάρος στην αρχή στα ενισχυτικά και ότι απέμεινε το έριξα σε εικόνα και ηχεία...

και αυτό φάνηκε...όχι οτι το αποτέλεσμα ήταν κακό, αλλά άμα έχεις κάτι στο μυαλό σου, ψάχνεσαι μέχρι να το πετύχεις...(ξέρετε εσείς τι εννοώ)...όπως έχω αναρτήσει σε post, το φωτεινό δωμάτιο και ο φωτεινότερος προβολέας, αρκούσαν για να με αποσπάσουν απο τη παρακολούθηση της ταινίας...

η οθόνη και το καλιμπράρισμα του Καστρούνη του Μανώλη, πραγματικά βοήθησαν τα μέγιστα και μάλιστα έλεγα μήπως να πήγαινα σε αλλαγή μόνο του προβολέα...αλλά μιας και ο χώρος είναι σαλόνι και δεν επιδέχεται πολλές αλλαγές, είπα να το κάνω πιο ολοκληρωμένα, αλλάζοντας και την οθόνη...

απο τώρα γνωρίζω οτι την αίσθηση που έχει κάποιος σε dedicated, δεν πρόκειται να την πετύχω, αλλά θα προσπαθήσω όσο γίνεται να φτιάξω - επιμεληθώ το δύσκολο χώρο (πλακάκια-γυμνοί τοίχοι κλπ), ώστε να φτάσω σ ένα καλό σημείο για μένα...(με τη βοήθειά σας βέβαια!!!!)

PPG o A51 θα ιδρώσει λίγο, μιας και τα ηχεία αλλάζουν με τη σειρά Gold της MonitorAudio (GXC350-GXFX-και θα προσπαθήσω για τα GX300:425:)...τα PV1 θα δω αν θα ταιριάξουν με το νέο set...απλά επειδή ακούω και μουσική, τα ρημάδια στο χώρο μου παίζουν καλά...θα δω...

Nelson, ο καναπές πάει πιο πίσω, αλλά όχι πολύ....τώρα είναι στα 3m απο την οθόνη...και μάλλον στις 100 ή 106 ίντσες, λέω να παω σε μια BlackDiamond, που και αισθητικά τη γουστάρω...
(κάνε κουμάντο φίλε Μανώλη να ξανακατεβάσουμε το Καστρούνη...zizik δεν έχεις τίποτις άλλο να στείλης του σύντεκνου εδώ? :107:)...

πάντως, αυτό που θα ήθελα πραγματικά, θα ήταν να πάω σε οθόνη 2,35:1, αλλά θα έχω θέματα με τα ηχεία και το καναπέ, μιας και θα δυσκολευτώ να πετύχω ταυτόχρονα καθημερινή λειτουργικότητα του χώρου και σωστή τοποθέτηση...(αααααχ dedicated:404:)...

είπαμε, το "άθλημα" είναι της υπομονής και της επιμονής....σιγά σιγά θα φτάσουμε στην "Ιθάκη" :116:...

καλή συνέχεια σε όλους μας παιδιά....

πράξη 2η...προσεχώς...
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.881
Re: Απάντηση: Φώτα...κάμερα...γύρισμα...πράξη 1η

μπραβο πολυ ωραια μηχανηματα και με την προσθηκη των καινουργιων ηχειων θα εισαι κορυφη!!!
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.630
Reaction score
36.414
Απάντηση: Φώτα...κάμερα...γύρισμα...πράξη 1η

Κρατα τα Apex-Avance για surround,ασε για αργοτερα τα GXFX-ξεκινα με GX300,
Καλη συνεχεια..:119:
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Απάντηση: Φώτα...κάμερα...γύρισμα...πράξη 1η

ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια...

ξεκίνησα κάπως άτσαλα, αφού έριξα βάρος στην αρχή στα ενισχυτικά και ότι απέμεινε το έριξα σε εικόνα και ηχεία...

και αυτό φάνηκε...όχι οτι το αποτέλεσμα ήταν κακό, αλλά άμα έχεις κάτι στο μυαλό σου, ψάχνεσαι μέχρι να το πετύχεις...(ξέρετε εσείς τι εννοώ)...όπως έχω αναρτήσει σε post, το φωτεινό δωμάτιο και ο φωτεινότερος προβολέας, αρκούσαν για να με αποσπάσουν απο τη παρακολούθηση της ταινίας...

