Chromecast Audio



Μηνύματα
13.650
Reaction score
6.619
Εγώ παρήγγειλα αυτό το κινέζικο.Έχει και ψηφιακή έξοδο.
Όταν μου έρθει θα κάνω τις δοκιμές μου και θα ενημερώσω.
(Θα ενημερώσω ως προς τη συνδεσημότητα τι κάνει,γιατί ως προς την ποιότητα είμαι σίγουρος ότι θα ακούγεται τέλεια στα grande utopia be μου.):D
αυτο εχει κυκλοφορησει και απο την crystal audio σαν widac (και απο αλλες 3-4 εταιρειες),υπαρχει και σχετικο θεμα στα σαιτ για να ενημερωθεις για τροπο συνδεσης (οχι δυσκολος αλλα οχι και plug&play) κλπ. Δεν κανει ακριβως τα ιδια με το chromecast audio,για καποια θελει εξτρα εφαρμογη (bubble upnp),αλλα το βλεπει αμεσα ο υπολογιστης μεσα απο το foobar για παραδειγμα με την προσθηκη του καταλληλου component.Ο ηχος απο την αναλογικη εξοδο ειναι μετριος,αν εχεις dac (που θα εχεις) συνδεσετο με οπτικη και θα εισαι οκ.
 
Last edited:

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Ευχαριστώ.Λογικά θα το έχω αύριο ή Δευτέρα και θα κάνω τις δοκιμές μου.
Ναι για την οπτική του το πήρα.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Λοιπόν στα γρήγορα για μην χαλάσω το νήμα του Chromecast.

Ήρθε το εργαλείο,το σύνδεσα στην οπτική του ενισχυτή,συνδέθηκα απ'το laptop,κατέβασα ένα plugin στο musicbee,ένα component στο foobar και έπαιξα τη μουσική μου.

Ένα μειονέκτημα που έχει και δεν μπόρεσα να το ξεπεράσω μέχρι τις 5 το πρωί εχθές(θα γράψω στο νήμα "Γιατρέ μου,είμαι καλά;" γι'αυτό :D)είναι ότι δεν παίζει gapless,γι'αυτό και θα το δώσω μάλλον να πάω για συσκευή bluetooth streaming.

Να πω ότι η διαδικασία σύνδεσης είναι απλή.Του δίνεις ρεύμα,το βλέπεις σαν δίκτυο,συνδέεσαι σε αυτό(δεν έχει κωδικό αλλά μπορείς να του ορίσεις μετά),βάζεις τον κωδικό του wi-fi και είσαι έτοιμος.
 


Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Το θεματακι με τις συνεχομενες αποσυνδεσεις δεν καταφερα να το λυσω. Απο κινητο και ταμπλετ το tunein αποσυνδεεται συχνα.:(
Αυτη την στιγμη στριμαρω το tunein στο chromecast απο το λαπτοπ οπου ειναι συνδεδεμενο στο μοντεμ οχι ασυρματα αλλα ethernet cable. Εδω και μια ωρα τωρα παιζει κανονικα χωρις αποσυνδεση.
 

Μηνύματα
13.650
Reaction score
6.619
Γιαννη μαλλον κατι παιζει με το wireless,δεν πρεπει να ειναι θεμα του chromecast.
 





Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Καναλι 11 και b+g+n δεν κανει αποσυνδεσεις,αλλα παρατηρησα διακοπη ηχου 1sec ελαχιστες φορες.
Με καναλι 11 παλι και b+g μεχρι στιγμης ολα οκ !!
 


Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Στο Google Play Music for Chrome οπου συνεργάζεται το chromecast σου δινει την δυνατοτητα να ανεβασεις μεχρι και 50.000 κομματια στο cloud,και να το παρεις μαζι σου σε οποιο αλλο δικτυο και να ακουσεις την δικη σου μουσικη! Ωραια πραγματα!
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Λοιπόν στα γρήγορα για μην χαλάσω το νήμα του Chromecast.

Ήρθε το εργαλείο,το σύνδεσα στην οπτική του ενισχυτή,συνδέθηκα απ'το laptop,κατέβασα ένα plugin στο musicbee,ένα component στο foobar και έπαιξα τη μουσική μου.

Ένα μειονέκτημα που έχει και δεν μπόρεσα να το ξεπεράσω μέχρι τις 5 το πρωί εχθές(θα γράψω στο νήμα "Γιατρέ μου,είμαι καλά;" γι'αυτό :D)είναι ότι δεν παίζει gapless,γι'αυτό και θα το δώσω μάλλον να πάω για συσκευή bluetooth streaming.

Να πω ότι η διαδικασία σύνδεσης είναι απλή.Του δίνεις ρεύμα,το βλέπεις σαν δίκτυο,συνδέεσαι σε αυτό(δεν έχει κωδικό αλλά μπορείς να του ορίσεις μετά),βάζεις τον κωδικό του wi-fi και είσαι έτοιμος.

Λοιπόν ήρθε το bluetooth music reciever.
Είναι γυαλιστερό και όχι ματ όπως φαίνεται στη φωτογραφία.

Του δίνεις ρεύμα,ανοίγεις το bluetooth στο laptop ή στο κινητό,κάνεις pairing τις δύο συσκευές και παίζεις τη μουσική σου χωρίς διακοπές.(Επιτέλους!)

Έχει optical,coaxial και analog output.
Ούτε plugins ούτε components ούτε τίποτα.Συνδέεσαι και παίζεις!

Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν μου ζήτησε κωδικό για τη σύζευξη των συσκευών.

Αυτά.
Μια χαρά όλαδηλαδή!
 


Μηνύματα
7
Reaction score
1
Καλημέρα παιδιά.
Απολογούμαι που ξεθάβω το topic, απλά ήθελα να ρωτήσω αν τυχόν υπάρχει κάποιος που έχει Google Chromecast Audio και το διαθέτει προς πώληση.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.946
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top