ενεργα monitor...

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
ο αδερφος μου θελει να παρει δυο ενεργα μονιτορ για να μπουν διπλα στο πι-σι...

- ειναι μεταξυ δυο κατηγοριων τιμης και μεταξυ δυο μοντελων ανα κατηγορια τιμης...
- μουσικη που ακουει ειναι house, deep house και rock (μπαλαντες κλπ)...
- θελει μικρα εως μεσαια σε μεγεθος ηχεια, λογω ελλειψης χωρου...τα ηχεια δε θα μπουν σε βασεις, αλλα δεξια
αριστερα απ την οθονη...και τα 7ιντσα μετα δυσκολιας θα χωρεσουν, ωστε να υπαρχει και ενας "αερας" για να
παιξουν σωστα...δλδ αποσταση max μεταξυ ηχειων το 1m (μετα πεφτουν κατω απ το γραφειο:D) και 1 και κατι
μεχρι τη θεση ακροασης
- θα τα παιξει με μια essence xt που του εδωσα εγω...

τα ηχεια στη χαμηλη κατηγορια τιμης (160 περιπου/τεμ) ειναι τα:

Tannoy Reveal 502 ή το JBL LSR 305


και στην υψηλη κατηγορια τιμης (300/τεμ) τα:
Adam F7 και Dynaudio DBM50



εγω του ειπα να παει σε focal αλλα τα θεωρει υπερτιμημενα...
απο τα πιο πανω παντως, προτιμω το Dynaudio (χωρις να το χω ακουσει)...

απλα αν αργοτερα τελικα τα βαλει σε βασεις, νομιζω οτι τα dynaudio, θα χουν θεμα, μιας και ειναι σχεδιασμενα οπως λενε για desktop χρηση...

ο brother δεν ειναι τυπος που αλλαζει ευκολα γνωμη...καποια απ αυτα θα παρει...μου ειπε να σας ρωτησω λοιπον για τα συγκεκριμενα...και δεν αλλαζει ηχεια σα τα πουκαμισα (οπως προσπαθω να κανω εγω:biggrin:)...
οποτε εσεις που ασχολειστε με ενεργα, πια πιστευετε οτι θα τον καλυψουν για αρκετο καιρο στις μουσικες του?
 
Last edited:
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Για κοιτα και προς genelec μερια,εγω τα εχω τρια χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος,και εγω διπλα απο το pc τα εχω.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Προσωπικά έχω τα Dynaudio MC15 στο γραφείο συνδεδεμένα με τον υπολογιστή και είμαι παραπάνω από ικανοποιημένος με τον ήχο τους. Διαφέρουν λίγο με τα DBM ως προς το tweeter που χρησιμοποιούν και το woofer είναι λίγο μικρότερο στα MC15.
Ηχητικά είναι εξαιρετικά και ουδέτερα, εάν έχεις ακούσει Dynaudio παθητικά μοιάζουν πολύ, με τα ρυθμιστικά τους να βοηθούν πολύ στο πως ακριβώς σου αρέσει να ακούς.
Σίγουρα η κλίση είναι ένα θέμα όσον αφορά την τοποθέτησή τους σε βάση αλλά με μια μικρή "βοήθεια" στην πίσω πλευρά το φέρνεις το ηχείο πιο κοντά στον κάθετο άξονα.
Όσον αφορά το είδος της μουσικής τώρα, δυστυχώς τα δύο είδη που αναφέρεις απέχουν πολύ μεταξύ τους για να πει κανείς ότι με ένα ηχείο κάνουμε δουλειά σε όλο το ηχητικό φάσμα. Τα Dynaudio πάντως δε θα σε αφήσουν παραπονεμένο σε καμία περίπτωση (τον αδερφό σου μάλλον), είτε στα νταπ ντουπ είτε στις κιθάρες και στις φωνές.
Αν σας δωθεί η δυνατότητα, ακούστε κάποιο από αυτά, καθώς σε πολύ κόσμο το ηχείο "μόνιτορ" δεν αρέσει για πολλούς και διαφόρους λόγους
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Για κοιτα και προς genelec μερια,εγω τα εχω τρια χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος,και εγω διπλα απο το pc τα εχω.
δεν ειναι για μενα...ο brother θελει ν αγορασει και εχει λεει καταληξει σε αυτα που ειπα παραπανω...απλα επειδη δεν εχει καταφερει να ακουσει και τα 4, με ειπε να κανω μια ερωτηξη στο forum γι αυτα...

thanks anyway...
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Αν σας δωθεί η δυνατότητα, ακούστε κάποιο από αυτά, καθώς σε πολύ κόσμο το ηχείο "μόνιτορ" δεν αρέσει για πολλούς και διαφόρους λόγους
ακουσε τα adam και του αρεσαν απ οτι ειπε, καθως επαιζαν πιο ολοκληρωμενα τις μουσικες του, αν και εχαναν σε καποια σημεια απ αυτο που ειχε συνηθισει μεχρι τωρα με παθητικα ηχεια και ενισχυτη...το ακουσε σε φιλο του και ισως (απ οτι με ειπε), οτι με λιγο καλυτερη τοποθετηση, να επαιζε και καλυτερα...

