cd player έως 1500 €


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598
Σκεπτόμενος λογικά και λόγω του ότι ήδη διαθέτω κορυφαίο DAC (Metric Halo Lio 8) θα ήθελα να το εκμεταλευτώ και να πάω σε μία λύση μόνο cd transport μέχρι τα 1500 ευρώ για κάτι εξαιρετικό ή και μέχρι τα 1000 άν οι διαφορές είναι μικρές σε αυτή την διακύμανση τιμών.

Υπάρχει κάποια πρόταση;
1) λάπτοπ
2) πισί
3) οποιοδηποτε μίντια πλειερ
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Καλημέρα Μουσικόφιλε,

σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση του Azur -άν και θα ήθελα να μάθω πώς τα πάει σε σχέση με το Yamaha CD-S2000-.

Σκεπτόμενος λογικά και λόγω του ότι ήδη διαθέτω κορυφαίο DAC (Metric Halo Lio 8) θα ήθελα να το εκμεταλευτώ και να πάω σε μία λύση μόνο cd transport μέχρι τα 1500 ευρώ για κάτι εξαιρετικό ή και μέχρι τα 1000 άν οι διαφορές είναι μικρές σε αυτή την διακύμανση τιμών.

Υπάρχει κάποια πρόταση;
Κατασκευαστικα το Yamaha ειναι πολυ καλο,ηχητικα αδιαφορο πολυ σιροπια,το Αzur το θεωρω καλυτερο ηχητικα,ειδικα το 840 εγραψε ιστορια,παιζει αρκετα πανω απο τα λεφτα του,και τα reviews πολλα και με τις καλυτερες κριτικες,βασικα ειμαι κατοχος του και το γνωριζω καλα.Απο εκει και περα δεν εχω αποψη για κατι αλλο.
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Το τσέκαρα χθές βράδυ αυτό και έχει και καλή τιμή στο richersounds (£249.95). Είναι κοντά σε τιμή με το Marantz CD6006 (£279), με την διαφορά ότι το CXC είναι σκέτο transport και το 6006 πλήρες CD Player. Υπάρχει κάποια άλλη διαφορά άραγε στο transporting;

1) λάπτοπ
2) πισί
3) οποιοδηποτε μίντια πλειερ
Κώστα, ακούω ήδη απο Mac Mini (Late 2014) και Amarra και έχω ήδη μετατρέψει με το EAC τα περισσότερα CD δισκάκια μου σε FLAC. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με αυτό τον συνδυασμό.

Απλά, λόγω του ότι εμπλουτίζω την συλλογή μου ακόμα με φυσικά μέσα (Vinyls, CDs,) και για το ριπάρισμα απαιτείται χρόνος για να το κάνεις σωστά με τα tags τους, τις φώτος και διπλοτσεκάρισμα τους άν είναι όλα εντάξει περασμένα, θα ήθελα να υπάρχει και η δυνατότητα του cd transport να πετάω και κανένα δισκάκι μία στο τόσο.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598
Κώστα, ακούω ήδη απο Mac Mini (Late 2014) και Amarra και έχω ήδη μετατρέψει με το EAC τα περισσότερα CD δισκάκια μου σε FLAC. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με αυτό τον συνδυασμό.

Απλά, λόγω του ότι εμπλουτίζω την συλλογή μου ακόμα με φυσικά μέσα (Vinyls, CDs,) και για το ριπάρισμα απαιτείται χρόνος για να το κάνεις σωστά με τα tags τους, τις φώτος και διπλοτσεκάρισμα τους άν είναι όλα εντάξει περασμένα, θα ήθελα να υπάρχει και η δυνατότητα του cd transport να πετάω και κανένα δισκάκι μία στο τόσο.
Το μακμινι είναι ένα άριστο τρανσπορτ. Έχει μία χαρά οδηγό. Έχει και πσηφιακή εκσοδο. :p
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Το μακμινι είναι ένα άριστο τρανσπορτ. Έχει μία χαρά οδηγό. Έχει και πσηφιακή εκσοδο. :p
Παρένθεση/ερώτηση...αυτοί οι οδηγοί dvd ή bd για pc, μπορούν με κάποιο τρόπο να συνδεθούν με εξωτερικό dac για να ανλάβουν τον ρόλο του transport;
 




