focal sub cub 3

Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Το βρήκα στο stock house του eshop στα 179 ευρω, αξιζει? Κανονικα η τιμη του ειναι γύρω στα 280!
Το συγκεκριμενο δεν εχει ρύθμιση του cross over, μπορει να ρυθμιστει μεσω του ενισχυτή? Εχει δυο εισοδους, μια lfe μονό rca και μια line in διπλο rca, Ποια να προτιμήσω?
Για να σας προλάβω, δεν εχω τρελές απαιτησεις σε μπάσο, οπότε πιστέυω οτι θα με καλύψει! Ποιο πολυ με ενδιαφέρει η ποιοτητα του συγκεκριμενου σαν κατασκευη και αν το εχει ακούσει καποιος.



 
Last edited:



Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Ναι εκεί θα μπεί. Στον ιδιο χωρο παλιοτερα ειχα 10ιντζο και για να παίξει σωστά χωρίς να ειναι ενοχλητικο το μπασο (όλα έτριζαν) επαιζε στο 1 τέταρτο του volume. Eπισης το q-acoustics 3070 που ειχα παλιοτερα μου εκανε τα ίδια.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Προφανως ο χωρος θελει φροντισμα.
Παντως ενα 8 ιντσο να αναλαβει τη δουλεια που χωρις αυτο θα την εκαναν τεσσερα 6 ιντσα δεν μου φαινεται σαν καλο deal.
 

Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Δεν πειράζει, αν δεν κάνει δουλεια το προορίζω για αλλο συστημα, σε αλλο χώρο.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Οταν το τοποθετησεις φροντισε να το δοκιμασεις και στην γωνια διπλα στο καλοριφερ.
 

Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Εκει θα μπει, εχω και πρίζα ετοιμη :p Mόνο για τις ταινιες το θέλω, για το .1 κανάλι. Σε ακροαση μουσικης παιζω σε pure direct, δεν χρειάζομαι υπογουφερ.
 



Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Το σαμπακι παρεληφθη και παιζει αψογα στον χώρο, στο μισο volume γιατι παραπάνω ενοχλεί, και τελικά μου αρέσει και στην μουσικη μαζι με τα rx6. Θα ακολουθήσουν φώτος!
 



Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Εγω θα δοκιμαζα και την τοποθετηση τερμα μεσα στη γωνια.
Καταλαβαινω την λογική σε αυτο, για να ενισχυθει περισοτερο το χαμηλό, αλλα δυστυχως δεν φτάνει το rca, ειναι οριακό.
Πάντως μια χαρα κάνει την δουλειά! Με τα ηχεία δηλωμένα small, σε μια σκηνη εργου που πετάγεται μια αρκούδα απο το πουθενά, τα χρειάστηκα, πεταχτηκα απο τον καναπέ. Πραγματικά πολυ τίμια αγορά.
To καλο με δάυτο ειναι οτι αν με πιασει η λαχταρα στο μελλον για περισσοτερο μπασο η αν αλλαξω χώρο, αγοράζω αλλο ενα ιδιο και παιζω με δυο!
 
Last edited:

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Καταλαβαινω την λογική σε αυτο, για να ενισχυθει περισοτερο το χαμηλό, αλλα δυστυχως δεν φτάνει το rca, ειναι οριακό.

To καλο με δάυτο ειναι οτι αν με πιασει η λαχταρα στο μελλον για περισσοτερο μπασο η αν αλλαξω χώρο, αγοράζω αλλο ενα ιδιο και παιζω με δυο!
Για τα 2 sub θα συμφωνησω 100%
Για την τοποθετηση περισσοτερο για λογους που αφορουν την κατανομη των χαμηλων στο χωρο και τις ακυρωσεις/ενισχυσεις που προκαλει ο χωρος.
Η γωνια σε συνδυασμο με την κεκλιμενη οροφη σχηματιζουν μια χοανη που πιστευω θα βοηθησει στην πιο ομαλη εκπομπη των χαμηλων και τις λιγοτερες ακυρωσεις στον χωρο.
Θα φερει ενδεχομενως και αυξηση εντασης την οποια θα πρεπει να αντισταθμισεις με περεταιρω μειωση της εντασης στο ποτενσιομετρο αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
Στη θεση σου θα ψωνιζα ενα μακρυτερο καλωδιο.
 

Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Εκανα το πείραμα, εβαλα το sub τερμα γωνία. Οντως ειχα παραπανω ενταση αλλα χειροτερο χαμηλό, δεν ξέρω πως να το περιγραψω, σαν να αργουσε να σβησει, λιγότερο στακάτο και πιο πλαδαρό, οποτε γυρνάει στην αρχικη του θέση.
 


Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Ευχαριστω αλλα δεν θα χρειαστει κατι τετοιο, στην αρχικη θεση που φαινεται στην φωτογραφία δουλέυει αψογα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.662
Μηνύματα
2.871.139
Members
37.929
Νεότερο μέλος
axil
Top