douk audio

Μηνύματα
59
Reaction score
19
χαιρετω τους συμφορουμίτες κ ζητάω γνώμη...εχω ενα wiim mini κ με ψήνει να δοκιμασω ενα διαφορετικο dac για κατι καλυτερο.κινούμε στην budget κατηγορια και μου έχει τραβηξει το ενδιαφέρον αυτο : https://doukaudio.com/collections/a...bluetooth-receiver-s-pdif-d-a-audio-converter Exει κανείς γνώμη για την συγκεκριμένη εταιρεία ? Ευχαριστω
 

Μηνύματα
27.284
Reaction score
25.301
Δεν έχω εμπειρία από το συγκεκριμένο , αλλά από ένα άλλο προιόν τους usb to coax,spdif converter , το οποίο λειτουργεί απροβλημάτιστα.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.819
Reaction score
2.234
Σε budget κατηγορία (~99€) υπάρχει και το iFi Air DAC διαθέσιμο σε πάμπολλα Ελληνικά καταστήματα και χωρίς έξοδα μεταφοράς ή χρόνο αναμονής!

 

Μηνύματα
59
Reaction score
19
Σε budget κατηγορία (~99€) υπάρχει και το iFi Air DAC διαθέσιμο σε πάμπολλα Ελληνικά καταστήματα και χωρίς έξοδα μεταφοράς ή χρόνο αναμονής!

Σας ευχαριστώ για την απάντηση σας ,ωστόσο θέλω να κανω χρήσή οπτικής και οχι Usb .
 



Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
χαιρετω τους συμφορουμίτες κ ζητάω γνώμη...εχω ενα wiim mini κ με ψήνει να δοκιμασω ενα διαφορετικο dac για κατι καλυτερο.κινούμε στην budget κατηγορια και μου έχει τραβηξει το ενδιαφέρον αυτο : https://doukaudio.com/collections/a...bluetooth-receiver-s-pdif-d-a-audio-converter Exει κανείς γνώμη για την συγκεκριμένη εταιρεία ? Ευχαριστω
Είναι αξιοθαύμαστοι οι σχδιαστές της Douk Audio, επειδή κατάφεραν να συμπεριλάβουν σε μία όμορφη κατασκευή, αρκετές ευκολίες και εισόδους , πολύ καλά υλικά, σε μία απίστευτα χαμηλη τιμή.
Αν δεν είχα το RME ADI-2 PRO FS BE , θα το αγόραζα σήμερα το Ντουκάκι !!!

Δεν τίθεται θέμα αν ακούγεται καλά το συγκεκριμένο dac της Douk Audio, καθότι με τη σημερινή υψηλή τεχνολογία θα είναι πολύ μικρές οι ηχητικές διαφορές, εννοείται στη χαμηλή κατηγορία τιμής < 600€ , σε blind tests φυσικά !
 
Last edited:

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.980
Reaction score
2.921
Είναι αξιοθαύμαστοι οι σχδιαστές της Douk Audio, επειδή κατάφεραν να συμπεριλάβουν σε μία όμορφη κατασκευή, αρκετές ευκολίες και εισόδους , πολύ καλά υλικά, σε μία απίστευτα χαμηλη τιμή.
Αν δεν είχα το RME ADI-2 PRO FS BE , θα το αγόραζα σήμερα το Ντουκάκι !!!

Δεν τίθεται θέμα αν ακούγεται καλά το συγκεκριμένο dac της Douk Audio, καθότι με τη σημερινή υψηλή τεχνολογία θα είναι πολύ μικρές οι ηχητικές διαφορές, εννοείται στη χαμηλή κατηγορία τιμής < 600€ , σε blind tests φυσικά !
Γενικώς η Κίνα βγάζει δυνατά μηχανάκια και πολύ ποιοτικά που μετράνε και πολύ καλά για τους λάτρεις των μετρήσεων. Εγώ στο γραφείο έχω ένα μικρό ενισχυτή τον ΑΙΥΙΜΑ Τ9 PRO μαζι με το SMSL SU-1 για dac και δυο Klipsch R-51M. Απλά άψογα και τα τρία με κόστος όλα μαζί 400 ευρώ περίπου και παίζουν με αξιώσεις.
 

Μηνύματα
59
Reaction score
19
Ο ενδοιασμος μου στη συγκεκριμένη αγορά αφορά στο ενδεχόμενο της κακης κατασκευης,στην ύπαρξη υψηλού θορύβου ή στα ποσοστά παραμόρφωσης σε μεγάλες εντασεις, εκεί που πάσχουν συνήθως κατασκευές χαμηλού κόστους. Κατά τα άλλα ,ναι έχει πολλές ευκολίες
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.980
Reaction score
2.921
Καλημέρα. Όσες φορές πήρα κάποιο επώνυμο Κινέζο δεν είχε θόρυβο. Μιλάμε πάντα εταιρείες όπως smsl, topping,aiyima, ktl.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Το μοναδικό πράγμα που θα άλλαζα στο douk θα ηταν το τροφοδοτικό των 12 Volts. Όλα τα dacs αναβαθμιζονται αρκεί να εχουν τη δυνατότητα αντικατάστασης του εξωτερικού τροφοδοτικού τους με ενα γραμμικό τροφοδοτικό άριστης ποιότητα, για παράδειγμα εκείνο του Salas (shunt ultra bib)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.665
Μηνύματα
2.869.339
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top