B&W club

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
...κρίμα...να μπεί σε όλη αυτή τη εξοντωτική και κοστοβόρο διαδικασία και να μην έχει έναν λίγο μεγαλύτερο χόρο να παίξουν όπως μπορούν...



Ναι και μετά ούτε να έχει τον κατάλληλο χώρο, άλλα ούτε και να ξέρει πώς να τα στήσει...κρίμα πραγματικά...αποτελεί βέβαια κλασσικό, δυστυχώς, χαρακτηριστικό....
Το όνομα του φόρουμ,το είδες;:roflmao::roflmao:
Δεν τους νοιάζει το φλάουτο και το βάθος της σκηνής,οι εκρήξεις τους νοιάζουν εκεί.
Και είναι γνωστό πως απέναντι αυτή την σειρά της B&W την έχουν για χομσινεματζίδικη.(Κακώς).
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
...Ναι και μετά ούτε να έχει τον κατάλληλο χώρο, άλλα ούτε και να ξέρει πώς να τα στήσει...κρίμα πραγματικά...αποτελεί βέβαια κλασσικό, δυστυχώς, χαρακτηριστικό....
Είναι γνωστό ψυχάκι αυτός. Εσύ πως θα τα έστηνες; Δώσε μερικά παραδείγματα βάσει φωτογραφιών του:)!
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Είναι γνωστό ψυχάκι αυτός. Εσύ πως θα τα έστηνες; Δώσε μερικά παραδείγματα βάσει φωτογραφιών του:)!
Από ότι έχουμε πει πρόσφατα σε άλλο θέμα, φαίνεται τουλάχιστον από τις μετρήσεις τους ότι αυτά τα ηχεία θέλουν χώρο από τους πλαινούς τοίχους και ότι θέλουν και toe in...αυτός δεν έχει κάνει τίποτα από τα δύο...απλά τα πέταξε σε 2 γωνίες και μάλιστα κολλητά και στον πίσω τοίχο...πολύ σωστότερο στήσιμο πχ αν και σε εξίσου περιοριστικό πλάτος έχει κάνει ο Βλάσσης εδώ...
 





lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Μετα αποα αρκετο καιρο ανανεωνω το θεμα με τα..."δικα" μου:
Προ 8ετιας εφτιαξα ενα HC με τα Μ1 (με sub AS2, νομιζω) με ενισχυση απο εναν Pionneer vsx2 (κατι τετοιο,ειμαι εκτος εδρας για να σας γραψω ακριβη στοιχεια). Τα βρισκω (τα Μ1) ιδανικα για μικρο hc - ακομηβεβαια τα εχω αν και σχεδον εγκαταλειφθηκε το hc, λογω στροφης στις...stereo ριζες!
Προ σχεδον 2 ετων ειχα παρει τα 805ς! Δυστυχως τα εδωσα, οντας ανικανοποιητος απο τα χαμηλα στον χωρο μου(4Χ7Χ2,90μ}, ωστοσο μου λειπει ο ηχος τους, και...
ΚΑΙ στη σημερινη αναζητηση ηχειων για τον Musical Fidelity a1008, μπηκαν και τα CM10 s2, μετα απο ακροαση στους Α Veterans (ελλειπης αλλα πειστικη!), μαζι με τα Sonus Fabe Venere 3.0! Ναι, ξερω (γιατι τα ακουσα και τα δυο!),οτι ειναι διαφορετικοι "δρομοι" αλλα ο καλος ηχος δεν ειναι...μονοδρομος, σωστα;
Καποιος (Μπουφης; )ειχε ενδιαφερθει για τα CM10, τιεγινε τελικα;
Επισης αν καποιος εχει ακουσει τα CM10, ας γραψει (συντομα ομως ε; ) την γνωμη του για αυτα!
 


Μηνύματα
236
Reaction score
246
Μετα αποα αρκετο καιρο ανανεωνω το θεμα με τα..."δικα" μου:
Προ 8ετιας εφτιαξα ενα HC με τα Μ1 (με sub AS2, νομιζω) με ενισχυση απο εναν Pionneer vsx2 (κατι τετοιο,ειμαι εκτος εδρας για να σας γραψω ακριβη στοιχεια). Τα βρισκω (τα Μ1) ιδανικα για μικρο hc - ακομηβεβαια τα εχω αν και σχεδον εγκαταλειφθηκε το hc, λογω στροφης στις...stereo ριζες!
Προ σχεδον 2 ετων ειχα παρει τα 805ς! Δυστυχως τα εδωσα, οντας ανικανοποιητος απο τα χαμηλα στον χωρο μου(4Χ7Χ2,90μ}, ωστοσο μου λειπει ο ηχος τους, και...
ΚΑΙ στη σημερινη αναζητηση ηχειων για τον Musical Fidelity a1008, μπηκαν και τα CM10 s2, μετα απο ακροαση στους Α Veterans (ελλειπης αλλα πειστικη!), μαζι με τα Sonus Fabe Venere 3.0! Ναι, ξερω (γιατι τα ακουσα και τα δυο!),οτι ειναι διαφορετικοι "δρομοι" αλλα ο καλος ηχος δεν ειναι...μονοδρομος, σωστα;
Καποιος (Μπουφης; )ειχε ενδιαφερθει για τα CM10, τιεγινε τελικα;
Επισης αν καποιος εχει ακουσει τα CM10, ας γραψει (συντομα ομως ε; ) την γνωμη του για αυτα!
errr, εγώ όχι μόνο τα άκουσα, αλλά τα αγόρασα κιόλας :)

