Fujitsu Celvin nas q700 δεν βουτάρει

Μηνύματα
33
Reaction score
0
Καλησπέρα σας. Χρειάζομαι μια βοηθεια σε ενα σοβαρό προβλημα.
Εχω τον παραπάνω nas και ενώ όλα ήταν καλά, ξαφνικά χθες βλεπω οτι υπαρχει νεο firmware. Δοκίμασα την αυτόματη διαδικασία αναβάθμισης μέσω του web interface (κατι που είχα κάνει και παλιά και ολα πήγαν καλά) αλλα οχι αυτή την φορά. Ενώ κατέβασε το νεο firmware κανονικα, όταν προσπάθησε να το περάσει μετά από 1 λεπτό περίπου σταμάτησε. Το μηνυμα ήταν (σφαλμα αναβάθμισης) δεν έδωσα σημασια και το παράτησα. Ο nas μετά από αυτό δούλευε κανονικα αλλα μέχρι και την στιγμή που τον έκλεισα......Τώρα δεν βουτάρει και ανάβει σε κόκκινο και πράσινο το status led συνεχώς.

Το κακο ειναι οτι οι 2 δίσκοι ειναι σε raid και δεν ξέρω αν μπορώ να τους διαβάσω αλλού για να πάρω τουλάχιστον τα αρχεία μου μέχρι να βρω τι θα κανω με τον nas.
Για βοηθήστε λίγο βρε παιδια...:errwhat:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Αποσύνδεσε για αρχή τους δίσκους και κάνε reset.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
0
Το reset βασει του manual επαναφέρει τους κωδικούς και της ρυθμισεις δικτύου. Το έκανα πάντως αλλα δεν άλλαξε κάτι γιατί διχνει να μην το ακούει το reset μια και δεν ακούγετε ήχος από το buzzer όταν το πατάω.
Και με τους δίσκους εκτός πάλι τίποτα.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
0
Ξέχασα να αναφέρω ότι ούτε στο Fujitsu Finder ο nas φαίνεται (δεν τον βρίσκει ούτε σε mod auto scan) αλλα ούτε και σε ενα πρόγραμμα που εχω ip scaner, που πάει να πει ότι ειναι τελείως νεκρός. :geek:
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Μιας και ειναι qnap μασκαρεμενο, μήπως το red green flashing σημαίνει ότι κάνει rebuild για κάποιο λόγο;
Απο την άλλη το να μην το βρίσκει ο Finder σημαίνει πως δεν έχει φορτώσει το λειτουργικό.
Αφήστε το ανοιχτό το βράδυ να δείτε αν το πρωί πάλι έχει μείνει εκεί η κάτι αλλάξει
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.470
Αν δεν έγινε σωστή εγκατάσταση του firmware...μάλλον το πήρες στο χέρι,θέλει προσοχή όταν κάνεις update....μπορείς να το ανοίξεις να βγάλεις καλή φωτό την πλακέτα να δω κάτι?
ίσως να μπορεί να γίνει εξωτερικός προγραμματισμός
 

Μηνύματα
33
Reaction score
0
Για το led αναφερει αυτά εδώ

Flashing
alternately
green and red

● The NAS hard disk is being formatted
● The NAS is being initialised
● The system firmware is being updated
Q700 only
● RAID restore in progress
● Online RAID Level Migration in progress

Μα η αναβαθμιση οπως έγραψα εγινε αυτόματα, απλά πατάς έλεγχο και αφού βρήκε το αρχείο με ρώτησε να προχωρήσει η οχι, δεν ξερω τι πήγε στραβά. Αυτη την στιγμη τον εχω αφήσει αρκετή ωρα ανοιχτό και εχει έρθει σε κατάσταση με το status κόκκινο πράσινο και τους 2 σκληρούς σε κόκκινο που ειναι κατάσταση που κάνει την αναβαθμιση. Θα το αφήσω ολο το βράδυ μήπως και τελικά προχωρήσει.
Η πλακέτα εχει pins jtag αλλα άντε να βρεις τα αρχεία και την διαδικασία. Στην fujitsu εχω κάνει ερώτηση αλλα ακόμα δεν έλαβα απάντηση. Αύριο θα βγάλω φώτο γιατί δεν θέλω να το κλείσω τώρα.
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Δες και τι λέει εδώ: https://sp.ts.fujitsu.com/dmsp/publications/public/wp-celvin-nas-server-faq.pdf

How to start the Fujitsu Finder to reinitialize the CELVIN® NAS Server?


Please remove your hard drives. Boot up the NAS without HDD installed.
The system will use the embedded image to boot up. Then run the Fujitsu
Finder on your PC, it will help you to find the NAS on the network.
Use the default username and password to login.
Hot-plug the HDD into the NAS, and go thru the installation process including
formatting hard disk & install the firmware.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
0
Tελικα ούτε μέχρι το πρωί είχε γινει κάτι, παρεμεινε στην γνωστή θέση. Ευχαριστω για το pdf θέλει διαβασμα μια και εχει πολλές περιπτώσεις βλεπω.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
0
Μετα από πολυ ώρα ψάξιμο βρηκα στο internet φώτο από την πλακέτα. Είδα οτι εχει μια μπαταρία μεσα την οποία είχα ξεχασει!Τι να κάνει άραγε αυτή?? Να δοκιμασω να την βγάλω για λιγο μήπως γινει κανένα reset και επανέρθει?

http://adrian.moe/rchen/blog/2010/1...ata-und-mini-pci-express/nggallery/thumbnails


