Exει κανείς ακούσει Luxman A321;

Μηνύματα
41
Reaction score
1
Τι χρονολογίας είναι άραγε και πόσο είναι μια λογική τιμή γι αυτόν;
Νομίζω είναι 2χ60 στα 8; Σίγουρα θα θέλει και αναπαλαίωση αξίζει άραγε;
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.740
Απάντηση: Exει κανείς ακούσει Luxman A321;

Δεν τον ξέρω και δεν τον έχω ακούσει.

Αυτά ειναι κάποια στοιχεία που βρήκα.

4 Ohms DIN : 85 + 85 W
8 Ohms DIN : 65 + 65 W
8 Omhs 20Hz- 20kHz : 50 + 50 W

THD 1 kHz 50 W \ 8 Ohms : 0,01%

Μοντέλο 1992.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.631
Reaction score
12.226
Τον γνωρίζω πολύ καλά καθότι τον έχει ένας ξάδερφος μου, και τον έχω επισκευάσει κιόλας.
Ο ενισχυτής δεν έφταιγε που κάηκε αλλά ήταν θέμα επαφών τοίχου, αφού ο ξάδερφος επέμενε να χρησιμοποιεί τις επαφές της πλάκας που είχε εγκαταστήσει ο ηλεκτρολόγος.

Αδιάφορος ο ήχος του χωρίς να σηκώνει πολλά- πολλά σε θέματα οδήγησης.
Η ποιότητα κατασκευής του τυπική.
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.107
απο το service manual



κατα την δικη μου αποψη ειναι ενα απλα καλο μηχανημα παραγωγης εχει καποια περιθωρια βελτιωσης αλλα χωρις να αναμενεις κατι το θεαματικο...

βασικα μειονεκτηματα ειναι το crosstalk ,οι χαμηλες πολωσεις , η σχετικα χαμηλη ισχυς και το περιορισμενο για λογους ασφαλειας ευρος

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.444
Reaction score
125.860
Απάντηση: Exει κανείς ακούσει Luxman A321;

Τι χρονολογίας είναι άραγε και πόσο είναι μια λογική τιμή γι αυτόν;
Νομίζω είναι 2χ60 στα 8; Σίγουρα θα θέλει και αναπαλαίωση αξίζει άραγε;
πάρε στα ίδια λεφτά ένα NAD καινούριο καλύτερα...
 

Μηνύματα
41
Reaction score
1
Απάντηση: Exει κανείς ακούσει Luxman A321;

Σας ευχαριστώ κατ αρχήν όλους που πρόθυμα απαντήσατε στην ερώτηση μου. Θα τον δώσει φίλος περιπου 120€ και έλεγα αν αξίζει για χρήση hi fi παράλληλα με τον dsp a2 που έχω τώρα. Οντως μικρή ισχύς και από τεχνικό φυλάδιο επισκευής που βρήκα στο δίκτυο τυπική ποιότητα βλέπω. Μάλλον θα βάλω αγγελία οτι ψάχνω δικάναλο ενισχυτή για chario syntar 200t. Ηθελα nad c355bee ενός μέλους αλλά άργησα να εκδηλώσω ενδιαφέρον...Ψάχνομαι γιά βελτίωση του ήχου μου αλλά δεν είμαι ετοιμος να ματώσω οικονομικά με κορυφαίο καινούριο μηχάνημα, θέλω να δω επιλογές μεταχειρισμένων μέχρι 350€. Θα πιασει τόπο άραγε τέτοια επένδυση;
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.673
Reaction score
2.728
Απάντηση: Exει κανείς ακούσει Luxman A321;

μπα, δεν αξιζει για 120 ευρω, ειδικα οταν υπαρχει μτχ Marantz 5003 στα 150. Αλλα για τα Chario ουτε αυτος σου κανει. Μεχρι 350 αν θες τσεκαρε αυτον http://www.skroutz.gr/c/239/enisxytes.html?keyphrase=yamaha+a-s300 απο καινουρια και κοιτα μια αγγελια που θυμαμαι οτι υπηρχε για εναν Arcam.
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.107
παντως σε σχεση luxman μεταξυ ΝΑD εγω θα ελεγα οτι ο luxman ειναι μακραν πιο αληθινος ... αλλα γενικα εμενα δν μου αρεσουν τα nad αλλα τσπ
 


Μηνύματα
3
Reaction score
0
Προφανώς δεν είσαι ιδιαίτερα γνώστης του αντικειμένου αγαπητέ...


Η Luxman την NAD την έχει για πρωινό σε επίπεδα σχεδίασης!

Απ' ότι παρατήρησα, υπάρχουν κι άλλοι αρκετοί που εκθειάζουν κατασκευάστριες που παγκοσμίως έχει τεκμηριωθεί μετά από εξονυχιστικές μετρήσεις και tests, ότι δεν έχουν παρουσιάσει και τίποτε σπουδαίο ως κατασκευάσματα!

