ο costas ear(και καποιοι αλλοι) το χει δει το εργο καλυτερα (greg timbers jbl)

Μηνύματα
400
Reaction score
362
Με αφορμη...
http://positive-feedback.com/interviews/greg-timbers-jbl/
Mας αρεσει δεν μας αρεσει μαλλον το χει δει...Κι ας εχω κουραστει να διαβαζω τις αναφορες του,στην αναγκη υψηλων spl,πολλων watt,δυναμικων,μεγαλων μεγαφωνων,ενεργων κτλ.Δεν υπηρξα ποτε δογματικος και σε συνδιασμο με την,εκνευριστικη πολλες φορες, επαναληψη,μ εχει κανει να σκεφτομαι.Να σκεφτομαι και να ψαχνω,να ψαχνω και να βρισκω.Μου αρεσουν τα harbeth(και τα spendor) και οι λαμπες πολυ.To καλυτερο ακουσμα ομως που ειχα ποτε μου ηταν τα klipschorn με 200w accuphase...Χμ...τα δυναμικα ε;
Tελος παντων,ασχολουμαι απο το 95 με το hobby και παραυτα παραμενω ανοργασμικος ηχητικα.
Λεω να το παω απ την αρχη. Πιστευω παντα οτι ο καθενας μπορει να απολαυσει τη μουσικη με οποιον τροπο αρεσκεται.Δεν πιστευω στο λαθος
ουτε στις αντικειμενικες αληθειες.Η αναζητηση ειναι προσωπικη.Τα harbeth και οι λαμπες παραμενουν η απαντηση στις αναζητησεις συγκεκριμενων ακροαματικων αναγκων.Για μενα ηρθε ο καιρος να δοκιμασω κι αλλον δρομο.Σιγα σιγα διοτι old habits die hard.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Το "ηχεία toys" που έχω αναφέρει σε 5-6 ποστ μου, είναι κλόπιράιτ από τον Greg Timbers, ένα από τα μεγαλύτερα μυαλά του οντιο, τον σχεδιαστή των υπέροχων Everest της μεγάλης JBL (και όχι μόνο), έναν άνθρωπο που δεν έχουμε το υπόβαθρο να σχολιάσουμε, απλώς respect. :hi:

Ναι, φυσικά έχω διαβάσει αυτή τη συνέντευξη, και ήταν εξόχως απολαυστική. Νομίζω πως με διαβάζει κι αυτός, γιατί βλέπω πως κλέβει τις ιδέες μου! :lol::lol::lol::lol:

Προσωπικά, δεν τολμώ καν να κρίνω αυτά που λέει. Ο άνθρωπος είναι σε θέση απλώς να παραδίδει μαθήματα σε όλους ανεξαιρέτως, ιδίως σε μας τους άσχετους. Διαβάστε τον προσεκτικά, όλο και κάτι θα κερδίσετε. ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Μου αρεσουν τα harbeth(και τα spendor) και οι λαμπες πολυ.
Ναι, και μένα μου άρεζαν, προ 15-ετιας. Πολύ. Αλήθεια.

To καλυτερο ακουσμα ομως που ειχα ποτε μου ηταν τα klipschorn με 200w accuphase.
Όντως, το άκουσμα των κλιπσχορν από 200 βατ ss ήταν και για μένα προ 15-ετιας ένα σοκ, μία μαγική στιγμή, ένα παράθυρο σε λάιβ άκουσμα μέσα σε σπίτι. Σε νιώθω 1000%.
Το άκουσμα όμως μεγάλων σύγχρονων ενεργών μόνιτορ, είναι κλάσεις πιο "συγκλονιστική" εμπειρία. ;)

Δεν πιστευω στο λαθος
ουτε στις αντικειμενικες αληθειες.
Δεν πιστεύω γενικά μιλώντας και σε τίποτα. :)

Εκτιμώ ότι σε όλα τα θέματα υπάρχει μία αντικειμενική αλήθεια, και πολλές υποκειμενικές λάθος εκτιμήσεις, οι οποίες στην συντριπτική τους πλειοψηφία οφείλονται στην έλλειψη γνώσης, την απλή κοινή άγνοια.

Έχω την έντονη πεποίθηση πως οτιδήποτε συνδέεται με υποκειμενικές απόψεις (τη γνωστή κολοκυθόπιτα), είναι σα το χαλασμένο ρολόι: 2 φορές τη μέρα δείχνει την σωστή ώρα. :gotcha:

Επειδή όμως η μέρα έχει 24 ώρες, είναι αναμφισβήτητη η ορθότητα ενός ρολογιού που δουλεύει σωστά, κι αυτό αντιπροσωπεύει την μία και μοναδική αντικειμενική αλήθεια. :drinks:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.616
No speaker is even close to sounding "real" so personal opinion is always a major consideration.

