Aπο που αγοραζετε?

Απο που αγοραζετε?

  • Απο supermarkets

    Votes: 2 2,9%
  • Καταστηματα-αλυσιδες

    Votes: 8 11,4%
  • Εξειδικευμενα καταστηματα

    Votes: 41 58,6%
  • Internet

    Votes: 17 24,3%
  • Αγγελιες

    Votes: 2 2,9%

  • Total voters
    70
Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Aπο που αγοραζετε?

Με τις γνωσεις, την εμπειρια, το κεφι και ολα τα αλλα...που εχει η ομαδα των βλαμμενων της Σαλονικης....κακως πολυ κακως που δεν εχετε μαζευτει να κανετε το μαγαζι που λειπει απο τη Β.Ελλαδα και που θα παει πολυ καλα σας πληροφορω.
Για σκεφτητε το πιο καλα......
Χαχαχα...
Μας φαντάζεσαι να κανουμε συγκριτικά προβολέων και η καπνα απο την ψησταριά με τα μπριζολάκια να περνάει μπροστά απο τον φακο και να μας παραπονιούνται για πεπλο;
Χαλια σου λεω χαλια...:happy_5:
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Aπο που αγοραζετε?

Βρε χίλιες φορες θα έπρεπε, αλλα δεν πιστεύω πως συμφέρει κανεναν να ασχοληθει.
Η Θεσσαλονίκη με το βαρύγδουπο όνομα είναι πολύ φτωχή για να πληρώσει τέτοια γούστα
Αντρεα, νομιζεις οτι η Θεσσαλονικη ειναι φτωχη....ξερεις ποσοι βλαμμενοι υπαρχουν ακομα που απλα δεν τους γνωριζετε....
Το μονο προβλημα που θα εχετε αμα η ΕΒΒΕ ανοιξει μαγαζι ειναι να περιορισετε τα τσιμπουσια......οχι οτι βγαζουμε το πρωι να το τρωμε το βραδυ.....καρχαριες ε καρχαριες.......
 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Aπο που αγοραζετε?

Χαχαχα...
Μας φαντάζεσαι να κανουμε συγκριτικά προβολέων και η καπνα απο την ψησταριά με τα μπριζολάκια να περνάει μπροστά απο τον φακο και να μας παραπονιούνται για πεπλο;
Χαλια σου λεω χαλια...:happy_5:
Πω πω αρχισαν να μου τρεχουν τα σαλια με την περιγραφη σου:happy_5:
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Λοιπόν να πω και εγώ τα καταναλωτικά μου Patterns αν υπάρχουν.

Πρώτα απο όλα ας πάρουμε την κατηγορία βιντεο-προβολείς.

Εκανα ενα λάθος και αγόρασα τον πρώτο μου προβολέα, καθαρά βάση specs και features στα χαρτιά πάντα. Δεν τον είδα να παίζει, η πρώτη μου επαφή μαζί του ήταν ανοίγοντας το κουτί στο σπίτι μου. Αποτέλεσμα? Καλός προβολέας αλλά όχι για την χρήση που ήθελα.

Μετά ήρθε το avsite, οι παρουσιάσεις, οι συζητήσεις, οι γνώμες και γενικά η καλόπιστη κρίση κάθε μέλους μας. Ηρθε και η γνωριμία/φιλία με τον Ανδρέα, αποτέλεσμα όμως της εμπιστοσύνης που μου έδωσε σαν πωλητής/γνώστης του αντικειμένου.

Κουβέντα στην κουβέντα, αλλάξαμε στρατόπεδο, αλλάξαμε ιδέες, αλλάξαμε τις απαιτήσεις μου απο τον προβολέα, και γενικά βρήκαμε τι μου ταιριάζει καλύτερα.

Ο πρώτος προβολέας ήταν απο το eshop, φαντάζεστε να ρώταγα τον χονδρό τον "Νώντα" (τότε υπήρχε μόνο το μαγαζί τους στο Χαλάνδρι) για rainbow, nits και throw? Θα μου έλεγε πάρε το 11-8-80 ο φουκαράς και με το δίκιο του ο άνθρωπος!! Αν πάλι τον αγόραζα απο τον Κωτσόβολο φαντάζεστε απάντηση απο τον πωλητή? Εχουμε προσφορά με κάθε προβολέα HP και 2 πακέτα φωτογραφικά χαρτιά και ενα αποχυμωτή IZY...!!! Απο το ΠΛΑΙΣΙΟ ίσως επερνα καμμιά απάντηση σε καμμιά ερώτηση μου, αλλά και εκεί ακόμα χλωμό το βλέπω, όταν πουλάνε απο μολύβια μέχρι PLASMA και απο καρέκλες γραφείου μέχρι κανβάδες και ακουαρέλες...