Τον συγκεκριμένο ενισχυτή, τον έχω και τον χρησιμοποιώ εδώ και 4 δεκαετίες κι εκτός από τον εξαιρετικής ποιότητας και πιστότητας ήχο με απίστευτα χαμηλά ποσοστά παραμόρφωσης, διαθέτει προστασίες που για να του προκαλέσει ζημιά κάποιος, θα πρέπει να είναι ο ορισμός του μπετόστοκου!

Το μόνον που έχω κάνει σ' αυτόν, είναι να του έχω αντικαταστήσει μερικά παθητικά στοιχεία (π.χ. μερικούς πυκνωτές που είχαν αλλοιωθεί από το χρόνο και μετρήθηκαν με ένα σοβαρό όργανο ESR meter). Τις αντιστάσεις τις αντικατέστησα με 1% ανοχής και τους κρίσιμους πυκνωτές που οδεύει το audio signal με τανταλίου! Τους ηλεκτρολυτικούς εξομάλυνσης τους αντικατέστησα με κάποιους ίδιας τιμής και εγγυημένης ποιότητας!!!

Όλοι εσείς που "έχετε άποψη", έχετε τ' απαραίτητα μέσα ώστε να κάνετε σοβαρές μετρήσεις ή απλά λέτε και γράφετε ό,τι κατεβάζει η γκλάβα σας;;; Έχω διαβάσει κι ακούσει από διάφορους κατά καιρούς π.χ., ότι τον ήχο τον αξιολογούν με το ...αφτί!!! Λες και το αφτί τους είναι πιο αξιόπιστο όργανο μέτρησης από έναν spectrum analyzer, ένα παραμορφωσίμετρο ή έναν παλμογράφο!!! Κάποιοι άλλοι κουφιοκεφαλάκηδες (για να μην πω πανηλίθιοι), πάνε και πληρώνουν κάτι εκατοντάδες Ευρώ για καλώδια, για τα ηχεία και τα τροφοδοσίας του δικτύου!!!

Ξεπεζέψετε επιτέλους από τα καλάμια σας κι αφήστε τις μπουρδολογίες... Αναλόγως με το budget που διαθέτει ο καθένας (πόσα διαθέτει το ποσρτοφόλι του) και τις γνώσεις του περί τεχνολογίας του ήχου, προχωρά σε μία αγορά!

Πρίν 2 χρόνια αγόρασα έναν Technics που δίνει σύμφωνα με τα specs του κατασκευαστή 2 Χ 30 Watts RMA σε New Class A @ 8 Ωμ, με THD 0,007% αλλά αβίαστα δίνει και 2 Χ 66 Watts @ 4 Ωμ με ελάχιστη αύξηση στην παραμόρφωση!!! Οι μετρήσεις που κάνω γίνονται επάνω σε τεχνητά φορτία NON INDUCTIVE και ουχί επάνω σε ηχεία ως φορτία!!!

Για δε τα ηχεία μου, έχω 4 ζευγάρια (1 Maratz, 1 Pioneer 1 Wηarfedale κι 1 Klipsh)... Ο χώρος μου είναι ηχοβολισμένος αυστηρά και με τη βοήθεια ενός ψηφιακού επαγγελματικού EQ με 2 Χ 32 bands και δυνατότητα αποθήκευσης των profiles, επιλέγω από ποια ηχεία θα ακούσω!!!

Εσείς συνεχίστε να πουλάτε φούμαρα και κάποιοι που φάγαμε τη ζωή μας να σας διαβάζουμε και να χαμογελάμε...
Πάντως πιο μάγκες, γνώστες και εξυπνότεροι από τους κατασκεαστές δεν είστε... αυτό είναι το μόνο βέβαιο!!!
παντως σε σχεση luxman μεταξυ ΝΑD εγω θα ελεγα οτι ο luxman ειναι μακραν πιο αληθινος ... αλλα γενικα εμενα δν μου αρεσουν τα nad αλλα τσπ

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!!!
 




Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Τα αρχικά ποστς είναι 13 χρονών ....
Ναι αλλά διαχρονικά. 😆 Luxman vs nad. Πόσο ατοπο φαντάζει σήμερα αυτό. Οι δύο εταιρίες δεν έχουν καμία σχέση.
Όσο άτοπο και το υπόλοιπο παραλήρημα.
 

TGD

Μηνύματα
7.262
Reaction score
7.281
Οι μετρήσεις που κάνω γίνονται επάνω σε τεχνητά φορτία NON INDUCTIVE και ουχί επάνω σε ηχεία ως φορτία!!!
Έλα όμως που τα ηχεία είναι επαγωγικά φορτία...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.639
Μηνύματα
2.870.391
Members
37.924
Νεότερο μέλος
daemon76
Top