Τώρα ως προς την ελλειπή ακρόαση, δεν μπορώ να έχω άποψη. Εγώ προσωπικά πήγα στον χώρο της A. Veterans γύρω στις 10 φορές μέχρι να αποφασίσω, δοκίμασα όλη την γκάμα των ενισχυτών της Rotel που έχουν, και κατέληξα να χρησιμοποιήσω τους δικούς μου (2 Χ RB 1080) και τελικά πήρα τα CM10.

Στα δικά μου αυτιά είναι εξαιρετικά. Ότι και να γράψω και εγώ είναι καθαρά υποκειμένικό, το ζήτημα είναι εσύ πως νιώθεις για το συγκεκριμένο ηχείο. Εγώ δεν σου κρύβω ότι στην αρχή που τα άκουσα με έναν RB1582 (class D, 2 X 250) έφυγα με πονοκέφαλο. Όταν μετά από προτροπή των παιδιών συνδέσαμε τον "μικρό" RA-1570 ( Class AB , 2 X 120) το ηχείο τραγούδησε! Και με τον !582 έδωσε ρέστα.

My 2 cents.
 


nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Μία παρατήρηση, από παλιά έχω βαρεθεί να ακούω για την περιβόητη συνέργεια των b&w με τα rotel, όντως ματσάρουν σχετικά καλά ηχητικά (το έχω δοκιμάσει και εγώ) αλλά αν σήμερα είχα μεγάλα b&w δεν θα τα έπαιζα με rotel και ας είχα τα μεγαλύτερα μοντέλα, πλέον πιστεύω ότι τους αξίζει κάτι καλύτερο, sorry για το :offtopic:.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Νομιζω οτι τα Rotel ειναι η φθηνη λυση! Σωστη; δεν ξερω φυσικα!
 

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Πολύ σωστά αν και υπάρχουν και άλλες εταιρείες που με παραπλήσιες τιμές μπορούν να τα υποστηρίξουν ηχητικά.
 
Last edited:

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Κι εγώ έχω Rotel προ και τελικό (όχι με B&W ηχεία) και μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλά μηχανήματα. Ειδικά στις τιμές τους δεν παίζει κάτι άλλο. Ακόμα και ο παλιός μικρός τελικός RB-930 με μόλις 2x30 watts 8Ωhms είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ. Δεν περιγράφεται. Μόνο αν τον ακούσει κάποιος μπορεί να καταλάβει. Και φυσικά αν δεν γνωρίζει δεν υπάρχει περίπτωση να υποθέσει πως πρόκειται για ένα τόσο μικρό τελικό μόλις 30 watts.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Μπορουμε να συγκρινουμε B&W cm10 με Proac d28 (ή D20R που ειναι παραπλησιας τιμης);
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.020
Reaction score
20.563
Μπορουμε να συγκρινουμε B&W cm10 με Proac d28 (ή D20R που ειναι παραπλησιας τιμης);
Γνώμη μου είναι αυτό δεν είναι το κατάλληλο θέμα για να λυθεί η απορία σου.:) Συν τοις άλλοις, θεωρώ ότι καλό θα ήταν να διευκρινίσεις τι εννοείς με τον όρο "σύγκριση".
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Γνώμη μου είναι αυτό δεν είναι το κατάλληλο θέμα για να λυθεί βεβαίωςα σου.:) Συν τοις άλλοις, θεωρώ ότι καλό θα ήταν να διευκρινίσεις τι εννοείς με τον όρο "σύγκριση".
Ηχητικά βεβαίως, αλλα να ανοιξω νεο θεμα για μια απλη ερωτηση;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.020
Reaction score
20.563
Ηχητικά βεβαίως, αλλα να ανοιξω νεο θεμα για μια απλη ερωτηση;
Εδώ ανοίγονται θέματα στα οποία δεν υπάρχει καν ερώτηση, παρά μόνο φωτογραφίες, εκεί "κολλάς";:)
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.710
Μηνύματα
2.873.294
Members
37.935
Νεότερο μέλος
dimos22
Top