DIY ενισχυτές class-D να οδηγήσουν κάθε ...πικραμένο!

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.787
Λοιπόν, χαλαρώστε και απολαύστε:

Έχετε και ηχεία και δυσκολεύεστε να τα οδηγήσετε;

Θέλετε κάτι που να παίζει σωστά;

Δεν σας έπεσε το τζόκερ;

Εδώ σας έχω, διαβάστε με προσοχή:


"Χαρίζονται" (καλά, μη το δέσετε και κόμπο, χωρίς κάποια ολίγα ευρώπουλα δεν έχει "κοκό") τα εξής:


1.

Ένα τεμάχιο (1) στερεοφωνικού ενισχυτή, που διαθέτει το κορυφαίο module της Boyoho με κωδικό MY2-281PA:

Είναι ο ενισχυτής που ξεπάτωσε τα ηχεία του Βλάσση μας (B&W 802), όταν έψαχνε για ενισχυτικά, οπότε μπορείτε να ρωτήσετε και τον ίδιο "πως παίζουν", και είναι ο ίδιος ενισχυτής που επίσης ξεπάτωσε τα B&W 801 εδώ στη Θεσσαλονίκη.

Κορυφαίο ενισχυτικό, ισχύος ικανής για οδήγηση οποιουδήποτε ηχείου.

Η ισχύς του είναι:

2 x 280 Watt / 8 Ohm
2 x 560 Watt / 4 Ohm

(ναι, διπλασιάζει ισχύ, καλά το προσέξατε...)

Αν τον γεφυρώσετε, μπορεί να αποδώσει 900 Watt / 8 Ohm, όπως μπορείτε να δείτε στο παρακάτω λινκ:

http://boyoho.com/Products/Integrative.asp

Τιμή 500 €





(Είναι το μικρό κουτί στο δάπεδο, όλη η άνω επιφάνειά του είναι η ψύκτρα της πλακέτας)



2.

Δύο τεμάχια (2) στερεοφωνικών ενισχυτικών, που διαθέτουν τα 3ης γενιάς modules της ICE, με κωδικό ICEpower 125ASX-2:

http://www.icepower.bang-olufsen.com/files/solutions/icepower125asx2_datasheet_1_1.pdf


Το κάθε ενισχυτικό, είναι 2 καναλιών (στερεοφωνικό) και η ισχύς του είναι 2 x 125 Watt / 4 Ohm.

Αν σας φαίνεται "λίγη" η ισχύς του, σας ενημερώνω πως έπαιξε μια χαρά τα Magnepan 3.6R, οπότε προσέξτε καλά...

Από κει και πέρα, μπορεί το καθένα να λειτουργήσει "γεφυρωμένο", όπου αποδίδει 1 x 500 Watt / 4 Ohm, οπότε αν αγοράσετε και τα δύο, μπορείτε να έχετε 2 "μονομπλόκ" με ισχύ 500 Watt έκαστο.

Τιμή για το ζεύγος: 800 €
Τιμή για 1 τεμάχιο: 450 €

Φωτός ακολουθούν:






3.

Ένα τεμάχιο (1) στερεοφωνικού ενισχυτή, που διαθέτει το κορυφαίο module της Tripath με κωδικό TA-104A:

http://i628.photobucket.com/albums/uu3/costasEAR/7.jpg

Με υλικά πέραν κριτικής, και ισχύ 2 x 500 Watt / 8 Ohm.

http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/Tripath/mXyzxwwz.pdf

Είναι σα τους ενισχυτές που έχω εγώ.

Είναι τοποθετημένος σε κουτί απίστευτης ομορφιάς και ποιότητας κατασκευής (ξύλινο, κατασκευής Πάρη Μπουρατζή, με φύλλα χαλκού εσωτερικά.)

Αριστούργημα και οπτικά και ηχητικά, οδηγεί τα πάντα όλα.

Τιμή 2.000 €. (αν νομίζετε πως είναι "ακριβά", σας ενημερώνω πως πρόκειται για το ...μισό κόστος από τα υλικά του!)






----------------------------------------------------------------------------------------------


Όλα τα παραπάνω ενισχυτικά, σωστό (IMNSHO)* είναι να έχουν ένα μετασχηματιστή line-level πριν από αυτά, ώστε να οδηγούνται καθωσπρέπει από οποιαδήποτε πηγή.
Αν τα αγοράσετε, μπορώ να σας τοποθετήσω σε δεύτερο χρόνο και τους αναγκαίους μετασχηματιστές.