Τελικά που καταλήγω, αν το αντικείμενο αγοράς το κατέχεις 1000% πάς και το ψωνίζεις απο όπου κρίνεις οτι περνεις value-for-money, αν πάλι δεν εχεις τις απαιτούμενες γνώσεις και θές ενημέρωση διαλέγεις αυτόν που είναι γνώστης και που τον εμπιστέυεσαι. Ετσι έκανα στις τελευταίες μου 2 επιλογές και είμαι πανευτυχής.

Να σας πώ και ένα άλλο πάλι για να δείτε ότι τελικά πολλά άλλα πράγματα παίζουν ρόλο στις αγορές. Ο ξάδελφος μου έχει εταιρία Πληροφορικής, λιανική, service, programming.

Ολα μου τα περιφερειακά θα ήθελα να τα ψωνίζω απο τον ξάδελφο, έλα όμως που δεν το κάνω? Γιατί? Αν εχω προγραμματίσει να αγοράσω κάτι τον ρωτάω, Φίλλιπε θέλω τιμή για το τάδε, μου δίνει τιμή, με μεγάλη εκπτωση (κοντά στην χονδρική) και σχεδόν πάντα οι τιμές του είναι 0.5% φθηνότερα απο το Πλάισιο και λίγο ακριβότερος αποτο eshop. Ασε που κάθε παραγγελία θέλει αν τύχει και το παραγγείλω νωρίς το πρωί, την επόμενη ή την μεθεπόμενη συνήθως αν είμαστε τυχεροί να το παραλάβει ο ξέδελφος απο την αντιπροσωπία/εισαγωγέα και μια μέρα ακόμα για να κανονίσει δρομολόγιο να μου το στείλει σπίτι ή γραφείο. 2-3 μέρες παράδωση στην καλύτερη περίπτωση.

Τελικά σαν κακομαθημένος αγοραστής/πελάτης που σημερα μου ήρθε η ιδέα να αγοράσω κάτι και χθές το ήθελα στα χέρια μου, καταλήγω να πάρω τηλέφωνο το Πλαίσιο ή το eshop να μάθω τιμή και διαθεσιμότητα (συνηθως άμεση) και να πάω να το αγοράσω. Ετσι εγινε και με την 24αρα την TFT LG πυο αγόρασα εχθές. Μου έλεγε ο Ξάδελφος η LG ακόμα δεν εχει στοκ, θα έχει απο δευτέρα, και η τιμή του ήταν λίγο κάτω απο το Plaisio. Τελικά αφού είδα τον φιλο bako να λέει σε άλλο thread στο avsite οτι ειχαν 4 κομμάτια στοκ, την αγόρασα 90 Ευρώ φθηνότερα, και άμεσα!

Π@υστιά στον ξάδελφο? Οχι δεν νομίζω καθώς η αντιπροσωπεία (LG) διάλεξε να στείλει 10 κομμάτια στο Plaisio και να βισματώσει τους μικρούς μεταπράτες/κομπιουτεράδες. Εσείς τι θα κάνατε? Οταν ο δικός σας άνθρωπος σας λέει δεν γνωρίζω πότε θα μου παραδώσουν κομμάτια, και η μεγάλη αλυσίδα καταστηματων το έχει ετοιμο, ζεστό και σε περιμένει?

Ας μήν είμαστε αδικοι με τον αγοραστή, γιατί πολλές φορές η κάψα να αγοράσεις κάτι σε αναγκάζει να φερθείς λίγο αλόγιστα, το θέμα είναι να μήν είσαι εσκεμμένος και δόλο να πάς να ξεζουμίσεις τον εμπειρο πωλητή να πάρεις τα φώτα του και μετά να πάς να τον παρακάμψεις...

