CRT κανένας άλλος;

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: CRT κανένας άλλος?

Μα το υλικό που είδατε ήταν 800χ600, και λες ότι είναι το ίδιο με το 1080p? και ιδίως όταν γίνει και upscale,
μέσω του 4k player, σε έναν 9ιντσο? τότε παραδίνομαι, πάω να πάρω τα χάπια μου!!! :biggrin:
 


Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: CRT κανένας άλλος?

The new Dune/F was connected to a JVC digital video for a D-Theater European presentation of 1080p.Best picture I've ever seen!Never thought that such a 3-Dimentional,clear,sharp image would exist.

d-theater = 1080i
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: CRT κανένας άλλος?

Εντάξει τώρα που χαπακώθηκα το κατάλαβα! το d-theater 1080i, ήταν κατά πολύ ανώτερο από το blue ray,
ακόμα και όταν το blue ray γίνεται upscale σε 2k! τώρα το έπιασα ναι?
 

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Απάντηση: CRT κανένας άλλος?

Εντάξει τώρα που χαπακώθηκα το κατάλαβα! το d-theater 1080i, ήταν κατά πολύ ανώτερο από το blue ray,
ακόμα και όταν το blue ray γίνεται upscale σε 2k! τώρα το έπιασα ναι?
Που το λέει αυτό;
 

Μηνύματα
111
Reaction score
31
Πραγματικά η παρουσίαση αυτή στο σπίτι του Κώστα ήταν εντυπωσιακή και νομίζω καθοριστική για πολλούς από εμάς που ασχοληθήκαμε με CRT προβολείς. Ο G70 είναι ένας πάρα πολύ καλός προβολέας που έχει σχεδιαστεί για χρήση home cinema. Έχει χρωματικά φίλτρα στους φακούς της πράσινης και της κόκκινης λυχνίας, LC (Liquid Coupling) στους φακούς και έχει έντονο κοντράστ, αρκετό φως και μπορεί να δείξει σήμα 1080p. Όμως τα ηλεκτρονικά του δεν επαρκούν για να δείξει την πλήρη ανάλυση σε σήμα 1080p. Μην ξεχνάτε ότι όταν πρωτοκυκλοφόρησε δεν υπήρχε αυτή η ανάλυση. Ο G90 είναι άλλη ιστορία. Έχει σχεδιαστεί για χρήση home cinema. έχει χρωματικά φίλτρα στους φακούς της πράσινης και της κόκκινης λυχνίας, LC (Liquid Coupling) στους φακούς και λόγω του μεγέθους των λυχνιών, της ποιότητας των ηλεκτρονικών του κυκλωμάτων εστίασης, αλλά και των άριστων φακών του μπορεί να δείξει ανάλυση σήματος ΠΑΝΩ από 1080p. Αυτό που εντυπωσιάζει όταν τον δεις να παίζει είναι ότι είναι τρομερά ευκρινής, με αδιανόητο κοντραστ, αλλά ταυτόχρονα και ΠΟΛΥΥΥΥ φωτεινός. Βέβαια, αυτό έχει και το τίμημά του, γιατί η Sony τον έχει προρυθμίσει να οδηγεί υπερβολικά τις λυχνίες, με αποτέλεσμα να είναι μεν πιο φωτεινός από άλλους 9" CRT αλλά να φθήρεται πιο γρήγορα ο φώσφορος στις λυχνίες του.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: CRT κανένας άλλος?

Δυστυχώς έχει και ένα άλλο ελάττωμα ο G90 αγαπητέ Νικόλα! τα 1050w που θέλει για τροφοδοσία!
ένα κιλοβάτ την ώρα! :biggrin:
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Η παρουσίαση και οι περιορισμοί της...

Συγγνώμη, αλλά μπερδευτήκανε πολλοί με τα παραπάνω λεγόμενα.

Εν περιλήψει, στην παρουσίαση χρησιμοποιήθηκαν για πηγές ένα DVD player και ένα JVC HM-DH30000U, και τα δύο συνδεδεμένα στον Vigatec Dune, για upscaling στα 1080p.

