οξειδωση αξονα THORENS TD 160 !

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: οξειδωση αξονα THORENS TD 160 !

βρε παλιοζηλιαρόγατα, τι μιλάς εσύ με το παλιοπικάπ σου; (το σύστεμντεκ έχεις ακόμα; σα το στέργιο;)
δε με λες, εσενα το συστημα σου εχει κανεναν αξονα βρε, τουλαχιστον του Βολιωτη του μαλλια εχει εναν.... :114:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.569
Reaction score
126.330
Απάντηση: οξειδωση αξονα THORENS TD 160 !

πήρα πικάπ ντιρεκτ ντράιβ βρε! λες να μην έχει άξονα; χαχαχαχαχαχα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.569
Reaction score
126.330
Απάντηση: οξειδωση αξονα THORENS TD 160 !

και που'σαι, το μι-κάπα 5, όχι το απλό το 1200! ματσουσίτα στα μεγαλεία της! :116::116:

SL φίλε μου, δηλαδή "Stereo" και "Player"! αμ πως! πέραν της καθιέρωσής του ως "the most important musical instrument of the last two-and-a-half decades", έχει και "μουσειακό" και συλλεκτικό ενδιαφέρον, καθώς κοσμεί το "London Science Museum" ως κομμάτι της τεχνολογίας "that have shaped the world we live in"! και με αποδεκτό βόου εντ φλάτερ, όχι χαζά! :138::138:

ντιρεκτ ντράιβ εντ δι μπρέινς του δι μπαρς!
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: οξειδωση αξονα THORENS TD 160 !

και που'σαι, το μι-κάπα 5, όχι το απλό το 1200! ματσουσίτα στα μεγαλεία της!

SL φίλε μου, δηλαδή "Stereo" και "Player"! αμ πως! πέραν της καθιέρωσής του ως "the most important musical instrument of the last two-and-a-half decades", έχει και "μουσειακό" και συλλεκτικό ενδιαφέρον, καθώς κοσμεί το "London Science Museum" ως κομμάτι της τεχνολογίας "that have shaped the world we live in"! και με αποδεκτό βόου εντ φλάτερ, όχι χαζά!

ντιρεκτ ντράιβ εντ δι μπρέινς του δι μπαρς!
:623: :608: :609:
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Re: Απάντηση: οξειδωση αξονα THORENS TD 160 !

Νομίζω, ότι ενδιαφέρει πολλούς
Οχι μόνο για τον συγκεκριμένο άξονα, αλλά και για κάθε ανάλογη - παρόμοια περίπτωση
:201:
Καλημερα,λοιπον ο ιδιοκτητης αυτου του πλατω δεν ειχε ασχοληθει ποτε με την λιπανση του αξονα,μην νομιζετε οτι ξερουν πολλοι οτι οι αξονες των πλατω θελουν λιπανση.

Ειδικα εκεινα τα χρονια τα παλια (στα οποια ανηκει και το πλατω αυτο) πολλοι πωλητες ουτε καν ειχαν ιδεα για λιπανσεις κλπ, οι οποιοι πωλητες λογικα δεν το ελεγαν στους αγοραστες (περι λιπανσης) και δεν υπηρχε και το διαδυκτιο για μεταφορα-ανταλλαγη γνωσεων.

Μη λιπανσης λοιπον το πλατω αυτο επαιζε για πολλα πολλα χρονια χωρις κανενα προβλημα (το προβλημα διαπιστωνεται οταν αυτο σου χτυπησει την πορτα).

Ο ιδιοκτητης του λοιπον, με την ελευση και αλλων πηγων (εποχη ελευσης του CDP), το παροπλισε και ενδεχωμενως το αποθηκευσε στην υπογεια αποθηκη του σπιτιου του.

Απο εκει και μετα ξεκινα το προβλημα του αξονα και ενδεχωμενως και αλλων σημειων του πλατω.