Like everybody else, I look (listen) for what makes me forget that I am listening to sound reproduction


- επέλεξα αυτά τα δύο , διότι εάν αναλογιστούμε ότι προέρχονται από έναν άνθρωπο ( τράπεζα γνώσης πλέον ) , και φιλοσοφήσουμε αυτές τις δύο εκφράσεις , θα γλυτώσουμε από πολλές αψιμαχίες και εντάσεις



- καταπληκτική συνέντευξη , απλά κατανοητά και συγκεκριμένα
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
No speaker is even close to sounding "real" so personal opinion is always a major consideration.

Like everybody else, I look (listen) for what makes me forget that I am listening to sound reproduction


- επέλεξα αυτά τα δύο , διότι εάν αναλογιστούμε ότι προέρχονται από έναν άνθρωπο ( τράπεζα γνώσης πλέον ) , και φιλοσοφήσουμε αυτές τις δύο εκφράσεις , θα γλυτώσουμε από πολλές αψιμαχίες και εντάσεις
Αυτή η συνέντευξη, αν το φιλοσοφησουμε που λές κι εσύ, λέει 5-6 πολύ σημαντικά πράγματα.

Το σημαντικότερο όλων είναι τα δυναμικά, και η σαφής αναφορά του μάστερ σε αυτά ως την αχίλλειο πτέρνα της αναπαραγωγής, κυρίως από την πλευρά των ηχείων, όπου τα ηχεία toys είναι εκ των πραγμάτων άκυρα, γιατί απλά δε μπορούν.

Αφού αυτά τα βασικά κριτήρια υλοποιηθούν, στη συνέχεια, στις λεπτομέρειες αν θες, θα παίξει προφανώς κάποιο ρόλο και η εκτίμηση του ακροατή, και η δική του εκτίμηση, είναι ότι τα δικά του ηχεία, παίζουν πιο σωστά με το ενεργό ψηφιακό κρος και πολυενίσχυση, όπως κάνει και ο ίδιος στο σπίτι του.

Μακάρι να τον μιμηθούμε όλοι, αυτό θα είναι το κέρδος μας, να αντιγράψουμε αυτά που κάνει ο ίδιος.

Αν το φιλοσοφησουμε, αυτό λέει πως αγγίζει περισσότερο το αληθινό γεγονός.

Εγώ, δεν έχω παρά να δεχτώ σα δεδομένο ότι έχει απόλυτο δίκιο ο άνθρωπος αυτός, σε ο,τι λέει, λέξη προς λέξη.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Εγώ, δεν έχω παρά να δεχτώ σα δεδομένο ότι έχει απόλυτο δίκιο ο άνθρωπος αυτός, σε ο,τι λέει, λέξη προς λέξη.
Τι να πεις κι εσύ ρε άσχΙετε?
Τι να πω κι εγώ που είμαι 44 φορές πιό άσχετος από σένα.
Ο Timbers , ο Nudell και ο Floyd Toole έχουν κάτι να πούν σ αυτούς που θέλουν ν ακούσουν
 




Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
"I am a firm believer that there is no magic in loudspeaker design, but I also strongly believe that we do not have all of the answers and that the ear is still the tool of choice. I can always hear differences that I can't measure but it doesn't make them any less important."

Με κινδυνο να γίνω μονοτονος....

(δες και Άντριου Τζόουνς)
 


Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
"I am a firm believer that there is no magic in loudspeaker design, but I also strongly believe that we do not have all of the answers and that the ear is still the tool of choice. I can always hear differences that I can't measure but it doesn't make them any less important."

Με κινδυνο να γίνω μονοτονος....

(δες και Άντριου Τζόουνς)
Σου έχει περάσει από το μυαλό ότι ίσως δε λένε αυτό που νομίζεις ότι λένε;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Λιγα τα λογια σας για τις αγαπες μου!

Για πειτε τωρα, πως το deqx μειωνει το group delay στην περιοχη cross; Να υποθεσω οτι μετραει πρωτα καθε δρομο ξεχωριστα και στη συνεχεια ρυθμιζει το time alignment των δρομων ωστε να παιζουν οσο το δυνατον aligned στην κοινη συχνοτικη περιοχη;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Με κινδυνο να γίνω μονοτονος....
Δεν γίνεσαι καθόλου μονότονος, αλλά απομονώνεις μόνο μία πρόταση από μία ολοκληρωμένη απάντηση, και διαστρεβλώνεται το νόημα της απάντησης, καθώς από αυτό που απομονώνεις φαίνεται ότι έφτιαχνε ηχεία με το αυτί! Χαχαχαχαχα

Ολόκληρη, έχει ως εξής:

