βρε σεις......

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
... Όπως ο χαϊεντάς που ξοδεύει περισσότερο χρόνο στα τεχνικά από την ακρόαση. Κανένα πρόβλημα ως εδώ! Όταν όμως αρχίζει να πιστεύει ότι αυτός είναι ο σωστός τρόπος ενασχόλησης με την τεχνολογία αρχίζει το πρόβλημα. Κι όταν αυτό γίνεται συνοδεία έπαρσης το πρόβλημα οξύνεται ...
Η συνοδεία έπαρσης έχει μόνο μια θεραπεία. Μια ντουζίνα σούτια (δεύτερο πιάτο). Το πρώτο πιάτο είναι πάντα μια ντουζίνα ντιρέκτ. :D
Και δεν μιλάω μόνο για Linuxάδες, για όλους! Από την έπαρση του άλλου μπορεί και να μην έχω χειρότερο. Ντάξ', η δική μου, εν μέρει δικαιολογείται ασούμε. :laugh:

Όπως σωστά είπε ο sokmav, το Linux δεν είναι πια για ψαγμένους, εκτός αν χρειάζεσαι καστομιές. Ρίχνεις το δισκάκι στο σουρτάρι, πιέζεις install και σε λιγότερο χρόνο απ' όσο κάνουν τα Παραθύρια της Μικρολογισμικής έχεις εγκατεστημένο λειτουργικό με σουίτα γραφείου, με λογισμικό επεξεργασίας εικόνας και γενικά με ούλα τα μπερικέτια. ;)

Παιχνίδια δεν μπορείς να παίξεις (τα εμπορικά). Γιατί η Μικρολογισμική πλερώνει αδρά τις εταιρίες παιγνίων να μην βγάζουν εκδόσεις πιγκουινάτες, αφού ξέρει ότι τα ανταποδοτικά οφέλη είναι πολύ περισσότερα από το κόστος λαδώματος. Και μην ακούσω παπάντζες για θεωρίες συνωμοσίας, γιατί με κάνετε ώρες-ώρες να πιστεύω ότι συνδιαλέγομαι με αγαθιάρηδες. :headbang:

Στερνό. Κανείς μέχρι τώρα δεν αντιτέθηκε με το προηγούμενο μήνυμά μου, οπότε δικαίως θεωρώ ότι το δίκιο μου είναι βουνό και σας πήρε σβάρνα. :p
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Δεν είναι κολλήματα μυαλού, αλλά μανατζαρέικα. Έχουν τον πελατάρα πρόβατο στο μαντρί. ;)

Edit. Εννοώ ότι δεν προσφέρουμε δυνατότητα αναπαραγωγής χάει ντεφινίσο γιατί ο πελατάρας θα προτιμήσει αυτές και αυτά που πουλάμε εμείς θα σκονίζονται στο ράφι. ;)
Όχι ακριβώς.
Η apple πουλάει ταινίες μέσω itunes όπου και κοιτάει,κυρίως,τον όγκο αυτών ως δεδομένα.
Ε,κόβει από τον ήχο καθότι το 99% δεν πρόκειται να καταλάβει την διαφορά μεταξύ μη απωλεστικού και απωλεστικού format.
Εντάξει εννοείτε ότι θα μπορούσε να το έχει ελεύθερο τουλάχιστον ως προς το hardware αλλά καθότι είναι μια εταιρία που ζει από αυτό(είναι τρομακτικά τα κέρδη του itunes) κάπως πρέπει να ψήσει τα studio να της επιτρέψουν να πουλά ταινίες.Ποιός άλλος τρόπος από το να μην δίνει το ακριβές αντίγραφο που υπάρχει σε δισκάκι αλλά και να μην δίνει την δυνατότητα στο hardware να το αναπαράγει ακριβώς;
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Το hardware μια χαρά δεν παίζει τα πάντα όλα; Κάνω λάθος;
 



Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Όχι ακριβώς.
Η apple πουλάει ταινίες μέσω itunes όπου και κοιτάει,κυρίως,τον όγκο αυτών ως δεδομένα.
Ε,κόβει από τον ήχο καθότι το 99% δεν πρόκειται να καταλάβει την διαφορά μεταξύ μη απωλεστικού και απωλεστικού format.
Εντάξει εννοείτε ότι θα μπορούσε να το έχει ελεύθερο τουλάχιστον ως προς το hardware αλλά καθότι είναι μια εταιρία που ζει από αυτό(είναι τρομακτικά τα κέρδη του itunes) κάπως πρέπει να ψήσει τα studio να της επιτρέψουν να πουλά ταινίες.Ποιός άλλος τρόπος από το να μην δίνει το ακριβές αντίγραφο που υπάρχει σε δισκάκι αλλά και να μην δίνει την δυνατότητα στο hardware να το αναπαράγει ακριβώς;
Δεν κατάλαβα τι διαφορετικό από μένα υποστηρίζεις. Τα ίδια λέμε, απλά είμαι κυνικός. Η Apple πουλά συσκευές στην άνω κατηγορία τιμής αλλά όχι στην άνω κατηγορία ικανοτήτων (έστω και φραγμένες). Με λίγα λόγια πιάνει κότσο τον πελάτη για να κονομήσει αυτά που δεν δικαιούται. Πονηράδες, αλεπουδιές. Εμπορικά επιτυχημένες βέβαια. Γιατί ο πελατάρας δεν θέλει πρωτίστως ικανότητες, θέλει image.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Δεν κάνεις λάθος.
Απλώς το λειτουργικό το έχει δεμένο πισθάγκωνα,δεν το αφήνει.
Αφού λοιπόν στο μακ μπορείς να φορέσεις ότι λειτουργικό θέλεις, ποιό είναι το πρόβλημα;

Σαφώς και η apple τονε παίζει... οκ. Όποιος αρκείται, μένει εκεί.

Εγώ, εσύ, ο παραδίπλα που θέλουμε το παραπάνω.... που κωλυόμαστε να κάνουμε dual-triple-quatro boot?

Για μένα δεν τίθεται θέμα ιεροσυλίας στα μακ.
Και amiga os θα έβαζα αν χρειαζόταν να παίξω cabal!!! :p
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.054
Reaction score
41.464
είμαι ένα κότσος, είμαι ένας κότσος, είμαι ένας κότσος, είμαι ένας κότσος, είμαι ένα κότσος, είμαι ένας κότσος

και είμαι καλά :p
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Γιατί καλέ κότσος;
Μια χαρά σουίτσερ είσαι...
Και σήμερα που τα μακμίνι είναι οικονομικά, δεν είναι να μετανοιώνεις.

Αν το έκανες καμιά 10ρια χρόνια πίσω θα πόναγε το κ@λομέρι μέχρι δευτέρας παρουσίας... :p
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Πριν 10 χρόνια και πλέον,έχει δίκιο ο Gojakia ήταν μεγάλος πόνος να πάρεις mac,οικονομικά εννοώ.Τώρα πια υπάρχουν και προσιτές σχετικά λύσεις!
Τότε όμως τα μηχανήματα ήταν Made In USA,το λειτουργικό πιο κλειστό μεν,με ελάχιστα bugs όμως.Και με πιο λίγα προγράμματα βέβαια.Υπήρχαν όμως λύσεις για όλα.
Και ήταν ιδιαίτερα σπάνιο να πάρεις mac και να σου βγάλει πρόβλημα στο hardware.Πρέπει να ήσουν Ο καντέμης.Απλά δεν υπήρχαν προβλήματα.
Τώρα είναι αλλιώς τα πράγματα,η πλατφόρμα είναι πιο ανοικτή στο ευρύ κοινό,υπάρχουν και οικονομικές λύσεις,πιο μαζική παραγωγή Made in China όμως,με ότι αυτό συνεπάγεται.
Εχει τα υπέρ,έχει και τα κατά!
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Ερώτηση άσχιετου

Σε hardware μπορείς να φορτώσεις Mac os ?

Κι αν οχι ,γιατί ;
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Και τι σχέση έχουν με τα original ?
Τα Windows τα βάζεις αυτούσια και κλέβεις την άδεια
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Προσωπικά είδα την αλλαγή όταν ιντελοποιήθηκαν.

Δεν ξέρω όμως αν πράγματι οφείλεται εκεί ή αν η εταιρεία πραγματικά αδυνατεί να σταθεί στο ύψος της με την τεράστια πλέον ζήτηση.

Γιατί η εποχή που σωστά λές, ήταν η εποχή προ ipod, iphone κλπ... ήταν η εποχή που η απλ είχε μόλις ένα 5-6% της παγκόσμιας αγοράς.
Όταν "ανοίχτηκε" και μπήκε και στα σουπερμαρκετ, όταν έγινε το μπαμ με το ipod και το iphone... itunes... Εκεί η ζήτηση αυξήθηκε.
Το trend άλλαξε τα πράγματα.
Μήπως λοιπόν εκεί "χάλασε" και η μαγιά;
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Δεν έχουν σχέση με original,χακεριά είναι.Η Apple δεν επιτρέπει σε hardware pc 3ων να εγκαταστήσουν το λειτουργικό της Mac OS.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Ερώτηση άσχιετου

Σε hardware μπορείς να φορτώσεις Mac os ?

