Barista Corner

Μηνύματα
1.297
Reaction score
6.117
Άρχισα να παρακολουθώ το νήμα πριν λίγες μέρες για να δω αν αξίζει να πάρω μια μηχανή με κάψουλες ή μια με υποδοχή για αλεσμένο καφέ...

Με μπερδέψατε ρε μπαγάσες... Λες και διαβάζω νήμα για κα(β)λώδια...

Θερμοκρασίες... σώμα...εκχύλιση.... fuck!!!!!!!!! Μάλλον θα παραμείνω σε φραπέ!!!! :roflmao::roflmao::roflmao:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.450
Reaction score
125.903
Όχι ρε συ, δεν είναι τίποτα, μην αγχώνεσαι.

Σα να τρέχεις ντιρακ είναι, για 4-αδα σαμπ. 😜🤪🤣
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.832
Reaction score
83.882
Έκανα τεστ με ακραία δεδομένα, δηλαδή:

Θερμοκρασία εκχύλισης 95-96°C
Άλεση ιδιαίτερα λεπτή, αρκετά πάνω
Μέγιστη πίεση εκχύλισης 8,5 Bar

Ο χρόνος προεκχύλισης άρχισε να μετράει από τη στιγμή που είδα να ξεκινάει να βρέχεται το καλαθάκι, βλέποντας από το ανοιχτό πορταφίλτερ.

Ξεκίνησε περιμετρικά να βρέχεται στα 30" (πολύς χρόνος, προφανώς).

Το άφησα 30" με κλειστή ροή.

Στο 60" ξεκίνησα καταγραφή βίντεο, και άρχισα μετά, σιγά σιγά να ανοίγω ροή, φαίνεται ο χρόνος, πρακτικά στο 65" ξεκινάει η εκχύλιση:




Στα τελευταία δευτερόλεπτα της εκχύλισης, μείωνα σιγά σιγά τη ροή, μέχρι που σχεδόν την σταμάτησα.

Τον περίμενα άθλιο, βγήκε όμως εξαιρετικός!

Τρελά πράγματα...
Αυτά βλέπω και θέλω να πίνω καφέ μόνο έξω. :biggrin:

Βαρέθηκα και μόνο που τα διάβασα, όχι να τα κάνω κιόλας. :roflmao:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.450
Reaction score
125.903
Μια φορά βρε έφτασα το 1,5 λεπτό να κάνω καφέ, σιγά τον κόπο.

Που να βγάζω μπιτζαμες να βάζω ρούχα παπούτσια να μπαίνω στ'αυτοκίνητο να ανοίγω συρόμενη πόρτα να προσέχω μη βγουν τα σκυλιά να βγάζω αυτοκίνητο να κλείνω πόρτα να ανοίγω την επόμενη συρόμενη να προχωρήσω να φτάσω στο χωριό να πάω για καφέ; Και μόνο που το σκέφτηκα λέω να κόψω τον καφέ. 🤪


ΥΓ. Θα πάω για φαϊ στη θάλασσα όμως. Άλλο αυτό. 🤣
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.832
Reaction score
83.882
Φιλοσοφικά το λέω. :bigboss:

Δέχομαι το ψαγμένο DIY σε πράγματα που δεν έχω επιλογές της προτίμησής μου. Αν όμως υπάρχουν έξω τις θέλω έτοιμες από τους επαγγελματίες του είδους. Και θα τις ψάξω.

Το χόμπι μου είναι η κατανάλωση καφέ (και τα ψώνια και οι βόλτες). Δεν ζηλεύω καθόλου τη δουλειά του barista.

Άντε να κάνω καμιά σαχλαμάρα latte art για τη σύζυγο. :biggrin:

1000009540.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.450
Reaction score
125.903
Θα ψαρέψεις ξελεπιασεις φιλεταρεις το ψάρι πριν το κάνεις καρπατσιο μόνος όμως, Ε;
Γι'αυτό βγαίνω, είναι πιο εύκολο και σύντομο να πάω στην ταβέρνα να φάω τα ψάρια μου καρπατσιο και τα καλαμάρια τηγανητά, παρά να τα κάνω αυτά μόνος μου σπίτι. 😎

Τον καφέ είναι πιο εύκολο και πολύ πιο σύντομο να τον κάνω σπίτι, παρά να βγω για να τον πάρω έτοιμο. Βασικά πιο σύντομο είναι να κάνω καφέ από το απλώς να ντυθώ για να βγω έξω, όχι να βγω κιόλας. 😜🤪🤣
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.832
Reaction score
83.882
Τον καφέ είναι πιο εύκολο και πολύ πιο σύντομο να τον κάνω σπίτι, παρά να βγω για να τον πάρω έτοιμο. Βασικά πιο σύντομο είναι να κάνω καφέ από το απλώς να ντυθώ για να βγω έξω, όχι να βγω κιόλας. 😜🤪🤣
Έχεις δίκιο σε αυτό. :thumbsup:

Απλά εγώ έχω τον καφέ ως μέρος της βόλτας που ούτως ή άλλως θα κάνω. Είμαι του έξω.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
@xfader έχεις στα υποψιν κανένα μαγαζί για καφέ που να πίνετε προς Ανάβυσσο, Σούνιο, Λαύριο;
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Δεξιά είναι το ims αριστερά το ascaso που είχα.
Το ims έχει εμφανώς λιγότερες τρύπες
Ο καφές ενώ με το παλιό καλαθάκι έπαιρνα 45 gr σε 28 δευτερόλεπτα χωρίς να αλλάξω τπτ με το ims για να βγάλω τα ίδια γραμμάρια καφέ χρειάζεται 1 λεπτό και 20 δευτερόλεπτα
Φυσικά τον πέταξα το άφησα μόνο και μόνο για να δω τη διαφορά στο χρόνο
Έκοψα χοντροτερα το καφέ για να διορθώσω το χρόνο, χρειάζομαι μια δυο δοκιμές ακόμα για να το φέρω στο χρόνο που θέλω.
Θα αλλάξω και τη πίεση πριν δοκιμάσω άλλο μέγεθος άλεσης
Σαν πρώτη άποψη θα έλεγα χάθηκε η οξύτητα από το καφέ (δεν άλλαξα ποικιλία ούτε παρτίδα) έγινε πιο σοκολατενιος πράγμα που δε μαρεσει
Θα δοκιμάσω ξανά αύριο με αυτά που είπα και βλέπουμε
 

Attachments


Μηνύματα
48
Reaction score
108
Άρχισα να παρακολουθώ το νήμα πριν λίγες μέρες για να δω αν αξίζει να πάρω μια μηχανή με κάψουλες ή μια με υποδοχή για αλεσμένο καφέ...

Με μπερδέψατε ρε μπαγάσες... Λες και διαβάζω νήμα για κα(β)λώδια...

Θερμοκρασίες... σώμα...εκχύλιση.... fuck!!!!!!!!! Μάλλον θα παραμείνω σε φραπέ!!!! :roflmao::roflmao::roflmao:
Να πάρεις έναν καλό, πολύ καλό μύλο για αρχή, ώστε να φτιάχνεις διάφορα είδη καφέ. Απλές διαδικασίες και καθαρές γεύσεις με σχετικά μικρό κόστος.
Μετά θα πας σε μια σοβαρή μηχανή εσπρέσο αν και εφόσον δεν σε έχουν κερδίσει οι παραπάνω γεύσεις.
Η διαδικασία να μην σε προβληματίζει. Θα την μάθεις.
Μόνο ο χρόνος που μπορεί να διαθέσεις είναι το πραγματικό πρόβλημα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.832
Reaction score
83.882
@xfader έχεις στα υποψιν κανένα μαγαζί για καφέ που να πίνετε προς Ανάβυσσο, Σούνιο, Λαύριο;
Όχι, δεν ξέρω.

Είναι σπάνια έκπληξη η ύπαρξη μαγαζιού με καλό καφέ γιατί δεν συμφέρει τον ιδιοκτήτη. Χρειάζεται πολλές επιπλέον παραμέτρους για ένα πολύ μικρό ποσοστό πελατών που θα εκτιμήσει τη διαφορά.

Το μόνο που μπορείς να ψάξεις είναι η συνεργασία με κάποιο brand που δεν είναι του σούπερ μάρκετ. Π.χ. KUDU ή Taf αντί Dimello ή Lavazza. Θα περιοριστείς στο blend τους αλλά θα είσαι πιο κοντά στη "μοντέρνα" γεύση.
 

Μηνύματα
2.127
Reaction score
5.590
@xfader έχεις στα υποψιν κανένα μαγαζί για καφέ που να πίνετε προς Ανάβυσσο, Σούνιο, Λαύριο;
Επεσες στα μερη μου,μονο στο rivero στο Λαυριο(καλο για commercial coffee),και ζητησε να σου κανουν την δοση που σερβιρουν οταν καθεσαι εκει οχι του take away.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.935
Reaction score
12.622
Επεσες στα μερη μου,μονο στο rivero στο Λαυριο(καλο για commercial coffee),και ζητησε να σου κανουν την δοση που σερβιρουν οταν καθεσαι εκει οχι του take away.
Ισχύει, και μάλιστα κατά προτίμηση στο μεγάλο κατάστημα που βρίσκεται στην ανατολική πλευρά της πλατείας και όχι στο άλλο κοντά στο άγαλμα του Σερπιέρι.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Σας ευχαριστώ.Δεν έχω πάρει ποτέ απο εκεί. Για να δούμε. Κάθε σαββατοκύριακο μένω χωρίς καφέ γιατί δε βρίσκω καφέ να μου αρέσει
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.637
Reaction score
30.967
Φιλοσοφικά το λέω. :bigboss:

Δέχομαι το ψαγμένο DIY σε πράγματα που δεν έχω επιλογές της προτίμησής μου. Αν όμως υπάρχουν έξω τις θέλω έτοιμες από τους επαγγελματίες του είδους. Και θα τις ψάξω.

Το χόμπι μου είναι η κατανάλωση καφέ (και τα ψώνια και οι βόλτες). Δεν ζηλεύω καθόλου τη δουλειά του barista.

Άντε να κάνω καμιά σαχλαμάρα latte art για τη σύζυγο. :biggrin:

View attachment 326841

κι εσείς στη Rebel Alliance, σύντροφε;

 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Καταλήγω στο συμπέρασμα πως όσο μειώνονται ποσοτικα οι τρύπες στο καλαθάκι το αποτέλεσμα είναι πιο φλατ χάνοντας και σε οξύτητα λόγο φαντάζομαι πως χρειάζεται να αλέσω χοντρότερα το καφέ. Η κρέμα κατα την εκχύλιση είναι ίδια ποσοτικά το μόνο που αλλάζει χωρίς να επηρεάζει το τελικό γευστικό αποτέλεσμα είναι πως έχει ομοιόμορφη ροή. Οπότε απο αύριο γυρίζω στο παλιό μου καλαθάκι μιας και δεν υπάρχει άλλη επιλογή με περισσότερες τρύπες
 

TGD

Μηνύματα
7.268
Reaction score
7.284
Καφέ A. Brazileira στη Λισαβώνα. Πήρα το δικό τους espresso που λέγεται Bica.
Μόλις κυκλοφόρησε αυτό:


Ο Bica είναι ο πυκνός και πικρός καφές της Λισαβόνας, γεμάτος απόηχους μιας αυτοκρατορίας. Κυρίως φτιαγμένο με κόκκους Robusta για ενισχυμένο χαρακτήρα, που συμπληρώνεται αρμονικά από κόκκους Arabica από το Ελ Σαλβαδόρ, το World Explorations Lisbon Bica αποτυπώνει την πλούσια ιστορία του. Πικάντικες και ξηρών καρπών νότες διατρέχουν αυτόν τον τολμηρό καφέ.
Οι κόκκοι Arabica καβουρδίζονται ελαφρά με λεπτό άλεσμα, ενώ οι κόκκοι Robusta ψήνονται σε πιο σκούρο επίπεδο. Αυτό δημιουργεί μια αξιοσημείωτη διαφορά στα προφίλ ψησίματος μεταξύ των δύο ποικιλιών μέσα στο χαρμάνι.
Απολαύστε το σαν ντόπιος: ένα παραδοσιακό Pastel de Nata στο πλάι εξισορροπεί την τολμηρή εμπειρία καφέ με μια γλυκιά απόλαυση.
 


Μηνύματα
2.127
Reaction score
5.590
Καταλήγω στο συμπέρασμα πως όσο μειώνονται ποσοτικα οι τρύπες στο καλαθάκι το αποτέλεσμα είναι πιο φλατ χάνοντας και σε οξύτητα λόγο φαντάζομαι πως χρειάζεται να αλέσω χοντρότερα το καφέ. Η κρέμα κατα την εκχύλιση είναι ίδια ποσοτικά το μόνο που αλλάζει χωρίς να επηρεάζει το τελικό γευστικό αποτέλεσμα είναι πως έχει ομοιόμορφη ροή. Οπότε απο αύριο γυρίζω στο παλιό μου καλαθάκι μιας και δεν υπάρχει άλλη επιλογή με περισσότερες τρύπες
Δεν βγαινει συμπερασμα απο τον αριθμο μονον,παιζει ρολο το σχημα που δημιουργουν οι τρυπες,η διαμετρος ,το συνολικο εμβαδον που εχουν,και αλλα. Η κρεμα πρεπει να ειναι λεια και οχι παρα πολυ σε υψος,αλλα πρεπει να ειναι ελαστικη,δηλαδη σε κυκλικη κινηση του ποτηριου να ανοιγει και να ξανακλεινει,απο μονη της η κρεμα δεν λεει κατι για τον καφε.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.647
Μηνύματα
2.870.620
Members
37.927
Νεότερο μέλος
Jim D.
Top