Anechoic or listening? That is, where do measurements and listening fall in design? (Value, importance, role…)

This is a loaded question. I am going to answer it as I believe is correct. All designs require and deserve full Anechoic and other types of measurements. The cost, size or intended market for the device should not change the measurements taken. It doesn't matter how expensive a loudspeaker is, it should always be the absolutely best effort within the constraints agreed upon by cost, performance, appearance, etc. In many respects, cheap speakers are actually more challenging to do correctly. Once you know what your parts are capable of, you can work to achieve the highest level of performance possible within the guidelines. I am a firm believer that there is no magic in loudspeaker design, but I also strongly believe that we do not have all of the answers and that the ear is still the tool of choice. I can always hear differences that I can't measure but it doesn't make them any less important. It just means that we need to figure out how to measure what we hear. I have no use for blind and double blind listening tests the way Harman implements them. Sound systems and their environments are very complicated. No speaker is even close to sounding "real" so personal opinion is always a major consideration. Most blind tests are based on a series of assumptions that enable the test to be easy or practical to implement. Unfortunately, these assumptions often invalidate or color the results because they cover up or accentuate aspects of the loudspeaker design.

Δηλαδή, στις ακροάσεις, δε βρήκε χρησιμότητα ούτε στα τυφλά ή τα διπλά τυφλά τεστ!

Γιατί; Γιατί ακόμα και κει, υπήρχε υποκειμενισμός (χρωματισμός) των αποτελεσμάτων, δηλαδή δεν εξασφάλισε ούτε από αυτά αντικειμενικότητα!

Ναι, άκουγε πράγματα που δε μπορούσε να μετρήσει, αλλά αυτό σημαίνει απλώς ότι έπρεπε να βρεθούν κι άλλοι τρόποι μέτρησης!

Η εμμονή του στις μετρήσεις είναι εμφανής και από την ανάγκη χρήσης ανηχοικων θαλαμων σε κάθε πρότζεκτ, ασχέτως τιμής, και παρά το έξτρα κόστος χρήσης ανηχοικων θαλαμων!


Και μετά βέβαια:

Who do you admire as a speaker designer today?

I honestly don't pay much attention to loudspeaker designers any more. Every now and then I see something that looks cool or refreshing to me, but mostly everything is a rehash of what has gone before and is so covered with marketing hype that I just don't care. I am a dynamics guy and very few loudspeakers take that into consideration, in my opinion.

Και πολύ σημαντική παράγραφος:

Speakers have generally become smoother, more 3-dimensional and much smaller. This means that they are less dynamic on the whole and rather toy like compared to good stuff from the 60s and 70s. Unlike electronics, miniaturization is not a good thing with loudspeakers. There is no substitute for size and horsepower. Nothing much has changed with the laws of physics in the last 100 years so what it takes to make dynamic life-like sound is unchanged.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Κινητή εγκυκλοπαίδεια είναι ο άνθρωπος, σε 5 γραμμές συμπεριλαμβάνει άπειρες θεωρίες του οντιο, αν αναλύσουμε λέξη προς λέξη τι λέει αυτός ο άνθρωπος σε μία σύντομη συνέντευξη, θα πρέπει να συμπεριλάβουμε σχεδόν όλη την υπαρκτή γνώση του οντιο...

Στάζει εμπειρία..
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
"I am a firm believer that there is no magic in loudspeaker design, but I also strongly believe that we do not have all of the answers and that the ear is still the tool of choice. I can always hear differences that I can't measure but it doesn't make them any less important."

Με κινδυνο να γίνω μονοτονος....

(δες και Άντριου Τζόουνς)

Αμεσως μετα:

"It just means that we need to figure out how to measure what we hear."
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Δεν θα μπορούσα να ισχυριστώ φυσικά ότι κάποιος σχεδιαστής σχεδιάζει ηχεία μόνο με το αυτί,
πολυ περισσοτερο σχεδιαστές τέτοιου βεληνεκούς.

Απλά ηθελα να τονίσω ότι στην εργαλειοθήκη τους συνυπαρχουν οι προσεκτικές ακροασεις
αντίθετα με την επικρατούσα εδώ άποψη ότι άπαξ και μετρησες η διάβασες μετρήσεις μπορείς να προεξοφλησεις αποτελέσματα.....

Και προσεξτε πόσο ισχυρος είναι ο χαρακτηρισμος "tool of choice" που χρησιμοποιεί για το αυτί....


tool-of-choice
  1. An object or method (especially software) chosen to solve a particular problem as being the most appropriate instrument.
English Wiktionary. Available under CC-BY-SA license.
Read more at http://www.yourdictionary.com/tool-of-choice#C1E0UQPDswcWE5OR.99
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.610
Μηνύματα
2.867.837
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top