Στην δουλειά μας το τι τζάμπα φροντιστηριο εχουμε κάνει σε πελάτες δεν λέγεται, και μετά ο πελάτης πάει ενημερωμένος και οχι ασχετος πλέον σε μεγαλύτερα γραφεία απο εμάς, και αγοράζει απο εκεί. Ξέρεις πολλοί ντρεπονται να δέιξουν αγνοια και γύμνια... και έτσι με ένα καλό crash course που τους κάνουμε πάνε σαν κόκκορες αλλού... Τι να κάνουμε όμως είναι Part of fucking life!
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Γιαννη εγω θα περιμενα τον ...."ξαδερφο" και οποτε ερχοταν . Αν ολοι κανουν ετσι και η καθε LG ( πρωην Goldstar) βισματωνει τους "ξαδερφους" για χαρη του "Πλαισιου" σε λιγο καιρο δεν θα υπαρχουν "ξαδερφοι" και το "Πλαισιο" θα πουλαει οτι τιμη ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ . Ελπιζω να πιασατε την αλληγορικη σημασια των λεγομενων μου .
 

Μηνύματα
371
Reaction score
0
Απάντηση: Aπο που αγοραζετε?

(Η απάντηση είναι συγκεκριμένα για την αγορά του προβολέα μου)


Μετά από πολύ διάβασμα στο ίντερνετ, τεστ περιοδικών, sites, λεγόμενα ιδιωτών, συγκριτικά, και εχοντας και κατά νου την καλή εικόνα της αντιπροσωπείας... Αφού διάβασα για ώρες τεχνικά χαρακτηριστικά, και με βάση ότι δεν μπορούσα να δώσω πολλά χρήματα, κατέληξα στον tw600, που περισυ το καλοκαίρι φαινόταν η βέλτιστη αγορά. Δεν τον είδα πιο πριν να παίζει, θεωρώ ότι η πρώτη αγορά μου -ειδικά αφού τα 1100€ τότε ήταν το χρηματικό μου όριο και κανένας άλλος δεν έπαιζε σε αυτά τα χρήματα, με ανάλογες καλές αναφορες- θα γινόταν στα τυφλά, έτσι και αλλιώς δεν είχα την εμπειρία να διακρίνω τις όποιες διαφορες με άλλα μοντέλα.

Επειτα εψαξα που μπορώ να τον βρω φτηνότερα, και με πολλές άτοκες δόσεις. Και ναι, τον πήρα από το Πλαίσιο, όχι στην απόλυτα φτηνότερη τιμή, αλλά ετοιμοπαράδοτο και ελάχιστα ακριβότερα από το φτηνότερο μαγαζί.

Υγ1. Προσωπικά δεν θα ταλαιπωρούσα κανέναν πωλητή , οπουδήποτε... Αν κάτι υπήρχε στημένο να παίζει θα το έβλεπα, αλλά να βάλω κάποιον να μου ανεβοκατεβαζει μηχανήματα χωρίς να σκοπεύω να αγοράσω, απλά δεν θα το έκανα (προσωπική επιλογή).

Υγ.2 Ποιος μου εγγυάται και ότι οι "εξιδεικευμένοι" (ή και όλοι όσοι έχουν δείγματα να παίζουν) εχουν αντίτοιχα σωστά (η καθόλου) ρυθμισμένα τα μηχανήματα τους, ώστε πράγματι να βγάλει ο υποψήφιος αγοραστής σωστά συμπεράσματα? Εχω βαρεθεί (όχι μόνο στα ηλεκτρονικά, παντού) ο κάθε μαγαζάτορας / πωλητής να προωθεί με κάθε τρόπο τα προιόντα τα οποία έχει την καλύτερη συμφωνία - και ταυτόχρονα το μεγαλύτερο κέρδος...
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Re: Απάντηση: Aπο που αγοραζετε?

