First Project

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Η αληθεια ειναι οτι το στησιμο ειναι αρκετα δυσκολο ,με προλαβες ειδη αυτο εκανα χτες,με τα σηρματοσχοινα
μπορω και δινω την κλιση που θελω,καθε κινηση αλλαζει ολο το σκηνικο.
Μεγαλύτερη αντίσταση στον κλάδο της κόρνας είναι το σωστό.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.884
Reaction score
34.290
Mπραβο σου φιλε μου, πολυ ομορφο!

Ομορφη κορνα!!

Σε σχεση με αλλες, αντιστοιχες κορνες, πως τ ακους??!
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Μεγαλύτερη αντίσταση στον κλάδο της κόρνας είναι το σωστό.
Mπραβο σου φιλε μου, πολυ ομορφο!

Ομορφη κορνα!!

Σε σχεση με αλλες, αντιστοιχες κορνες, πως τ ακους??!
Ευχαριστω, να σου πω την αληθεια,συγκριτικα δεν μπορω να πω πολλα καθως δεν εχω ακουσει καποιο αντιστοιχο project,
Εγω κυριως ακουω rock n roll , blues , jazz , Doo - wop ,στις μουσικες αυτες ειμαι απολυτα ευχαριστημενος, στα πνευστα και φωνες
απλα ειναι τελεια,τωρα σε κατι ποιο pop δεν εμεινα τοσο ευχαριστημενος παντα ΙΜΟ.π.χ σε αυτο τον δισκο δεν ηθελα να κουνηθω
απο την καρεκλα!
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.979
Reaction score
20.500
Παρατηρώ ότι τα ηχεία σου είναι τοποθετημένα παράλληλα το ένα με το άλλο. Δοκίμασες να τα στρέψεις ελαφρώς προς τα μέσα έτσι ώστε να σχηματίζουν ένα νοητό τρίγωνο με τη θέση ακρόασης; Εάν ναι, τι αποτελέσματα είχες;
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Παρατηρώ ότι τα ηχεία σου είναι τοποθετημένα παράλληλα το ένα με το άλλο. Δοκίμασες να τα στρέψεις ελαφρώς προς τα μέσα έτσι ώστε να σχηματίζουν ένα νοητό τρίγωνο με τη θέση ακρόασης; Εάν ναι, τι αποτελέσματα είχες;
τα εχω γυρισει ελαχιστα,μαλλον δεν φαινεται στο video,θα το δοκιμασω να τα γυρισω κι αλλο....
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
καλησπερα και παλι!λεω για λογους αισθητικης να φτιαξω μια κατασκευη με ηχοδιαπερατο υφασμα που να μπορω να το βγαζω αν δεν μου αρεσει για να καλυψω τις πλευρες εκτος της προσοψης,θα υπαρχει προβλημα στον ηχο στα χαμηλα?λογικα οχι αλλα ρωταω αν εχει καποιος εμπειρια!
εχω βρει αυτο απο ελλαδα
http://acousticsolutions.gr/?page_id=1464
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.517
καλησπερα και παλι!λεω για λογους αισθητικης να φτιαξω μια κατασκευη με ηχοδιαπερατο υφασμα που να μπορω να το βγαζω αν δεν μου αρεσει για να καλυψω τις πλευρες εκτος της προσοψης,θα υπαρχει προβλημα στον ηχο στα χαμηλα?λογικα οχι αλλα ρωταω αν εχει καποιος εμπειρια!
εχω βρει αυτο απο ελλαδα
http://acousticsolutions.gr/?page_id=1464
Σιγουρα ολα αυτα βοηθουν στο ηχητικο αποτελεσμα....απλα θελει ψαξιμο και φυσικα να μιλησεις με αυτους τους ανθρωπους για που το θελεις να το χρησιμοποιησεις και αν πρεπει να τηρηθουν καποιες προυποθεσεις !!!!
Σιγουρα περιμενουμε απαντησεις και φωτος φυσικα οταν το προχωρησεις!!!!!!!!:):):):)
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Σιγουρα ολα αυτα βοηθουν στο ηχητικο αποτελεσμα....απλα θελει ψαξιμο και φυσικα να μιλησεις με αυτους τους ανθρωπους για που το θελεις να το χρησιμοποιησεις και αν πρεπει να τηρηθουν καποιες προυποθεσεις !!!!
Σιγουρα περιμενουμε απαντησεις και φωτος φυσικα οταν το προχωρησεις!!!!!!!!:):):):)
Βασικα σκεφτηκα οτι περα απο το αισθητικο του θεματος ισως βοηθησει στα χαμηλα,θα παρω ενα τηλ. αυριο να ρωτησω...
Αν δεν μου βγει πολυ ακριβο και εχω και θετικες απαντησεις σιγουρα θα το προχωρησω,χωρις πειραματα δουλεια δεν γινεται...
θα επιστρεψω με απαντησεις!!;)
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
καλησπερα και παλι!λεω για λογους αισθητικης να φτιαξω μια κατασκευη με ηχοδιαπερατο υφασμα που να μπορω να το βγαζω αν δεν μου αρεσει για να καλυψω τις πλευρες εκτος της προσοψης,θα υπαρχει προβλημα στον ηχο στα χαμηλα?λογικα οχι αλλα ρωταω αν εχει καποιος εμπειρια!
εχω βρει αυτο απο ελλαδα
http://acousticsolutions.gr/?page_id=1464
τετοια υφασματα χρησιμοποιουνται για την κατασκευη απορροφητικων πανελς , οπου σκοπος τους ειναι η διαπερατοτητα ακομη και για υψηλες συχνοτητες (τις απορροφησεις αναλαμβανουν τα εντος υλικα αυτων) η συγκεκριμενη αποτι ειδα ειναι της gik acoustics οποτε κανενα προβλημα , καλη συνεχεια..
http://gikacoustics.co.uk/product/gik-artpanel-acoustic-panels/
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Πολύ ωραία κατασκευή