Μηνύματα
833
Reaction score
776
Κατασκευαστικα το Yamaha ειναι πολυ καλο,ηχητικα αδιαφορο πολυ σιροπια,το Αzur το θεωρω καλυτερο ηχητικα,ειδικα το 840 εγραψε ιστορια,παιζει αρκετα πανω απο τα λεφτα του,και τα reviews πολλα και με τις καλυτερες κριτικες,βασικα ειμαι κατοχος του και το γνωριζω καλα.Απο εκει και περα δεν εχω αποψη για κατι αλλο.
Βασικά θέλω να παραμείνω σε monitor ήχο, σπαρτιάτικο χωρίς σιρόπια, μέλια, βούτυρα κτλ.

Το μακμινι είναι ένα άριστο τρανσπορτ. Έχει μία χαρά οδηγό. Έχει και πσηφιακή εκσοδο. :p
Συμφωνώ και προσυπογράφω. Δοκίμασα το απόγευμα το Mac Mini με Apple Superdrive USB (το εξωτερικό CD Player της Apple) και έπαιξε πολύ καλά. Κάνει έναν μικρό θόρυβο (σάν να γκαζώζει ηλεκτροκινητήρας ένα πράμα..) και όχι συνέχεια. Καθυστερεί μερικώς και στο διάβασμα του CD λίγα δευτερόλεπτα (για τους ανυπόμονους σάν και εμένα είναι θέμα).

Το ζητούμενο είναι πώς CD Player/CD Transport μπορεί να θεωρούνται παρωχημένα και επιπλέον συσκευές που πιάνουν χώρο σε ράφι/πολύμπριζο αλλά σου δίνουν την ευκολία του να μήν ανοίγεις καθόλου mac/pc και να κάνεις focus μόνο σε μουσική χωρίς σχεδόν καθόλου εικόνα άν αφαιρέσουμε το κοίταγμα της οθόνης LCD του CD Player).

Το συμπέρασμα είναι πώς κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις σε κάθε επιλογή όπως και σε τόσα άλλα πράγματα άλλωστε.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598
Το ζητούμενο είναι πώς CD Player/CD Transport μπορεί να θεωρούνται παρωχημένα και επιπλέον συσκευές που πιάνουν χώρο σε ράφι/πολύμπριζο αλλά σου δίνουν την ευκολία του να μήν ανοίγεις καθόλου mac/pc
Και σκέτος οδηγός δίσκου, μιά χαρά δουλεύει, μόνο τροφοδοσία θέλει, υπάρχουν έτοιμες.
Έχει και πλήκτρα play stop κλπ, τι άλλο θες; Χαχαχαχαχα

Εφόσον υπάρχει ξεχωριστό Ντακ, που επανασυγχρονίζει, δεν τίθεται κανένα θέμα ποιότητας τρανσπορτ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.389
Reaction score
79.515
Το προβλημα με τα cd drives υπολογιστών ειναι αυτο που ειπώθηκε

Κάνει έναν μικρό θόρυβο (σάν να γκαζώζει ηλεκτροκινητήρας ένα πράμα..)
Αν ακούς τέρμα δυνατά, καλύπτεται ο θόρυβος, αλλιως σε μεσαίες στάθμες ειναι πολυ ενοχλητικό. Σαν καβουρντιστήρι.
 



Μηνύματα
833
Reaction score
776
(
Για στυλ memory player αναπαραγωγή (όπως και οι απλοί οδηγοί των PC, αλλά με περισσότερη μνήμη) τα τασκαμ είναι κορυφές.
Δοκιμασμένα..
Πιο μεγάλα μοντέλα, βγάζουν AES EBU pro level.
Πολύ ενδιαφέρουσα η πρόταση σου, πραγματικά. Ίσως αυτή να είναι η λύση για εμένα, cd player (ή ακόμα και recorder, γιατί όχι;) απευθείας απο το οικοσύστημα των επαγγελματιών.