2 Ποιος μου εγγυάται και ότι οι "εξιδεικευμένοι" (ή και όλοι όσοι έχουν δείγματα να παίζουν) εχουν αντίτοιχα σωστά (η καθόλου) ρυθμισμένα τα μηχανήματα τους, ώστε πράγματι να βγάλει ο υποψήφιος αγοραστής σωστά συμπεράσματα? Εχω βαρεθεί (όχι μόνο στα ηλεκτρονικά, παντού) ο κάθε μαγαζάτορας / πωλητής να προωθεί με κάθε τρόπο τα προιόντα τα οποία έχει την καλύτερη συμφωνία - και ταυτόχρονα το μεγαλύτερο κέρδος...
Σε αυτες τις περιπτωσεις θα πρεπει να δοκιμασεις τα ακολουθα:
1.Ζητας να σου επιτρεψουν τις δικες σου ρυθμισεις η ακομα καλυτερα να σου επιτρεψουν "να βαλεις το δικο σου χερακι" στους βιντεοπροβολεις.Εαν οχι γινεσαι Λουης
(αυτο δεν σημαινει οτι συμφωνω απαραιτητα με οσα λες)
2.Να ξεχασεις τα περι καλυτερης συμφωνιας/μεγαλυτερου κερδους.Σε εναν βιντεοπροβολεα της ταξης των π.χ. 1500€ ποση διαφορα να εχει η μια εταιρεια απο την αλλη?Θες 50€?
Αντε να πουμε πλουσια πλουσια 100€?
Ε, ποιος ρισκαρει για 100€?Θα πρεπει να ειναι ηλιθιος...
Αυτο που δεχομαι βεβαια ειναι να μην δουλευει μια εταιρεια και να προσπαθει να σε πεισει να αγορασεις την αλλη με την οποια συνεργαζεται...
 

Μηνύματα
371
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Aπο που αγοραζετε?

Σε αυτες τις περιπτωσεις θα πρεπει να δοκιμασεις τα ακολουθα:
1.Ζητας να σου επιτρεψουν τις δικες σου ρυθμισεις η ακομα καλυτερα να σου επιτρεψουν "να βαλεις το δικο σου χερακι" στους βιντεοπροβολεις.Εαν οχι γινεσαι Λουης
(αυτο δεν σημαινει οτι συμφωνω απαραιτητα με οσα λες)
Πόσοι εχουν τις γνώσεις να το κάνουν αυτό, ειδικά όταν μιλάμε για αγορά κάποιας συσκευής (ειδικά για τους προβολείς που είναι και λίγο "περίεργα" μηχανάκια) όταν είναι η πρώτη φορα? Εδω πολλοί δεν εχουν τις γνώσεις, ακόμα και πολύ αργότερα...

2.Να ξεχασεις τα περι καλυτερης συμφωνιας/μεγαλυτερου κερδους.Σε εναν βιντεοπροβολεα της ταξης των π.χ. 1500€ ποση διαφορα να εχει η μια εταιρεια απο την αλλη?Θες 50€?
Αντε να πουμε πλουσια πλουσια 100€?
Ε, ποιος ρισκαρει για 100€?Θα πρεπει να ειναι ηλιθιος...
Αυτο που δεχομαι βεβαια ειναι να μην δουλευει μια εταιρεια και να προσπαθει να σε πεισει να αγορασεις την αλλη με την οποια συνεργαζεται...
Τα λεγόμενα του dream_GR από πάνω πάντως, δείχνουν οτι υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις...
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Aπο που αγοραζετε?

Τα λεγόμενα του dream_GR από πάνω πάντως, δείχνουν οτι υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις...
Δεν εχω συντονιστεί 100% τι απο αυτά που είπα διεχνουν τις περιπτωσεις σου, αλλά για να γίνω σαφής, οταν είπα αλλαξα ιδέα, άλλαξα στρατοπεδο, άλλαξα τον αρχικό μου σχεδιασμό, αυτό έχει να κάνει με την αγνοια μου (τότε ήταν 100% αγνοια σε θέματα βιντεοπροβολέων) και κάποιος φουκαράς έκανε σεμινάρια και φροντιστήρια για να μάθει τι έιναι αυτό που θέλω και τι μου χρειάζεται. Τελικά εμαθα οτι υπάρχει rainbow, αλλά εγώ δεν το έβλεπα, οπότε είχαμε και τους DLP σαν επιλογή (αν δεν εκανα τεστ θα ήξερα αν το βλέπω ή όχι?) και επίσης κάτσαμε και βάλαμε κάτω και πολλούς άλλους παράγοντες όπως φωτισμός, χώρος, οθόνη διάσταση, απόσταση προβολής, αυτά απο σουπερμαρκετ δεν τα παίρνεις...

Τώρα αν απο το ιντερνετ και "περιοδικα" μπορείς να εχεις ιδία απόψη για ενα μηχάνημα τότε πάς και το χτυπάς χωρίς να σε πάρουν πολλοί χαμπάρι... δεν είναι ανάγκη να σηκώσεις τον κόσμο ανάποδα!
 

Μηνύματα
371
Reaction score
0
Απάντηση: Aπο που αγοραζετε?