Στo συγκεκριμένο σετάπ υπήρχαν κάποιοι εγγενείς περιορισμοί:

Α. Ο G70 από τη μάνα του πιάνει "ταβάνι" στην πλήρη ανάλυση 1080p. Παίζει καλύτερα και πιο "άνετα" σε χαμηλότερες αναλύσεις, όπως το 720p και το 1080i. Αυτόν τον περιορισμό τον έχουν όλοι οι 8-ιντσοι. Όχι ότι δεν μπορούν να δεχτούν αυτή την ανάλυση, αλλά ενίοτε εκ κατασκευής ίσως ξεπερνά τη μέγιστη δυνατότητά τους. Σε αντίθεση με τους 9-ιντσους, όπως επισημαίνει ο Νικόλας, οι οποίοι όχι μόνο μπορούν να το κάνουν αλλά την ξεπερνούν κι όλας.

Β. Ο Vigatec Dune της εποχής εκείνης μπορούσε να κάνει upscaling μέχρι 720p ή 1080i χωρίς πρόβλημα, αλλά στο 1080p είχε κι αυτός εκ κατασκευής κάποιο περιορισμό, δεν έκανε δηλαδή 100% upscaling σε αυτή την ανάλυση:

"
1080i signals are converted to 1080p or XGA, SXGA and D-ILA with some pixels cropped at top and bottom of the image"

(Από το manual του Dune)

Επομένως, οι εικόνες που πήραμε τότε ήταν ουσιαστικά πειραματικές αναλύσεις μέσω του Dune, είτε από το περιεχόμενο των δίσκων DVD (η σύνδεση του DVD player με τον Dune ήταν αμιγώς ψηφιακή, μέσω SDI, άρα η κατεργασία των σημάτων γινόταν απ' ευθείας στο ψηφιακό επίπεδο) είτε από το D-Theater με ή χωρίς upscaling.

Άρα, με βάση τα παραπάνω, πρέπει να βγουν τα συμπεράσματα. Και βέβαια, τότε, που κανείς μας δεν είχε ακόμα δει τη σημερινή διαθέσιμη HD, που υπάρχει στα μπλε δισκάκια.
-
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: CRT κανένας άλλος?

Τον G70 του Κώστα τον έχω δεί άπειρες φορές, ο Κώστας ''έφτιαξε'' και τον δικό μου! αυτό ήταν τότε,
τώρα παίζουμε με BD player+scaler DVDO+HDFury=G70 σε 1080p στα 60hz, η εικόνα του δε........
καλή, :biggrin: παίζει έτσι περίπου 4 χρόνια ή 6000 ώρες, δεν μου δείχνει σημάδια ζορίσματος, αν και δεν ξέρω πως είναι αυτά, και βέβαια περίπου αρρύθμιστος!!! δεν τον ρυθμίζω λόγω HDFury I με πολλά προβλήματα, και λόγω του ότι λε7τά έχουμε χρόνο δεν έχουμε (που λέει το γνωμικό!) :roflmao::roflmao::roflmao:
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: CRT κανένας άλλος?

Έχει άλλους επεξεργαστές, και το κυριότερο για μένα κεντράρει την εικόνα, που τώρα με το υπάρχον
φεύγει 25 πόντους αριστερά χωρίς να μπορεί να επανέλθει με κανένα ρυθμιστικό, είναι bug του HDFury I
έτσι έχω ''στραβώσει'' τον προβολέα 25 πόντους δεξιά, με αποτέλεσμα όπως ξέρεις να μην ρυθμίζει στις γωνίες,
και στο αριστερό μέρος της οθόνης! χρειάζομαι λοιπόν ένα HDFury II ή III, και μια σωστή ρύθμιση από τον Βαγγέλη
με τα ''εργαλεία'' του, το σύνολο γύρω ή πάνω από 500 ευρώ! χωρίς να υπολογίσω και την οθόνη που είναι για πέταμα! και τώρα δεν είμαι (με δύο εγγόνια) για τέτοια έξοδα!
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: CRT κανένας άλλος?

ε καλα.....παρε το HDFury ιι να ερθει η εικονα και ερχεται ο Βαγγος πιο μετα.

αυτο το ρημαδι,αποτι ειδα κανει και για μενα :biggrin: που παιζω με 2 player αλλα δεν δινουν και τα δυο εξοδο εικονας και ηχου ταυτοχρονα απο hdmi και component.

140e εχει ;
.....η πιο λιγο ;
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: CRT κανένας άλλος?

