Anthem AVM 70 / 90 Review (Long version)

TGD

Μηνύματα
7.232
Reaction score
7.254
Κάτι παίζει με τα licencies, δεν εξηγείται αλλιώς.
Ή απλά λένε "έχεις τελικούς, έχεις να τα σκάσεις".
 

Μηνύματα
27.308
Reaction score
25.329
Κι αν κάποιος έχει πάρει ενεργά ηχεία , ανεξαρτήτως μεγέθους , τι θα του πούν ; έχεις ενεργά άρα έχεις να τα σκάσεις ;
Η μοναδική που είχε παράξει σχετικά φτηνό προ ήταν η marantz. Με τον 7702 αν θυμάμαι καλά.
 

Μηνύματα
820
Reaction score
995
...

Και δε μπορώ να περιμένω άλλο ένα χρόνο αν βγει, σε τι τιμή και ποιά version του Dirac (ήδη ξέρουμε ότι δε θα δοθεί η τελευταία έκδοση ART ( Active Room Treatment ) γιατί για 2 χρόνια έχει αποκλειστικότητα η Storm! ). Το ARC είναι εδώ, τέλειο πλέον και δίχως να ζητά χιλιάρικα.
Να σημειώσω εδώ ότι για το Dirac ART την αποκλειστικότητα την έχει η Storm μόνο μέχρι Q3 2023..." Storm exclusive until the end of Q3 and then it will be available to other Dirac partners ".
 

Μηνύματα
921
Reaction score
2.594
Κι αν κάποιος έχει πάρει ενεργά ηχεία , ανεξαρτήτως μεγέθους , τι θα του πούν ; έχεις ενεργά άρα έχεις να τα σκάσεις ;
Η μοναδική που είχε παράξει σχετικά φτηνό προ ήταν η marantz. Με τον 7702 αν θυμάμαι καλά.
Με τα σημερινά δεδομένα και τους Yamaha δε τους λες ακριβούς...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.712
Reaction score
28.060
Storm exclusive until the end of Q3 and then it will be available to other Dirac partners ".
Mε αφορμή αυτό (δεν απαντώ στον Drioannis).

Χωρίς αυτό να είναι ξεκάθαρο αν θα μπει και σε άλλα προϊόντα/ brands και πότε.

Πρακτικά μιλώντας, το νέο Dirac ART είναι τρελό selling point για τους πολυκάναλους ακροατές. Είναι ένα asset στα χέρια των εταιρειών να το κάνουν ότι θέλουν. Άκουσα άνθρωπο της Dirac να λέει πως το αν και που θα μπει δεν είναι κάτι που αφορά την Dirac ούτε μπορεί να επέμβει σε αυτό. Εξάλλου όλο το βάρος του implementation είναι στις πλάτες των κατασκευαστών και όχι της Dirac

Τα αυτάκια μου εμένα ακούνε πως το ξεχνάμε το ART στους AVRs που ήδη υπάρχουν. Ίσως να μπει σε ακριβούς Pro. Δεν θα έχουν όλα τα μηχανήματα την δύναμη να επεξεργαστούν σωστά το ART, μπλα μπλα μπλα από τις εταιρείες. Το οποίο μπορεί και να ισχύει βέβαια, καθώς αν η όλη διαδικασία επεξεργασίας αλλάζει τον ήχο στο μηχάνημα από αυτόν που είχαν αρχικά σχεδιάσει,το μηχάνημα είναι ακατάλληλο για το ART.

Με άλλα λόγια, όλα τα νέα μηχανήματα είναι ήδη στην αγορά, οπότε πάμε για συν δύο χρόνια και βάλε στους AVRs. Μην ξεχνάμε πως το ART είναι το επόμενο στάδιο μετά το multi sub control και θα μπει του χρόνου.
Screenshot_20230524_145722_Gallery.jpg

Συν ότι αν το multi sub έχει 800€, το ART πόσο; Βάλε και άλλα 9000€ για τον AV10, καλά κρασιά.

Aκόμα και χωρίς το Dirac Live έχουμε ξεπεράσει ήδη το κόστος του AVM90 που έρχεται έτοιμος.

Ότι και να κάνει το ART*, και επειδή δεν θα έδινα ποτέ τόσα λεφτά για M&D, ψηφίζω Anthem.

*Από όσους το έχουν ακούσει, σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι. Αλλάζει εντελώς τον ήχο, λένε.
 
Last edited:




TGD

Μηνύματα
7.232
Reaction score
7.254
Έχει balanced εξόδους.
Φαίνεται ότι τα unbal-bal κυκλώματα είναι πιο ακριβά από τα τελικά στάδια.
 