Σε λαθος πραγμα απαντας... Δες ποιο κοματάκι έκανα quote (κέρδη - συμφωνίες σε συγκεκριμένη περιπτωση προωθησης προιόντος μέσω συγκεκριμένου μαγαζιού- αφορά το θέμα με την οθόνη σου)

Και αν είναι να υπάρχουν παρεξηγήσεις, μιας και βλέπω ότι απαντάς κάπως έντονα και προσωπικά, σταματάω εδώ.

Και μια λεπτομέρεια:
Ε, ποιος ρισκαρει για 100€?Θα πρεπει να ειναι ηλιθιος...
Μα αυτός ο κακός έμπορος δεν θα κερδίσει 100€, αλλά 100€ ανά τεμάχιο! Θα καταφέρει να ψήσει 10 πελάτες? 10χ100€.
 

VG

Μηνύματα
5.157
Reaction score
0
Τιμη και διαθεσιμοτητα, δυο πραγματα που παιζουν πολυ σπουδαιο ρολο.
Τα λεφτα μου θα τα δωσω παντα με πονο αποχωρισμου!Αν καποιος ζηταει οσα του λειπουν (οι διαφορες φτανουν ανετα το 30%), ας μην εχει απαιτησεις για μεγαλο τζίρο:Θα πουλαει παντα μεταξυ συγγενων και φιλων,και οχι ολων.Οι αυξημενες τιμες ισως του καλυψουν την ελλειψη τζιρου,ισως παλι η αντιπροσωπεια τον στειλει για βρούβες,αυτος ξερει καλυτερα τι γραφει στο ταμειο στο τελος της χρονιάς.

Προσωπικα δεν παω σε εξειδικευμενα καταστηματα γιατι

Α) Θελουν να αγορασω το Χ προιον,αντε και το Υ.
Β) Θελουν να μου δειξουν το Χ και το Y, για τα υπολοιπα δεν θα μπορεσουν...

Οσο για την εγγύηση,το θεμα δεν ειναι 100% σαφες νομικά, σιγουρα μια εταιρεία που θελει να εχει ονομα στην αγορα θα καλυψει τον πελατη απο οπου και αν αγορασε,εγω διαφορετικα διαγραφω δια παντως την εταιρεια απο την λιστα μου,κατι απο το οποιο χάνει και ο αντιπρόσωπος μακροχρόνια αφου θα ενημερωσω και τους γνωστους μου οταν με ρωτανε:"καλο το μηχανάκι;-Ασε,μην μπλέξεις με δαύτους,παρε αλλη μαρκα".

Εχουμε ξανακανει παρομοιες συζητησεις κατα καιρους,το μυνημα μου παραμενει το ιδιο:

Η εποχη που ο πελατης εφευγε με μαυρισμενο ματι και αδειο πορτοφόλι εχοντας αγορασει αυτο που ηθελε ο μαγαζοτορας..δύει.Ο πελατης εχει να διαλεξει αναμεσα σε πληθωρα καταστηματων,και δεν εχει κανενα λογο να ανεχτει ουτε αυξημενες τιμες,ουτε αδιαφορη συμπεριφορα,ουτε να μην τον κερασεις ενα ποτηρι νερο το καλοκαιρι που λεει ο λογος.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Re: Απάντηση: Aπο που αγοραζετε?

Μα αυτός ο κακός έμπορος δεν θα κερδίσει 100€, αλλά 100€ ανά τεμάχιο! Θα καταφέρει να ψήσει 10 πελάτες? 10χ100€.
Ε, και ποια η διαφορα?:sad:
Αυτα τα ποσα ειναι αστεια για τετοιου ειδους καταστηματα.
Σιγα το ποσο για να κατσεις να κανεις τον καλικατζαρο...:crazy_1:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Τουτη η απαντηση μου αφορα τις θεσεις του Luxman και του VG

