Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

Μηνύματα
7.239
Reaction score
4.621
Re: Απάντηση: Re: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

μετα θαχουμε αλλα.....ηδη εχει ξεκινηση,πριν ακομα....:biggrin:

τι να κανουμε argi ειναι αυτος !!!...

......το θεμα ειναι οτι δεν εχει καταλαβει οτι ολα τα ηχεια κατεβαινουν και στα 10hz.
οταν το καταλαβει ισως παει και παραπερα...:tongue:
ισως αλλα δεν βλεπω αλλον να ψαχνει τοσο πολυ το θεμα με τα σαμπ .ισως αλλος ενας απο σαλονικα μερια .
σιγα τα ηχεια που κατεβαινουν στα 10 hz . εαν δεις και την τιμη τους τα ξεχασες ηδη .
πολυ πιο ευκολο να κατεβεις με σαμπ.
εχεις ακουσει η διαβασει διαφορα με 2 σαμπ απο με ενα ?
με 3 ? με 4 ?
μπορει η διαφορα της καμπυλης στα χαρτια να ειναι η να φαινεται αμελητεα , αλλα στην πραξη ειναι τεραστια !
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

σιγα τα ηχεια που κατεβαινουν στα 10 hz . εαν δεις και την τιμη τους τα ξεχασες ηδη .
ηχεια ειναι και τα sub Μακη....

οταν λεω ηχεια περιλαμβανει ολα.....

και ολα κατεβαινουν ως τα 10hz......το θεμα ειναι τι παιζουν οταν κατεβαινουν εκει χαμηλα.

οποτε να μην λεμε ποσο κατεβαινουν(αυτο το ξερουμε)αλλα τι παιζουν εκει χαμηλα.
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

το να ξερεις να περπατας και οταν πας να τρεξεις να τρως τουμπες ειναι κατι το αξιολογο.Εξισου αξιολογο ειναι να ξερεις να τρεχεις , και οταν πας να περπατησεις - να τρως τουμπες.Το ζητουμενο ειναι να εισαι καλος (οπως εχω ξαναπει) απο χαμηλα (οσο μπορεις ) μεχρι τους 80 κυκλους.Αν εισαι παντου καλος εισαι κομπλε, αν καπου χανεις (δεν εχει σημασια αν εισαι σχετικα αδειος - χαμηλα ή ψηλα ) μισες δουλειες κανεις.Και κατι ακομα ο ελεγχος ειναι κατι που ειναι ζητουμενο, αν διαβασουμε στο area dvd θα δουμε στα μελανα σημεια του svs , να ειναι ο ελεγχος.Και δεν ειναι μονο στο svs , οτι δεν εχει σερβοελεγχο , απλα αργει να μαζεψει τον κωνο του.δυστυχως ετσι ειναι , τωρα αν καποιος εχει ακουσει βελο γιαμι παραντιγκμ.....ειναι κατι το οποιο πρπει να το σκεφτει σοβαρα.Ειδικα αν τα ακουσει διπλα διπλα καταλαβαινει τι εχει - τι χανει.Προσωπικα συμπληρωσα το μπασο μου με 2 18ιντσα , για να μου κοβει την ανασα.....καιτην κοβει ,μενει να κλειδωσα και κατι για χαμηλα ,και τελος (για την ωρα) .Εκτος βεβαια αν παρω το svs και τα κλιπς οποτε.........Οσο αφορα την ισοσταθμιση αν καποιο παιδακι θελει του στελνω μια απλη μετρηση (της πλακας ) να δουμε τι κανει ενα , και δυο 18 ιντσα στον χωρο μου , και πως μαζευονται ισοσταθμικα ,εντελως διαφορετικη συμπεριφορα απο οτιδηποτε αλλο ειχε μπει στον χωρο.
 




argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

Mακη ειναι φοβερα ευκολο να καταλαβεις οτι, τα σαμπ σου πριν λιγους μηνες ηταν 50-90 (δεν κατεβαιναν πιο κατω ) συμφωνα με την γνωμη του ειδικου , Και μετα σε εσενα μπορει και να εγιναν 30-90 , οπως καταλαβαινεις το γαργαλημα μεσω του πληκτρολογιου ειναι μοναδικο.
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Re: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

Εξαρτάται το πως και το γιατί...
το γαργαλημα οπως και να το κανεις δεν ποναει......:tongue:

δεν ειναι σαν π.χ. την ρυθμιση ηχου....