Μηνύματα
27.308
Reaction score
25.329
Δεν νομίζω να είναι full balanced.
Ο τελευταίος που έβγαλαν ήταν ο δικός μου DENON AVP-A1HDCI.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.935
Reaction score
12.621
Ποτς

Με αφορμή (ή ως δικαιολογία) την ακριβή παραγωγή και τη δυσκολία εύρεσης πρώτων υλών, οι εταιρείες έχουν βρει απίστευτο πάτημα να αυξήσουν δραματικά τις τελικές τιμές... :(
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.712
Reaction score
28.060
Μάλλον αυτόν λες.

Υποτίθεται πως οι επεξεργαστές (Pro) είναι ποιο δυνατοί από τους ολοκληρωμένους (AVRs). Εκτός των balanced συνδέσεων και κάποια άλλα, η ταχύτητα επεξεργασίας του ήχου σε όλα του τα στάδια είναι πολύ πιο γρήγορη με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν τα προβλήματα των AVRs.
 

Μηνύματα
27.308
Reaction score
25.329
Σε συνομιλία με γνωστό μου τεχνικό της DENON με διαβεβαίωσε ότι είναι το ίδιο μηχάνημα .
Ο ένας είναι ολοκληρωμένος ο άλλος είναι prepro , με balanced εξόδους , όχι full balanced μηχάνημα.
To service manual είναι κοινό.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.712
Reaction score
28.060
Δεν ξέρω τι κάνει η Denon. Δεν τους έχω παρακολουθήσει καθόλου, ούτε την Marantz. Οι διαφορές που έχω ακούσει μεταξύ MRX vs AVM είναι υπαρκτές.

Για την ταχύτητα επεξεργασίας του σήματος των Pros μίλησαν πρόσφατα σε σχετική κουβέντα και οι Dela Sala - Nikolakakis. Ο πρώτος έχει Storm Audio και ο δεύτερος AVM90. Οι Pros έχουν πιο δυνατους επεξεργαστές, λένε. Και αυτό βοηθά να μην υπάρχουν προβλήματα φάσης και κάτι άλλα που δεν τα θυμάμαι.

Κάτι αντίστοιχα είχε πει και ο υπεύθυνος της Υamaha στην Αμερική. Ότι γενικά οι Pros είναι ποιο δυνατοί, ποιο ικανοί στο processing, χωρίς να δημιουργούν προβλήματα στο σήμα.
 

Μηνύματα
27.308
Reaction score
25.329
Για την ταχύτητα επεξεργασίας του σήματος των Pros μίλησαν πρόσφατα σε σχετική κουβέντα και οι Dela Sala - Nikolakakis. Ο πρώτος έχει Storm Audio και ο δεύτερος AVM90. Οι Pros έχουν πιο δυνατους επεξεργαστές, λένε. Και αυτό βοηθά να μην υπάρχουν προβλήματα φάσης και κάτι άλλα που δεν τα θυμάμαι.

Κάτι αντίστοιχα είχε πει και ο υπεύθυνος της Υamaha στην Αμερική. Ότι γενικά οι Pros είναι ποιο δυνατοί, ποιο ικανοί στο processing, χωρίς να δημιουργούν προβλήματα στο σήμα.
Ετσι θα έπρεπε να είναι και έτσι ήταν παλιά.
Τώρα πλέον με τις μαϊμουδιές των εταιριών ποτέ δεν ξέρεις τι επεξεργαστή φοράει το κάθε μηχάνημα , άσχετα από το τι υποστηρίζει το marketing .
Θα μάθω και θα ποστάρω τι processor φοράει το καθένα. Τα dacs πάντως είναι τα ίδια , sabre.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.712
Reaction score
28.060
Μπορεί να έχουν και πολλαπλούς επεξεργαστές. Έναν για κάθε δουλειά. Και οι AVRs να έχουν έναν. Ή να έχουν έναν δυνατότερο και οι Pros περισσότερους και πιο αργούς. Δεν ξέρω, υποθέσεις.
 

TGD

Μηνύματα
7.232
Reaction score
7.254
Στη φωτό οι πλακέτες μου φαίνονται ολόιδιες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.429
Reaction score
125.716
Από ότι κατάλαβα ο ήχος τους Marantz δεν άρεσε σε σχέση με του Anthem.
Ε καλά, αυτό δεν έχει νόημα.

Οτιδήποτε παίζει καλύτερα από Μαραντζ. 😁
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.671
Μηνύματα
2.869.679
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top