Επίσης, αν θέλετε έλεγχο στάθμης (volume control), υπάρχουν λύσεις, μπορώ να το αναλάβω.
Όπως και επιλογέα εισόδων.

-----------------------------------------------------------------------------------------------


Αυτά...

Ορίστε λοιπόν, για να δούμε, θα πάρει επιτέλους σωστά ενισχυτικά ο Σκαλούμπακας; Ή έστω, ο Στεφανίδης;

Εγώ πάντως, το "καθήκον" μου το έκανα.

Τώρα, όποιος "προλάβει", γιατί σε τέτοια κοστολόγια, δε παλεύονται τα άνωθεν ενισχυτικά....



ΥΓ:

* IMNSHO = In My Not So Humble Opinion
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
Απάντηση: DIY ενισχυτές class-D να οδηγήσουν κάθε ...πικραμένο!

Boyoho.......ε ρε γλεντιαααααααα....τι απιστευτη φαπα ηταν αυτη βρε λεβεντες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Οσο και να θες να το σνομπαρεις(τρομαρα μου )μολις αρχιζει να παιζει στην αρχη ανοιγεις το στομα και μετα κανεις και καλα τον μ@λακα γιατι δεν μπορεις να δεχτεις οτι αυτη η μοντουλα μπορει και σου ξετιναζει ετσι το ηχειο-----βλεπε Nautilus 802----ετσι τουλαχιστον αισθανθηκα και γω μολις το πρωτοακουσα και ειλικρινα βρε παιδια με εβαλλε σε σκεψεις αυτη η κατασκευη .....
Δεν εχω λογο να γραψω παπαριες και ψεμματα...μιλω ειλικρινεστατα για μια ενισχυτικη διαταξη που θα εκπληξει πραγματικα καθε μουσικοφιλο....γιατι για μενα ειναι απο τις ποιο ζεστες σε ηχο ψηφιακες μοντουλες που εχω ακουσει!!!!!

Προσωπικα πιστευω οτι ....ειναι χαρισμα η τιμη,η μαλλον...δωρακι σε οποιον θελει πραγματικα να την αξιοποιησει στον μεγιστο βαθμο!!!!!
 

Μηνύματα
755
Reaction score
512
Απάντηση: DIY ενισχυτές class-D να οδηγήσουν κάθε ...πικραμένο!

Καλησπέρα πέρα για πέρα. εμενα μου ετοιμαζει ο διπλανος μυνηση για ποσα?μια στιγμη να υπολογισω 90w -16db=δεν ξερω. εγω δουλευω 8 ηχεία και αν πεις οτι τα εφτασα στα 70w rms εκαστο επι 8=560w αλλα επεζε Metallica το one 7 λεπτα εκει και με εκανε:141:
 

Μηνύματα
755
Reaction score
512
Απάντηση: DIY ενισχυτές class-D να οδηγήσουν κάθε ...πικραμένο!

ολα καλα ειναι φτανει να ταιριαζει στις απιτησεις και τα γουστα του καθενος
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: DIY ενισχυτές class-D να οδηγήσουν κάθε ...πικραμένο!

Το Boyoho σου......:141:
Δεν έπρεπε να σου το επιστρέψουμε από την Κόρινθο .
Αν υποψιαστώ οτι θα πάρεις 300Β λαμπατέρ θα σε καταραστώ να μην ανάβουν τα φωτάκια στην μέτρικ:414:
Με βρίσκεις άφραγκο πανάθεμά σε .
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: DIY ενισχυτές class-D να οδηγήσουν κάθε ...πικραμένο!

Boyoho.......ε ρε γλεντιαααααααα....τι απιστευτη φαπα ηταν αυτη βρε λεβεντες!
Ας τα λόγια και βάλε ρε τσιφούτη το χέρι στην τσέπη...γιατί εμείς (εγώ και ο Μάνος) άνεργοι είμαστε...ααα Βλάση έχω γενέθλια...:105:
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: DIY ενισχυτές class-D να οδηγήσουν κάθε ...πικραμένο!

