αγορα avr pioneer απο εξωτερικο

Μηνύματα
103
Reaction score
24
καλησπερiζω ολα τα μελη του forum και να ειστε ολοι καλα... ανοιξα αυτο το θεμα διοτι ενδιαφερομαι για αγορα ενος pioneer avr απο εξωτερικο μιας και απο ελλαδα οι τιμες ειναι απροσιτες. Δυστυχως οικογενεια και ακριβα γουστα δν πανε μαζι.. αυτο που με ενδιαφερει ειναι τι γινεται με τελωνεια εξοδα μεταφορας κτλ.. εψαξα λιγο αλλα δν εβγαλα ακρη.. Παρακαλω οποιος μπορει ας βοηθησει...Τα μοντελα που με ενδιαφερουν ειναι sc 1223 1224 ισως και sc 2024
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Αν ψωνίσεις εκτός Ευρώπης, θα μπει 4% δασμος, 23%ΦΠΑ συν τα έξοδα εκτελωνισμου στο ΣΥΝΟΛΟ του κόστους κτησης+μεταφορικα. Για να στο πω χοντρα-χοντρα, υπολόγισε ένα 40% πάνω από την τιμή του ενισχυτη+μεταφορικα για να είσαι μέσα.
Γενικα απο Αμερικη ένας ενισχυτης θα παει περιπου 250$ δολλάρια μεταφορικα να τον φέρεις.

Τσεκαρε και τα idealo.de, .it, .co.uk, κλπ να δεις απο Ευρώπη με ποσα μπορεις να τουσ φέρεις ωστε να μην εχεις τελωνεια
 
Last edited:

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Από Ευρωπαική Ένωση δεν πληρώνεις τίποτα στο τελωνείο.
Και τα μεταφορικά, από Γερμανία τουλάχιστον, είναι της τάξης των 20 έως 50 ευρώ.
Κοίτα στα site που σου έγραψε ο surf.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
24
ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια.. θα το ψαξω και απο εκει να δουμε τι γινεται..
 

Μηνύματα
103
Reaction score
24
o sc 1224 παει περιπου στα 620 + 50 μεταφορικα και εδω εχει 780 συμφερει για 100ε διαφορα?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Κανε λιγο παζάρι και μην ξεχνάς και την υποστήριξη αν κατι πάει στραβά ...
 

Μηνύματα
103
Reaction score
24
η υποστηριξη ειναι ενα σοβαρο θεμα γτ εδω με την intersys δεν εχω ακουσει τιποτα καλο.. δν εχω παρει ποτε κατι απο εξωτερικο οποτε δν εχω ιδεα τι παιζει...
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Είσαι άτυχος φίλε Μιχάλη, διότι μέχρι πριν λίγες μέρες το opshop.gr είχε προσφορά τον 1223 με 599 ευρώ. Δεν τους παίρνεις κανένα τηλέφωνο μήπως έχουν ακόμα κανένα κομμάτι;
 

Μηνύματα
103
Reaction score
24
το ειδα φιλε μου στο opshop θα τους κανω ενα τηλ. να δω αν υπαρχει η τιμη ηταν καλη... επισης εχει τον lx στα 800ε εκθεσιακο κομματι..
 

Μηνύματα
103
Reaction score
24
αν μπορεσω να βρω και απο εδω κανενα πολυ ελαφρα μεταχειρο σε καλη τιμη δν 8α μπω σε διαδικασια εξωτερικου
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
αν μπορεσω να βρω και απο εδω κανενα πολυ ελαφρα μεταχειρο σε καλη τιμη δν 8α μπω σε διαδικασια εξωτερικου
Εχει καλές ευκαιρίες εδώ, marantz, Denon pioneer anthem είδα τις προάλλες στις μικρές αγγελίες του φόρουμ.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
24
απλα φιλε μου ο εκαστοτε ενισχυτης πρεπει να υποστηριξει 4ohm ηχεια και στο minimum 180 με 200w στην εξοδο.. μεχρι τωρα μονο pioneer βρηκα
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
η υποστηριξη ειναι ενα σοβαρο θεμα γτ εδω με την intersys δεν εχω ακουσει τιποτα καλο.. δν εχω παρει ποτε κατι απο εξωτερικο οποτε δν εχω ιδεα τι παιζει...
Πρεπει να υπολογίσεις και το ρίσκο αν παθει κάτι, ότι πρέπει να τον στελνεις πίσω. Μεγαλο μπελας.
Προσωπικα για 100Ε δεν το συζητουσα καθολου. Απο Ελλάδα για να έχεις και το κεφάλι σου ησυχο, ενω παράλληλα στηρίζεις την Ελλάδα.

ειδα επισης και αυτα απο ebay...
μαλλον μεταχειρα ειναι δν ξερω τι παιζει ειναι ρισκο?

http://www.ebay.de/itm/Pioneer-SC-2...15?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item5d58839f9f

http://www.ebay.de/itm/Pioneer-SC-L...76?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item35ea045b04

Αυτοι δεν στέλνουν Ελλάδα από ότι βλέπω...
 