Τωρα παμε να δουμε πως εξελιχθηκε η διαβρωση,το υλικο του αξονα ειναι απο γυαλισμενο inox και αυτο εχει την σημασια του.

Το γυαλισμα του inox (οπως και πολλων αλλων υλικων) δεν γινεται μονο για να φαινεται ομορφο και να ''γλιστραει''(αναλογα την χρηση) καλυτερα, γινεται και για προστασια του υλικου.

Το εξηγω λοιπον,μια επιφανεια μαρμαρου οταν δεν ειναι γυαλισμενη (δεν εχει ιδιαιτερη σημασια ο τροπος γυαλισματος,νερολουστρα η με οξαλικα) και ριξεις ενα ποτηρι νερο επανω στην επιφανεια αυτη το μαρμαρο ποτιζει και αφηνει σταμπα,οταν γυαλιστει και ριξεις νερο αυτο γλιστραει και φευγει.

Ετσι καπως ειναι και η επιφανεια του inox,για αυτο τον λογω σε βαριες κατασκευες εξωτερικου χωρου οι γνωστες αυτου του υλικου δεν χρησιμοποιουν σατινε inox παρα μονο γυαλισμενο (βλεπε κουπαστες σκαφων οι οποιες και αυτες εαν δεν τις περιποιησε συχνα οξειδωνονται).

Στην προκειμενη περιπτωση λοιπον η ζημια απο την τριβη του αξονα ειχε γινει,μη λιπανση του αξονα και συνεχωμενη τριβη διμηουργησαν ''πληγωμα'' στην γυαλισμενη επιφανεια του inox υπο την μορφη που φαινεται με αποτελεσμα να εισχωρει και να επικαθεται η υγρασια στο σημεια που υπεστησαν φθορα.

Ετσι το προβλημα μεγευνθυθηκε με την αποθηκευση του πλατω σε χωρο με υγρασια και μη αεριζομενο.

Επιλυση του προβληματος δεν υπαρχει απο την στιγμη της αποξεσης του γυαλισματος η οποια ενετεινε το προβλημα.

Σε αλλες περιπτωσεις που δεν χρειαζεται μεγιστη ακριβεια (λογω σημειου και περιστροφης του αξονα) τα πραγματα θα λυνοντουσαν με ενα απλο γυαλισμα σε καποιον ειδικο,τωρα δεν.......

Ελπιζω να βοηθησα.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.898
Reaction score
34.398
Ωπα ωπα , λαμπες, ξυδια, πικαπια βλεπω εδω, για κατσε να μεινουμε λιγο... Αντι για white spirit, δε φερνουμε κανα wine spirit να γουσταρουμε κ λιγο;;;
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: οξειδωση αξονα THORENS TD 160 !

Α....και ποτε καθαρισμος γυαλισμενων επιφανειων με σκληρα σφυγγαρια τυπου κατσαρολας κλπ.
Υπαρχουν στο εμποριο ειδικου τυπου προιοντα αυτου του ειδους για καθαρισμο inox.
Οσο σκληρο δειχνει,και ειναι,αυτο το υπεροχο υλικο αλλο τοσο ευαισθητο και περιεργο ειναι.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: οξειδωση αξονα THORENS TD 160 !

Ο Retro_Soulman‎ θα πάθει σοκ... 7 σελίδες σχετικά με την οξείδωση του άξονα και του πηγαδιού (απύθμενο ειναι)... θα αναρωτηθεί εάν είχε πρόβλημα με κάτι ποιο πολύπλοκο πχ. Κεφαλή... τι θα γράφονταν... βρε τον χάσαμε τον "πελάτη". :410:
 

Μηνύματα
1.805
Reaction score
1.529
Απάντηση: οξειδωση αξονα THORENS TD 160 !