Βρηκα και αυτό μετατροπή σε QNAR TS-219 firmware
https://forum.ts.fujitsu.com/digitalhome/viewtopic.php?t=8782
 
Last edited:

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
μην βαλεις qnap firmware δεν θα αλλαξει κατι και μην βγαλεις την μπαταρια δεν θα βοηθησει ακολουθησε τις οδηγιες εδω με το firmware της fujitsu
 

Μηνύματα
33
Reaction score
0
Για το qnap υπάρχουν οδηγίες για πέρασμα μέσω κονσόλας με putty ktlp. Για το μαμισιο δεν βρηκα τίποτα, οπως και δεν βρηκα τρόπο για να το περάσω χωρείς να βουταρει ο nas. Αυτό που έχεις βάλει στο ποιο πάνω ποστ το έκανα αλλα τίποτα......
 

Μηνύματα
33
Reaction score
0
Καλημέρα.
Ας ξεχάσουμε λιγο το θέμα του server μιας και βλέπω οτι ειναι δύσκολο να τον επαναφέρω. Αυτό που με επείγει τώρα ειναι αν κάποιος από εδώ μέσα γνωρίζει καλά από raid??? Αν βάλω μια κάρτα raid στο pc, θα μπορέσω να εχω πρόσβαση στα αρχεία μου? Η για να δει η κάρτα τους δίσκους χρειάζεται να γίνει format?? Aυτο που με ενδιαφέρει ειναι τα αρχεία αυτή την στιγμη.
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Καλημέρα.
Ας ξεχάσουμε λιγο το θέμα του server μιας και βλέπω οτι ειναι δύσκολο να τον επαναφέρω. Αυτό που με επείγει τώρα ειναι αν κάποιος από εδώ μέσα γνωρίζει καλά από raid??? Αν βάλω μια κάρτα raid στο pc, θα μπορέσω να εχω πρόσβαση στα αρχεία μου? Η για να δει η κάρτα τους δίσκους χρειάζεται να γίνει format?? Aυτο που με ενδιαφέρει ειναι τα αρχεία αυτή την στιγμη.
Δεν καταλαβαίνω σε τι σου χρειάζεται ο raid controller. Το πρόβλημα με τους δίσκους που έχουν φορμαριστεί σε Nas (δλδ. σε Linux) είναι ότι το σύστημα των αρχείων τους δεν αναγνωρίζεται από τα Windows.

Δοκίμασε να τον συνδέσεις και να τον διαβάσεις με αυτό: http://www.ext2fsd.com - Είναι Windows driver για EXT2/3/4 file systems και γράψε πάλι εδώ αν τα κατάφερες.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
0
Γιώργο τα πράγματα δεν ειναι τοσο απλα.Αν διαβάσεις το πρώτο μήνυμά μου θα θεις οτι αναφέρω οτι ειναι 2 δίσκοι σε συστοιχία raid 2 tb ο καθένας. Συνολικα έβλεπα 1 drive με χωρητικότητα περίπου 3,7tb. Παλιά που είχα κάνει κάτι δοκιμές με τον ενα σκληρό εκτός δεν είχα καθόλου πρόσβαση.
Αν θυμάμαι καλά το σύστημα αρχείων ήταν ext4, θα δω το λινκ και θα σας πω!
 
Last edited:

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Γιώργο τα πράγματα δεν ειναι τοσο απλα.Αν διαβάσεις το πρώτο μήνυμά μου θα θεις οτι αναφέρω οτι ειναι 2 δίσκοι σε συστοιχία raid 2 tb ο καθένας. Συνολικα έβλεπα 1 drive με χωρητικότητα περίπου 3,7tb. Παλιά που είχα κάνει κάτι δοκιμές με τον ενα σκληρό εκτός δεν είχα καθόλου πρόσβαση.
Αν θυμάμαι καλά το σύστημα αρχείων ήταν ext4, θα δω το λινκ και θα σας πω!
Αν είχες φτιάξει συστοιχία raid 0 (δεν ήταν σαφές στο αρχικό ποστ, νόμιζα ότι είχες κάνει raid 1, με mirroring), τότε όντως δεν είναι απλό. Παρόλα αυτά, δοκίμασέ το, δεν έχεις κάτι να χάσεις.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
0
Έκανα μερικες προσπάθειες αλλα δεν καταφερα τίποτα. Το ext2fsd το κατέβασα και το πρόγραμμα μου βγαζει κάτι επιλογές που δεν ειναι για να μπορώ να διαβάσω τα αρχεία μου.Στα windows ο ένας δίσκος φαίνεται και στον υπολογιστή μου και στην διαχειριση αλλα ζηταει format.Ο άλλος δίσκος εχει 5 partition και φαίνεται μόνο στην διαχειριση, οχι σαν drive στον υπολογιστή μου. Δοκίμασα με cd το ubuntu αλλα εδώ ούτε σε αντάπτορα ούτε και απευθείας στην μητρική δεν βλέπει κανέναν δισκο. Άρα τι κάνουμε??? :o
 

Attachments


Μηνύματα
543
Reaction score
379
Το έχω περάσει το firmware της qnap στο δικό μου και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αφού όπως ήρθαν τα πράγματα κάνε κι έσυ μια προσπάθεια μήπως σωθεί κάτι.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
0
Φίλε μου έχεις κάποιο λινκ να διαβάσω πληροφορίες πως να το περάσω το qnap?? Ποιον nas έχεις εσύ?
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.118
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top