η οθόνη και το καλιμπράρισμα του Καστρούνη του Μανώλη, πραγματικά βοήθησαν τα μέγιστα και μάλιστα έλεγα μήπως να πήγαινα σε αλλαγή μόνο του προβολέα...αλλά μιας και ο χώρος είναι σαλόνι και δεν επιδέχεται πολλές αλλαγές, είπα να το κάνω πιο ολοκληρωμένα, αλλάζοντας και την οθόνη...

απο τώρα γνωρίζω οτι την αίσθηση που έχει κάποιος σε dedicated, δεν πρόκειται να την πετύχω, αλλά θα προσπαθήσω όσο γίνεται να φτιάξω - επιμεληθώ το δύσκολο χώρο (πλακάκια-γυμνοί τοίχοι κλπ), ώστε να φτάσω σ ένα καλό σημείο για μένα...(με τη βοήθειά σας βέβαια!!!!)

PPG o A51 θα ιδρώσει λίγο, μιας και τα ηχεία αλλάζουν με τη σειρά Gold της MonitorAudio (GXC350-GXFX-και θα προσπαθήσω για τα GX300:425:)...τα PV1 θα δω αν θα ταιριάξουν με το νέο set...απλά επειδή ακούω και μουσική, τα ρημάδια στο χώρο μου παίζουν καλά...θα δω...

Nelson, ο καναπές πάει πιο πίσω, αλλά όχι πολύ....τώρα είναι στα 3m απο την οθόνη...και μάλλον στις 100 ή 106 ίντσες, λέω να παω σε μια BlackDiamond, που και αισθητικά τη γουστάρω...
(κάνε κουμάντο φίλε Μανώλη να ξανακατεβάσουμε το Καστρούνη...zizik δεν έχεις τίποτις άλλο να στείλης του σύντεκνου εδώ? :107:)...

πάντως, αυτό που θα ήθελα πραγματικά, θα ήταν να πάω σε οθόνη 2,35:1, αλλά θα έχω θέματα με τα ηχεία και το καναπέ, μιας και θα δυσκολευτώ να πετύχω ταυτόχρονα καθημερινή λειτουργικότητα του χώρου και σωστή τοποθέτηση...(αααααχ dedicated:404:)...

είπαμε, το "άθλημα" είναι της υπομονής και της επιμονής....σιγά σιγά θα φτάσουμε στην "Ιθάκη" :116:...

καλή συνέχεια σε όλους μας παιδιά....

πράξη 2η...προσεχώς...

Καλα εκανες και πηρες καλα ενισχυτικα και σιγα σιγα ολα τα υπολοιπα!!!
Και εγω επενδυσα πρωτα στο δικο μου dedicated χωρο αρκετα χρηματα μιας και φτιαχτηκε απο την αρχη.
Με αυτα τα χρηματα τωρα θα μπορουσα να παρω πολυ καλα μηχανηματα αλλα το αφησα για αργοτερα
τα μηχανηματα που εχω δεν ειναι και λιγα...αλλα(το μικροβιο του να αλλαζεις συνεχεια δεν θα περασει ποτε!!)
Ετσι να ιδρωσει ο ατιμος(δυσκολο το βλεπω..) να γουσταρεις εσυ!!!! μεγαλη υποθεση τα αποθεματα ισχυος!!!
Ακου το Μανωλη και βαλε οσο πιο μεγαλη οθονη σε παιρνει χωροταξικα και οικονομικα ...
Τα pv1 μην τα πειραξεις καθολου πρωτου τελειωσεις το σεταπ και τα ρυθμισεις ολα απο την αρχη!!
Το εχω πει και εγω στο Μανωλη να κανονισει με τον Καστρουνη γιατι εδω δεν.....απλα!
Αν και κατι εχω βρει αυτη τη στιγμη θα σου πω οταν θα εχω κατι σιγουρο.

Περιμενουμε την πραξη 2η με πολλες φωτο!!!!
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Απάντηση: Φώτα...κάμερα...γύρισμα...πράξη 1η

Κρατα τα Apex-Avance για surround,ασε για αργοτερα τα GXFX-ξεκινα με GX300,
Καλη συνεχεια..:119:
Συμφωνω απολυτα με τον stathis παρε κατι καλο μπροστα ωστε να μην χρειαστεις να τα αλλαξεις αργοτερα οπως
εχει συμβει σε καποιους απο εμας και να χασεις σιγουρα αρκετα χρηματα!
Και μετα τα υπολοιπα..
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Απάντηση: Φώτα...κάμερα...γύρισμα...πράξη 1η

ναι παιδιά...έτσι θα το κάνω απο δω και πέρα....