= η αληθεια ειναι οτι [χτισεις] πανω τους ενα καταπληκτικο ιδριβιο μουρλια!!!!!!!
τον φανταζομαι με 6c19 και μετασχηματιστη!!!!!!
να εκπολιτιστει λιγο!!!
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Απάντηση: DIY ενισχυτές class-D να οδηγήσουν κάθε ...πικραμένο!

Boyoho.......ε ρε γλεντιαααααααα....τι απιστευτη φαπα ηταν αυτη βρε λεβεντες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Οσο και να θες να το σνομπαρεις(τρομαρα μου )μολις αρχιζει να παιζει στην αρχη ανοιγεις το στομα και μετα κανεις και καλα τον μ@λακα γιατι δεν μπορεις να δεχτεις οτι αυτη η μοντουλα μπορει και σου ξετιναζει ετσι το ηχειο-----βλεπε Nautilus 802----ετσι τουλαχιστον αισθανθηκα και γω μολις το πρωτοακουσα και ειλικρινα βρε παιδια με εβαλλε σε σκεψεις αυτη η κατασκευη .....
Δεν εχω λογο να γραψω παπαριες και ψεμματα...μιλω ειλικρινεστατα για μια ενισχυτικη διαταξη που θα εκπληξει πραγματικα καθε μουσικοφιλο....γιατι για μενα ειναι απο τις ποιο ζεστες σε ηχο ψηφιακες μοντουλες που εχω ακουσει!!!!!

Προσωπικα πιστευω οτι ....ειναι χαρισμα η τιμη,η μαλλον...δωρακι σε οποιον θελει πραγματικα να την αξιοποιησει στον μεγιστο βαθμο!!!!!
Αν δεν κανω λαθος θες να ενισχυσεις ενα κεντρικο αναισθητο!!!!!!!!!!!!
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Απάντηση: DIY ενισχυτές class-D να οδηγήσουν κάθε ...πικραμένο!

Καλημέρα,
Αν μου επιτρέπεις μια άσχετη ερώτηση, το κομψό rack της φωτογραφίας που το βρίσκει κάποιος;
Κάθε ένας με τον πόνο του όπως καταλαβαίνεις.
Ευχαριστώ.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.623
Reaction score
30.937
Απάντηση: DIY ενισχυτές class-D να οδηγήσουν κάθε ...πικραμένο!

Η φωτογραφία είναι από τον χώρο μου, φίλε μου, από όταν δεν τα είχα στήσει ακόμη.
Το ρακ είναι της Mythos Audio (Θεσσαλονίκη), νομίζω Idea το ονομάζουν το μοντέλο (ράφια με ανάρτηση συρματόσχοινου)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.787
Απάντηση: DIY ενισχυτές class-D να οδηγήσουν κάθε ...πικραμένο!

Ναι, το ρακ είναι δημιούργημα του Πάρη Μπουρατζή, του ιδιοκτήτη του "Mythos Audio".
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.787
Απάντηση: DIY ενισχυτές class-D να οδηγήσουν κάθε ...πικραμένο!

ενημέρωση:

κατ'αρχήν, για όλα τα ενισχυτικά, οφείλω να τηρήσω σειρά προτεραιότητας, σύμφωνα την σειρά που εκδηλώνετε ενδιαφέρον με pm.

Ομολογώ πως δε περίμενα τόσο πολύ ενδιαφέρον! Εκπλήσσομαι ευχάριστα!!!! :145:


Στο "δια ταύτα":

1. ο 1ος ενισχυτής (Boyoho) δεσμεύεται μέχρι αύριο πρωί για μέλος του φόρουμ μας, καθώς αύριο πρωί με ενημέρωσε πως θα ολοκληρωθεί η συναλλαγή μας. Αύριο λοιπόν, μόλις "κλείσει" το θέμα της συναλλαγής, θα το καταλάβετε από τις ευχές μου για "καλές ακροάσεις"! :126:


2. οι 2οι ενισχυτές (και οι δύο ICE) έφυγαν ήδη σε γνωστό και λίαν "επιφανές" μέλος του φόρουμ μας! Χαίρομαι πολύ που ένας πολύ καλός μας φίλος εδώ στην Θεσσαλονίκη θα έχει αυτά τα ενισχυτικά σε monoblock μορφή! Πραγματικά και εντελώς αντικειμενικά, ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ για το ηχοσύστημά του!!!! Εύγε!!! Ξεκινώ ήδη τις μετατροπές για γεφυρωμένη λειτουργία, δηλαδή τοποθετώ XLR βύσματα εισόδων, γεφυρώνω τις ενισχυτικές βαθμίδες και τους παραδίδω το συντομότερο δυνατό!