Πριν πολλα χρονια ειχα διαβασει ενα βιβλιο αλλα αναθεμα εαν μπορω να θυμηθω ποιο ηταν:crazy_1:
Αυτο που θυμαμαι ηταν πως πηγαινε λιγο πιο βαθια στους κανονες της ελευθερης οικομιας σε σχεση με τα μονοπολεια που προσεφεραν τα τοτε ολοκληρωτκα καθεστωτα Σοβιετικου τυπου.
Εξηγουσε λοιπον ο author πως μελλοντικα τα "μικρα" καταστηματα/εταιρειες θα εξαφανιστουν και θα υπαρχουν μονο μεγαλες εταιρειες σε εναν αδυσωπητο πολεμο εξαγορας η μια της αλλης.
Στο τελος αυτες οι εταιρειες θα λιγοστευουν ολο και περισσοτερο, μεσω συγχωνευσεων και εξαγορων, με συνεπεια να απομεινει μονο μια η οποια θα εχει αγορασει ολες τις υπολοιπες.
Αυτη λοιπον θα επιβαλλει μονοπωλιο, απο την στιγμη που δεν θα υπαρχει αντιπαλος, με ραγδαιες αυξησεις των τιμων.
Ο συγγραφευς καταληγει πως θα ειναι η εκδικηση του ηττημενου(κατα πως διαφαινοταν τοτε) κομμουνιστικου συστηματος απεναντι στο καπιταλιστικο...
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Τουτη η απαντηση μου αφορα τις θεσεις του Luxman και του VG

Πριν πολλα χρονια ειχα διαβασει ενα βιβλιο αλλα αναθεμα εαν μπορω να θυμηθω ποιο ηταν:crazy_1:
Αυτο που θυμαμαι ηταν πως πηγαινε λιγο πιο βαθια στους κανονες της ελευθερης οικομιας σε σχεση με τα μονοπολεια που προσεφεραν τα τοτε ολοκληρωτκα καθεστωτα Σοβιετικου τυπου.
Εξηγουσε λοιπον ο author πως μελλοντικα τα "μικρα" καταστηματα/εταιρειες θα εξαφανιστουν και θα υπαρχουν μονο μεγαλες εταιρειες σε εναν αδυσωπητο πολεμο εξαγορας η μια της αλλης.
Στο τελος αυτες οι εταιρειες θα λιγοστευουν ολο και περισσοτερο, μεσω συγχωνευσεων και εξαγορων, με συνεπεια να απομεινει μονο μια η οποια θα εχει αγορασει ολες τις υπολοιπες.
Αυτη λοιπον θα επιβαλλει μονοπωλιο, απο την στιγμη που δεν θα υπαρχει αντιπαλος, με ραγδαιες αυξησεις των τιμων.Ο συγγραφευς καταληγει πως θα ειναι η εκδικηση του ηττημενου(κατα πως διαφαινοταν τοτε) κομμουνιστικου συστηματος απεναντι στο καπιταλιστικο...
Προσωπικά θέλω να υποστηρίζω τις μικρές επιχειρήσεις αλλά όταν ακούω τέτοιες ιστορίες ψυχολογικού εκβιασμού τρέχω μακριά.
Όποιος μου προσφέρει κάτι παραπάνω για τις υψηλότερες τιμές που χρεώνει έχει το σεβασμό μου, αυτός που θα πάει να μου δημιουργήσει ενοχές θα βρει μπροστά του κλειστή πόρτα. Στην τελική δεν τα χρωστάω σε κανένα τα λεφτά μου, όπου θέλω θα τα δώσω...
 

VG

Μηνύματα
5.157
Reaction score
0
Ανδρεα δεν εχει νοημα να αραδιαζουμε βιβλια τρομολαγνειας και sci-fi που εχουμε διαβασει...δεν οδηγει πουθενα την συζητηση.

Ξερεις καλυτερα απο εμας την αγορα και τι σε παιρνει να κανεις και τι οχι.
Απο οτι καταλαβαινω εχεις παρει τα μετρα σου και απευθυνεσαι σε ενα ψαγμενο κοινο,ετσι ωστε να μην συγκρούεσαι με τον καθε Κωτσοβολο σε μια ανιση μαχη.