σιγουρα για νταπα-ντουπα το μεγαλυτερο σε διαμετρο γουφερ των adam&dynaudio, θα βοηθαει...
τα adam μπαινουν και πιο ευκολα σε βαση αργοτερα, αν και οπως μου λεει θα παιξουν διπλα απ το πισι...αλλα ποτε δε ξερεις..

και γω αφου ξερω τι ακουει, του ειπα ν αφησει τα μικροτερα και να παει σ ενα απ τα μεγαλυτερα adam ή dynaudio...τα μικρα θα του φανουν "αδεια" και θα ζηταει σαμπ...

τα Mc15 ποσο πανε?

αν και εγω του λεω να κανει οτι εκανα και γω...focal dome δυο τεμαχια και ενα σαμπ...ε, παρε και ενα ενισχυτακο εκει να τα οδηγει και "καθαριζουμε" :D...χωρανε κιολας μια χαρα στο desk...αλλα επιμενει σε ενεργα..:idk:
 
Last edited:


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Τα είχα πάρει 900 περίπου από Ελλάδα αλλά δυστυχώς πλέον δεν παράγονται λόγω της κατανάλωσής τους στο idle. Ίσως να έχει προς ακρόαση ο Bon Studio κάποια αντίστοιχα για ακρόαση
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
τωρα μολις με ειπε οτι θα παει αυριο να παρει τα adam απ το φιλο του, να τα στησει στο δικο του χωρο να τα δοκιμασει το Σ/Κ...

θα παω και γω για ακροαση, να δω τι πσαρια πιανουν και να τους...μπερδεψω:D
σιγα που θα παιξουν καλυτερα απ τα focalακια μου:p
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Τα είχα πάρει 900 περίπου από Ελλάδα αλλά δυστυχώς πλέον δεν παράγονται λόγω της κατανάλωσής τους στο idle. Ίσως να έχει προς ακρόαση ο Bon Studio κάποια αντίστοιχα για ακρόαση
wow...900κια ε?...

δε θα μπει ουτε στο κοπο να τα ψαξει ως μεταχειρισμενα...thanks anyway:thumbsup:
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Δημητρη adam ε?...επειδη ασχολεισαι πολυ και εχεις και σε εκτιμηση την dynaudio, για να λες adam, ισως ειναι πιο ολοκληρωμενο και φιλικο σε αυτον που μπαινει στο "χορο" τωρα?...
 


Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Μεταχειρισμένα πάντως σίγουρα τα βρίσκει στο εύρος τιμών που έχει επιλέξει, γύρω στα 600 δηλαδή.
Εάν υπάρχουν ακόμα αυτά... http://www.avsite.gr/forum/threads/dynaudio-mc-15-ΕΝΕΡΓΟ.124407/#post-1652492
χμμμ...οντως...θα ενημερωσω brother και γι αυτα....thanks

παντως συγκριτικα με τα dbm50, φορουσαν καλυτερες μοναδες ή κατι αλλο?...γιατι ειχαν σχεδον διπλασια τιμη σα καινουργια...
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Το tweeter στα MC15 ανήκει στη σειρά Esotec, ενώ στα DBM50 δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο, παρά μόνο σε μεγαλύτερο μοντέλο στο BM6 .
Πηνείο φωνής στο woofer έχουν ίδιου μεγέθους, 3 ίντσες.
Σίγουρα πάντως διαφορετικοί είναι οι ενισχυτές καθώς στα MC15 έχουν εξωτερικές ψύκτρες για να ψύχονται καλύτερα. Όχι ότι ζεσταίνονται πάντως ιδιαίτερα
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Δημητρη adam ε?...επειδη ασχολεισαι πολυ και εχεις και σε εκτιμηση την dynaudio, για να λες adam, ισως ειναι πιο ολοκληρωμενο και φιλικο σε αυτον που μπαινει στο "χορο" τωρα?...
Το συγκεκριμένο dynaudio (dbm50) θα το απέφευγα. Απ'την άλλη, το f7 φοράει το εξαιρετικο ribbon της σειράς Α.
Αν παίζει και περίπτωση μεταχειρισμένου, τότε προτείνω και το a7x, είναι εξαιρετικό ηχείο.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Το συγκεκριμένο dynaudio (dbm50) θα το απέφευγα. Απ'την άλλη, το f7 φοράει το εξαιρετικο ribbon της σειράς Α.
Αν παίζει και περίπτωση μεταχειρισμένου, τότε προτείνω και το a7x, είναι εξαιρετικό ηχείο.
8α παω και γω ν ακουσω αυτο το adam...γιατι και στον brother με τη μια "εκατσε" στα γουστα του (συμφωνα με αυτα που ειπε, δεν ειχε την αισθηση του "μικρου ηχειου", κατεβαινε αρκετα χαμηλα και το συνθεσαιζερ δεν τρυπουσε αυτια)

το dbm50 λογω σχεδιασης ή κατι αλλο?....αν και τον βλεπω να παιρνει τα adam
 

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Αφού μπορεί (οικονομικά) να πάει στη δεύτερη κατηγορία, ψηφίζω Adam.