Πλεονέκτημα το AES/EBU Pro στην συνδεσμολογία, οι γήινες τιμές σχετικά με τα προιόντα και θέλω να πιστεύω η -μετά την αγορά- υποστήριξη σε βλάβες/ανταλλακτικά.

Οπτικά επίσης δένει σε ένα rack επαγγελματικού τύπου μαζί με metric halo. Οι μουτσούνες ταιριάζουν! :thumbsup:

Μειονέκτημα η μεταπωλητική αξία (-30% απο την πρώτη μέρα) και τα ελάχιστα (εώς και καθόλου) review για τα προιόντα. Τώρα που το σκέφτομαι ίσως δέν είναι και τόσο κακό αυτό...Λείπουν οι γνώμες των Gurus, τα "παιδιά θαύματα" με τα χρυσά αυτιά. Δέν είναι απαραίτητα κακό αυτό.

Επίσης, αναμένεται έξτρα θόρυβος απο το συρτάρι εναπόθεσης του οπτικού δισκίου (..:)). Δέν φαντάζομαι σε καμμία περίπτωση ότι θα ακούγεται λιγότερο απο ένα πορτάκι CD/DVD ενός PC.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598
Επίσης, αναμένεται έξτρα θόρυβος απο το συρτάρι εναπόθεσης του οπτικού δισκίου (..:)). Δέν φαντάζομαι σε καμμία περίπτωση ότι θα ακούγεται λιγότερο απο ένα πορτάκι CD/DVD ενός PC.
Είναι εντελώς αθόρυβα.

Και δεν έχουν συρτάρι - πορτακι. Μία τρύπα έχουν, που σμπρώχνεις μέσα το δίσκο. :)

Οι μηχανισμοί που χρησιμοποιούνται είναι κυρίως της Sony, με προδιαγραφές αντοχής σε κίνηση, ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε φορητά, σε αυτοκίνητα, κλπ.

Δηλαδή, την ώρα που παίζει το CD, μπορείς να.παρεις το μηχάνημα στο χέρι, να το γυρίσεις ανάποδα και να το κουνάς πάνω κάτω με δύναμη, κι αυτό συνεχίζει να παίζει κανονικά.

Ως τρανσπορτ είναι οι απόλυτες κορυφές, ισάξια με αναπαραγωγή από πισί.

Ως ντακ παίζουν επίσης πολύ καλά, καλύτερα από αξιορεπεις χαϊεντιες στα 5-πλασια λεφτά, κι αυτό το έχουμε διαπιστώσει.

Ήταν τασκαμ το τελευταίο CD player που είχα. Παν πολλά πολλά χρόνια που το χάρισα.. ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Πρέπει να είναι σκυλιά..! Άν, λέω άν, γίνει η στραβή (που δέν νομίζω...) σέρβις, ανταλλακτικά κτλ όλα οκ;

Τασκάμ και είναι ...ταμάμ!
:roflmao:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.971
Reaction score
20.486
Τα όσα λέει ο Κώστας για τα Tascam, τα διαπίστωσα με τα ίδια μου τα μάτια. Ναι, σωστά διαβάσετε, μάτια.

Μου δάνεισε ο Τσαρουχάς junior το Tascam του και με προέτρεψε να κάνω αυτά που περιγράφει ο Κώστας. Ε, λοιπόν, το έκανα. Έβαλα CD με παίζει, έπιασα το player και το γύρισα ανάποδα. Συνέχισε να παίζει απρόσκοπτα, λες και δεν συνέβαινε τίποτα (Νίκο, αν διαβάζεις το thread, μην με δείρεις ρε φίλε...).

Το μηχανάκι παίζει απροβλημάτιστα και προσωπικά θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα. Εάν στο μέλλον θελήσω να αγοράσω CD player, θα είναι Tascam.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.281
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top