Μηνύματα
103
Reaction score
24
μαλλον απ'οτι την κοβω τη δουλεια απο ελλαδα θα παρω κατι γτ και μεταχειρο και απο εξω θα γινει καμια στραβη και τρεχα γυρευε μετα.. τωρα η καινουριο η κατι ανωτερο σε ελαφρα μεταχειρο... για marantz το πηγαινα αλλα 6ohm min ηχειο δν κανει...
 

Μηνύματα
32
Reaction score
16
εγώ είχα αγοράσει απο εδώ http://www.elektrowelt24.eu τον pioneer sc2022 πριν ένα χρόνο . Πολύ συνεργάσιμοi και με λίγο παζάρι μου τν έστειλαν με δωρεάν μεταφορικά. Παρέλαβα σε 2 εβδομάδες..
 

Μηνύματα
103
Reaction score
24
καλησπερα φιλε ptsonis μπηκα στο site τους ειδα τον sc 2024 στα 749 μαλλον ευρω ειναι.. πολυ καλη τιμη. να υπολογισω ακομα κανα 50 εξοδα και ειμαι στα 800 τελικη? παλι κερδισμενος βγαινω εδω +200 min εχει... αν και τωρα κοιτουσα για emotiva τον xmc 1 και xpa 7 τωρα που 8α παρω και καποια λεφτα να βρω μια ακρη μαζι τους. αν κανουν εκπτωση και λιγα μεταφορικα να παμε σε hi end και τελος
 
Last edited:

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
καλησπερα φιλε ptsonis μπηκα στο site τους ειδα τον sc 2024 στα 749 μαλλον ευρω ειναι.. πολυ καλη τιμη. να υπολογισω ακομα κανα 50 εξοδα και ειμαι στα 800 τελικη? παλι κερδισμενος βγαινω εδω +200 min εχει... αν και τωρα κοιτουσα για emotiva τον xmc 1 και xpa 7 τωρα που 8α παρω και καποια λεφτα να βρω μια ακρη μαζι τους. αν κανουν εκπτωση και λιγα μεταφορικα να παμε σε hi end και τελος
Πας για 5000αρο γιομάτο! Συν τοις αλλοιώς πρέπει να τους κλαφτεις να στον στείλουν τον xpa-7, γιατί κανονικά δεν στέλνουν. Ειδάλλως με reshipper. Ακριβά τα κόστη για εισαγωγή για αυτό το ζευγαράκι. Αλλά αν το πάρεις θα ήθελα να το ακούσω!
 

Μηνύματα
103
Reaction score
24
γεια σου φιλε surfdrifter ακομα και αυτον να μην στειλουν παμε σε 5ch συν 2ch δν εχω κανενα προβλημα.. 5000 γιουρα ε? χμμμ μαλιστα.. μεχρι τελος καλοκαιριου αν ολα πανε καλα θα τακτοποιηθει το θεμα... να κανουμε κατι σωστο μια και καλη... αξιζει η αναμονη.. απο καιρο ζαχαρωνω τα emotiva...
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Kι εγω τον ζαχάρωσα περσυ και πηρα τον XPA-5. Δεν υπήρχε ο 7, αλλιώς θα τον είχα πάρει...
Καταρχήν περσυ το καλοκαιρι τον Ιουλιο είχε 20% έκτπωση. 10% κανονικά και 10% απο το e-club(συνδρομη ετήσια 50$).
Λογικα θα είναι και φέτος. Ο XMC-1 πηγε στα 2499 απο 1999 που ήταν πριν 1μηνα. Και περσυ τον Σεπτεμβρη τον εβρισκες και με 1200$ αν είχες καποιο κουπονι εκπτωσης...

Τώρα ναι μεν ειναι μια χαρα ο XMC-1, αλλα δεν να σου πω την αλήθεια, δεν θα έδινα 3000 χιλιαρικα για non-Atmos, non DTS:X, non-Auro 3D. Θα προτιμουσα να περιμενα την ανακοινωση της Yamaha που θα βγάλει νεο pre-amp τον Σεπτέμβρη, λογικα παλι στα 2500€ προτεινόμενη λιανικη που θα τα έχει σιγουρα όλα.
Η' αν σε εχει πιασει κωλοπιλάλα, τσιμπα τον XPA-7 ή XPA-5+XPA-2 (ή σου δίνω εγω τον δικό μου ΧPA-5, να πάρω τον XPA-7! :D ) και πάρε τον CX-A5000 απο Lsound.eu με 1499€ που είναι μισα λεφτα απο τον XMC-1 με περισσότερα features.

Σιγουρα αν είμασταν Αμερική, θα το σκεφτομασταν αλλιως, αλλα τελωνεία/ΦΠΑ/μεταφορικα είναι σκότωμα κατ'εμε που δεν αξίζουν.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.428
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top