Κι αν οχι ,γιατί ;
Μπορείς αρκεί να πληρούνται συγκεκριμένες προυποθέσεις στο hardware.
Δεν θα κάτσει το MacOS απροβλημάτιστα σε οποιοδήποτε configuration.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Ας υποθέσουμε οτι παίρνεις ακριβώς τα ιδια υλικά με macmini .
1)Κυκλοφορεί δισκάκι εγκατάστασης ;
2)Χρειάζεται να κάνεις συγκεκριμένες ενέργειες,και ποιές,για να κάτσει το λειτουργικό στο hardware ?
3)Hackintosh τι ακριβώς είναι ?Ρέπλικα Unixάδικη του Μακ ος ?Βάζοντας Hackintosh παίζεις με προγράμματα μακ (πχ θα μπορώ να χρησιμοποιήσω την μετρικ?)
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Προσωπικά είδα την αλλαγή όταν ιντελοποιήθηκαν.

Δεν ξέρω όμως αν πράγματι οφείλεται εκεί ή αν η εταιρεία πραγματικά αδυνατεί να σταθεί στο ύψος της με την τεράστια πλέον ζήτηση.

Γιατί η εποχή που σωστά λές, ήταν η εποχή προ ipod, iphone κλπ... ήταν η εποχή που η απλ είχε μόλις ένα 5-6% της παγκόσμιας αγοράς.
Όταν "ανοίχτηκε" και μπήκε και στα σουπερμαρκετ, όταν έγινε το μπαμ με το ipod και το iphone... itunes... Εκεί η ζήτηση αυξήθηκε.
Το trend άλλαξε τα πράγματα.
Μήπως λοιπόν εκεί "χάλασε" και η μαγιά;
Η αλλαγή άρχισε να φαίνεται στη μετάβαση από Mac OS 9 σε 10 δειλά,δειλά.Με το iPod ήταν ακόμη πιο εμφανές,άνοιξε σε πολύ κόσμο η πλατφόρμα.Και βέβαια η μετάβαση μετά σε intel,το iphone,οι μειώσεις τιμών στα mac,η μαζικότερη παραγωγή,το made in China κλπ έφεραν μεγαλύτερες πωλήσεις και μεγαλύτερη δυσκολία σε έλεγχο ποιότητος του hardware.
Αλλά και στο λειτουργικό πλέον είναι εμφανές ότι δεν είναι τόσο πολύ stable όπως παλιότερα.Είναι και ο τεράστιος ανταγωνισμός ποιός θα βγάλει πιο γρήγορα το καινούριο και δεν υπάρχει καλός έλεγχος ποιότητος όπως παλιότερα,σε όλα τα προϊόντα όχι μόνο στης Apple.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει ποτέ το hackintosh,ωστόσο είναι αρκετά δημοφιλές και το έχουν κάνει πολλοί και με επιτυχία.Το 99.99% των προγραμμάτων δουλεύει κανονικά.Για το συγκεκριμένο που αναφέρεις δε γνωρίζω.
Δες εδώ για λεπτομέρειες:http://www.hackintosh.com
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Ας υποθέσουμε οτι παίρνεις ακριβώς τα ιδια υλικά με macmini .
1)Κυκλοφορεί δισκάκι εγκατάστασης ;
2)Χρειάζεται να κάνεις συγκεκριμένες ενέργειες,και ποιές,για να κάτσει το λειτουργικό στο hardware ?
3)Hackintosh τι ακριβώς είναι ?Ρέπλικα Unixάδικη του Μακ ος ?Βάζοντας Hackintosh παίζεις με προγράμματα μακ (πχ θα μπορώ να χρησιμοποιήσω την μετρικ?)

Hackintosh είναι η διαδικασία χρήσης του λειτουργικού της apple σε μη-apple hardware. Το λειτουργικό είναι ακριβώς το ίδιο, δεν εγκαθιστάς παραλλαγή του. Υπάρχει μια τεράστια λίστα πολύ συμβατών υποσυστημάτων διαθέσιμη εδώ. Και γω κάτι αντίστοιχο σκοπεύω να στήσω όταν φτιάξω πάλι desktop pc. Πάντως, μια δοκιμαστική εγκατάσταση του MacOS δε νομίζω να είναι ριψοκίνδυνη απο καμία έννοια μιας και αν δεν πιάσει η συνταγή, πετάμε πάλι Windows μέσα και δουλεύει το μηχάνημα. Για κάποιον που στήνει απο την αρχή σύστημα μιας και μπορεί να επιλέξει συμβατή μητρική (το πιο σημαντικό) εξ'αρχής και οποτε το επιλέξει πειραματίζεται
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.808
Μηνύματα
2.876.918
Members
37.952
Νεότερο μέλος
dion10
Top