ε καλα.....παρε το HDFury ιι να ερθει η εικονα και ερχεται ο Βαγγος πιο μετα.

αυτο το ρημαδι,αποτι ειδα κανει και για μενα :biggrin: που παιζω με 2 player αλλα δεν δινουν και τα δυο εξοδο εικονας και ηχου ταυτοχρονα απο hdmi και component.

140e εχει ;
.....η πιο λιγο ;

Τόσο περίπου το 2, και 190 ευρώ το 3, το οποίο έχει αρκετές διαφορές! και μια και μιλάω σε άνθρωπο που καταλαβαίνει
από τεχνικά, βλέπεις τι διαφορές υπάρχουν, οι οποίες σίγουρα έχουν εμφανή οπτικά αποτελέσματα, ιδίως από το 1 που
έχω εγώ!!!
εδώ το 3, http://www.hdfury.com/products/hdfuryiii-specs/
εδώ το 2, http://www.hdfury.com/products/hdfury-ii/specs/
 

Μηνύματα
111
Reaction score
31
Re: Απάντηση: CRT κανένας άλλος?

Ηλία η καλύτερη λύση για HDMI είναι αυτή:

http://www.curtpalme.com/IFB-FULLHD.shtm

Έχει μεγάλη διαφορά από το HD Fury, τόσο σε DAC όσο και σε Bandwidth του σήματος. Η διαφορά είναι οφθαλμοφανής σε παλμογράφο. Θα ψάξω να δω αν μπορώ να βρω τις σχετικές εικόνες από παλμογράφο που αποδεικνύουν την διαφορά.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: CRT κανένας άλλος?

Το έχω ψάξει τεχνικά Νίκο, δεν το έχω δει να παίζει, ασφαλώς με τέτοια χαρακτηριστικά
πρέπει να κάνει οφθαλμοφανή διαφορά! είναι βέβαια είναι λίγο τσιμπημένο, όμως το έχω
στα υπ'όψιν!
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Re: CRT κανένας άλλος?

δεν κοιτατε για κανενα crystalio ?
παλιο αλλα για crt δεν εχει αντιπαλο ...
Βρέ εάν είχα 2-3 χιλιάρικα θα άλλαζα προβολέα! εδώ μιλάμε για 250 ευρώ! αλλά ο scaler τι θα κάνει?
έχω το DVDO, την δουλειά της κάρτας δεν την κάνει ο scaler!
 


Μηνύματα
462
Reaction score
346
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: CRT κανένας άλλος?

Originally Posted by mipi
(Και εμένα η αγαπημένη διάσταση είναι η 4:3 γι αυτό και πήρα αρκετά NTSC dvd αλλά και laserdiscs σε αυτό το κάδρο. Πολύ εντυπωσιακή διάσταση σε μέγεθος, νιώθεις να σε "πλακώνει" η εικόνα. Μάλιστα η γυναίκα μου που έχει πτυχίο ασχετοσύνης με τα home cinema, όταν είδε σε τέτοιο κάδρο μου είπε: Τι εντυπωσιακό, γιατί δεν είναι όλες οι ταινίες έτσι;)



Τώρα αυτό δεν σηκώνει ούτε πλάκα...τι να πει κανείς:thumbsdown:




Επίσης...crt forever
Τώρα που βρήκα λιγοστό ελεύθερο χρόνο θέλω να διευκρινήσω κάποια πράγματα για να μην ακούγομαι σαν κανένας άσχετος τσοπάνης που κατέβηκε από το χωριό με τη ... τσοπάνισσα, είδαν βιντεοπροβολή σε 4:3 και μείνανε με το στόμα ανοιχτό.