Η ηθικη του καταναλωτη αρχιζει και σταματαει στο να μην καταχραται την εμπιστοσυνη του καταστηματος με ασκοπες αλλαγες προϊοντων,να μην συμπεριφερεται στους πωλητες σαν σε δουλους του,να μην χαλαει τα προϊοντα με πειραματα με συγκολλητες και μετα να θελει εγγυηση,κτλ,ολα τα αλλα,μονος σου θα τα λες και μονος σου θα τα ακους,γιατι καλως ή κακως ζουμε σε ελευθερη αγορα πλεον και τα λογια περιττευουν.Δεν νομιζω οτι οταν ερχεται πελατης στο μαγαζι σου θεωρεις σκοπιμο να του αναφερεις τα βιβλια που εχεις διαβασει.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Προσωπικά θέλω να υποστηρίζω τις μικρές επιχειρήσεις αλλά όταν ακούω τέτοιες ιστορίες ψυχολογικού εκβιασμού τρέχω μακριά.
Όποιος μου προσφέρει κάτι παραπάνω για τις υψηλότερες τιμές που χρεώνει έχει το σεβασμό μου, αυτός που θα πάει να μου δημιουργήσει ενοχές θα βρει μπροστά του κλειστή πόρτα. Στην τελική δεν τα χρωστάω σε κανένα τα λεφτά μου, όπου θέλω θα τα δώσω...
marvin, δεν σημαινει απαραιτητα πως αποδεχομαι τα του βιβλιου:prof:
Δεν εχω κανενα σκοπο να γινω υπερμαχος/σταυροφορος των "μικρων εξειδικευμενων καταστηματων"
Προσωπικα θεωρω παντα πως ο καθενας ειναι εντελως ελευθερος στις επιλογες του, αρκει να μην ενοχλει τον αλλο.
Διαφωνεις σε αυτο?
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Η απαντηση ισχυει και για τον vg με τον οποιο προφανως γραφαμε συγχρονως:cool_1:
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
marvin, δεν σημαινει απαραιτητα πως αποδεχομαι τα του βιβλιου:prof:
Δεν εχω κανενα σκοπο να γινω υπερμαχος/σταυροφορος των "μικρων εξειδικευμενων καταστηματων"
Προσωπικα θεωρω παντα πως ο καθενας ειναι εντελως ελευθερος στις επιλογες του, αρκει να μην ενοχλει τον αλλο.
Διαφωνεις σε αυτο?
Δε διαφωνώ καθόλου. Και ελπίζω να με πιστεύεις όταν λέω ότι δεν είναι καθόλου του στυλ μου η συμπεριφορά που περιέγραψες στην πρώτη σελίδα.
Κακοί καταναλωτές υπήρχαν και θα υπάρχουν πάντα, όπως και κακοί έμποροι. Από εκεί και πέρα, όπως σωστά έγραψε ο VG, το κάθε κατάστημα επιλέγει σε ποιο κοινό απευθύνεται και με ποιο τρόπο.
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Re: Απάντηση: Aπο που αγοραζετε?

Σε λαθος πραγμα απαντας... Δες ποιο κοματάκι έκανα quote (κέρδη - συμφωνίες σε συγκεκριμένη περιπτωση προωθησης προιόντος μέσω συγκεκριμένου μαγαζιού- αφορά το θέμα με την οθόνη σου)

Και αν είναι να υπάρχουν παρεξηγήσεις, μιας και βλέπω ότι απαντάς κάπως έντονα και προσωπικά, σταματάω εδώ.
φίλε Lykman, για αυτό εγραψα δεν κατάλαβα 100% σε ποιό απο τα δύο απάντησες, δικό μου λάθος, και φυσικά δεν είχα σκοπό να εκλάβεις ως εντονη την απάντηση μουμ ουδεμία πρόθεση είχα/εχω, απλά κατάλαβα ότι εννόησες πώς αλλάξα στρατόπεδο επειδή το κατάστημα με έπεισε να πάρω αυτό που "δούλευε" και όχι αυτο που ήθελα εγώ να αγοράσω, κάτι που όπως έγραψα δεν ήταν "the case".

Παρεξηγήσεις δεν υπάρχουν, και γιατί να υπάρχουν άλλωστε αφου καλοπροέραιτα γράφουμε ολοι τις απόψεις μας?

Ανδρέα, αυτό για τα μονοπώλια το εχω διαβάσει και εγώ, δεν με τρόμαξε ποτέ καθώς 2 μικρά μαγαζιά να κλείσουν είναι τέτοια η δύναμη της ελεύθερης
οικονομίας που άλλα 2 θα έχουν ανοίξει στο μεσοδιάστημα.

Ο "ξάδελφος" που ανέφερα, σαφώς και χτυπήθηκε μέσα στην δεκαετία της πληροφορικής απο τα Multirama, E-shop, Πλαισιο, Microland, κλπ κλπ, σαφώς και όλοι οι πελάτες του πάνε στον ιδιο (και εγώ μαζί) και του λένε το έχω βρεί στο multirama 100 ευρώ εσύ πόσο θα μου το φέρεις? Πολλές φορές μου λέει στο βρήκα φθηνότερα και το αγοράζω απο αυτόν. Επίσης οι αγορές Planned του γραφείου μας γίνονται απο το μικρό του μαγαζί, όμως αγορές εκτακτες που χρήζουν γρήγορης αμεσης παράδοσης πάνε σε αυτούς που στοκάρουν.