Εύχομαι καλές ακροάσεις φιλαράκι!!!!!

Με γειές!



3. προς το παρόν μένει διαθέσιμος μόνο ο "ακριβός" Tripath. Όσοι το σκέφτεστε, μη το πολυσκέφτεστε... βιαστείτε, θα το μετανιώσετε αν το "χάσετε". :145:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.787
Απάντηση: DIY ενισχυτές class-D να οδηγήσουν κάθε ...πικραμένο!

ας το πει ο ίδιος!!!!!!!! :144:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: DIY ενισχυτές class-D να οδηγήσουν κάθε ...πικραμένο!

Περίεργε.............
Κάτι τέτοια δεν έχεις κι εσύ ;
 



Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.078
3.

Ένα τεμάχιο (1) στερεοφωνικού ενισχυτή, που διαθέτει το κορυφαίο module της Tripath με κωδικό TA-104A:


Είναι τοποθετημένος σε κουτί απίστευτης ομορφιάς και ποιότητας κατασκευής (ξύλινο, κατασκευής Πάρη Μπουρατζή, με φύλλα χαλκού εσωτερικά.)

Αριστούργημα και οπτικά και ηχητικά, οδηγεί τα πάντα όλα.
Δε μας έβαλες φωτογραφία από αυτό το κουτί.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.787
Απάντηση: Re: DIY ενισχυτές class-D να οδηγήσουν κάθε ...πικραμένο!

Δε μας έβαλες φωτογραφία από αυτό το κουτί.
ναι, δε σας έβαλα φωτό από τον εν λόγω ενισχυτή. Ούτε από το εσωτερικό του. Δε θέλω να πάθετε εμφράγματα, για το καλό σας το κάνω...:116:

Όταν τον πάρει κάποιος, ας ανεβάσει αυτός φωτός (αν θέλει)!

Το ξύλινο κουτί είναι σχεδίασης Πάρη Μπουρατζή (Mythos Audio) και είναι απόλυτα εκπληκτικό, με αντικειμενικά κριτήρια. Πέραν της ομορφιάς, η κατασκευή του Πάρη είναι στιβαρή μέχρι κακουργήματος, εξαιρετικής ποιότητας και αντοχής, το καπάκι έχει αν θυμάμαι καλά 24 βίδες άλεν με τον κορμό του κουτιού. Πάντως μέσα, στα σωθικά του, έχει "χτισμένο" "υποσασσί" από χοντρά φύλλα χαλκού (5mm) και από υλικά είναι στα τρελά άκρα της υπερβολής (4 Jensen 10,000mf έκαστος στην τροφοδοσία, και οι υπόλοιποι Siemens Sikorel, με bypass Ansar και Solen, τα πάντα όλα επώνυμα - από μεγάλες στο χώρο φίρμες), μέχρι και τα βύσματα (όλα) είναι τα βαρέως τύπου WBT (τα πιο ακριβά αν αναρωτιέστε) κλπ κλπ κλπ, γίνεται πανηγύρι top υλικών από την κορυφή μέχρι τα νύχια! (και αυτά που φαίνονται, και αυτά που δε φαίνονται)


Συνολικό κόστος υλικών: λίγο πάνω από 4.000 €


Δίνεται στα 2.000 €.

Κάτι ίσως σημαντικό, που δεν είπα: Ο ενισχυτής, αν και δικής μου κατασκευής, δεν είναι στην κατοχή μου, ανήκει σε ένα πολύ καλό μου φίλο, ο οποίος τον πουλάει για καθαρά οικονομικούς λόγους (δυστυχώς), βλέπε "κρίση", ανεργία, κλπ κλπ.

Ο εν λόγω φίλος μου, επιθυμεί να παραμείνει ανώνυμος, αλλιώς θα έβαζε ο ίδιος αγγελία. Την συναλλαγή θα την πραγματοποιήσω εξ'ολοκλήρου εγώ, εκ μέρους του.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.693
Μηνύματα
2.870.106
Members
37.945
Νεότερο μέλος
daemon76
Top