...πικαπ μετα το 2020, σοβαρα?

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.715
Reaction score
126.880
τον καλύτερο ήχο θα τον δώσει δίσκος προελθείς από ψηφιακή εγγραφή, κι ας είναι από Spotify (mp3).
Σωστά μιλάς γέροντα.

Αρκεί να έχει γίνει σωστό remastering για την έκδοση που κυκλοφορούν στο Spotify.

υποφέρει από απώλεια μαγνήτισης
Ψόφησαν.
Αλλά εντάξει, με ψηφιοποίηση και σοβαρό DSP, μπορούν να γίνουν θαύματα.
Αρκεί η επεξεργασία να γίνεται σε 24-bit μήκος λέξης, η δειγματοληψία είναι πρακτικά αδιάφορη, αλλά οκ, τα 96 (τζάμπα καίει η λάμπα) υπερέχουν.

Το ζητούμενο από την επεξεργασία πολυκάναλης μάστερ μπομπίνας του παρελθόντος, είναι μια σύγχρονη DSP επεξεργασία με στόχο object based immersive τελικό αποτέλεσμα. Πλέον τα εργαλεία είναι διαθέσιμα, αλλά οκ, θέλει χρόνο - χρήμα και γνώσεις, που δεν είναι καθόλου διαθέσιμα, παρά μόνον για μεγάλα εμπορικά ονόματα (Beatles, Pink Floyd, κλπ).
 
Last edited:

Μηνύματα
107
Reaction score
30
Συμφωνώ, αρκεί να έχουν ανέβει ψηφιακά από το αρχικό cd (και προτιμώ το YouTube music σε σχέση με το Spotify). Βέβαια αυτά τα 5-6 που αναζητώ και τα έχει βγάλει σε cd η Μίνος δεν πρόκειται να ανέβουν πότε ψηφιακά.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.798
Reaction score
38.416
Δεν είχα φτάσει σε τόσο βαθμό πηδήματος, μάλλον βοηθούσε ο SME S3 σ' αυτό που ήταν πούπουλο.
.... μιλαμε για χαραδρα/γκρεμο ο δισκος!
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.798
Reaction score
38.416
οταν παρουσιαστηκε πριν απο 7-8 χρονια (που το βρηκα προσφορα 8 ευρο) το ειχα και φωτο και βιντεο ... αλλα για ιδιωτικη χρηση...
θα φτιαξω εκ νεου.. 😇
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.235
Reaction score
8.224
Λοιπόν προσπάθησα να βγάλω photo!
Τα Ελληνικά μεγαλουργήματα....
Δεν έχει καμμία σχέση η φωτογραφία με το πραγματικό! Σαν να έχει περαστεί ο δίσκος με γυαλόχαρτο!
Επίσης δείτε προχειρότητα στο εξώφυλλο. Μέσα δε ούτε ένα φυλλάδιο, μια πληροφορία! Το δε εξώφυλλο είναι μια πρόχειρη φωτογραφία του πρωτοτύπου με ένα χαρτί, ούτε καν χαρτόνι, τόσο χάλια! Η τιμή πώλησης όμως... στον Θεό, όπως πάντα!

Το.... made in Greece, μας μάρανε!
Τολμάω να τον βάλω στο πλατό? Μόνο που τον βλέπω αηδιάζω, όμως λυπάμαι να τον αποχωριστώ!



Ευτυχώς δεν έχω πολλούς Ελληνικής κατασκευής (κλασικής εννοείται), διότι προσπαθούσα να αγοράζω όταν έκανα ταξίδια στα....βόρεια για το μαγαζάκι μου, το οποίο το αναπολώ! Τότε λίγος κόσμος αγόραζε δίσκους αυτού του είδους! Η κασέτα στο φουλ και μάλιστα με επιλογή! Ερχόντουσαν με ένα κατεβατό 10-20 τραγούδια επιλογής τους και εγώ τα ετοίμαζα για την επόμενη ημέρα.
 

Attachments

Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.798
Reaction score
38.416
Με/μας εξιτάρεις...
Δεν έχεις φωτό ή βιντεο?
17158785043565711097202128082293.jpg
17158786181602065116506982834341.jpg
17158785418257782657242818549168.jpg

Χμ..ειχε περάσει μια βδομαδα..κατω απο εναν σερβερ...και βλεπουμε το αποτελεσμα οτι ειναι δηλαδη πολυ πιο φλατ...αποτι το θυμομουν αρχικα..μοτοκρος κανει ακομα.. (δε το δοκιμασα σημερα,μεταξυ μας λυπαμαι μη τη κουτσουρεψω.. )