Εδώ πάλι πάιζει ένα πράγμα ρόλο που δεν το ανέφερε κανείς σας, ούτε ό Ανδρέας που είναι μέσα στα πράγματα. Η άμεση διαθεσιμότητα και το στοκάρισμα/ρίσκο μιας επιχείρησης. Στο κομπιουτεροειδή το να στοκάρεις 100 μνήμες αγορασμένες 60 ευρώ για να τις πουλήσεις 90 είναι ρίσκο, καθώς σε 1 μήνα αν δεν τις έχεις σπρώξει όλες ανακοινώνεται νέα τιμή και εσύ αν θές να τις πουλήσεις να πρέπει να τις διώξεις όλες στα 65 Ευρώ... 5 ευρώ κέρδος σύν το κόστος στοκαρίσματος... + πολλά που έχασες! Τι κάνεις τελικα΄δεν στοκάρεις γιατί άμα είναι με τις διαρκείς ανατιμήσεις να χάνεις και να ρισκάρεις απλά καταγράφεις μια μια παραγγελία και την εκτελείς. Στην περίπτωση του Ανδρέα πάλι, δεν φέρνει 10 EPSON στο μαγαζί αγορασμένους σε καλή τιμή και θέλει να τους ξεπουλήσει? Και εδώ παραγγελίες πέρνει? Αρα ένα ΠΛΑΙΣΙΟ με άμεση παράδωση ειδικά αν είναι και Παρασκευή απόγευμα που ο πελάτης κ@βλωσε να αγοράσει κάτι εδώ έχασε σίγουρα τον αγώνα απο τα στοκάδικα! Ετσι δεν είναι?

Στο θέμα που μας αφορά, τους βιντεοπροβολείς θεωρώ αδιανόητο, ολόκληρη SONY HELLAS να μήν εχει στημένο ενα Ruby εναν Pearl, σε ένα demo room, να μπορείς να πάς εκεί να δείς και το bluray Player της να πάιζει και να κάνεις τις ερωτήσεις σου σαν κύριος με ένα ποτήρι νερό στο φινάλε φινάλε. Πόσες φορές ήθελα να δώ προβολέα και μυο έλεγαν ελάτε εδώ να τον δείτε στο ράφι, δεν τον έχουμε στημμένο. Γιατί κύριοι τι πουλάτε?

Τουλάχιστον το μαγαζί πυο θα αγοράσει ή θα πάρει σαν demo τους 5 καλύτερους προβολείς και θα μου επιτρέψει να τους δώ με τα ματάκια μυο και να βγάλω τα συμπεράσματα που θέλω έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη μου. full stop!
 

Μηνύματα
371
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Aπο που αγοραζετε?

Παρεξηγήσεις δεν υπάρχουν, και γιατί να υπάρχουν άλλωστε αφου καλοπροέραιτα γράφουμε ολοι τις απόψεις μας?
Κανένα πρόβλημα τότε! :cool_4:

Ε, και ποια η διαφορα?:sad:
Αυτα τα ποσα ειναι αστεια για τετοιου ειδους καταστηματα.
Σιγα το ποσο για να κατσεις να κανεις τον καλικατζαρο...:crazy_1:
Τωρα όμως δεν μπορώ παρά να ρωτήσω... το εξής: Γιατί λοιπόν τα καταστήματα αυτά, αφού θεωρούν αστεία αυτού του μεγέθους τα ποσά, δεν τα μειώνουν ώστε να έχουν αντίστοιχες τιμές με κάθε πλαίσιο / eshop / multirama / Κωτσόβολο κλπ? Τοτε φυσικα ο καταναλωτής σαφώς και θα προτιμήσει να αγοράσει από τον γνώστη του εξειδικευμένου, σε τιμή ίδια με της αλυσίδας... Και οι πωλήσεις θα ανέβουν, και ο αγοραστής εκτός από καλύτερες τιμές θα απολαμβανει και εξυπηρέτηση... Και τα 100€ που αναφέρθηκαν, στον tw700 για παράδειγμα, είναι σχεδον το 1/9 της τιμής... δεν είναι πενταροδεκάρες...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.347
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top