CRT κανένας άλλος;

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Το Σαββατοκύριακο έκατσα μετά από ποοοοολύ καιρό και είδα 2 ταινίες σε HD, μία Σάββατο βράδυ και άλλη μία Κυριακή. Το ευχαριστήθηκα αλλά την Κυριακή ξαναθυμήθηκα ένα ελάττωμα: το πόση ώρα κάνει το μηχάνημα να ζεσταθεί ώστε να έρθει η εικόνα στα σωστά της.
Δηλ. όταν άρχισε η ταινία σχεδόν αμέσως μόλις τον άνοιξα (για να προστατέψω από πρόωρη φθορά τους φωσφόρους έχω απενεργοποιήσει τη default λειτουργία του SONY να προβάλει με το άνοιγμα πλήρες λευκό για 20 λεπτά ώστε να έρθουν οι λάμπες και τα ηλεκτρονικά στη σωστή θερμοκρασία λειτουργίας και προτιμώ να ζεσταίνεται προβάλλοντας εικόνα) έβλεπα κυρίως στους υπότιτλους δηλ. στο κάτω μέρος της εικόνας στο πανί, (ανάποδα στους φακούς) αμυδρά κόκκινα είδωλα των υπότιτλων ακριβώς δίπλα τους, σημάδι αστοχίας σύγκλισης του κόκκινου.
Στην αρχή σκέφθηκα ότι μπορεί να είχε φύγει η σύγκλιση με την αχρηστία, αλλά επειδή ποτέ δεν χρειάστηκε διόρθωση όλα αυτά τα χρόνια - ο SONY ήταν εντυπωσιακά σταθερός - είπα να τον αφήσω να ζεσταθεί καλά και να τον ρύθμιζα μετά.
Λοιπόν, πέρασε πάνω από μία ώρα και όντως η σύγκλιση ήρθε spot κέντρο, όπως τον έχω ρυθμισμένο από την αρχή.

Παρατηρείτε και εσείς τόσο πολύ χρόνο ζεστάματος στους δικούς σας;
Έχετε ενεργοποιημένη κάποια αντίστοιχη λειτουργία προθέρμανσης;
εγω δεν την εχω ενεργοποιημενη,τον αναβω κανονικα και κανει κανενα τερταρτο να ζεσταθεί,αλλα χωρις να μου δειχνει στο μεταξυ σημαντικη διαφορα σύγκλισης,απλα μετα το τεταρτο ερχεται η εικονα ένα κλικ στο νορμαλ της.
 

Μηνύματα
462
Reaction score
346
Δημήτρη ευχαριστώ.
Η απόκλιση σύγκλισης πάνω στην εικόνα της ταινίας δεν εντοπίζεται εύκολα. Μόνο στους υπότιτλους που είναι λευκοί πάνω σε εικόνα φάνηκε. Απλά με παραξένεψε που πήρε πάνω από μία ώρα να έρθει στα ίσια του και γι αυτό ρώτησα μήπως και φταίει που δεν χρησιμοποιείται συχνά ο προβολέας και γι αυτό αργεί τόσο να ισορροπήσει.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Βρε Ηλία , είσαι σίγουρος οτι ο jvc ειναι πιο κοντά σε CRT ?
Με τοσο "επιθετική" εικόνα που εχει ?
Χωριά που ο jvc εχει πολυ φως ( στην αρχή τουλάχιστον...) !
Με 1000 lumens πολύ φως? Μάκη μου κάποιο λάθος κάνεις, ικανοποιητικό φως για μένα, πολύ φως όχι! νομίζω ότι πολύ φως δεν έχει κανένας JVC! αυτό μπορώ να το πω, (ίσως), για τον OPTOMA HD20 με τα 1800 lumens? τα οποία όντως βγάζουν μάτι! βέβαια υπάρχουν και πολύ πιο φωτεινοί προβολείς! Όσο για την εικόνα, από ότι είπαν και άλλοι φίλοι, δεν είναι καθόλου επιθετική, ίσα ίσα,
το αντίθετο έλεγαν! για τις ώρες με 900 ώρες στην λάμπα, οι Κεφάλας, αβγδ, Ακριβός, και άλλος ένας φίλος από το φόρουμ, που ήταν στην ρύθμιση, είπαν ότι δεν έβλεπαν μείωση σοβαρή της φωτεινότητας! τώρα τι να σου πω, δεν είμαι και εξπέρ, τα παιδιά ξέρουν καλύτερα από μένα, εγώ ότι βλέπουν τα μάτια μου, και στέλνουν στον εγκέφαλό μου! :D

