Bullying (Kii Audio Three)

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
Ναι, αλλά από τότε έχουν περάσει μερικές 10ετίες ;-) Τώρα υπάρχουν καλύτεροι τρόποι να επιτύχεις το ίδιο και καλύτερο ευφωνικό αποτέλεσμα από τη χύμα-στο-κύμα διασπορά ήχου σε χύμα-στο-κύμα χώρο όπως έκανε τότε η bose. Για όποιον εντυπωσιάζεται από ευφωνικές ακροάσεις...
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.406
Reaction score
125.593
Νταξ, αυτή εξακολουθεί να είναι η λογική των διπολων, των παντοκατευθυντικών, κλπ, και όντως έχει τη λογική της, αλλά απαιτείται ο χώρος να είναι πέραν του δέοντος άριστος, διότι με αυτή την φιλοσοφία ενισχύεις τη συμμετοχή του χώρου.;)

Δίνει πάντως την ευχάριστη και μεγαλοπρεπή αίσθηση της χιούτζ σκηνής, όπως όταν δε στριβεις τα ηχεία προς τα έσω να σε κοιτάνε, αλλά τα έχεις να κοιτάνε στην ευθεία. Να, όπως στις εκθέσεις! Χαχαχα
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
H Bose εδώ και 10ετίες ισχυρίζεται πως πρέπει να ισχύει το αντίθετο!!! :D

Direct/Reflecting® speaker technology
At a live performance, much of the sound you hear is reflected off the walls, ceiling and floor. Only a small percentage reaches you directly. It's this combination of reflected and direct sound that makes live music sound live. With conventional speakers, virtually all of the sound is radiated directly into the room. Much of the spaciousness of the live performance is lost.
Ας προσέξουμε το εξής στοιχείο :
Ανταποκρίνεται σε μια ζωντανή παράσταση,με τις ολοκληρωμένες πολικές αποκρίσεις των πραγματικών οργάνων υφιστάμενες εντός του χώρου όπου διαδραματίζεται το μουσικό γεγονός,αλλά όχι απαραιτήτως με το τμήμα της εκάστοτε απόκρισης που θα συλλαμβάνει το αντίστοιχο μικρόφωνο κατά την καταγραφή του γεγονότος,ή/και τις συνιστώσες που θ'αποτελέσουν τομέα περαιτέρω επεξεργασίας κατά τη μετατροπή σε αναπαράξιμη μορφή.
Νταξ, αυτή εξακολουθεί να είναι η λογική των διπολων, των παντοκατευθυντικών, κλπ, και όντως έχει τη λογική της, αλλά απαιτείται ο χώρος να είναι πέραν του δέοντος άριστος, διότι με αυτή την φιλοσοφία ενισχύεις τη συμμετοχή του χώρου.;)
Που θα έχει κατά κανόνα ακουστική συμπεριφορά διάφορη εκείνου της ηχογράφησης και της διαδικασίας επισκόπησης με ό,τι συνεπάγεται κάτι τέτοιο.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.406
Reaction score
125.593
Ναι, ιδανικό σενάριο είναι αναπαραγωγή ηχογράφησης που έγινε σε ανηχοϊκο περιβάλλον, χωρίς καμία περαιτέρω επεξεργασία, ιδίως όσον αφορά πληροφορίες χώρου.

Σα να θες αγγούρια νοτίου πόλου. Απλά, δεν υπάρχουν. :fuckyou:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.406
Reaction score
125.593
Τέλος πάντων, αν ο χώρος είναι πραγματικά άρτιος, ώστε να μη προσδίδει την προσωπικότητά του, κάτι βεβαίως ιδιαίτερα δύσκολο, τότε η κατασκευαστική φιλοσοφία αυτή δεν είναι δα και τόσο "λάθος", όσον αφορά την αναμφισβήτητα ευχάριστη αίσθηση που προσδίδει.

Αν βέβαια είμαστε αυστηροί, που γνώμη μου είναι πως δε χρειάζεται, τότε δυστυχώς είναι λάθος η υποχρεωτικά "μεγάλη εικόνα" σε κάθε άκουσμα, σε κάθε καημό το ίδιο γιατρικό.