Εάν έμενε στην πρώτη κατηγορία, είναι derby: θεωρητικά, τα Reveal θα είναι πιο ξεκούραστα/μαλακά και τα JBL πιο ακριβή/αναλυτικά.

Επίσης, στην αίσθηση του μπάσου, από τα τέσσερα (θεωρώ πως) Reveal και Dynaudio θα έχουν προβάδισμα. Adam και JBL θα είναι πιο "συγκρατημένα" (και ακριβή, βέβαια)...

Μιας και μας είπες πως μόνο από αυτά τα τέσσερα θα επιλέξει...
...ορίστε και μία πέμπτη πρόταση! :p
Τα ολόφρεσκα Focal Alpha, με λιανικές (περίπου) στα 700, 600 και 500 ευρώ, αντίστοιχα!
http://www.focal.com/en/239-alpha
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Αφού μπορεί (οικονομικά) να πάει στη δεύτερη κατηγορία, ψηφίζω Adam.

Εάν έμενε στην πρώτη κατηγορία, είναι derby: θεωρητικά, τα Reveal θα είναι πιο ξεκούραστα/μαλακά και τα JBL πιο ακριβή/αναλυτικά.

Επίσης, στην αίσθηση του μπάσου, από τα τέσσερα (θεωρώ πως) Reveal και Dynaudio θα έχουν προβάδισμα. Adam και JBL θα είναι πιο "συγκρατημένα" (και ακριβή, βέβαια)...

Μιας και μας είπες πως μόνο από αυτά τα τέσσερα θα επιλέξει...
...ορίστε και μία πέμπτη πρόταση! :p
Τα ολόφρεσκα Focal Alpha, με λιανικές (περίπου) στα 700, 600 και 500 ευρώ, αντίστοιχα!
http://www.focal.com/en/239-alpha
thanks...

συμφωνα με αυτα που ακουει, ειπα και γω για μεγαλα γουφερ καλυτερα...εκτος και θελει μετα να βαλει και σαμπ, που δε το βλεπω

τα focal τωρα, δε τα συμπαθει ιδιαιτερα, γιατι ειδικα στη σειρα cms, λεει οτι υπαρχουν αντιστοιχα αλλων εταιριων, με καλυτερα χαρακτηριστικα all over και σε καλυτερες τιμες...δεν θα συνθετει μουσικη...απλα θελει μια καθαρη allover λυση, χωρις ενισχυτες-καλωδια - ματσαρισματα κλπ, που θα τον καλυψει αρκετο καιρο και θα παιζει σωστα τις μουσικες του...δεν ειναι του στυλ "αλλαζω καθε χρονο ηχεια"...

παντως εμενα τα alpha με αρεσουν τουλαχιστον στα χαρακτηριστικα τους...ερχονται απο Μαιο...μαλλον θα χει παρει παρει μεχρι τοτες

αυτα θα κοντραρουν ή αντικαθιστουν αλλες σειρες ή ειναι κατι διαφορετικο σε λιγκα?...τα εχει πιο κατω απο την cms σειρα...ή δεν παει ετσι?

αυτο παντως που θα θελα να ακουσω, ειναι μια κοντρα adam-dynaudio...adam θα ακουσω τωρα το Σ/Κ...dynaudio δεν εχω ακουσει ποτες..θα τον "ψησω" να παμε σε κανα athens audio να δουμε αν μπορουμε να κανουμε τεστςςς
 
Last edited:

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Συμπληρώνουν τη γκάμα, δεν αντικαθιστούν κάτι.

Οπότε, Adam από τα "ακριβά" και (με βάση αυτά που αναφέρεις για τις προτιμήσεις του) Reveal από τα "φθηνά".
Έτσι λέω εγώ, βέβαια...:rolleyes:
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Συμπληρώνουν τη γκάμα, δεν αντικαθιστούν κάτι.

Οπότε, Adam από τα "ακριβά" και (με βάση αυτά που αναφέρεις για τις προτιμήσεις του) Reveal από τα "φθηνά".
Έτσι λέω εγώ, βέβαια...:rolleyes:
βλεπω παντως γενικη εκτιμηση προς τα adam...dynaudio, μονο μαλλον αν ανεβουμε σε τιμες και σε καλυτερα μοντελα απ οτι το dbm50
 



Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.382
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top