ΥΓ. Και για να μην τσακωνόμαστε πάλι, προσωπικά πιστεύω ότι το μαύρο των CRT, (άγνωστο γιατί) δεν θα το φθάσουν οι ψηφιακοί εύκολα! όμως την εικόνα σε γενικές γραμμές την φθάνουν,
(ορισμένοι), το λέω γιατί δεν έχω έναν G90 να παίξω, και να βγάλω συμπέρασμα!!! Μην ξεχνάμε ότι εκεί, έχουμε περισσότερο φως, μεγαλύτερη ευκρίνεια, υψηλότερη ανάλυση από 1080! και ακόμα καλύτερο μαύρο!!! όλα αυτά, το κάνουν ένα ''άλλο'' μηχάνημα!!!!
 
Last edited:

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
ΥΓ. Και για να μην τσακωνόμαστε πάλι, προσωπικά πιστεύω ότι το μαύρο των CRT, (άγνωστο γιατί) δεν θα το
!
δεν ειναι αγνωστο Ηλια,απλα σβηνουν οι φωσφοροι σχεδόν εντελως εξου και το τελειο μαυρο.
Στους ψηφιακούς εχουμε εκπεμπομενο φως από το πιξελ που πρεπει να περιοριστεί με καποιο τροπο,ενώ στον CRT το μαυρο πιξελ απλα δεν εκπεμπει φως,(για την ακριβεια απειροελαχιστο).
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
δεν ειναι αγνωστο Ηλια,απλα σβηνουν οι φωσφοροι σχεδόν εντελως εξου και το τελειο μαυρο.
Στους ψηφιακούς εχουμε εκπεμπομενο φως από το πιξελ που πρεπει να περιοριστεί με καποιο τροπο,ενώ στον CRT το μαυρο πιξελ απλα δεν εκπεμπει φως,(για την ακριβεια απειροελαχιστο).
Ωραία! και γιατί δεν φτιάχνουν έναν ψηφιακό με φώσφορο! ώστε να έχουν και μαύρο και πολλές ώρες? :D:D:D
Τα πάντα κάνουν! εδώ παντρεύονται άντρας με άντρα, και κάνουν και παιδί! αυτό δεν μπορούν? λέω εγώ τώρα!!! :p
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Ήρθε και η βλάβη στον Scaler! o DVDO VP30 μου είναι στον ΟΡΦΕΑ για επισκευή, μετά από 7 χρόνια, μάλλον από ρεύμα
έγινε η βλάβη, θα δούμε!
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
ξαναποσταρω εδώ γιατί θέλω γνώμες για BNC καλώδια, απόσταση 5 μέτρα από τον scaler. Είμαι ανάμεσα σε αυτά :
Option 1
Option 2
specs
Option 3 : ξεχωριστά καλώδια 1 η 2 η 3.

με τα ανάλογα βύσματα BNC (για επιλογή 1-2-3)

η 4η επιλογή, ένα έτοιμο 5απλό bnc. (specs εδώ)
Τι να προτιμήσω;

Υ.Γ. σε attenuation, τα πάει καλά το kramer στην 4η επιλογή. Το προσέχω πολύ αυτό, δεν ξέρω βέβαια πόσο σημαντικό ρόλο παίζει.
Υ.Γ.2. Έχω και επιλογή να βάλω από VGA (HD-15) σε 5BNC, δεν ξέρω αν θα δουλέψει σωστά σε cine 7. Λέτε να έχω θέμα; να μπεί δηλαδή κατευθείαν στη κάρτα γραφικών του υπολογιστή, χωρίς scaler. Ούτως η άλλως υπολογιστής θα συνδεθεί.
 
Last edited:




Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Δυστηχως κοίταξα και δεν έχω όχι 5μετρο αλλα ούτε του μέτρου .
Συγνώμη για την αναμονή ...
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
ξαναποσταρω εδώ γιατί θέλω γνώμες για BNC καλώδια, απόσταση 5 μέτρα από τον scaler. Είμαι ανάμεσα σε αυτά :
Option 1
Option 2
specs
Option 3 : ξεχωριστά καλώδια 1 η 2 η 3.