πουουου....
.... αν δεν το ρυθμισης καλα μπορει να παιζει 50-90 :roflmao:
ενω οι προδιαγραφες του ειναι για 25 με 30 και πανω...:sneaky:
 

Μηνύματα
3.188
Reaction score
209
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

Απ' ό,τι είδα μέχρι στιγμής, μόνο σε ένα post του Τζόνι μπι γκουντ Μάρκου, αναφέρθηκε ότι η χειροκίνητη ρύθμιση του XT32 με ξεχωριστό box σου δίνει τις ίδιες ρυθμίσεις που κάνει το όντισυ για να παίξεις.

Πως γίνεται λοιπόν η χειροκίνητη ρύθμιση να είναι καλύτερη από την αυτόματη όταν δεν έχεις αυτό το box? Μπορείς να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα συνολικά ή να έχεις εν τέλει καλύτερο αποτέλεσμα στα σημεία που σε αφήνει να παίξεις;
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

το γαργαλημα οπως και να το κανεις δεν ποναει......:tongue:

δεν ειναι σαν π.χ. την ρυθμιση ηχου....

πουουου....
.... αν δεν το ρυθμισης......................................... ΡΕ ΚΕΦΑΛΑ (ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΗΣ mOde)................... μας εβγαλες τα ματια με την ανορθογραφια σου ............................... ...........................................................................................ακου το ρυθμισεις (δευτερο ενικο με η ).............................................. καλα μπορει να παιζει 50-90 :roflmao: τι να ρυθμισεις ασχετελο μου ? ενα και μονο κρος εχει το οπο και αυτο ειναι για να παιζει απο κει και κατω το σαμπ , και να θελεις να παιξεις 50-90 οπως ειμαι δεν μπορεις ,αλλα απο φτηνες εξυπναδες αλλο τιποτα
ενω οι προδιαγραφες του ειναι για 25 με 30 και πανω..
οι προδιαγραφες ? πιανου ? του τυριου ελασωνας ?:dance2: και πως κανεις ενα σαμπ να παιζει απο καποιους κυκλους και πανω , οταν μπορεις να κανεις μονο το αντιθετο ? κεφαλα σου αρεσει τρομερα να εκτιθεσαι και να απολαμβανεις ασυλια .......

Απ' ό,τι είδα μέχρι στιγμής, μόνο σε ένα post του Τζόνι μπι γκουντ Μάρκου, αναφέρθηκε ότι η χειροκίνητη ρύθμιση του XT32 με ξεχωριστό box σου δίνει τις ίδιες ρυθμίσεις που κάνει το όντισυ για να παίξεις.

Πως γίνεται λοιπόν η χειροκίνητη ρύθμιση να είναι καλύτερη από την αυτόματη όταν δεν έχεις αυτό το box? Μπορείς να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα συνολικά ή να έχεις εν τέλει καλύτερο αποτέλεσμα στα σημεία που σε αφήνει να παίξεις;
η χειροκινητη δεν ειναι ρυθμιση , ειναι η επεμβαση των +-3 db απο 20-20 , και αυτη γινεται μονο μεσα απο το σοφτγουερ του audyssey installer kit , περα απο την συχνοτικη επεμβαση υπαρχει και η επιλογη καμπυλης αναλογα με τον χωρο - ηχεια - αποσταση θεσης ακροασης.............................................................................................................................................................................................................(κεφαλα παλι στις εβρεξα):gotcha: ακου χωρις εξωτερικο dsp να παιζω απο καποιες συχνοτητες και πανω ........{χωρις χεριασμενο τελικο} (που να καταλαβες τι ειπα τωρα ........)
 

Μηνύματα
27.324
Reaction score
25.355
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

η χειροκινητη δεν ειναι ρυθμιση , ειναι η επεμβαση των +-3 db απο 20-20 , και αυτη γινεται μονο μεσα απο το σοφτγουερ του audyssey installer kit , περα απο την συχνοτικη επεμβαση υπαρχει και η επιλογη καμπυλης αναλογα με τον χωρο - ηχεια - αποσταση θεσης ακροασης

Δεν είναι αυτό αργύρη.