Ο Retro_Soulman‎ θα πάθει σοκ... 7 σελίδες σχετικά με την οξείδωση του άξονα και του πηγαδιού (απύθμενο ειναι)... θα αναρωτηθεί εάν είχε πρόβλημα με κάτι ποιο πολύπλοκο πχ. Κεφαλή... τι θα γράφονταν... βρε τον χάσαμε τον "πελάτη". :410:
κατσε τωρα εχω προβλημα με τον τελικο μου...:114::114::114:
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: οξειδωση αξονα THORENS TD 160 !

Υπάρχει ενας ειδικός τόρνος με ζυγοστάθμιση στην ΕΒΟ.
Μήπως να το πάει εκεί να το πάρει 3 εκατομυριοστά του χιλιοστού :111:να έρθει ο άξονας στα ίσια του:410::410:

Μετά το θέμα και με τον τελικό νομίζω χρειάζεται ξεμάτιασμα και οχι service
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Απάντηση: οξειδωση αξονα THORENS TD 160 !

κατσε τωρα εχω προβλημα με τον τελικο μου...:114::114::114:
Καθαρισε τον αξονα με τον πιο απλο τροπο που νομιζεις,λαδιασε το πηγαδι και μηναγχωνεσαι οταν ξεκινησεις ν'ακους μουσικη θα το ξεχασεις γρηγορα.
Βαλε λιγο πιο χοντρο λαδι απο ραπτομηχανης και θα ειναι οκ.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: οξειδωση αξονα THORENS TD 160 !

Το ιξωδες του λαδιου μπορει να διαφοροποιησει ελαχιστα τις στροφες και αν ειναι μεγαλο και ο ιμαντας παλιος, θα καθυστερει λίγο....
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Απάντηση: οξειδωση αξονα THORENS TD 160 !

Δεν θα γυρνα σε χαμηλοτερες σρτοφες , και στα συγκεκριμενα πικαπ μερικες (τις πλειστες) φορες συστηνεται ο ιμαντας της εταιρειας ο οποιος ειναι λιγο πιο μεγαλος και ελαστικος απο τους after market. Ο σωστος ειναι αυτος της εταιρειας και ειναι φυσικα σημαντικο να ειναι καθαρος.
Θα το δουμε συνηθως κατα την μεταβαση απο 33 σε 45 στροφες οπου με εναν κακο after market ιμαντα, αυτος δεν θα ανεβαινει ευκολα η δεν θα ανεβαινει καθολου στην μεγαλη διαμετρο του pulley.
 


skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Re: οξειδωση αξονα THORENS TD 160 !

Το λαδι που προτεινει ο κατασκευαστης, η αναλογου ιξωδους.....
 


Μηνύματα
27.454
Reaction score
25.623
Απάντηση: οξειδωση αξονα THORENS TD 160 !

Να θυμίσω , εδω , μετά απο κάμποσα ποστς , οτι ο χάλυβας και το κάθε λογής σιδερικό οξειδώνεται , οχι λόγω της υγρασίας , η του νερού , θαλασσινού , η γλυκού , αλλά με την επαφή του με τον αέρα.Λόγω της παρουσίας του οξυγόνου. Εξ ου και η οξείδωση.
Επίσης το τιτάνιο δεν είναι το μόνο μέταλο που δεν οξειδώνεται , τα πρωτία , απ¨"όσο ξέρω εγω τα έχει ο χρυσός.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: οξειδωση αξονα THORENS TD 160 !

και το νερακι εχει οξυγονο και μαλιστα πολυ περισσοτερο και γι' αυτο τα μεταλλα οξειδουνται πολυ πιο γρηγορα στο νερακι....
 

Μηνύματα
27.454
Reaction score
25.623
Απάντηση: οξειδωση αξονα THORENS TD 160 !

Δεν εχω δει μέταλο να οξειδώνεται μέσα στο νερό. Εννοώ οσο βρίσκεται μέσα σε αυτό.
Η οξείδωση συμβαίνει όταν βγεί απο το νερό.Σε παρουσία αέρα. Εξαίρεση ίσως να αποτελεί το θαλασσινό.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.767
Μηνύματα
2.875.225
Members
37.947
Νεότερο μέλος
ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ
Top