Βεβαίως, η φιλοσοφία της μπος, ήταν είναι και παραμένει λάθος, διότι όπως εύστοχα εξήγησα, δεν ευδοκιμούν αγγούρια στον νότιο πόλο. ;)
 


Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Δεν καταλαβαίνω χρηστό από όσα λέει.
[DOUBLEPOST=1475693273][/DOUBLEPOST]Αγγλικά με ολλανδική προφορά μιλάει , ή ολλανδικά και πετάει και μερικά αγγλικά?
 




dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
ΡΟΙΒΓΙΟΥ από ένα μηχανικό mastering

http://hifiwigwam.com/forum/topic/120460-wonderful-kii-three-review/
Τωρα αν πω οτι και εγω ειχα μια μικρή επιφύλαξη για την παραμόρφωση στα χαμηλα on paper και οτι μολις τα ακουσα εμεινα πακης οπως ο κυριουλης αυτος, θα με πιστεψετε; Ειναι καλύτερα και απο τα pdf τους!
 



dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
Τι να σου πω; δεν ειμαι σιγουρος. Υπαρχουν οι μετρησεις του audio που εγιναν σε καποια πρωτα κομματια και δειχνουν αρκετη παραμορφωση χαμηλα. Μετα ομως εγιναν βελτιωσεις στο μηχανισμο που ελεγχει τα γουφερς και πιθανοτατα να περιοριστηκε η παραμορφωση. Περνα απο τον gonis να τα τσεκαρεις, τι να γραφω τωρα εγω; μπορει να μην ειμαι και αντικειμενικος.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
η καρδιολογικη λειτουργεια σε ζαλισε Δημητρη !! ιλουζον σαν τους μαγους :o
 



PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Λέει ότι έχει στον τελικό, εσωτερική καλωδίωση Kubala ? :dance2:

Που εισαι EAR να τον κράξεις. !!
Και ο αλλος "ενιωσε" την ποιοτητα αγγιζοντας το volume......... "beyond german engineering " λεει ........εννοει το feel του volume.8-)
 


Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Βεβαίως, η φιλοσοφία της μπος, ήταν είναι και παραμένει λάθος, διότι όπως εύστοχα εξήγησα, δεν ευδοκιμούν αγγούρια στον νότιο πόλο. ;)
Χωρίς να θέλω να σταθώ στο τι είπε η μπος, δεν το διάβασα καν δηλαδή, μου κάνει άδικο να λέμε ότι η μπος, μία εταιρεία που μπορούμε άνετα να την πούμε "university of sound" * να κάνει έτσι εύκολα λάθος και μάλιστα σε θέματα "φιλοσοφίας της εταιρείας"!!!!

Δηλαδή μου φαίνεται και ο ίδιος ο μπρούνο δεν θα το έλεγε έτσι άνετα ότι "η μπος κάνει λάθος" Δεν γίνεται να το πει γιατί δεν είναι πανεπιστήμονας. Μία εταιρεία έχει οπου πέντε πράγματα τα σχεδιάζει μόνος και άλλα 40 τα δίνει εργολαβίες. Μόνος δεν μπορεί να φτιάξει καλό και σύγχρονο ηχείο. Είναι άλλη ειδικότητα. Είναι σαν να λες ότι ο ειδικός σε χειρουργεία γυναικολογίας είναι και ειδικός σε θέματα πνευμονολογίας. Είναι άλλη ειδικότητα, άλλος δρόμος και απ ότι γνωρίζω ακόμα και στην κατακαυμένη Ελλάδα οι δρόμοι χωρίζουν μόλις μετά τη σχολή (δεν ξέρω αν οι ειδικότητες αυτές χωρίζονται τυχαία τις έβαλα).

*
https://teachingexcellence.mit.edu/category/inspiring-teachers/amar-g-bose-6-312-acoustics

https://en.wikipedia.org/wiki/Amar_Bose
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.111
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top