'Οπως έγραψα τον προβολέα μου τον έχω πάνω από 10 χρόνια. Θεωρώ ότι γνωρίζω αρκετά πράγματα όσον αφορά τους crt προβολείς και τις βασικές αρχές λειτουργίας τους. Τον έστησα λοιπόν μόνος μου, τον σετάρησα και τον ρύθμισα πολύ μα πολύ σχολαστικά αφιερώνοντας πάρα πολλές ώρες με πλήρως ικανοποιητικό αποτέλεσμα.
Παραθέτω λοιπόν τα παρακάτω:
- Όλοι οι crt προβολείς που κατασκευάστηκαν έχουν αναλογία φωσφόρων στις καθοδικές λυχνίες 1,33:1 ή αλλιώς 4:3. Από όσο γνωρίζω δεν κατασκευάστηκε ποτέ crt προβολέας με αναλογία στις λυχνίες 16:9 (διευκρινίζω προβολέας, όχι crt τηλεόραση - αν έχω λάθος διορθώστε με)
- Στην πλήρη απεικόνιση όλου του raster δηλ. όταν εκπέμπει όλη η ενεργή επιφάνεια των λυχνιών (επιφάνεια με φώσφορο) παίρνουμε τη μεγαλύτερη δυνατή φωτεινότητα και ανάλυση από τα 3 πυροβόλα
- Από τα 2 ανωτέρω προκύπτει ότι η μέγιστη ποιότητα στην εικόνα ενός crt προβολέα είναι με τη πλήρη χρήση των φωσφόρων του δηλ. σε 4:3 απεικόνιση ή αλλιώς σαρώνοντας κοντά στα όρια των raster (όχι στα όρια για να μη σπάσουν οι λάμπες κατά τη σάρωση των πυροβόλων πέρα από τα όρια των φωσφόρων). Σε διαφορετικές αναλογίες δηλ. άλλα κάδρα (αναμορφικό 16/9, 1,78:1, 2,35:1 κλπ) η σάρωση γίνεται με το ίδιο πλάτος αλλά μειώνοντας ανάλογα το ύψος, στα αναμορφικά dvd με αναμορφική συμπίεση του 4:3 ή σε άλλα επιθυμητά κάδρα με κάθετο μασκάρισμα (vertical blanking) μέσα από τα μενού του προβολέα και με αποθήκευση σε διαθέσιμες μνήμες. Έτσι έχω σετάρει και τον δικό μου ακολουθώντας τη θεωρία της οθόνης σταθερού πλάτους και όχι σταθερού ύψους. Η δική μου έχει διαστάσεις 70" x 70" δηλ. "τετράγωνη". Χωρίς το μαύρο περιθώριο το ενεργό πλάτος είναι 172 εκατοστά. Με απλή γεωμετρία λοιπόν έχουμε:
- Σε προβολή 4:3 το πλάτος είναι 172 εκ, το ύψος 129 εκ. και η αντίστοιχη διαγώνιος 215 εκ. ή αλλιώς 84,6 ίντσες.
- Σε προβολή 16:9 το πλάτος παραμένει ίδιο στα 172 εκ, το ύψος μειώνεται στα 96,75 εκ και η ενεργή διαγώνιος γίνεται 197,34 εκ ή αλλιώς 77,7 ίντσες.
- Σε προβολή υλικού 2,35:1 το πλάτος πάλι είναι ίδιο στα 172 εκ, το ύψος πέφτει κι άλλο στα 73,2 εκ. και η ενεργή διαγώνιος μειώνεται στα 186,9 εκ. δηλ. στις 73,6 ίντσες.
Αυτά με πλάτη, ύψη και διαγωνίους που μπορεί να φαίνονται μικρές οι μειώσεις όσο πλαταίνει το κάδρο αλλά η πραγματική μείωση επιφανείας είναι σεβαστή κάθε φορά (πάλι απλή γεωμετρία, βαριέμαι να υπολογίσω αντίστοιχες επιφάνειες)
Έτσι σε υλικό 4:3 "γεμίζει" εικόνα, φωτεινότητα και ανάλυση το πανί. Όσο πλαταίνει το κάδρο, μειώνεται το ύψος και πέφτουν σταδιακά η φωτεινότητα και η αναλυτικότητα - επαναλαμβάνω σε crt προβολή διατηρώντας σταθερό το πλάτος. Χαρακτηριστικά, σε 4:3 laserdiscs ή 1,33:1 dvds διακρίνω άνετα σε διπλασιασμό τις γραμμές σάρωσης από τη θέση θέασης, τα 2,5 μέτρα (αυτό για το φίλο που με ρώτησε αν με έχει δεί οφθαλμίατρος τελευταία) ενώ σε αναμορφικά dvd δεν διακρίνονται.

Τα συμπεράσματα δικά σας.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.645
Μηνύματα
2.870.193
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top