Για το γούφερ, σκέφτηκες καθόλου εναλλακτικά το Beta αντί για το Alpha?
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Πολύ ωραία κατασκευή

Για το γούφερ, σκέφτηκες καθόλου εναλλακτικά το Beta αντί για το Alpha?
Συγνωμη αλλα δεν ειχα δει την ερωτηση σου τοσο καιρο!οχι πηγα στο alpha γιατι το ειχαν δοκιμασει αρκετοι στο net με καλα αποτελεσματα απο οτι ελεγαν..
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
ερωτηση???γινεται να συνδεσω δευτερο γουφερ σε σειρα με το αλλο?δηλαδη ,απο το cross στο μεγαφωνο και απο το μεγαφωνο στο αλλο.μιλαω για ιδιο eminence...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
ερωτηση???γινεται να συνδεσω δευτερο γουφερ σε σειρα με το αλλο?δηλαδη ,απο το cross στο μεγαφωνο και απο το μεγαφωνο στο αλλο.μιλαω για ιδιο eminence...
Με το υπάρχων κύκλωμα διαχωρισμού όχι.
Θα πρέπει στο woofer να διπλασιάσεις το πηνίο και να μειώσεις στο μισό τον πυκνωτή, αν μιλάμε για κύκλωμα δεύτερης τάξης.
Αυτό βέβαια θεωρητικά γιατί με τη μετατόπιση των ακουστικών κέντρων θα θέλει και άλλη διόρθωση.
Επιπλέον θα χάσεις τη μισή ευαισθησία στη χαμηλή περιοχή.
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Με το υπάρχων κύκλωμα διαχωρισμού όχι.
Θα πρέπει στο woofer να διπλασιάσεις το πηνίο και να μειώσεις στο μισό τον πυκνωτή, αν μιλάμε για κύκλωμα δεύτερης τάξης.
Αυτό βέβαια θεωρητικά γιατί με τη μετατόπιση των ακουστικών κέντρων θα θέλει και άλλη διόρθωση.
Επιπλέον θα χάσεις τη μισή ευαισθησία στη χαμηλή περιοχή.
ευχαριστω ,λεω να πειραματιστω....για λιγο χαμηλο ακομα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Για περισσότερο χαμηλό μπορείς να <<κουρέψεις>>, όπως λέγεται, τη στάθμη του ή των woofers χρησιμοποιώντας μεγαλύτερο πηνίο και βέβαια με την ανάλογη μείωση στη στάθμη της κόρνας.

Επίσης μπορείς να πας σε 2,5 δρόμους χρησιμοποιώντας το ένα woofer για την αναπαραγωγή μόνο της πολύ χαμηλής περιοχής.
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Βασικα δεν πολυ σκαμπαζω απο τα crossover (δυστυχως ). μου τα εφτιαξε ο γερμανος και μου τα εστειλε ετοιμα,το απογευμα μπορω να αναιβασω και φωτο απο τα cross.Βασικα μου εχει φτιαξει 2 θεσεις για διαφορτικα woofer ,η μια ειναι για το δικο μου( eminence )
και απο οτι εχω καταλαβει η αλλη για καποιο αλλο ( εκτος και αν εχει προβλεψει να μπαινει και δευτερο woofer και δεν το εχω καταλαβει ).Εχει ενα L-PAD και εχει διαφορετικες θεσεις για την κορνα,δηλαδη της κοβω η της δινω db.Εγω εχω κοψει την κορνα ηδη καποια db για να εχω και χαμηλο.οχι πως εχω τρομερο προβλημα,ενταξει ob einai..Αλλα θελω να πειραματιστω γιατι μπορει να εχω ποιο καλο αποτελεσμα.
 
Last edited by a moderator:

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Καλυτερα θα ηταν να μιλησεις με αυτόν που σου εφτιαξε το κρος, λεγοντας του τι θελεις να κανεις .
Εγω θα δοκιμαζα πρωτον............... άλλο ένα γουφερ παραλληλα,
και δευτερον....... άλλο ένα γουφερ παραλληλα με κρος 2,5 δρομων .
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αν έχεις άλλο ένα ίδιο woofer και το κύκλωμα διαχωρισμού που σου έφτιαξαν είναι δεύτερης τάξης, δοκίμασε ένα πηνίο σε σειρά 10 mH (με πυρήνα) και έναν πυκνωτή bipolar παράλληλα στο μεγάφωνο 82 μF.

 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.660
Μηνύματα
2.869.141
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top