17158788958363623273155056798696.jpg
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.149
Reaction score
20.733
Κάποτε είχα πάρει αυτό από του Blow Up στη Θεσσαλονίκη. Έκατσε κάτω από έναν τελικό (Nikko, αν θυμάμαι καλά) για ένα απόγευμα. Ε, μετά δεν παιζόταν πια, πήγα και το ξαναπήρα. Νομίζω κάπου το έχω ακόμα, και το στραβό και το ίσιο.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.798
Reaction score
38.416
(συνεχεια απο το προηγουμενο)
εξηγηση, των φωτο, γιατι δε παλευω κινητο...και δε ξαναφοραω γυαλια προς ωρας...
φωτο 1-εκ πρωτης οψεως δε φενεται κατι (και δεν εννοω λογω σκονης 🐒 )
στη δετερη φωτο- αχνοφαινεται οτι κανει γωνια (δε διακρινεται στη φωτο τοσο)
στη τριτη φωτο - ειναι πιο εμφανης η ανωμαλια.. πουθενα δε το πιανεις..λολ
υποσημειωση-δεν εχει μπαταρει εντελως απο τη μια (μονοπατα) ωστε να μπορει να παιξει καπως..
-στο γενικο και ακομα πιο περα απο το θεμα-
συνηθες ειναι κατι τετοιο:
ειναι καπως ετσι :
οχι τοσο :
jesus slayer παιζει..λολ
--
αυτος τα παει καλα
εψαχνα ενα βιντεο με το τρακαβιλιτυ ενος SME σε ενα oracle ή avid.. δε το βρισκω..
Κάποτε είχα πάει αυτό από του Blow Up στη Θεσσαλονίκη. Έκατσε κάτω από έναν τελικό (Nikko, αν θυμάμαι καλά) για ένα απόγευμα. Ε, μετά δεν παιζόταν πια, πήγα και το ξαναπήρα. Νομίζω κάπου το έχω ακόμα, και το στραβό και το ίσιο.
8-)
(εχω την ελληνικη κοπια που εχουν ολοι... )
ο τελικος ηταν αναμμενος και επιρεασε μεσω θερμοτητας ?!?
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
14.330
Reaction score
13.204
View attachment 331308 View attachment 331310 View attachment 331309
Χμ..ειχε περάσει μια βδομαδα..κατω απο εναν σερβερ...και βλεπουμε το αποτελεσμα οτι ειναι δηλαδη πολυ πιο φλατ...αποτι το θυμομουν αρχικα..μοτοκρος κανει ακομα.. (δε το δοκιμασα σημερα,μεταξυ μας λυπαμαι μη τη κουτσουρεψω.. )

:oops:

Μήπως είναι σε έκδοση δίσκου τεστ της ικανότητας ανάγνωσης?
:dance2::party:


Δεν κυκλοφορούσαν κάτι ακριβές γκατζετιές που ήταν για το ίσιωμα δίσκων που τον πίεζαν και τον θέρμαιναν ελαφρά?
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.798
Reaction score
38.416
..ναι.. αλλα δε χαμπαριαζει η μαιμου..το χει κ cd, δες σποιλερ..😎😇
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.715
Reaction score
126.880
Στο φούρνο παιδιά.
Με καμιά μπριζόλα από πάνω, να μη πάει στραφι το ρεύμα.


ΥΓ. Όξω στον ήλιο ρε, πάνω σε ένα τζάμι. Ισιώνουν εύκολα καταμεσήμερο Αυγουστιάτικα.
 

ika

News
Μηνύματα
14.330
Reaction score
13.204
..ναι.. αλλα δε χαμπαριαζει η μαιμου..το χει κ cd, δες σποιλερ..😎😇
το είδα
:hi:



Με καμιά μπριζόλα από πάνω, να μη πάει στραφι το ρεύμα.


ΥΓ. Όξω στον ήλιο ρε, πάνω σε ένα τζάμι. Ισιώνουν εύκολα καταμεσήμερο Αυγουστιάτικα.
Με αντηλιακό?
:dance2: :gamer:
 

ika

News
Μηνύματα
14.330
Reaction score
13.204
υπάρχει περίπτωση να παίζει ρόλο ο βραχίονας που είναι linear tracking?
Για το αν επηρεάζει ότι είναι γραμμικός δεν ξέρω, αλλά το γεγονός ότι η ενεργή μάζα του είναι 6gr μάλλον θα παίζει.
Δεν αναγνωρίζω την κεφαλή, αλλά λογικά θα φοράει και κάποια με ψηλή ενδοτικότητα.
Οι γραμμικοί βραχίονες για μηδενικό σφάλμα ανάγνωσης διαφημίζονται.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.235
Reaction score
8.224
Είχαμε πολλά προβλήματα και τότε. Όσοι είχαν το χόμπι μας, κατά βάθος ήταν δυστυχισμένοι.
Παλεύαμε συνεχώς…. Με συνεχείς αναβαθμίσεις, ψάξιμο, επισκέψεις σε εκδηλώσεις. Το κάθε φύλλο του Ήχου και των σχετικών, το ξεκοκαλίζαμε με θαυμασμό και όνειρα. Στο τέλος , πάντα κάτι μας έλειπε….
Πότε η προχειρότητα των αναλώσιμων, πότε η μη δυνατότητα απόκτησης κάποιας σοβαρής επιλογής μηχανήματος, δεν μας άφηναν σε ησυχία…

Τελικα μια ζωη ψαχνόμαστε ….. ακόμη και σήμερα. Προσωπικά …. Κοντά στα 70 σήμερα, παλεύω από 15 περίπου χρονών…..

Τελικά είμαστε μαζόχες ????
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.798
Reaction score
38.416
υπάρχει περίπτωση να παίζει ρόλο ο βραχίονας που είναι linear tracking?
μπορει να εχει και αυξημενο βαρος..
'μενα παιζει καλητερα με αυξημενο, αλλα το εχω στο μετριοπαθες και παιζω με το vta..
..ακομα καλητερα παιζω ταβλι.. :boast: :angel:
 




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.868
Μηνύματα
2.879.525
Members
37.960
Νεότερο μέλος
Paixtis25
Top