με τα ανάλογα βύσματα BNC (για επιλογή 1-2-3)

η 4η επιλογή, ένα έτοιμο 5απλό bnc. (specs εδώ)
Τι να προτιμήσω;

Υ.Γ. σε attenuation, τα πάει καλά το kramer στην 4η επιλογή. Το προσέχω πολύ αυτό, δεν ξέρω βέβαια πόσο σημαντικό ρόλο παίζει.
Υ.Γ.2. Έχω και επιλογή να βάλω από VGA (HD-15) σε 5BNC, δεν ξέρω αν θα δουλέψει σωστά σε cine 7. Λέτε να έχω θέμα; να μπεί δηλαδή κατευθείαν στη κάρτα γραφικών του υπολογιστή, χωρίς scaler. Ούτως η άλλως υπολογιστής θα συνδεθεί.
εγω παιζω με 5απλο BNC απο VGA υπολογιστη χωρις σκεηλερ και κατά τη γνωμη μου παιζει αψογα.Ουδέποτε ασχοληθηκα με σκεηλερ.Απλα θα το προσαρμόσεις στην αναλυση του CIne 7.
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
εγω παιζω με 5απλο BNC απο VGA υπολογιστη χωρις σκεηλερ και κατά τη γνωμη μου παιζει αψογα.Ουδέποτε ασχοληθηκα με σκεηλερ.Απλα θα το προσαρμόσεις στην αναλυση του CIne 7.
Να το κάνω όντως έτσι;
Η εικόνα είναι solid η "χάνει" λόγω καλωδίου;
Με τι ανάλυση παίζεις μπάλα;

Εγώ έχω καλώδιο vga σε 5 bnc, το ρωτάω για να μη δώσω 50-100Ευρώ έχοντας 5% διαφορά (και λιγότερο, αν είναι τόσο) στη ποιότητα.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Ο καλύτερος scaler με διάφορα ήταν και ειναι ο lumagen .
Υπάρχει αγγελια εδώ μέσα που το δίνει το παιδί εαν δεν κάνω λάθος 500 ευρω .
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Για να μην παραξηγηθω μιλάω για CRT πάντα .
Επισης υπάρχει διάφορα στα καλώδια και ειναι μεγάλη ειδικά στους CRT .
Αποψη μου πάντα ....
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Ο καλύτερος scaler με διάφορα ήταν και ειναι ο lumagen .
Υπάρχει αγγελια εδώ μέσα που το δίνει το παιδί εαν δεν κάνω λάθος 500 ευρω .
καλύτερο scaler από ένα PC με μέτρια κάρτα γραφικών δεν υπάρχει....
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Να το κάνω όντως έτσι;
Η εικόνα είναι solid η "χάνει" λόγω καλωδίου;
Με τι ανάλυση παίζεις μπάλα;

Εγώ έχω καλώδιο vga σε 5 bnc, το ρωτάω για να μη δώσω 50-100Ευρώ έχοντας 5% διαφορά (και λιγότερο, αν είναι τόσο) στη ποιότητα.
εγω χρησιμοποιω ένα καλωδιο του εμποριου,σχετικα καλης ποιοτητας που ειχα παρει από εξειδικευμενο κατάστημα κομπιουτεραδικο,αλλα όχι τιποτα σπεσιαλ,δυστυχως δεν θυμαμαι ποσο το πηρα,πανε πολλα χρονια.παντως όχι πανω από 30-40 ευρα.
Όπως ειπα είμαι ικανοποιημένος από την εικονα.Η καρτα είναι παλια και μετριας ποιοτητας ,αλλα δεν βλεπω κανενα πρόβλημα,μαλλον ισχυει αυτό που λεει ο Γιωργος.
Η αναλυση που θα βαλεις είναι ότι κοντυνοτερο στην αναλυση του προβολεα κανονικα.Εμενα εχει αναλυση 1700Χ1200 και παιζω 1600Χ1200 και παιζει μια χαρα,Αμα του βαλω 1920Χ1080 παλι κλειδωνει και παιζει ενταξει άλλα δεν το χρησιμοποιω.Μπορεις να κανεις δοκιμες και να δεις που αποδιδει καλυτερα ο δικος σου.
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
ωραία, θα το κάνω έτσι. Τον scaler θα τον βάλω στην CRT TV για να δω πως θα παίξω με το RGB scart, έχω μια 32άρα philips στο άλλο δωμάτιο. :dance2:
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Crystallio ήθελα να γράψω που βγάζει ακριβώς την ανάλυση που θέλεις , τέλος πάντων εσείς αποφασίζεται τι και πως .
Το μοντέλο ειναι το 3800 πάντως εαν θέλετε να δείτε τα specs
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.617
Μηνύματα
2.868.195
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top