Στον avp, αν θέλεις, μπορείς να επέμβεις, ακόμα και στο curve του audyssey, απο -10, εως +10db.
Αυτό που έκανα εγω ήταν να κοιπιάρω την καμπύλη του audyssey στο manual, και να φιάξω άλλο curve δικό μου βασισμένο στο audyssey, αλλά πειραγμένο λιγάκι.
Κάποια πράγματα γίνονται μόνο στον avp, και σε κανέναν άλλο. Οι ΟΝΚΥΟ δεν σε αφήνουν να το κάνεις αυτό για παράδειγμα.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

...............γιαννη με τι ? με το μικροφωνακι του ντενον, κατεβα μια κινοτεχνικη , αγορασε αλλα 2 (100 ευρω) και θα εχεις 3 μικροφωνα να μετρουν σαν το κεφαλα (οπως καταλαβαινει το καθενα).Οσο αφορα το ντενονελο σου 10 db ειναι too much ........ειδικα στο +, δεν λεω αν μπορει, ή οχι να τα δωσει......φλερταρεις με καταστροφες μοναδων αν τεριαστουν με αναλογες εντασεις.........το κουρεμα ειναι παντα ακινδυνο.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

Οσο αφορα τον καθε ονκιακο (σχεδον οτι εχει audyssey) , πλεον οτι ελεγχεται απο το κιτ του εγκαταστατη, και μεταμορφωνεται σε ωραιο παιχνιδακι....χρονο και κατανοηση θελει....
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

..........γιαννη εχεις μετρησει τι καταστολη σηματος εφαρμοζει το audyssey στον denon......για να ξερουμε ποσα db κοβει στην εισοδο , οποτε αν και τι δινει στην εξοδο (μετα απο χεριασμα) να ξερουμε αν και κατα ποσο - (μειον) ειναι αυτο που εφαρμοζεις..........στην μοναδα.................................... εχει The SoundEQ cuts the input level by 9 dB with an allowable boost of +9dB at any frequency. This is to prevent clipping within the SoundEQ. Unfortunately this also requires that the amplifier output be turned up by 9 (on average, depending on where frequency response boosts are applied). Typical listening levels are about 10 dB below reference.


Audyssey Laboratories, Inc.
Installer Support Tech
www.audyssey.com
(213)625-4300 X 140 ............. απο το 2007 (πριν καν ερθω σε επαφη με τον κυριακακη)
 

Μηνύματα
27.324
Reaction score
25.355
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

Που το έχεις δει αυτό με την καταστολή σήματος?
Φαντάζομαι οτι είναι οσο δείχνει στο display, οσα db κόψει η ενισχύσει αντίστοιχα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.335
Reaction score
93.999
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

[Αρβανιτάκης mode on]Καλό θα είναι να μην εκτίθεται κανείς με επισημάνσεις/παρατηρήσεις περί ορθογραφικών λαθών, όταν στο ίδιο μήνυμα δεν μπορεί να αποφύγει τα δικά του ορθογραφικά λάθη.[Αρβανιτάκης mode off]
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.796
Αυτό με την ασυλία που το πετάς δεύτερη φορά σε λίγες μέρες, για εξήγησέ το μας argi. Δεν την απολαμβάνεις κι εσύ;

Οι μονίμως αυτοδιαφημιζόμενοι δε θα έπρεπε να μπαναριστούν, ενώ δεν τους πειράζουμε;
Η ανοχή στο AVSite δείχνει, αλλά δεν είναι ατέλειωτη... :mad:
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

Βεβαιως , απλα εξηγησε μου 1 γιατι οταν ειχα βαλει λινκ ,μου ειχε απαντησει ο στριφτος :ωραιο και γ@ματο το λινκ αλλα εμεις που δεν ξερουμε αγγλικα ? .ΑΝΤΙΘΕΤΑ οταν ο κεφαλας (καλα εκανε το παιδι δεν λεω) εβαζε λινκ καμμια παρατηρηση (εκει ξεραμε αγγλικα ) ή τα δικα μου λινκ προκαλουν κατι ? .Σωστα ? ή πως επιλεγουμε λινκ και πως ? ποια λινκ ειναι κατακριτεα ? , και 2 Ποσες φορες με εχει διορθωσει (και ξανα καλα κανει και πολυ σωστα κανει ) ο αρβανιτακης οταν κανω ορθογραφικα λαθη ,( και αν θες λιστα με ποιους αλλους μου λες), δεν ασχοληθηκε καθολου μαζι τους .Και ρωτω με το πτωχο μου μυαλο , καλα διορθωνουμε τον αρτζι οταν κανει λαθη .....τον κεφαλα ομως (ας πουμε ) γιατι τον αφηνουμε ? αν θες εχω πολλους κεφαλες......2 ερωτησεις, 2 απαντησεις θελω.Πες τωρα θεωρεις απολαυση να γραφει καποιος λαθη ορθογραφικα και μη λαθη και να επιπληττετε , και καποιος αλλος οχι ?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.692
Μηνύματα
2.870.071
Members
37.943
Νεότερο μέλος
belg1960
Top