βιάστικα λίγο στην αρχή και έκανα κάποια λάθη....

απο δω και πέρα πιο σίγουρες κινήσεις κι ας καθυστερήσω λίγο περισσότερο...

σήμερα περιμένω το κεντρικό ηχείο και θα ανεβάσω φώτο....

ευχαριστώ πολύ όλο το φόρουμ για τη βοήθεια στο στήσιμο του setup....

προσεχώς καλύτερα...:403:
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Απάντηση: Φώτα...κάμερα...γύρισμα...πράξη 1η

ναι παιδιά...έτσι θα το κάνω απο δω και πέρα....

βιάστικα λίγο στην αρχή και έκανα κάποια λάθη....

απο δω και πέρα πιο σίγουρες κινήσεις κι ας καθυστερήσω λίγο περισσότερο...

σήμερα περιμένω το κεντρικό ηχείο και θα ανεβάσω φώτο....

ευχαριστώ πολύ όλο το φόρουμ για τη βοήθεια στο στήσιμο του setup....

προσεχώς καλύτερα...:403:

Ετσι μπραβο δυνατα!!!!:607:
Αυτο το κεντρικο?
http://www.google.gr/imgres?imgurl=...=org.mozilla:el:official&tbm=isch&itbs=1:404:
Μανουλαααα.... βαλε πολλες φωτο να γουσταρουμε!!!!!
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Απάντηση: Φώτα...κάμερα...γύρισμα...πράξη 1η

βαλε πολλες φωτο να γουσταρουμε!!!!!
:403:,,,,

ναι φίλε μου, αυτό είναι...

έχω δώσει και τα σχέδια στο "Πρόεδρο" για τη βάση του....
 



Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Απάντηση: Φώτα...κάμερα...γύρισμα...πράξη 1η

ευχαριστώ παιδιά (ichaltou να πω και καλορίζικος ο jvc 55??:404:)

και φίλε μου PPG και τι δεν θα δινα να χα και γω το dedicated χώρο μου....

κι ας είχα μόνο κανα τρατζιστορακι μέσα....σιγά-σιγά θα γινόταν super...

άλλη αίσθηση ρε παιδί μου...
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Απάντηση: Φώτα...κάμερα...γύρισμα...πράξη 1η

ευχαριστώ παιδιά (ichaltou να πω και καλορίζικος ο jvc 55??:404:)

και φίλε μου PPG και τι δεν θα δινα να χα και γω το dedicated χώρο μου....

κι ας είχα μόνο κανα τρατζιστορακι μέσα....σιγά-σιγά θα γινόταν super...

άλλη αίσθηση ρε παιδί μου...
Άντε σε περιμένω στο δικό μου οπότε θες (στείλε πμ τηλ) να πάρεις μια πρώτη γεύση αλλα έχω ακομα πολλά να κάνω σε εικόνα και ήχο...
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Απάντηση: Φώτα...κάμερα...γύρισμα...πράξη 1η

Άντε σε περιμένω στο δικό μου οπότε θες (στείλε πμ τηλ) να πάρεις μια πρώτη γεύση αλλα έχω ακομα πολλά να κάνω σε εικόνα και ήχο...
να σαι καλά φίλε μου...

με τη πρώτη ευκαιρία θα σου ρθω...:116:

έχεις για μένα πιάσει πάνω απο το 60% απο αυτό που λένε home cinema, μόνο και μόνο που έχεις καταφέρει και έχεις αποκλειστικό χωρο, για να κάνεις αυτό που γουστάρεις....

τα υπόλοιπα σιγά σιγα...λες και θα σταματήσουμε να αγοράζουμε:204:....έτσι είναι αυτό το "άθλημα"...

ο χώρος είναι σημαντικό...μπορείς να κάνεις-βάλεις οτι θέλεις...

είσαι άρχοντας!
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.710
Μηνύματα
2.873.294
Members
37.935
Νεότερο μέλος
dimos22
Top